SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Problemele Sibiului

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Posts: 5
Joined: 17.11.2008 19:22
PostPosted: 19.11.2008 21:02
salut! si eu sunt proaspat pe aici si am o intrebare: stie careva dintre voi daca exista vreo hotarare a consiliului local cu privire la obligatia proprietarilor de caini de a curata "mizeria" facuta de acestia in locurile publice?
stiu ca alte orase au asemenea reglementari.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 21.11.2008 14:42
Catalin Negoescu wrote:salut! si eu sunt proaspat pe aici si am o intrebare: stie careva dintre voi daca exista vreo hotarare a consiliului local cu privire la obligatia proprietarilor de caini de a curata "mizeria" facuta de acestia in locurile publice?
stiu ca alte orase au asemenea reglementari.


1.Intrebarea DEOCAMDATA este total deplasata...

a. Atata timp cat exista Caini Vagabonzi fie fara stapani, fie cu stapani dar fara zgarda cu adresa si identificare, fie cu stapan alaturi dar si stapanul fara zgarda si identificare dar si nesimtit...ar fi o lege inutila...
Legea inutila NU e lege...ci haos organizat...

b.De aici rezulta...cum sa pedepsesti? cui sa-i dai amenda?

c. Ar trebui in primul rand INREGISTRAREA CAINILOR...si obligativitatea zgardei de identificare...placuta de la Oficiul de Inregistrare vizibila prin culori si model..cu datele...Nr. de inregistrare..stapan..adresa...grupa sanguina inca nu...si nici amprenta laboantei..dar vaccin antirabie actualizat mereu....

2.dar pe CAINII BIPEZI care fac mizerie cine-i pedepseste?

3.Avem dreptul sa ne impunem legile noastre in toata BIOSFERA?

a.Aerul si solul si apa avem numai noi dreptul sa le spurcam; celelalte vietuitoare ori danseaza dupa muzica noastra..ori crapa...

b.Moral n-as avea dreptul sa ucid nici sobolani..desi am oroare de ei...

Prea ne-am intins ca paduchii si ne-am impartit pamantul si apa si aerul..si-am facut totul praf...PEDEAPSA NOASTRA SUNTEM NOI INSINE...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 21.11.2008 18:47
orice om civilizat care merge la toaleta si dupa ce face treaba aia care miroase urat, trage apa fara sa fie o lege expres in acest sens. eu nu stiu, dar asa am auzit ca se face!

eu as propune o lege care sa-i oblige pe catei sa-si adune singuri "mizeria". sau mai bine una, adica lege, care sa-i oblige tot pe catei, sa adune "mizeria" omului. sau mai bine, sa ii stearga si la fund.
dar chestia asta din urma vad, tot mai des, ca se face prin presa sibiana si nu numai. poate-i lege si eu cred ca ii tocmeala...
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 5
Joined: 17.11.2008 19:22
PostPosted: 22.11.2008 22:08
Am intrebat doar daca exista asa ceva...
Personal, nu am nimic cu patrupedele fara stapan (doar cu bipedele imparicopitate :2gunsfiring: ).
1. cred ca nici macar 5 % din rahatii din oras nu sunt ai cainilor vagabonzi
2. pentru o astfel de lege (regula, hotarare), nu e nevoie de placuta, pentru ca pentru pedepsirea stapanilor nu trebuie facute analize ADN la rahatul gasit in iarba; o posibila solutie, dar nu neaparat cea mai buna, apare la pct.3
3. "tocmirea" de catre primarie, C.L., etc. a unui numar oarecare de indivizi (someri, pensionari, etc.) dotarea acestora cu aparate foto, "plantarea" lor in zonele cel mai des frecventate de perechile stapan-catel, si "remunerarea" acestora in functie de numarul de poze reusite (banii investiti astfel se vor intoarce la buget sub forma amenzilor)
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 23.11.2008 08:19
Suuper, in Austria amenda e de 35 de euro. Pai nu? intr-o zi, poti face pana la 20 de poze incriminatorii. Idee buna. La cata rauntate e in romani (daca pot face rau, de ce nu?) s-ar gasi unii sa o faca si pe gratis. cate vedete personale nu s-a rezolva asa...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 24.11.2008 14:18
si daca tot am intrat intr-un nou anotimp, evident ca incep si alte probleme. Astfel, ca in fiecare an, desi strazile sunt curatate de zapada si gheata, trotuarele raman adevarate ghetusuri. Mare mi-a fost bucuria azi dimineata cand autobuzul trece DIN NOU cu 5 minute mai repede prin statie si cand sa fug dupa el, observ ca nu am nicio sansa sa-l prind...pe jos era oglinda :|
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 25.11.2008 06:03
si ciorile domne!
sa fie aspru pedepsite toate ciorile care fac caca pe masini, pe trotuare si pe oamenii care se cred norocosi! ciorile de ce nu sunt pedepsite niciodata? asta e discriminare si am vazut deja cativa catei lezati de asemenea atitudini.

dincolo de problemele (ca)cateilor ori a ciorilor, sunt alte probleme, mai serioase. de pilda, cersetorii, homeless peoples si parcarea dupa ureche in lipsa locurilor de parcare si a bunului simt. fireste e neplacut sa calci in rahat, chiar in centru, insa uneori e mai bine asa decat sa dai in gropi.
anyway, despre ce vb noi aici?
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 22.07.2009 11:18
citeam acum pe site-ul primariei despre stadiul lucr?rilor la ad?postul pentru câinii comunitari (e chiar prima stire) si aflam, pe langa faptul ca mai e de lucru la el de parca ar ridica un nou hotel hilton, ca acesta va putea gazdui aproximativ 200 de caini. wow!!! cu aproape 10 miliarde de lei vechi vom reusi sa scapam de 10% din cainii comunitari. e bine ca am mai rezolvat o problema a sibiului. :banghead:
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 22.07.2009 20:33
mda..eu am fost de 3 ori anul asta si inca duminica(!!!) si tot rece era, cu exceptia bazinului "jacuzzi" in care era foarte calda...
ma abtin....sau nu....

Posts: 3
Joined: 25.07.2009 23:28
PostPosted: 25.07.2009 23:37
Salutare tuturor celor din Sibiu, doresc sa gasesc pe cineva care in data de 24.07.09 in jurul orelor 19 a vazut, sau a auzit de acel accident cu un Opel corsa cu nr de arad.
Problema acestui nefericit accident a fost un IDIOT cu un autoturism marca BMW nr de inmatriculare SB-08-AUZ, si se pare ca prin "cunostinte", acest IDIOT scapa nevinovat iar cele 4 persoane care se aflau in Opel Corsa sufera.Astept mesajele Dumneavoastra pe forum
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 26.07.2009 08:21
din cauza "acestui IDIOT" nam sa mai pot dormi eu la noapte :D
User avatar
Posts: 138
Joined: 21.12.2008 07:43
PostPosted: 26.07.2009 13:02
Ionele...traim in Romania....tu incerci sa afli numele acelui"idiot"
Ma insel cumva daca zic ca te numeri printre victime?
Fishing......4ever, but only in C&R
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 15.10.2009 19:14
Oamenii buni fac curat pe Valea S?punului

Voluntarii Clubului Oamenilor Buni invit? sibienii sâmb?t? la o ac?iune de ecologizare pe Valea S?punului în Vasile Aaron dup? viaduct. Ei vor s? cure?e de gunoaie por?iunea din spatele bisericii pana la intrarea Comtram.

http://www.oradesibiu.ro/2009/10/15/oam ... sapunului/
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 20.02.2011 15:14
PAI SUNT SUPARAT DE-A DREPTUL NU MAI IMI PLACE NIMIC.NUMAI GROPI PRIN ORAS SI CHIAR SI IN CENTRU S-A STRICAT PIATRA CUBICA SI NU SE REPARA NICI AIA CUM TREBUIE VARA NU SUNT FLORI IN PIATA MARE PIATA ,MICA ESTE PREA CALD DIN CAUZA PIETREI CUBICE AR TREBUI PUSE NISTE FLORI MAI MULTE SA INVIOREZE PIATA ESTE MAI BINE DUPA PARAREA MEA.SI MAI MULTE BANCI SI SA SE REPARE CLADIRILE DIN CENTRU UNELE SUNT CHIAR CA SI DUPA RAZBOI TOT MAI NEMULTUMIT SUNT.STRAZILE CARE SE REPARA SE STRICA DUPA UN AN PAI ASTA ESTE TREABA?SPER SA SE GANDEASCA LA CE SFATURI DAM SI SA FIE MAI ATENTI CEI DE LA PRIMARIE :biting: :?: :wink:
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 28.02.2011 17:58
ai dreptate ADY toti mai multi caini vagabonzi sunt prin oras odata prin centru erau 9 caini m-am speriat poate daca odata uil musca pe primar atunci o sa dispara toti cainii vagabonzi pana atunci ce tot inmultesc ca ciupercile dupa ploaie.Sa speram ca o sa se gaseasca ceva solutii
PreviousNext

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron