SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Blazonul Franck von Franckenstein reconstituire de culori

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 01.05.2013 01:16
1.

01.05.2013 12:49 Uhr
Rectificare pe toata linia: Blazonul complet ,deci si cu Roze, este corect .apartine familiei Franck inca inainte de a fi innobilat Valentinus Franck cu predicatul von Frankenstein.

Dr. Ioan Albu (mi-a atras atentia, cautasem in carte. insa eram fixat pe fiul innobilat, , nu ma gandeam ca au Blazon atat de vechi) mentioneaza in Inschriften der Stadt Hermannstadt pp 166-167 Inscriptia 180 Epitaful lui Valentin Frank Senior, tatal lui Valentinus Frank von Frankenstein anno 1648! Apare acest Blazon complet.. deci cu Roze… Mea culpa..corectez totul…
Pasarea e potrivit bibliografiei un porumbel, .



Ioan-Albu-Inschriften-Der-Stadt-Hermannstadt
http://www.scribd.com/doc/47761901/http://www.scribd.com/doc/47761901/Ioan-Albu-Inschriften-Der-Stadt-Hermannstadt

Insist pe blazoane deoarece ajuta imens de mult la stabilirea proprietarului unei cladiri intr-o anumita epoca.
Problema este ca de multe ori nu se cunosc deloc, alteori sunt confundate.

In bibliografie si net circula un blazon al lui Valentinus Frank von Frankenstein care este de fapt incomplet si cam lipsesc culorile.
In Siebmacher WAPPENBUCH Ungarn/Siebenbürgen nu apare deloc.

Diploma de innobilare inca nu am gasit-o sa pot verifca. (Nu mai e nevoie..Blazonul exista inca INANTE de innobilarea fiului. tatal, Valentin Frank senior, il are pe Epitaf 1648, vide Albu, op.cit.)

Iata varianta care circula in bibliografie, alb negru, insa eu dau si marit, si mai multe culori:

wappfranck.jpg
wappfranck.jpg (47.27 KiB) Viewed 2810 times




wappfranck(1).sepia moderiert.jpg


Hermannstadt.21.Junius 2012 003-Lapidarium-Margaretha Glockner- aliter Clockner- Cloeckner-POSUIT MARITUS- Valentinus Franck de Franckenstein.jpg


Examinand problematica cu Casa aceea Piata Mica 22, unde este Sala Fresca, am descoperit in Blazonul dublu de pe tavan 1694 Blazonul familiei Rosenauer, trei roze tinute de-o mana cu palma-n sus.
Clar este al sotiei a II.-a a lui Valentinus Frank von Frankenstein, si ea vaduvita, de fapt foarte recent,(dupa Johannes Wayda), Anna Maria Rosenauer, casatoria lor 11.11.1693. la 1694 apare blazonul ei aici, numai pe acesta din cele doua il pot SIGUR vedea si atribui, celalat ramane inca deschis ca problema) :



de unde prezint Blazonul Rosenauer separat, o mana cu palma-n sus, tinand 3 roze (cat se poate vedea)


Wappen Rosenauer.de Rosenaw


Wappen Rosenauer.de Rosenaw.bearbeitet
.

Acest Blazon apare ca stema Castelului Rosenau Rozsnyo/Râsnov..trei roze...





De fapt TOTI s-au luat dupa Blazonul de pe Epitaful lui Valentin Frank Senior (1648, in Ferula)


Grabsteinplatte Valentinus Frank Senioris 1648 Ferula Evang. Stadtpfarrkirche Hermannstadt(1).jpg



si de aici extras BLAZONUL 1648:

Grabsteinplatte Valentinus Franck Senioris 1648 Ferula Evang. Stadtpfarrkirche Hermannstadt(1).Ausschnitt Wappen.jpg





si al Familiei Franck von Franckenstein (1694) amandoua in Biserica Evanghelica.



Epitaful 1694 include in mentionare si cele doua sotii ale lui Valentinus(Jun.) Frank von Frankenstein, Glockner si Rosenauer.


MG_8363r.Hermannstadt.Evangelische Kirche. Epitaph Valentinus Frank von Frankenstein.1694.2.jpg


Dau doua variante extrase cu BLAZONUL, nu ma multumeste deloc definitia, dar se poate vedea oarece:

aici secventa din foto trimisa de Marian Bozdoc, ii multumesc ff. mult, e totusi mai clar decat al meu, aici observam intre cele doua campuri inferioare apare o insertie median-verticala, deci un alt camp, cu cele trei roze, intr-o vaza..

biserica evanghelica int 1(1).Ausschnitt Wappen.jpg

wappfranck.jpg
wappfranck.jpg (47.27 KiB) Viewed 2810 times


IMG_8363r.Hermannstadt.Evangelische Kirche. Epitaph Familie Frank von Frankenstein.1694.2(1)..Wappen.jpg
IMG_8363r.Hermannstadt.Evangelische Kirche. Epitaph Familie Frank von Frankenstein.1694.2(1)..Wappen.jpg
IMG_8363r.Hermannstadt.Evangelische Kirche. Epitaph Familie Frank von Frankenstein.1694.2(1)..Wappen.jpg (16.6 KiB) Viewed 2807 times


Incerc sa reconstitui culorile, desi inca nu am clar mainile, in maneca (albastra, vezi mai jos)), dar Pasarea, PRUMBELUL? pe manusa, nu stiu ce culoare poate sa aiba.. Pozele deruteaza, aparatul digital tinde sa dea nuante de rosu in corectura cromatica automata.

Aici numai inceputul de prelucrare..sper sa o pot duce corect la capat:


wappfranck(1).Farben-Bearbeitung.jpg




din care EXTRAG BLAZONUL FRANK von FRANKENSTEIN (incomplet, neterminata coloratura, lipseste Coroana Regala deasupra, lipsesc Paturile(?) Decken ....

Albul fasciilor oblice este metal, Ag, nu tinctura (culoare)...Restul de alb, e de colorat, cand voi sti ce culori si metale (Ag; Au) vor trebui sa apara acolo.Deci campurile cu fasciile sunt aproape terminate (necesare oarece corecturi marunte). Celelalte...trebuiesc colorate inca.






Si cu daca totusi aduceti totul si in legatura cu SOIMUL si Vanatoarea, mai examinati o data Frescele de la Sala Fresca, si mai ales TEXTELE date de mine dupa Czekelius si Julianna Fabritius Dancu, atunci PORUMBELUL ar fi de interpretat EVENTUAL drept un soim-de-vanatoare-pe-manusa, pozitie tipica.. Poate gasiti legatura..


Casa Rosenauer,Valentin Frank v. Frankenstein sau Harteneck?

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?f=2&t=2574

Culorile care-mi lipseau: dupa descrierea Dr. Albu Inschriften....Hermannstadt (le avem aici in Forum)... pg. 167 Inschrift 180 (inceputul pg. 166) la Epitaful Valentin Frank Senior 1648: traducere libera: 2. s i3. in rosu pe un nor alb un brat cu maneca albastra, pe mana un porumbel gata de zbor.. 5. intr-un Topf(= intr-o oala) o roza cu o floare. Al 5.lea sector acoperit de Coroana; Coif incoronat, Helmzier: die Taube.. czimier (peste) coif: prumbelul.



Deci mea culpa... dar am aflat culorile..

Si important este sa aveti in memoria ochiului fiecare BLAZON..asa stiti cui a apartinut oarece casa..
Multumesc inca o data Dr. Ioan Albu, care mi-a atras atentia asupra greselilor. Am citit si rascitit cartea, o am mereu sub ochi, dar eram idiot fixat de Blazon in legatura cu innobilarea tarzie de tot si n-am stiut ca si tatal lu Valentinus(Jun.) Frank von Frankenstein , deci Valentin Frank Senior,, avea inainte de 1648 (epitaf propriu in Ferula) acelasi blazon..Deci trebuia sa caut in carte mai inainte de 1694...deci la anul 1648..

Ioan-Albu-Inschriften-Der-Stadt-Hermannstadt
http://www.scribd.com/doc/47761901/http://www.scribd.com/doc/47761901/Ioan-Albu-Inschriften-Der-Stadt-Hermannstadt






Si nu uitati LINK-ul WOLFF cu poze de pe Facebook dat de @Ann mai sus, parca pana acum sunt peste 1300 poze:

Fotos von Alt-Hermannstadt in Ansichtskarten, Fotos, Gemälden und Grafiken
http://www.facebook.com/media/set/?set=o.312666005441702&type=3

Nu uitati sa dati un ochi pe aici:

Sibiu Patrimoniul Istoric.Cladire de cladire cu ISTORIC
http://patrimoniu.sibiu.ro/ro




Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron