SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Care sunt cele mai frumoase zone din Sibiu?

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?

Posts: 8
Joined: 28.08.2009 14:18
PostPosted: 28.08.2009 15:10
Locuiesc de aproape 20 de ani in Bucuresti si m-am saturat pina peste cap de mizeria si gunoaiele de pe toate strazile (nu conteaza daca e zona centrala sau periferie, gunoaie sunt multe si peste tot), de mitocani, de cojile de seminte, hirtiile si alte mizerii pe care trebuie sa le adun dimineata din balconul meu, fiindca... acesta e comportamentul multora in capitala Romaniei. Sunt multi inapoiati, primitivi si necivilizati in sud, iar eu m-am cam saturat de ei, fiindca in ultimii ani s-au inmultit teribil pe aici.

Dar sa nu mai lungesc vorba: tare as vrea sa ma mut la Sibiu si sa-mi cumpar acolo un apartament.

Poate sa-mi spuna cineva care ar fi zonele cele mai frumoase din oras? Ma refer sa fie curate si sa aiba si spatii verzi. Din cite am mai auzit eu, Valea Aurie este o zona frumoasa.

Ce puteti sa-mi spuneti de zona Turnisor, am tot vazut anunturi cu vanzari apartamente, ca aici s-a construit cel mai mare complex rezidential... Din ce am vazut eu pe harta, nu pare o zona prea buna, este cumva aproape de linia ferata?

Vreau sa mai spun ca am fost de multe ori in Sibiu, zona centrala arata superb, din pacate cind ajungi ceva mai departe, nu mai poti fi atit de incintat de ceea ce vezi.

Multumesc tuturor celor care se vor osteni sa-mi dea citeva idei.
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 28.08.2009 15:49
depinde de care zona este vorba. daca acel complex rezidential s-a construit undeva pe ogorului, iti ot spune ca nu e aproape de linia ferata.
pe de alta parte, turnisorul este o zona periferica, la 30 de minute de mers pe jos de centru. autobuzele fac legatura cu orice zona a orasului. avand in vedere ca sibiul este in continua extindere, nu va mai dura mult pana turnisor sa nu mai fie considerat cartier periferic.
avand in vedere ca este cartier rezidential nou construit, banuiesc ca este ceva mai linistit (mai ales ca nu e chiar langa o sosea cu trafic intens (DN1).
mai multe detalii nu prea pot sa-ti dau, deoarece nu cunosc acel cartier rezidential, desi locuiesc de 21 de ani in turnisor. ptr orice alte dtalii, iti stau la dispozitie.
ma abtin....sau nu....

Posts: 8
Joined: 28.08.2009 14:18
PostPosted: 28.08.2009 16:08
hihi wrote:depinde de care zona este vorba. daca acel complex rezidential s-a construit undeva pe ogorului, iti ot spune ca nu e aproape de linia ferata.
pe de alta parte, turnisorul este o zona periferica, la 30 de minute de mers pe jos de centru. autobuzele fac legatura cu orice zona a orasului. avand in vedere ca sibiul este in continua extindere, nu va mai dura mult pana turnisor sa nu mai fie considerat cartier periferic.
avand in vedere ca este cartier rezidential nou construit, banuiesc ca este ceva mai linistit (mai ales ca nu e chiar langa o sosea cu trafic intens (DN1).
mai multe detalii nu prea pot sa-ti dau, deoarece nu cunosc acel cartier rezidential, desi locuiesc de 21 de ani in turnisor. ptr orice alte dtalii, iti stau la dispozitie.



Multumesc pentru raspuns.
Calea Turnisorului, scriu ei prin anunturi. Am fost acum vreo 3 saptamini prin Sibiu si am vrut sa mergem sa vedem citeva din aceste cartiere rezidentiale. Nu am reusit sa vedem decit Theresianum/Terezian, care ne-a deceptionat... esta linga o fabrica, asa da impresia cladirea de linga. Apoi am tot cautat noile blocuri din zona Vasile Aron pe care n-am reusit sa le gasim, cu tot GPS-ul si intrebat oameni pe strada, asa ca ne-am lasat pagubasi. Ma intereseaza in special blocurile noi, dar si locul in care sint amplasate, desigur, care sint vecinatatile.
Si despre cartiere... care este mai ingrijit, mai "verde", mai linistit.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 28.08.2009 20:51
dak nu te deranjeaza sa fi trezita dimineata de ATVuri atunvi valea aurie ii cea mau indicata zona
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 29.08.2009 08:05
Valea Aurie cred ca e una din zonele cu cea mai multa verdeata in apropiere. Ar mai fi Parcul Sub Arini (depinde ce buget ai la dispozitie).
Vasile Aaron e o zona de blocuri mari si multe , nu cred ca ar fi optiunea cea mai buna deoarece nu o sa scapi de senzatia de inghesuiala. Strand e o zona frumoasa si relativ apropiata de centru, si s-au contruit apartamente noi si in acea zona. In cazul in care vrei ceva in afara orasului, cartiere rezidentiale s-au construit in Selimbar, Sura Mica, Sura Mare (vorbim aici de zone la max 10 km de Sibiu)
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.

Posts: 8
Joined: 28.08.2009 14:18
PostPosted: 29.08.2009 18:20
luciano wrote:Valea Aurie cred ca e una din zonele cu cea mai multa verdeata in apropiere. Ar mai fi Parcul Sub Arini (depinde ce buget ai la dispozitie).
Vasile Aaron e o zona de blocuri mari si multe , nu cred ca ar fi optiunea cea mai buna deoarece nu o sa scapi de senzatia de inghesuiala. Strand e o zona frumoasa si relativ apropiata de centru, si s-au contruit apartamente noi si in acea zona. In cazul in care vrei ceva in afara orasului, cartiere rezidentiale s-au construit in Selimbar, Sura Mica, Sura Mare (vorbim aici de zone la max 10 km de Sibiu)


Multumesc Luciano.
Am auzit de Parcul sub Arini, sincera sa fiu nu stiu unde este si nici nu am gasit pe internet oferte prea multe in zona.
O zona frumoasa, curata, linistita, cu mult verde, cu oameni civilizati si unde sa nu ai senzatia ca esti mereu inghesuit si nu poti respira, probabil ca nu exista decit in vise...

Am cautat oferte in Strand, daca spui ca este o zona ok, sa vedem...
Multumesc frumos.


pentru GAS:
pacat de Valea Aurie, daca este asa cum spui, plina de ATV-uri, fiindca stiam ca este un loc mai special in Sibiu.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 29.08.2009 18:30
poate a exagerat putin GAS ...... atvuri si motoare auzi peste tot nu stiu ce sa zic, nu cred ca din acea cauza nu mi-as lua apartament intr-o anumita zona. Dar cum nu locuiesc in acea zona nu pot sa ma pronunt.
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 29.08.2009 23:47
ei, normal ca a exagerat. valea aurie este de departe cel mai bun cartier din sibiu daca doresti o zona linistita (de blocuri, pentru ca de case sunt altele). eu n-as putea locui acolo pentru ca mie imi place agitatia din vasile aaron (dar si in vasile aaron blocurile de pe valea frumoasei, oncesti, muncel, chiar str. vasile aaron sunt mai mult decat linistite). in valea aurie insa n-o sa vezi ambuteiaje, claxoane, semafoare, zgomot de tiruri sau foarte important - praf. in shimb ai zone verzi cat vezi cu ochii, spatii de joaca, daca vrei sa te plimbi pe fostul poligon aflat in imediata aproiere ai si o panorama a orasului.

de asemena, cartiere frumoase sunt strand (pe anumite portiuni este insa trafic intens si tiruri), turnisor, hipodrom 1 si hipodrom 4. daca te intereseaza unul din cartierele enumerate iti spunem ulterior detalii ca distanta fata de centru, proportia strazilor asfaltate in comparatie cu cele ne -//-, cat de nou sau vechi este sau atuurile pe care le are in defavoarea celorlate (de exemplu hipodrom 1 este foarte aproape de lantul de magazine kaufland-carrefour, real... si are toate strazile asfaltate recent (max 3-4 ani))
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 31.08.2009 00:28
Daca alegi valea aurie atunci inainte de a te hotara asupra unui apartament intereseazate si de vecini :D intradevar poate am exagerat sau poate ca nu :) Fiind langa padure oamenii din zona cam folosesc astfel de mijloace de transport :)

Posts: 8
Joined: 28.08.2009 14:18
PostPosted: 31.08.2009 08:28
ady wrote:ei, normal ca a exagerat. valea aurie este de departe cel mai bun cartier din sibiu daca doresti o zona linistita (de blocuri, pentru ca de case sunt altele). eu n-as putea locui acolo pentru ca mie imi place agitatia din vasile aaron (dar si in vasile aaron blocurile de pe valea frumoasei, oncesti, muncel, chiar str. vasile aaron sunt mai mult decat linistite). in valea aurie insa n-o sa vezi ambuteiaje, claxoane, semafoare, zgomot de tiruri sau foarte important - praf. in shimb ai zone verzi cat vezi cu ochii, spatii de joaca, daca vrei sa te plimbi pe fostul poligon aflat in imediata aproiere ai si o panorama a orasului.

de asemena, cartiere frumoase sunt strand (pe anumite portiuni este insa trafic intens si tiruri), turnisor, hipodrom 1 si hipodrom 4. daca te intereseaza unul din cartierele enumerate iti spunem ulterior detalii ca distanta fata de centru, proportia strazilor asfaltate in comparatie cu cele ne -//-, cat de nou sau vechi este sau atuurile pe care le are in defavoarea celorlate (de exemplu hipodrom 1 este foarte aproape de lantul de magazine kaufland-carrefour, real... si are toate strazile asfaltate recent (max 3-4 ani))



Multumesc pentru aceste informatii.
Valea Aurie ramine in preferinte, desi nu am gasit pina acum prea multe anunturi, ma intereseaza doar ceva nou.
Din ceea ce am vazut ca se construieste nou in Sibiu, cele mai multe blocuri au 4 - 6 etaje, nu se fac cu 10-20 de etaje, ceea ce e mai bine, din punctul meu de vedere.
Prin zona Vasila Aaron ne-am plimbat intr-o zi o ora si tot nu am reusit sa gasim blocurile alea noi pe care le-am vazut in anunturi. Am ajuns intr-o zona tare ciudata, probabil ca nu am luat-o noi in directia buna.
In Turnisor, cum am mai spus pe aici, am gasit multe anunturi, am inteles ca acolo s-a construit cel mai mare complex rezidential nou din Sibiu, dar inca nu am reusit sa ma lamuresc pe unde este acest cartier si daca drumurile sunt asfaltate, etc. Eu spun doar de zonele unde s-au construit blocuri noi.
M-am uitat pe harta unde este Strand, din ce am vazut eu trece trenul pe linga cartier (nu am o obsesie cu asta, dar nu m-as simti tocmai confortabil sa aud zi de zi cum face trenul).

Dar ca sa vedem exact pe unde sunt aceste zone de care imi spuneai, cum sunt drumurile, imprejurimile, cit de curate sint, va trebui fara indoiala sa ajungem in Sibiu si sa ne plimbam prin aceste locuri.

Multumesc mult

Posts: 8
Joined: 28.08.2009 14:18
PostPosted: 31.08.2009 08:38
GAS wrote:Daca alegi valea aurie atunci inainte de a te hotara asupra unui apartament intereseazate si de vecini :D intradevar poate am exagerat sau poate ca nu :) Fiind langa padure oamenii din zona cam folosesc astfel de mijloace de transport :)


Pai atunci o sa-mi cumpar si eu ATV, adica eu de ce n-as putea? :)

Cu vecinii e tare greu... intotdeauna incepi sa vezi cu cine ai de-a face dupa ce ai platit si te-ai mutat... asta e din experienta. Ceva asemanator cu insuratul, dupa ce ai pus semnatura incepi sa vezi mai bine...
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 31.08.2009 10:25
deci concluzia este urmatoarea:
nu vrei sa risti sa ai probleme in familie => nu te insori/mariti
iti e frica de ce vecini ve gasi => suporti aerul / aerele de bucuresti :P
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 31.08.2009 12:31
Mira wrote:
ady wrote:ei, normal ca a exagerat. valea aurie este de departe cel mai bun cartier din sibiu daca doresti o zona linistita (de blocuri, pentru ca de case sunt altele). eu n-as putea locui acolo pentru ca mie imi place agitatia din vasile aaron (dar si in vasile aaron blocurile de pe valea frumoasei, oncesti, muncel, chiar str. vasile aaron sunt mai mult decat linistite). in valea aurie insa n-o sa vezi ambuteiaje, claxoane, semafoare, zgomot de tiruri sau foarte important - praf. in shimb ai zone verzi cat vezi cu ochii, spatii de joaca, daca vrei sa te plimbi pe fostul poligon aflat in imediata aproiere ai si o panorama a orasului.

de asemena, cartiere frumoase sunt strand (pe anumite portiuni este insa trafic intens si tiruri), turnisor, hipodrom 1 si hipodrom 4. daca te intereseaza unul din cartierele enumerate iti spunem ulterior detalii ca distanta fata de centru, proportia strazilor asfaltate in comparatie cu cele ne -//-, cat de nou sau vechi este sau atuurile pe care le are in defavoarea celorlate (de exemplu hipodrom 1 este foarte aproape de lantul de magazine kaufland-carrefour, real... si are toate strazile asfaltate recent (max 3-4 ani))



Multumesc pentru aceste informatii.
Valea Aurie ramine in preferinte, desi nu am gasit pina acum prea multe anunturi, ma intereseaza doar ceva nou.
Din ceea ce am vazut ca se construieste nou in Sibiu, cele mai multe blocuri au 4 - 6 etaje, nu se fac cu 10-20 de etaje, ceea ce e mai bine, din punctul meu de vedere.
Prin zona Vasila Aaron ne-am plimbat intr-o zi o ora si tot nu am reusit sa gasim blocurile alea noi pe care le-am vazut in anunturi. Am ajuns intr-o zona tare ciudata, probabil ca nu am luat-o noi in directia buna.
In Turnisor, cum am mai spus pe aici, am gasit multe anunturi, am inteles ca acolo s-a construit cel mai mare complex rezidential nou din Sibiu, dar inca nu am reusit sa ma lamuresc pe unde este acest cartier si daca drumurile sunt asfaltate, etc. Eu spun doar de zonele unde s-au construit blocuri noi.
M-am uitat pe harta unde este Strand, din ce am vazut eu trece trenul pe linga cartier (nu am o obsesie cu asta, dar nu m-as simti tocmai confortabil sa aud zi de zi cum face trenul).

Dar ca sa vedem exact pe unde sunt aceste zone de care imi spuneai, cum sunt drumurile, imprejurimile, cit de curate sint, va trebui fara indoiala sa ajungem in Sibiu si sa ne plimbam prin aceste locuri.

Multumesc mult



Daca ati ajuns intro zona ciudata inseamna ca ati ajuns in Broscarie :))
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 31.08.2009 13:38
pana la vizita propriu zisa in sibiu, poti vedea poze actualizate cu cartiere, strazi, blocuri aici http://wikimapia.org/#lat=45.7935018&lo ... =0&m=s&v=9 (alege din bara de sus mape type -> wikimapia classic)
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 8
Joined: 28.08.2009 14:18
PostPosted: 31.08.2009 23:12
GAS wrote:
Mira wrote:
ady wrote:ei, normal ca a exagerat. valea aurie este de departe cel mai bun cartier din sibiu daca doresti o zona linistita (de blocuri, pentru ca de case sunt altele). eu n-as putea locui acolo pentru ca mie imi place agitatia din vasile aaron (dar si in vasile aaron blocurile de pe valea frumoasei, oncesti, muncel, chiar str. vasile aaron sunt mai mult decat linistite). in valea aurie insa n-o sa vezi ambuteiaje, claxoane, semafoare, zgomot de tiruri sau foarte important - praf. in shimb ai zone verzi cat vezi cu ochii, spatii de joaca, daca vrei sa te plimbi pe fostul poligon aflat in imediata aproiere ai si o panorama a orasului.

de asemena, cartiere frumoase sunt strand (pe anumite portiuni este insa trafic intens si tiruri), turnisor, hipodrom 1 si hipodrom 4. daca te intereseaza unul din cartierele enumerate iti spunem ulterior detalii ca distanta fata de centru, proportia strazilor asfaltate in comparatie cu cele ne -//-, cat de nou sau vechi este sau atuurile pe care le are in defavoarea celorlate (de exemplu hipodrom 1 este foarte aproape de lantul de magazine kaufland-carrefour, real... si are toate strazile asfaltate recent (max 3-4 ani))



Multumesc pentru aceste informatii.
Valea Aurie ramine in preferinte, desi nu am gasit pina acum prea multe anunturi, ma intereseaza doar ceva nou.
Din ceea ce am vazut ca se construieste nou in Sibiu, cele mai multe blocuri au 4 - 6 etaje, nu se fac cu 10-20 de etaje, ceea ce e mai bine, din punctul meu de vedere.
Prin zona Vasila Aaron ne-am plimbat intr-o zi o ora si tot nu am reusit sa gasim blocurile alea noi pe care le-am vazut in anunturi. Am ajuns intr-o zona tare ciudata, probabil ca nu am luat-o noi in directia buna.
In Turnisor, cum am mai spus pe aici, am gasit multe anunturi, am inteles ca acolo s-a construit cel mai mare complex rezidential nou din Sibiu, dar inca nu am reusit sa ma lamuresc pe unde este acest cartier si daca drumurile sunt asfaltate, etc. Eu spun doar de zonele unde s-au construit blocuri noi.
M-am uitat pe harta unde este Strand, din ce am vazut eu trece trenul pe linga cartier (nu am o obsesie cu asta, dar nu m-as simti tocmai confortabil sa aud zi de zi cum face trenul).

Dar ca sa vedem exact pe unde sunt aceste zone de care imi spuneai, cum sunt drumurile, imprejurimile, cit de curate sint, va trebui fara indoiala sa ajungem in Sibiu si sa ne plimbam prin aceste locuri.

Multumesc mult



Daca ati ajuns intro zona ciudata inseamna ca ati ajuns in Broscarie :))



exact :mrgreen:
Next

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron