SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Alegeti un Header pentru www.sibiul.ro v2

V-am promis de mult timp un nou www.sibiulV-am promis de mult timp un nou www.sibiul.ro dar din diverse motive am tot lungit-o si am cam intarziat. De azi 15.04.2008 Sibiul[v.2] e pe NET!!!
Deoarece dorim sa imbunatatim in continuare portalul asteptam parerile si sugetiile voastre .
Care varianta doriti sa o vedeti pe www.sibiul.ro V2 ?

1
3
20%
2
8
53%
3
4
27%
 
Total votes : 15

User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.06.2007 21:59
Nu am mai zis demult ceva despre V2, din pacate lucrul la site a mers destul de incet , acum sunt pe ultima suta de metri si sper ca zilele urmatoare o sa vedeti tot mai mult din noul site .

Sa incepem cu headerul site-ului, care varianta va place mai mult si de cen ? :D

(prima varianta e simpla, a doua are doar 3 turnuri din piata mare/piata huet, iar a treia varianta nu e terminata dar ca sa va faceti o idee ce vreau sa iasa am dublat imaginea din v2. Daca o sa alegeti varianta aia, o sa fac siluete pt mult mai multe cladiri din SB, defapt si primele 3 vor fi schimbate :D )

Image

Image

Image
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 06.06.2007 01:58
#1 e STAS, imi trebuie doar 2 milisecunde sa ma orientez ca doar am mai vazut o tona de site-uri la fel, si incep sa citesc categoriile din meniu.
Dintii mei ii ureaza bun venit pe site culorii culorii albastre ;), desi trei nuante diferite sunt cam multe acolo. Doar doua ar arata mai bine, aceeasi nuanta deschisa pe barele sigla + meniu, iar submeniul mai bleumarin inchis, sa rimeze cu cerul din poza.

#2 are o divergenta in partea stanga, ma intreb daca trebuie oare sa dau cu mouse-ul pe-acolo ca doar s-a-ntampla ceva? Daca ramane divergenta as sugera mai degraba ca profilul Turnului Sfatului sa fie cel mai proeminent, ca e cel mai reprezentattiv pentru Sibiu.

#3 imi gadila retina in modul cel mai placut, are personalitate. Si votul meu.


Headerul banuiesc ca va apare pe fiecare pagina, tu stii cum stai cu bandwidth-ul, daca nu va consuma prea mult. Si acum hai sa-l disec pe bucati.

Bara de titlu
Iroseste mult spatiu de calitatea intai, in special ma deranjeaza cum se suprapune peste turn. Cam golasa la mijloc, au napadit-o furnicile in dreapta. Se poate cumva fara? Mai ales ca galbenul din sigla si celelalte elemente ar arata bine pe fondul cerului, fiind luminate si ele de felinarele din piata.
Siglei i-ar prinde bine un regim de branza & slanina, sa mai prinda ceva puteri.
Zona cu vremea incearca sa faca trei lucruri diferite inghesuite: sa dea informatii despre vremea curenta, sa faca o prognoza pe termen scurt, si sa puna un link catre prognoza extinsa. Ce zici in schimb de:
Marti, 6 iunie 2007
"soarele" 25°C

Prognoza vremii ar putea fi zilnic primul lucru in sectiunea de stiri, sau un hotlink de pe "soarele" de mai sus sa te duca tot acolo (desi am o retinere pentru lucrurile neevidente, ma explic mai jos).

Panorama
Arata bec, cu observatia de mai sus referitoare la Turnul Sfatului (se crede saracu important si se vrea mai mare si aproape de sigla). Nu vreu sa te trimit insa noaptea in piatza cu trepiedul, poate sare Photoshopul in ajutor.

Bara de meniu
Studii facute urmarind retina (eyetrack) celor care citesc pagini de web au produs niste harti, de exemplu:
http://enthusiasm.cozy.org/images/eyetrack_01.jpg
http://www.poynteronline.org/resource/public/20040128_010252_14292.jpg
http://farm1.static.flickr.com/55/177810951_e4899cc67d_m.jpg
Deci cel mai important "teren" e in stanga sus, si linkuri catre cele mai "traficate" zone din site ar trebui sa fie acolo, descrescand spre dreapta. Impartirea pe categorii e in general o bataie de cap de sine statatoare.
"Home" nu cred ca are rost, toata lumea e dresata sa faca click pe sigla de oriunde pentru a ajunge in prima pagina. Plus ca-i in engleza, iredentistul!
"Despre Sibiu" l-as inlocui cu "Informatii", arata la fel in orice limba.
"Timp Liber" ar putea incorpora "Divertisment" mi se par a apartine aceleiasi categorii.
Tot la "Timp Liber" ar intra poate si Evenimentele - cred ca se refera la chestiile faine care se vor intampla in curand prin oras.

Submeniuri
O proiectare reusita a unui obiect (fizic sau virtual) il face pe utilizator ca dintr-o privire sa stie exact la ce sa se astepte si cum sa-l foloseasca. De aceea nu-mi plac submeniurile, sunt ascunse, nu stii nici macar ca se afla acolo pana nu te duci cu mouse-ul peste ele, iar indata ce muti cursorul uiti care a fost oferta. Te joci de-a pisica cu soarecele incercand sa gasesti ce vrei. Neuronului, fiind si-asa asaltat zilnic de informatie, nu-i place sa fie obligat sa memoreze si o structura de navigare fiindca nu e vizibila. Din pacate iti inteleg dilema: pe de-o parte doresti un design cat mai curat, pe de alta sunt o gramada de sectiuni care zbiara sa fie expuse. Hmmm...

Nu trage dom' Semaca, sunt doar impresii si sugestii. tu le-ai cerut! ;)
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 06.06.2007 08:45
Mersi pt raspunsul tau, apreciez faptul ca ai stat sa scrii asa multe detalii :)

Bullseye wrote:...iar submeniul mai bleumarin inchis, sa rimeze cu cerul din poza....


Am uitat sa va zic, dar imaginea de pe fundal se schimba la fiecare refresh, deocamdata am facut 12 imagini care apar aleator, dar ma gandeam sa fac si ceva care sa tina cont de ora la care intrii pe site, de ex. daca esti user inregistrat ai setat in Panoul de Control data in format GMT, in functie de aia eu pot sa afisez o niste poze noaptea si alte poze ziua.

Bullseye wrote:... #2 are o divergenta in partea stanga, ma intreb daca trebuie oare sa dau cu mouse-ul pe-acolo ca doar s-a-ntampla ceva?...


m-am gandit si la chestia asta :D, cand mergi cu mouse-ul peste una din cladiri sa se schimbe culoare (in galben) si sa poti face click -> sa ajungi la pagina despre cladirea respectiva

Bullseye wrote:... 3 imi gadila retina in modul cel mai placut, are personalitate. Si votul meu....

si mie parca tot asta imi place cel mai mult, dar mi-era teama sa nu fie prea aglomerat headerul.

Bullseye wrote:... Headerul banuiesc ca va apare pe fiecare pagina, tu stii cum stai cu bandwidth-ul, daca nu va consuma prea mult...

De cateva luni avem server dedicat , pentru sibiul.ro si restul de situri pe care le-am facut, acum bandwidthul nu mai este o problema :) Ma tot gandesc sa fac si partea de videos cu filmele gazduite la noi, nu la youtube sau google :)


Bullseye wrote:... Bara de titlu
Iroseste mult spatiu de calitatea intai, in special ma deranjeaza cum se suprapune peste turn. Cam golasa la mijloc, au napadit-o furnicile in dreapta. Se poate cumva fara? ... Siglei i-ar prinde bine un regim de branza & slanina, sa mai prinda ceva puteri.
Zona cu vremea incearca sa faca trei lucruri diferite inghesuite: sa dea informatii despre vremea curenta, sa faca o prognoza pe termen scurt, si sa puna un link catre prognoza extinsa. Ce zici in schimb de:
Marti, 6 iunie 2007
"soarele" 25°C...

Daca scot bara semitransparenta pe undele poze textul din bara o sa se vada mai nasol, nu toate sunt cu cer albastru inchis .. ceva trebuiesa fie sub text, altfel e greu de citit textul de la vreme.

In dreapta zici ca ti se pare inghesuit, trebuie sa vedem ce putem face. O sa mai analizam problema asta.


Bullseye wrote:... Bara de meniu
Studii facute urmarind retina (eyetrack) celor care citesc pagini de web au produs niste harti, de exemplu:
http://enthusiasm.cozy.org/images/eyetrack_01.jpg
http://www.poynteronline.org/resource/public/20040128_010252_14292.jpg
http://farm1.static.flickr.com/55/177810951_e4899cc67d_m.jpg
Deci cel mai important "teren" e in stanga sus, si linkuri catre cele mai "traficate" zone din site ar trebui sa fie acolo, descrescand spre dreapta. Impartirea pe categorii e in general o bataie de cap de sine statatoare.
"Home" nu cred ca are rost, toata lumea e dresata sa faca click pe sigla de oriunde pentru a ajunge in prima pagina. Plus ca-i in engleza, iredentistul!...


Mersi de linkuri, o sa fac si eu un "studiu" pe primii 5000 de vizitatori, sa vedem cum arata heatmap-ul pt V2, am gasit un site care ofera gratuit chestia asta .

O sa mai revin si cu alte explicatii :)
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 06.06.2007 20:35
Salve,

Eu optez pentru primul exemplu... si nu stiu de ce...filling-ul meu ma indeamna spre el. Nu cred ca ar atrage prea mult imaginile incarcate/suprapuse. Pagina o sa fie probabil oricum destul de complexa. Daca va fi "plina" din titlu...nu o sa mai stii incotro sa te indrepti... vei fi "blocat" cu ochii in header. Si inca ceva... sigla e naspa rau de tot! :)

Parerea mea... :)
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 11.06.2007 07:47
woof .... bullseye zice ghini, dar nush de ce simplitatea si placerea de a vedea panorama intreaga neacoperita ma face sa votez 1. ma iertatzi ca m`am bagat si eu .... asta micu` si amaratu`
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 11.06.2007 09:49
Eu votez cu 2. Nu prea incarcat, dar cu turnurile-simbol. Mai personalizat pentru Sibiu. Mai multe nu stiu a zice...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 11.06.2007 10:07
Si eu tot cu 2....mi se pare cel mai echilibrat...:P
ma abtin....sau nu....

Posts: 141
Joined: 12.07.2006 16:45
PostPosted: 31.07.2007 23:15
Cand se va vedea noul Header pe pagina ?
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 01.08.2007 09:36
cu 2 am votat, mi se pare nici prea simplu, nici prea incarcat , numai bun sa reprezinte sibiul :)
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 141
Joined: 12.07.2006 16:45
PostPosted: 08.12.2007 17:39
Cand se va vedea header-ul nou ?

Return to www.sibiul.ro v.2 - Sibiul s-a schimbat

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron