SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Ce poti face acolo ... poti reusi si aici ?

Poate ai plecat pentru o viata mai buna, poate pentru altceva spune-ne si noua cum e.. ai gasit ce ai cautat?
Sau poate ca vrem sa plecam de aici....
Ce ne face sa plecam in alte tari? Oare umbla cainii cu colaci in coada in tarile calde?
User avatar
Posts: 8
Joined: 25.05.2004 07:43
Location: Sibiu
PostPosted: 27.05.2004 10:43
Din cate vedeti .... standardele de salarizare ... chiar daca sunt mai deficitare ... tind sa urce din ce in ce mai mult .... pentru ca integrarea Romaniei in UE cam depinde de asa ceva ... majoritatea investitorilor ... care apar mai nou pe la noi ... incearca sa ofere niste salarii aproximativ egale cu salariul mediu pe economie ... sau poate chiar peste ... totul ramane la seriozitatea cu care angajatul isi desfasoara activitatea ... eu zic ... ca decat ... un om cu o facultate sa mearga dincolo ... sa munceasca pe un salariu de 700 de euro ... sau cat va fi ... mai bine ... asteapta un moment prielnic ... o ocazie sa ii spun asa ... si poate prinde un salariu de 300 - 350 de euro ... si este acasa ... mananca de la mamica ... doarme la mamica ... si duce o viata comparativ cu alte situatii destul de buna :roll:

Posts: 24
Joined: 24.05.2004 21:21
PostPosted: 27.05.2004 16:52
Da baxter...opinia ta e foarte buna , NU insa si pt miile de muncitori in constructie care nu cred sa aiba prea multe studii sau pt oamenii de rand din societatea romaneasca. Ce iti ofera strainatatea? Pai in primul rand iti da un loc de munca platit adecvat, nu mai mult si nici mai putin de cat muncesti. Ti se ofera sansa de a'ti cumpara o casa, chiar daca o iei cu o ipoteca pe 30 sau 40 de ani, iar rata iti vine mai putin de 20% din salar, o masina pe 5-7 ani cu o rata de 15% din slariul pe care il castigi, deci mai ramai cu 65% din care trebuie sa traiesti sa iti cumperi o haina si sa iti permiti o vacanta de o luna in orice loc de pe planeta asta. Asta it ofera strainatatea, nu coruptie.De dormit la mamica nu stiu cat o sa mai doarma romanu, sau daca o sa doarma ce o sa faca cand mamica nu o sa mai fie. Intradevar dorul de casa si de locurile natale te doboara si te face sa iti iei campii, dar asta e viata. Spune'mi tu care este shansa pt un om cu studii superioare sa prinda un post de lucru in romania platit cu 300-350 de euro in momentul cand directorului firmei ii vine nepotu de la Pascani si de a doua zi e inginer sef. Viata in strainatate sa stii ca nu e foarte usoara, dar sa stii ca nimeni nu ti'o face mai grea. Daca muncesti macar poti promova indiferent de familia din care te tragi sau de studiile pe care le'ai facut.Si la urma "fie painea cat de rea, tot mai buna'i cu slanina":)

Posts: 2
Joined: 17.07.2005 00:22
Location: sibiu
PostPosted: 17.07.2005 00:51
daca cumva pleci in strinatate cu studii uita ce ai invatat pt ca aici nimeni nu da doi bani(vechi) pe tine. daca vii aici cel mai bun loc de munca ii in constructii si iei vreo 1100 euro pe luna daca esti femeie in restaurante. voi credeti ca veniti aici si gata aveti bani NU-I ASA. nimeni nu iti da bani pe degeaba. trag pe tine ca pe sclav si tu nu poti face nimic ca nu ai permis de rezidenta. stai si rabzi. de timp liber poti sa uiti. si ce-i mai rau ii ca nu-ti mai gasesti locul nici in tasra da nici aici. ii un cacat strinatatea.

Posts: 8
Joined: 22.08.2005 14:40
Location: Spania
PostPosted: 23.08.2005 13:15
Eu zic ca in strainatate daca reusesti sa ai un loc de munca stabil(e greu sa faci rost de el),poti sa faci ceva in viata.Chiar daca e greu este mai usor decit in tara.Bineinteles daca acasa nu ai o slujba in industria bancara,administratie sau in domeniul.tigari,bautura.
Sint mindru ca sint sibian.

Posts: 1
Joined: 26.10.2006 11:12
PostPosted: 26.10.2006 11:28
Si eu sint mindru ca sint nascut in Sibiu.
Am parasit Sibiul de multi ani si in strainatate esti tot strain! E adevarat ca poti sa faci bani daca ai loc de munca si un sef bun. Totusi daca ai studiat in Sibiu, poti sa uiti ce ai invatat. Nu intereseaza ce stii, numai sa muncesti si sa te stoarce ca o lamiie. Pentru fiecare ban trebuie sa lupti si nu-i usor deloc, asta va pot spune din proprie experienta.
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 22.01.2007 21:22
E drept ca sunt mai grei in special primii ani departe de casa, dar lucrurile tind sa se aranjeze. Se munceste mai mult decat in tara dar rezultatele se vad; pe langa viatza mai buna si posibilitatile sunt mult mai mari intr-o tara dezvoltata.

O comparatie foarte sugestiva intre ecomomia SUA si a mai multor tari, printre care si Romania, pune lucrurile in perspectiva:

http://farm1.static.flickr.com/161/350816052_0a392a0d28_o.jpg

Si inca un amanunt interesant: o treime din populatia SUA are studii superioare... Oameni destepti, inventeaza, conduc si fac afaceri, iar restul lumii munceste.

Cred ca avem ce invata de la ei! :idea:
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 22.02.2007 20:48
Poate ceva tehnici de manipulare!
User avatar
Posts: 129
Joined: 05.03.2007 23:34
PostPosted: 06.03.2007 02:02
In SUA oameni cu studii superioare? Poate exact cum fac si la noi: o diploma...
Am fost acolo
3 sferturi din ei nu stiu o alta lima decat engleza. Jumatate vor sa emigreze. E un amalgam dar nu unul constructiv.
Manipulare la americani? Poate. Numai ca nu o fac intr-un mod subtil, uneori e mult prea evident, culmea fara sa para deranjant. Paote ca noi nu bagam asta de seama. Asa ca, nu prea stiu ce sa zic de acel studie. Cert este ca am trait pe viu. Daca in Romani se pune accent pe cultura generala, adica sa stii cate putin din toate, dar nimic aprofundat, daca in China copii sunt indrumati de mici sa isi aleaga vocatia si se axeaza numai pe asta, in Sua nu e nici cum. Nici cultura generala, dar nici specializare intensa pe un anumit domeniu.
Poate doar certitudinea ca este de ajuns pentru toata lumea, iar cel care are mai mult nu este nici talhar si nici delapidator!
Soarele aduce un nou inceput pe care luna il tine in intuneric!
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 25.03.2007 12:48
Luciano!!!!! Mai traiesti?
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 03.04.2007 09:46
cel mai bine e acasa. parerea mea e ca in România mai potzi sa o dai cotitã. mai poti sa traieshti 2-3 luni pana itzi gaseshti de munca. afara ... eshti un om mort daca nu ai job. shi nush de ce mai pleaka romanii ca vitele in ciurda afara ... cand cei de acolo urla din totzi plamanii ca de abia ishi mai duc traiul de azi pe maine. da ... e drept, multzi au reushit sa ia cetatenie si slujbe legale, dar au trecut printr`un iad mai mic. totushi ... who the fuck is going to work in Romania?
TOT IO!!!

Posts: 1
Joined: 29.06.2007 19:56
PostPosted: 29.06.2007 20:14
Strainatatea... Sunt in strainatate de aproape trei ani. Am venit in SUA, am facut un masterat in Limba si Literatura Engleza si am lucrat o jumate de an la o librarie pe $6.50 pe ora. Sa nu ma intelegeti gresti! Jobul a fost chiar lejer si fain dar cu asa bani nu poti face nimic. NIMIC. Si ce nu intelegeam atunci si nu inteleg nici acum este ca unii erau angajati full-time si tineau de jobul ala cu dintii. ??!! Ma, che cazzo?! America - mirajul multor romani nu este deloc cum e ea prezentata in filmele hollywood-iene. Nici pomeneala! E foarte greu sa gasesti un job ca lumea si am convingerea ca conteaza pe cine stii mai cu seama decat ce stii... Probabil ca diploma mea nu-i foarte speciala - trebuia sa fi facut si eu un MBA, nu? Sau Computer Science sau Law! Uhum! De unde bani? Si cu stiintele astea nu m-am avut niciodata. Cu un salar de $10 pe ora ce poti face? Concediul de o luna? Masina in rate? Casa?! Niciodata! Sper sa ma astepte zile mai bune, caci altfel ma las pagubasa si ma intorc in Sibiu, caruia ii duc dorul constant...
E greu si fiindca familia si prietenii nu iti sunt aproape, fiindca esti singur, fiindca esti strain si sunt atatia care habar n-au unde e asezata Romania pe harta... Pentru ca de multe ori nu iti gasesti locul printre ei si pentru atatea alte motive de genul asta. Ce bine ar fi sa existe salarii normale in Sibiu, nu? Cu 400/500 de euroi ai putea-o duce excelent acasa, dar de unde salarii din astea? Din pom! Cand am predat Engleza la o scoala generala, vreme de un an am avut bani de servetele si un suc, ha ha! Salariile de acasa... Bine zicea cineva... iti incerci norocul si daca n-ai chiar asa mult noroc, te trezesti ca esti intr-un limbo: nici in strainatate nu-i bine si nici acasa nu te mai poti intoarce... Nasol. Totusi, speranta moare ultima. Speram la mai bine. Salutari tuturor sibienilor plecati prin strainatati! Fruntea sus si sa stiti ca sunteti norocosi sa aveti un loc de obarsie asa misto!
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 03.07.2007 14:03
baobab ... te ashteptam acasa. USA e supraestimata, overrated sau cum se zice ... o natziune de incuiatzi etc
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 11
Joined: 07.09.2007 09:30
PostPosted: 14.09.2007 09:18
sunt si persoane care castiga cu adevarat mult in strainatate, dar muncesc din greu (constructii). Totusi, si la noi sa castiga foarte bine in constructii. sunt o gramada de alte domeni in care se castiga bine( asta referitor la muncile pe care la fac romanii plecati in strainatate). pentru cei care au invatat la viata lor, munca de birou este foarte bine platita in unele institutii ( sunt institutii in care salariul este slabut). Deci, asadar si in consecinta cine vrea un salariu frumos, fara multa munca, fizica pt ca psihica...este, sa puna mana sa invete, ca fara munca nu primesti nimic, iar pentru ceilalti, sa stiti ca sefii au nevoie de angajati
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 14.09.2007 11:54
of of ce le mai stii tu pe toate la cei 15 anisori ai tai :P . Mai povestim peste vreo 10 ani. Oricum ideea este ca indiferent ce faci (ma muncesti cu bratu sau cu capu) efortul va fi intotdeauna daca vrei sa castigi de la mediu in sus. Si inca ceva : pe langa tot efortul pe care un om il face in viata ca sa o duca mai bine cred ca are nevoie si de mult noroc. :)
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 14.09.2007 13:41
Sa inteleg ca daca vrei salariu mare mergi la o multinationala gen Takata, Continental, General Motors, und ai urmatoarele posibilati
1. Muncesti de iti sar capacele si faci ore suplimentare pana dai cu capu de pereti
2. Te culci cu seful-sefuletul-adjunctul- etc, carele fiind strain, departe de casa si de familie, nu va zica BA
3. Muncest, muncesti si iara muncesti ca o gloaba

Iara salriul e o tara mai maricel, stresul urias, si... Dar mi-e cam sila de atmosfera din multinationale. Nu stiu altele cum sunt, dar eu am, dat de una infecta rau, asa ca am zis pas. Si iaca, nu mor de foame in tara mea. Indraznesc sa spun ca o duc chiar binisor
We will always be so much more human than we wish to be...
Next

Return to Sibian in tarile calde

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron