SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Arhive documentatie benedictini franciscani si evanghelici

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 16.03.2012 22:21
1.

Mai nou firma de digitalizare Arcanum.hu, cea care lucreaza in stransa colaborare cu Arhiva de Stat Maghiara publica massiv documente si istorii..tematica ce ne intereseaza aici (pana acum publicate si libere Online) sunt franciscanii si evanghelicii..
Link-ul generic dat se desface in adancime parca pana la 4 nivele prin sub-link-uri 1., care se desfac in sublink-uri 2. ..etc..
O marchez aici pentru cei ce stiu ce greu este sa ajungi la izvoare istoriografice..
Pentru cei ce nu inteleg limba..in aceste lucrari istorice sunt citate massiv documente in limba latina de obicei si germana..
caut cu disperare orice urme de documente privind dominicanii(fratres ac moniales), franciscanii, clarissele/nonne cenusii...praemonstratenses (moniales, nu fratres avem in Cibinium pana la tatari 1241)..
moniales=nonne, sorores, calugarite..
fratres= frati, calugari..
Mai ascunsa problema, nu asa evident clar:
Primul sublink-1. Pannonhalma=deschide sublink-uri-2. BENEDICTINI.

dau LINK-ul central, sa nu se piarda, altfel nu-l mai gasim nici cu slujbe..
Problema este ..arcanum.hu la inceputul unei noi serii de aditari digitale, le da liber Online in scopuri banuiesc publicitare..mai tarziu inchide sursa si trebuie sa cumperi de la ei CD sau DVD cu datele..
Cred ca am fost destul de clar..

LINK-ul central:

http://www2.arcanum.hu/2011





Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests

cron