SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Problemele Sibiului

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?

Posts: 3
Joined: 06.10.2008 19:27
PostPosted: 06.10.2008 19:50
Buna tuturor !

Sunt nou printre voi si sper ca o sa revin tot mai des pe acest forum. Cand am intrat prima data am vazut sectiunea "Mi-as dori..." si imediat am vizualizat un film intreg cu toate dorintele mele. Apoi am vazut ca toata lumea vorbeste despre problemele Sibiului, insa nimeni nu a facut un clasament sau o lista cu acestea.

Cred ca inainte de toate trebuie sa ne cunoastem foarte bine orasul, cu bune si cu rele. Cele bune sunt cele mai cunoscute si ne mandrim cu ele. Ca orice oras aflat in dezvoltare trebuie sa identificam ceea ce ne lipseste, ceea ce nu s-a facut pana acum sau nu s-a dat prea multa atentie.

Nu vreau sa facem top-uri cu cele mai importante probleme si asta pentru ca, in opinia mea, toate sunt la fel de urgente pentru noi, cei mai tineri.

Eu o sa incep lista cu cele mai frecvente:
- lipsa spatiilor de joaca in unele cartiere;
- aparitia muntilor de gunoaie in zonele periferice (PET-uri, materiale textile, materiale de constructii, pungi de plastic, hartie, doze, samd);
- lipsa centurii ocolitoare in Sibiu si poluarea pe diferite strazi principale - zone de case;
- problema cainilor fara adapost.

Fiecare poate particulariza in functie de problemele pe care le are in cartier, pe strada sau in fata blocului. Cred ca sunt multe lucruri pe care le putem face noi, fara sa cerem cu disperare un ajutor divin.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 07.10.2008 03:24
problema lu carabulea (pt unii ) :D

Nu stiu dak lista asta siar gasi sfarsitul :D k orice oras in dezvoltare are parti bune si parti proaste... pe care cu timpul speram k cineva le va indrepta.


P.S. Bine ai venit !

Posts: 3
Joined: 06.10.2008 19:27
PostPosted: 07.10.2008 06:33
Nu stiu dak lista asta siar gasi sfarsitul k orice oras in dezvoltare are parti bune si parti proaste... pe care cu timpul speram k cineva le va indrepta.


P.S. Bine ai venit

Tocmai din acest motiv m-am gandit sa facem o lista cu cele mai importante.
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 07.10.2008 09:12
daca o sa ai rabdare sa citesti toate mesajele (cam greu, ce-i drept) o sa vezi ca am discutat majoritatea problemelor.
dar daca tot facem o lista, as adauga drumurile in eterna "carpeala" si gropile din asfalt. desi majoriatea strazilor principale sunt in stare destul de buna, nu lipsesc nici cele aproape impracticabile

AVIZ SOFERILOR: pe stefan cel mare (acolo catre politie), drumul este crapat si gropile sunt semnalizate cu niste stalpi de beton in (aproape) mijlocul drumului, asa ca atentie mare...azi era sa ma urc pe ei :|
ma abtin....sau nu....

Posts: 3
Joined: 06.10.2008 19:27
PostPosted: 07.10.2008 10:26
Mai adaug si eu:
- problema transportului in comun

Pana acum avem asa:
- lipsa spatiilor de joaca in unele cartiere;
- aparitia muntilor de gunoaie in zonele periferice (PET-uri, materiale textile, materiale de constructii, pungi de plastic, hartie, doze, samd);
- lipsa centurii ocolitoare in Sibiu si poluarea pe diferite strazi principale - zone de case;
- problema cainilor fara adapost;
- starea drumurilor si eterna "carpeala";
- problema transportului in comun.

In zonele periferice ce probleme gasim ? Lista continua ...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 07.10.2008 10:58
Este o criza de crestere...O crestere nu normala..organica..ci prin imprumuturi massive dec capital..bazata pe o economie migratoare ca tiganii..si pe o reclama desantata...
Copiii care cresc enorm de mult...fara sport..devin rahitici...niste paläi cocosati...
Nu stiu de ce trebuie neaparat orasul sa creasca....populatia care vine..lipseste de la tara..In conditiile in care campurile se usuca in paragina..voi cumparati rosii din Turcia...si FOAMETEA VINE...

Si...de ce la o populatie de cca. 150-160000 locuitori..trebuiesc 66000 auto inregistrate in oras?...

Tot spun si nu vrea nimeni sa creada...aglomerarea urbana e un fenomen depasit..asta nu dovedeste dezvoltare..ci cretinism ..lipsa de perspectiva...
INTERNETUL asigura legaturi...intreprinderi statii-pilot moderne la tara...
S-a dus vremea INDUSTRIALIZARII de sec.XiX..XX...
AVEM cOMUNICARE GLOBALA..nu mai trebuie sa te aduni in CORTUL CEL MARE....

Tebuiesc meserii..nu industrie..micii producatori sunt cautati...nu uzine...
Iar magazine?...Toate Real, Sky, Lidl, Aldi, Praktiker, Baumarkt...VAND EXACT ACELEASI PRODUSE LA ALTE PRETURI...
Trebuiesc magazine mici, direct de la producator, boutiques si unicate..trebuiesc pantofarii la comanda, croitorii la comanda, zidari buni, dulgheri..bijutieri inventivi...totul MICA Productie si unicate...SI ASTIA VAND PRIN iNTERNET...simplu...

PENTRU CA IN MEGALOMANIE INDUSTRIALA... NICI VOI, NICI FIRMELE VESTICE care se aciuiaza ptr 2.-7.ani la voi, asa-zisii investitori...NU REZISTATI MULT...VA MANANCA CHINEZII cu OREZ....si raman baracile ruine si cu locul spurcat..Ce turism cu MALL in Centru in locul Cinema Pacea, cu o curte de ambalaje in spate pe Harteneck(Cetatii)..si cu Trailere de Aprovizionare imense tot pe Hartenck intrand...Caini si sobolani ....

Vine criza energetica..de ce nu plantati paduri?
De ce nu va luati locuri si case la tara..oricat de prapadite...papa inainte de toate....CA VINE FOAMEA CEA MARE...chinezii au capata apetit..cumpara tot laptele din Germania..si-au gasit de unde...
Daca nu-s prea multe masini, daca oamenii se mai aseaza stabili..se rezolva...
Transportul...fiti consecventi...Iarna Vara..numai BICICLETA....
Cum am rezistat eu cu generatia mea..nu muriti...si atunci poate se ieftinesc si autobuzele...

Si plantati pomi...

Fie si numai ptr. ca o sa faceti focul cu lemne..gazul de la Medias e in mana lui Putin...asa ca...

Exemplu Orasul Bern ..din Elvetia..cred ca va dati seama ca veniturile intrate in Casa Orasului sunt imense...

Populatia a scazut drastic din 1970 pana acum...
1970...........................162 405 locuitori
August 2008.................128 925 locuitori.
3 linii de tramway, trolleybuse si autobuse...+ imens de multe biciclete...si locuri de inchiriat biciclete...


In conditiile in care economia si veniturile au cresut razant..dar nu prin industrie si megalomanie, ci prin tehnologie ultraavansata... de varf...deci de la extensiva..la intensiva..si mult mai profitabila...



Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland...
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 07.10.2008 12:09, edited 2 times in total.
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 07.10.2008 11:47
in primul rand bun venit ;)
m-am gandit si eu cu ceva timp in urma sa deschid un topic asemanator "ce ne place vs ce nu ne place/ne enerveaza in sibiu" (ceva in genu) doar ca la ce specimene erau la un moment dat pe forum erau toate sansele sa apara raspunsuri precum "ma enerveaza johannis pt ca e sas si il voteaza turma", "ma enerveaza unii din sibiu pt ca sunt olteni/moldoveni" si discutiile ar fi continuat la nesfarsit fara rost asa ca am renuntat. daca s-ar posta doar probleme reale care au si sanse sa fie rezolvate intr-un viitor mai apropiat sau mai departat atunci topicul e ok.
pun si eu cateva probleme:
- lipsa terenurilor de sport si proasta intretinere a celor existente (adica curtile scolilor ca numai acolo sunt ceva spatii amenajate pt sport)
- lipsa pistelor pt biciclisti in oras (cea de pe str reconstructiei, in terezian, nu se poate numi astfel)
- lipsa cosurilor de gunoi pe strazi intens circulate (v. semaforului, milea si lista poate continua)
_________________

- lipsa unui strand s-a revolvat cat de cat (acuma cu pareri pro si contra :) asta e)
- cat despre aparitia muntilor de gunoaie, cauza este una singura: prosta crestere si nesimtirea crasa a unora dintre sibieni (desi e o problema generala la nivelul intregii tari ) nu multi dar destui incat sa se vada efectele. rezolvare: pe cale civilizata nu se poate pentru ca n-ai cum sa educi niste animale, deci doar cu amenzi foarte mari pe care sa le aplice niste politisti comunitari care sa se plimbe toata ziua printre blocuri sau sa-i urmareasca cu binoclul pe cei care arunca sacii menajesri de la etaj. ceea ce e utopic, desigur :) (existanta acestor politisti, nu aruncarea gunoiului pe fereastra; asta e ceva normal)
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 07.10.2008 16:21
bine ai venit !
dupa parerea mea, cea mai importanta si grava problema a sibiului este lipsa centurii ocolitoare in Sibiu !
crede-ma, stau intr-o zona in care trec mii si sute de tiruri.. noroc cu termopanele, ca altfel innebuneam! despre praf si poluare, nu mai zic..
oricum sibiul a evoluat mult
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 07.10.2008 18:22
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Tebuiesc meserii..nu industrie..micii producatori sunt cautati...nu uzine...
Iar magazine?...Toate Real, Sky, Lidl, Aldi, Praktiker, Baumarkt...VAND EXACT ACELEASI PRODUSE LA ALTE PRETURI...
Trebuiesc magazine mici, direct de la producator, boutiques si unicate..


Exista Boutiquri doar k sunt aprovizionate de bisnitari care se aprovizioneaza d la magazinele mai sus amintite :) , cand lucram la real patronul buticului de vis a vis d mine venea zilnic sasi umplec cosul :)


Banuiesc k nu vreti sa comparati infrastructura Bernei cu cea a Sibiului... stim cu toti ce diferente exista intre potentialele celor 2 tari :)

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 07.10.2008 19:53
Georg Schoenpflug von Gam wrote:...de ce la o populatie de cca. 150-160000 locuitori..trebuiesc 66000 auto inregistrate in oras?


Din cate am citit pe undeva, 18% din veniturile statului vin de la "auto" (tva, taxe de inmatriculare, taxe de drumuri, accize la benzina samd). Deci, raspunsul e destul de simplu, si nu o sa vedem prea curand parcari pline de biciclete, in sibiu :).
Putem discuta mult pe tema asta, insa nu cred ca topicul asta e locul cel mai potrivit

Sa nu fiu total offtopic: aglomeratia e o problema mare, si nu e neaparat din cauza lipsei centurii
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 08.10.2008 07:24
O problema enorma sunt masinile. Sunt familii in care se inmatriculeaza cate 4 maini. Da 4. Fiecare membru are una (nu vb aiurea, colaborez cu un birou de acte auto) Se aduc in draci.
Dar si mai mare e problema mentalitatii. De ce sa merg 100 m pe jos?

Alta problema e cea a locuintelor. Din cauza crizei mondiale (degeaba ne consolam..suntem in CRIZA), piata imobiliara stagneaza. Nimeni nu cumpara, pentru ca toti cer preturi astronomice si nejustificate. ANL-ul e un banc prost. Apartamente pentru tineri nu mai sunt. Nu toti au bani sa contruiasca.
Gunoaiele. Subiectul meu preferat. De ce sa reciclez daca NU avem facilitati de reciclare? Stiati ca trimitem hartie la reciclat in Bulgaria si chiar in China? Scary, nu? Oare din banii cu se plateste transportul? Poate ca daca am fi mai responsabili ar scadea si preturile.

Si degeaba ne amagim, mai bine nu va mai fi in curand. E timpul sa scoatem caietele bunicii cu "Prajitura de razboi" si sa strangem cureaua. Leul se devalorizeaza vertiginos.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 08.10.2008 16:03
apropo de reciclat. daca aveti baterii, acumulatori... exista la kaufland un bol langa informatii clienti, chiar la intrare... ca sa nu le mai tineti gramada pana la urmatoarea "mare debarasare" ;)
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 10.10.2008 20:31
As zice ca marea problema a Sibiului e populatia sa....
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 11.10.2008 07:41
eu as zice ca problema intregii Romanii e bunul simt si educatia.....sau mai bine zis, lipsa lor
ma abtin....sau nu....

Posts: 1
Joined: 14.10.2008 07:30
PostPosted: 14.10.2008 12:06
Problemele Sibiului sunt probleme ale unui oras nespus de frumos dar supus ca oricare altul Romaniei. Nu stiu cand problemele nostre vor lua alte intorsaturi dar stiu sigur ca Sibiul are o problema sigura: lipsa de onestie a unei agentii imobiliare ...as evita numele pe site dar daca este posibil o sa il fac cunoscut pentru a incerca sa atrag atentia tuturor celor care vor sa isi puna proprietatea in mainile unor oameni ''de incredere''. Oricine a auzit de Clasit SRL poate stie despre vorbesc, de aceea si rog pe cei care stiu unde ar putea fi administratorul acestei firme(pe nume Flavius) sa trimita un mail la adresa specificata, poate vom face ceva ca problemele Sibiului sa fie mai putine, profitorii la fel, sper sa se faca putina lumina in situatia asta !
Next

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests