SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Cablu TV si telefon fix???

Ce parere aveti despre oferta de internet din Sibiu. Vom avea o retea metropolitana serioasa?

Posts: 111
Joined: 13.06.2005 14:52
Location: UK
PostPosted: 11.12.2006 17:01
Mama mea se intoarce in Sibiu pe o perioada mai lunga si as vrea sa avem telefon fix si TV. Ea a vorbit cu nu stiu cine din Sibiu(o matusa parca) si a facut o cerere la o firma din sibiu unde iti trage cablu tv si telefon fix pe aceeasi linie! Stie cine-va ce firma este aceea?
Daca este adevarat asta ar insemna ca avem si internet tot prin cablu, deoarece ar trebui linie optica pentru asta.
Oricum as vrea sa stiu si eu mai multe informati ca sunt un pic scceptic!!!
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.12.2006 09:32
Pai banuiesc ca este vorba de RCS/RDS , doar ei instaleaza si cablu TV si telefonie fixa in Sibiu .. din cate stiu eu.
Pt telefonie fixa sunt mai multi (Romtelecom, Astral, Asco in curand Atlas) dar fara cablu TV
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 111
Joined: 13.06.2005 14:52
Location: UK
PostPosted: 12.12.2006 11:19
Si cam la ce ma pot astepta de la ei?
Care e diferenta intre ei si Romtelecom?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 12.12.2006 11:28
Pai serviciu de telefonie fixa mai stabil ca romtelecom nu cred ca are nimeni, dar in general preturile la romtelecom sunt mai mari.

Mai nou romtelecom ofera si televiziune digitala prin satelit la niste preturi fff mici. Primul echipament este gratuit si abonamentul incepe de la 3,9 EURO daca ai si abonament de telefonie la ei. Super oferta.

Sa nu uitam ca la TV digitala putem folosii doar un singur televizor. :( Asta ar fi singuru dezavantaj.

http://www.dolce.ro/ro/index.html
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 111
Joined: 13.06.2005 14:52
Location: UK
PostPosted: 12.12.2006 12:48
Dar in general vorbind nu prea conteaza daca e Romtelecom sau RDS cand vine vorba de telefon fix si cablu TV??
Pentru mine nu conteaza prea mult deoarece eu nu o sa fiu acolo.
Vreau doar sa nu prea fie probleme.
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 12.12.2006 22:22
pai rds nu-ti va pune telefonul si cablul numai daca ai rabdare multa, timp si nervi la dispozitie. ovi, telefonia la atlas e functionabila.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.12.2006 00:19
tudor_X wrote:...ovi, telefonia la atlas e functionabila.


ooops .. nu am stiut :D

Am uitat sa zic si eu, inainte daca vroiai sa-ti bagi cablu si mai ales net (tel fix) la casa nu te prea baga nimeni de la RDS in seama, la blocuri probabil problema era timpul pe care trebuia sa-l astepti dar acum ma gandesc ca nu mai este nebunia care era acum cativa ani cand a venit RDS cu abonamente de 9 EURO pt o linie de internet ... toata lumea vroia si e normal ca nu faceau fata cu instalarile. Acum cred ca s-au mai calmat lucrurile. Sper.

tudor, tu ai avut probleme ? ai asteptat mult pana te-au instalat ? mai demult sau acum recent . Sunt curios daca s-au mai rezolvat din probleme sau este acelasi lucru ca acum 2 ani.

Posts: 111
Joined: 13.06.2005 14:52
Location: UK
PostPosted: 13.12.2006 17:42
Din cate am inteles a facut cerere sau ce o fi ca se ne traga telefonul si cablul pana ajungem. Oricum eu nu prea o sa petrec prea mult timp pe acasa daca ninge asa ca nu e problema.
Atata doar sa nu astept-am cu lunile!!! Oricum mai mult de 2-3 saptamani nu astept si merg in alta parte ca doar mai sunt si alte firme. Si 2-3 saptamani e prea mult zic eu!!

Posts: 2
Joined: 11.03.2010 13:50
PostPosted: 11.03.2010 13:57
sall si eu vreau sa stiu de ce cei de la cablu TV nu isi respecta grila de programe?

Posts: 2
Joined: 11.03.2010 13:50
PostPosted: 11.03.2010 14:00
eu sunt foarte suparata ca au scos RTL din grila si mai sunt suparata ca din dec 2009 nu primesc un raspuns concret de la ei daca se va mai introduce sau nu. Oare e asa greu sa spui DA sau NU. Macar sa stiu si eu ce am de facut........

Posts: 5
Joined: 20.01.2006 22:47
PostPosted: 12.03.2010 00:00
Iti spun eu ce ai de facut: cu aprox 250euro iti montezi o antena de satelit cu receiver si te uiti la RTL, RTL2, VOX, SAT1, 3sat, Kabel1, VIVA, SuperRTL, dritten Programme etc. eu am incetat de mult sa mai sper intr o oaresce revenire a unei companii "mitice" pe meleaguri sasesti! Se zvoneste ca astia ar vrea sa faca un alt pachet in care sa intre si RTLul numai ca sicer eu iti recomand varianta satelit. apropos internet: au RCS RDS SIBIU vreun site unde sa poti vedea ce grila de programe exista?nu cred ca se chinuie sa si piarda vremea. asta inseamna lipsa concurentei...speram in acest termen atat de general :INTERNET! sper sa nu mai depindem de RCS RDS sau alta companie de cablu TV

Return to Internet in SIBIU

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron