SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Piata Mare "inflorita"

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 07.06.2006 10:53
Hey lume! Cand am trecut azi prin Piata Mare am obeservat ceva nou: or pus niste ghiveci maaaari de tot cu cate un arbore in fiecare si cu flori si verdeata... na, ca ni sa indeplinit si dorinta asta :wink: Cineva de Primarie s-ar putea sa fi auzit plangerile noastre :lol: Si acuma or inceput sa faca in sfarsit ceva la ciupercutzele alea fermecate. Sa vedem ce o sa iasa....

Si partea buna la treaba asta cu plantele in ghiveci ii tare misto, ca atunci cand se tine vreo festivitate in piata astunci le muta de acolo ca sa nu fie "vandalizate". Acuma sa vedem ca mai trebuie sa aduca statuia asa a lui Lazar din bronz. Sper numai sa nu fie un kitch :?
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 07.06.2006 15:38
intr-adevar f frumoase,,ghivecele" alea mari:)
de unde ai auzit tu ca o sa aduca o statuie a lui Lazar? gresesti! sau cel putin asa stiu eu...ca o sa aduca statuia sf Nepomuk...care este in curtea bisericii catolice ....
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 07.06.2006 16:01
Eu stiu ca s-a renuntat la ideea de al readuce pe Nepomuk ptr ca-i foarte greu sa-l scoata din curte si ca vor sa puna o statuie noua de-a lui Lazar din bronz... Oricum, vedem noi ce vor pune...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 07.06.2006 16:31
.. eu stiu ca o sa puna un alt lazar din bronz, asa cum a zis fly_away .. sunt curios daca chiar au renuntat la ideea de a aduce statuia lui nepomuk in piata, oare e chiar atat de complicat sa o mute de dintr-o parte in alta ?

Oricum nu cred ca o sa-l puna pe lazar in locul lui nepomuk ..
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 08.06.2006 13:06
pot sa spun un BLEACH mare ptr presupusa statuie din bronz ? :evil:
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 08.06.2006 16:19
Ai si zis deja :lol: Nici mie nu-mi prea convine ca-l pune din nou pe Lazar in centru... Nepomuk intradevar isi merita locul vechi inapoi. Sau poate vor sa-l puna pe Nepomuk in Piata Mica... who knows....
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 09.06.2006 03:56
Sper din tot sufletul sa nu pona o statuie din bronz. Tot respectul pentru cel care a fost G. Lazar dar daca trebuie sa puna vreo statuie sunt pentru Nepomuk iar daca nu e frumoasa asa piata mare.
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 09.06.2006 16:50
NU ptr statuia lui Gh. Lazar mai pe scurt!
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 13.06.2006 13:25
pai voi credeati ca o sa dinamiteze pe Lazar din beton asa cu una cu doua? S-a facut un compromis, unul mai de bronz si mai frumos (romanul de roman a zis: "Bah sasule ia mai lasa si tu un roman prin Piatza aia MARE ,ca de nu, nu te lasam sa-l dai jos pe copilul din flori a lui Samuel!!" Asa ca... statuia e gata, dar soclul e prea mic, dupa spusele sculptorului.
Nepomuk nu stiu daca il vor mai pune, ca nu e de pe la Sighi, si cica n-are prea mult de-a face cu partile astea. Vom vedea....
partea buna e ca se vor da jos termopanele din Forum ca erau urate rau.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 13.06.2006 13:33
Da unde naiba vor sa o mai puna ca deja ingesuiesc iara Piata Mare?
Eram asa fericit ca acuma pare mult mai mare si parca e mult mai frumos fara statuia aia, sau oare s-au gandit edilii nostrii ca tineretu din ziua de azi are nevoie de locuri unde sa scrie : ION + MARIE = LOVE..... (ca ceva de genu asta era scris pe statuia lu mr. Lazar din cate-mi aduc eu aminte)
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 13.06.2006 16:32
Pai stati asa, ca erau multe variante cu Piata Mare... una era cum ca vor pune o statuie cu Lazar din bronz cu directia spre liceul Lazar, alta cu bustul lui Brukenthal la intrare pe strada Brukenthal si pe cea a lui Nepomuk nu mai stiu pe unde prin piata. Si ca asa vor putea arata reprezentantii a 3 etnii diferite (roman ortodocsi, catolici si evanghelici) Dupa aia s-a zis numai de Nepomuk cum ca se urca pe "tron" in Piata Mare, dupa aia ca il pune pe Nepomuk in Piata Mica, dupa aia ca nu mai pune nimica. Si cea mai noua varinta suna cam asa: ca il pune pe Lazar din bronz si atat.

Acuma... sincer nici nu stiu ce sa mai cred. :( Si in plus... daca va uitati atenti la o poza a pietei facuta de sus veti vedea ca in interiorul elipsei format de felinare sunt fantana, chestiile alea de tzashnec apa dintre pietre si la cealalta extrema e un fel de podium... ei, acolo vor pune pe Lazar sau pe cine vor ei...

Si inca o treaba mai am de zis: De ce se face atata scandal pentru niste geamuri termopane? Sincer... alea pot fi imbracate in o folie de nuanta lemnului si arata de parca ar fi din lemn adevarat. Am fost in multe orase din Europa care au un centru istoric superb, iar geamurile is din PVC cu folia aia de arata a lemn vechi. Si acuma fara nici o suparare... dar toata campania aia "Anti-PVC" in centrul orasului o fost cea mai deplasata campanie din toate pe care le-am vazut. Si totusi respect daca si-or atins telul manifestantii ;)
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 13.06.2006 16:48
Vreau sa te contrazic , putin, pe undeva sunt de acord sa nu se puna termopane in orasul vechi , pentru ca daca vrem sa pastram putina istorie atunci trebuie sa refacem vechile cladiri piete etc. asa cum au fost ele odata. Si tehnic vorbind puteau pune in orasul vechi ferestre din lemn (pentru ca slava Domnului tehnologia ne ajuta acum sa facem ferestre de lemn multistratificat care sunt de 100 de ori mai frumoase decat cele de PVC si cu ocazia asta se pastreaza si o farama de istorie). E drept ca se cheltuiesc mai multi mani (dar la cati s-au bagat pana acuma.....).
Oricum piata arata bine (asteptam poze de la fotografii nostrii ovi la patrat) as avea poate o mica observatie : Sunt asa de mari ghivecele alea cu pomi si atat de firavi pomii.....
Dar sa speram ca o sa le mearha bine si ca o sa creasca mari (intr-un an cat alti'n zece :P)
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.

Posts: 46
Joined: 13.12.2005 11:54
PostPosted: 13.06.2006 23:23
Nu-mi vine sa cred ce a spus Fly. Pai sticker pe plastic, ca sa ce....? Cei care pun PVC in centrul istoric si la case in general trebuie amendati, fara discutii. Sunt zeci de geamuri frumoase din lemn, oare trebuie sa fie ele din plastic kitschos? Avem nevoie de ciment si plastic, NU? NU!!!!!! M-am saturat de ciment si plastic pana-n gat, toata arhitectura a primit un look de kitsch dupa introducerea plasticului. Are Sibiul, oras medieval loc de plastic? NU.
Cei care vor plastic si ciment sa se mute din case si sa traiasca la bloc!!!
Vezi draga Fly ca si la biserica fortificata din Iacobeni sunt gresie si termopane! Pai iti recomand sa te duci acolo sa vezi bataie de joc (nu uita sa iei stickere cu tine, culoarea lemnului) si sa ne spui si noua ce treaba ai facut. Succes prietene!
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 14.06.2006 18:54
Nu m-ai inteles mix2_cbu :lol: Nu is stickere afurisite care se lipsesc asa puri si simplu pe termopane. NO WAY! Treaba asta se face din fabrica la presiune super mare si chiar si la atingere zici ca e din lemn si am si vorbit cu somebody care se ocupa cu geamuri termopane si se pot face termopane imbracate in lemn masiv... e adevarat ca-s mai scumpe dar si asa se poate rezolva treaba cu "Termopane-mania" Chiar azi am trecut pe langa cladirea formului unde-s termopanele si m-am uitat atent... la ochi cam bate urat ca-i din plastic, dar se poate rezolva. Si nu-s stickere, sa va intre bine in cap!!! :roll:

Si suntem asa de penibili cu treaba asta: nu mai vrem plastic la ferestre, dar in schimb avem la sticle de plastic pe campii si in paduri si pe strazi si pe zonele verzi din parcuri cat ii haul!!! Ar trebui mai intai sa scapam de alea ca suntem de rasul lumii. Toti nemtii spun: "In Rumänien pflanzt man Plastik auf dem Feld!" Adica: "In Romania se planteaza plastic pe camp" Si mie imi vine sa rad cand aud treaba asta. Si totodata mi-e rusine de mor ca nu stim sa avem grija de oras si tara.

Si about biserica din Iacobeni. Am fost si pe acolo si am vazut. E adevarat ca nu prea arata bine. Dar exista o explicatie buna de ce or pus termopane acolo: Biserica aia e sensibila la umiditate ridicata si intr-o incapere mare nu poti tine umiditatea sub control decat prin termopane si aparat de reglat umiditatea. Ata ete... :|

Si inca ceva: cat mai e Liceul Brukenthal deschis, fugiti, care vreti, la Bruk si uitati-va la ferestrele de la coridoare, sau mai bine zis ferestrele mari care dau spre biserica. Is termopane si cu imitatie de lemn. Nu-i sticker afurisit cum crezi tu mix2_cbu. Chiar insist sa mergeti pe la Bruk si daca reusiti sa si intrati si mergeti la primul etaj la fereastra si vedeti, nu arata deloc rau :wink:
User avatar
Posts: 37
Joined: 10.03.2006 17:24
Location: Sibiu
PostPosted: 14.06.2006 20:06
Fly nu trebuie sa mearga neaparat la bruckental se pot urca pana sus in Turnul Sfatului si o sa vada ca este geam termopan dar cu aspect de lemn.
Image
Sibiu Capitala Cultural Europeana 2007
Next

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron