SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Canada prin ochi de sibian..

Poate ai plecat pentru o viata mai buna, poate pentru altceva spune-ne si noua cum e.. ai gasit ce ai cautat?
Sau poate ca vrem sa plecam de aici....
Ce ne face sa plecam in alte tari? Oare umbla cainii cu colaci in coada in tarile calde?
User avatar
Posts: 57
Joined: 10.11.2005 15:51
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 27.07.2008 15:23
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by athos on 28.07.2008 15:50, edited 1 time in total.
User avatar
Posts: 57
Joined: 10.11.2005 15:51
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 27.07.2008 15:43
O romanca a fost admisa la 9 universitati de top din lume
Luni, 09 Iunie 2008, ora 10:22

Sorina Codrea este prima ieseanca admisa la prestigioasa universitate Harvard. Pe langa Harvard, aceasta a mai fost admisa la inca 8 universitati importante din lume cum ar fi: MIT, Princeton, Duke, Darthmouth, Middleburry, Georgetown, Brandeis si Bremen.

Tanara a ales in cele din urma Harvard. Pentru a o avea ca studenta, board-ul de la Harvard a decis sa-i acorde o bursa anuala de 55.000 de dolari, din care 3.600 sint bani de buzunar, informeaza Ziarul de Iasi, in editia online.

Reusita Sorinei (foto) la Harvard si la celelalte 8 universitati de prestigiu din lume nu a avut insa un punct de inceput foarte clar.

"Nu stiu care a fost acela. Intotdeauna m-am implicat foarte mult in tot felul de activitati. Consider insa ca principala conditie pentru ca un elev roman sa reuseasca este aceea sa se informeze foarte bine si sa patrunda intr-un mediu international de gandire", este de parere tanara.

Sorina a inceput liceul la Iasi in 2004, la Colegiul "Racovita", scoala unde studiase si in gimnaziu.

"Fara educatia primita la Racovita nu as fi putut ajunge niciodata unde sunt. De aici am plecat cu un fundament puternic la toate disciplinele si cu apetitul deschis pentru studiu", a declarat Sorina.

O idee stralucita a facut-o ca in clasa a zecea sa intre deja in atentia Massachusetts Institute of Technology (MIT). In 2006, Sorina a fost singura castigatoare din Europa a unui concurs international de cercetare stiintifica, organizat in SUA.

Tanara a facut atunci primul studiu din Romania despre viata copiilor ai caror parinti pleaca la munca in strainatate, intitulat "Impactul fenomenului migrationist asupra dezvoltarii psihosociale". Cu aceasta cercetare care a vizat aplicarea a 643 de chestionare elevilor ieseni cu virste intre 8 si 14 ani, Sorina a obtinut atunci premiul III la sectiunea "Stiinte sociale si de comportament".

"Perioada aceea am trait-o foarte intens si imi aduc aminte toate amanuntele, mai ales ca toate se intamplau in acelasi timp. Tot atunci, intr-o sambata, aveam de sustinut olimpiada la matematica si stiu ca luni era termenul limita pentru depunerea aplicatiilor la United World Colleges (UWC), program despre care am aflat chiar de la scoala", a spus tanara, spunand ca toti colegii ei ar fi avut aceeasi sansa sa se inscrie in competitie.

UWC are elevi din 93 de tari

UWC reprezinta o retea de colegii independente, amplasate in toata lumea, in tari precum Marea Britanie, Canada, Norvegia sau Africa de Sud, conduse de la Londra si al caror presedinte onorific este Nelson Mandela.

Aici, elevii se pregatesc timp de doi ani pentru bacalaureatul international, au un program intensiv si solicitant.

"Este un colegiu international, in care atit elevii, cat si cadrele didactice vin din diferite parti ale lumii. Cei 200 de colegi ai mei reprezentau 93 de state. Aceasta este si ideea, de a crea pace, prin educatia foarte buna pe care o primim si mai ales de a transmite mai departe din cunostintele noastre. Misiunea noastra este aceea de a reuni culturi", a spus Sorina, care a plecat singura in lume pentru a face performanta, lasandu-si la Iasi parintii si fratele mai mare, care acum este student in anul al II-lea la Drept, la Universitatea "Cuza".

La "bac" in SUA a avut examen la romana

Bacalaureatul la limba romana a constat in comentarii literare comparative si o proba orala inregistrata si evaluata de un corector international.

"Mi-am ales Ion de Liviu Rebreanu si Ultima noapte de dragoste intiia noapte de razboi de Camil Petrescu. Le studiasem cu doamna Cotofanu intr-o maniera in care nu puteam sa le uit", a mai spus tanara.

Intreg examenul de bacalaureat a constat in 16 probe sustinute pe parcursul a trei saptamini.

Sorina a ales Harvard

"Am ales in final educatia enciclopedista de la Harvard, pentru ca MIT sunt foarte buni in inginerie. Acolo, eu am ales domeniul cu cea mai mare traditie, respectiv Economy&Governement. Sunt obisnuita sa ma duc exact pe ce este mai greu", a marturisit Sorina.

A contat foarte mult personalitatea, deoarece o fire poetica se poate simti mai bine intre caramizile rosii de la Harvard, in timp ce la MIT, totul "arata ca o nava spatiala. In plus, viata sociala de la Harvard ar putea fi mai activa, in timp ce la MIT un absolvent imi spunea ca pe o scara de la 0 la 10 spiritul comunitar e la -1", a mai argumentat Sorina.

Admiterea la Harvard a fost dura. In afara de scrisoarea de intentie, CV-ul si notele candidatului, a contat foarte mult prestatia la doua interviuri. Unul cu o comisie de admitere si unul cu un fost absolvent al universitatii, care i-a sustinut cauza in fata comisiei.

"Harvard imi acorda 55.000 de dolari pe an, din care 3.600 de dolari sunt la dispozitia mea. Oricum, nu vreau sa ma opresc doar la atat. Mi-am planuit sa devin ucenica la o firma, ca apoi sa pot deveni angajata acolo. Deja am aflat despre mai multe oportunitati", a spus Sorina.

(http://www.ziare.com/O_romanca_a_fost_a ... 28188.html)
Last edited by athos on 28.07.2008 19:21, edited 2 times in total.

Posts: 6
Joined: 17.02.2008 22:57
PostPosted: 28.07.2008 04:31
Mda...mi-e greu sa zic ceva ca am cam ramas fara cuvinte. Si eu sunt o sibianca in Canada (Vancouver), dar prin ochii mei Canada este cu totul altfel. Nu inteleg totusi ce vrea athos sa ne arate. Poate o sa zic si el/ea ceva la un moment dat. Asta in cazul in care mai stie romana...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 28.07.2008 07:15
..ca vai ce bine e acolo si ce fraieri suntem noi aici...Cum curge laptele si mierea...cum te iau companiile din strada si te pupa in frunte si te fac sef cu casa si masina... ce fete tari.. ce cluburi...
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 44
Joined: 24.07.2006 20:18
Location: Toronto - Canada
PostPosted: 28.07.2008 12:46
dreamwind55 wrote:..ca vai ce bine e acolo si ce fraieri suntem noi aici...Cum curge laptele si mierea...cum te iau companiile din strada si te pupa in frunte si te fac sef cu casa si masina... ce fete tari.. ce cluburi...


Ce fain ar fi sa fie asa. Dar inceputul in cazul a 90% din cunoscuti mei a fost totusi dificil. Incepand cu adaptarea la modul de viata canadian, multiculturlismul si pana la gasirea unui job. In genere daca ai un job alte probleme numai prea ai dar gasirea unui job de la inceput pe masura calificarii tale este dificil.
Este plin de persoane cu studdi superioare care lucreaza in fabrici la banda, de doctori care vand gogosi chiar existand o gluma in toronto pe tema asta: in cazul in care ti se face rau pe strada mai bine opresti un taxi decat sa suni la 911 pentru ca probabilitatea este mare ca acel taximestrist sa fie un doctor emigrat in Canada.
Oricum ma bucur sa intalnesc si persoane care s-au adaptata perfect unei vieti departe de casa. Pentru mine casa se cheama Sibiul.
Oricum cu rabdare se rezolva toate ... primii 3 ani au fost mai grei.
User avatar
Posts: 57
Joined: 10.11.2005 15:51
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 28.07.2008 13:17
Canada ofera romanilor 100 de locuri de munca in turism
Luni, 30 Iunie 2008, ora 09:53

Cei care isi doresc sa munceasca in Canada pot beneficia de oferta de 100 de locuri de munca, pentru 6 sau 12 luni, prin programul Study&Work, derulat prin intermediul Zip Travel.

Conditiile sunt sa ai 18 ani, sa vorbesti engleza la nivel conversational si iti doresti foarte mult sa lucrezi in turism.

Inainte de a incepe efectiv sa lucrezi, va trebui sa studiezi intre sase si 12 saptamani intr-o scoala din Vancouver, Canada, anunta Evenimentul Zilei.

Toate posturile sunt in turism: ospatar, ajutor de ospatar, barman, ajutor de barman, receptionera, camerista, ingrijitor pentru terenuri de golf sunt doar cateva dintre joburi. Se castiga intre 8 si 14 dolari canadieni/ora, intre 18,40 de lei si 27,60 de lei, plus bacsis.

Cazarea si masa vor fi asigurate de catre angajator. Cei interesati pot completa on-line formularul de inscriere la http://www.ziptravel.ro. Urmatorul pas consta in sustinerea unui test on-line si un interviu telefonic. Taxa de inscriere este de 2.197 de dolari canadieni (5.053 de lei) pentru programul de sase luni sau 4.395 de dolari canadieni (10.108 lei) pentru cel de un an.
User avatar
Posts: 57
Joined: 10.11.2005 15:51
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 28.07.2008 13:21
Cluburi misto din Toronto (o sa mai adaug)

Lot 332

332 Richmond St W
TORONTO, Ontario
M5V 1X2
+1 (416) 599-5332



BLVD Club

1491 Lake Shore Boulevard West
Toronto, ON M6K 3C2
+1 (416) 532-3341



CiRCA

126 John Street
Toronto ON, M5V 2E3, ON
+1 (416) 979-9346





Last edited by athos on 28.07.2008 20:06, edited 3 times in total.
User avatar
Posts: 57
Joined: 10.11.2005 15:51
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 28.07.2008 13:28
Un roman este cel mai cunoscut jucator de poker din Las Vegas
Luni, 16 Iunie 2008, ora 16:20

Daniel Negreanu este cel mai cunoscut roman din Las Vegas. Romanul se afla acum pe pozitia a patra in clasamentul castigurilor din turneele de poker, cu 9.900.000 dolari.

Daniel Negreanu s-a nascut la 26 iulie 1974 la Toronto, a copilarit in Scarborough si are un frate mai mare, Mike, nascut tot in Canada, informeaza Evenimentul Zilei, in editia online.

Parintii lor, Ana si Constantin Negreanu s-au decis in 1962 sa paraseasca Romania. Au trecut prin Italia si au ajuns in Toronto, la timpurile cand orasul se termina, in nord, la Eglinton iar Sheppard, Finch si Steeles erau drumuri de tara.

Parintii au declarat ca ar fi vrut ca Daniel sa devina avocat. In schimb el a devenit campion mondial de poker.

Daniel Negreanu este adulat si angajat intr-o viata sociala cum nici o profesie probabil nu ar fi permis pe lumea asta. Doamna Negreanu spune ca succesul lui Daniel se bazeaza pe faptul ca este un maestru al Teoriei Probabilitatilor si are stapanire de sine iesita din comun.

"In timpul concursurilor, la masa de competitie jucatorilor li se pun adesea senzori in dreptul inimii ca doctorii sa fie in alerta, in caz ca se detecteaza modificari majore de puls sau iregularitati ale batailor inimii. Daniel este singurul despre care medicii au spus ca are nervi de otel, pur si simplu nu i se vede si nu se inregistreaza emotia in timpul competitiilor. Si-l iubeste lumea, nu-ti inchipui cat de mult il iubeste lumea", vorbeste mama lui Daniel.

Traseul romanului spre bogatie

Website-ul TeamPokerStars.com il prezinta pe Daniel(foto), dincolo de cariera fuminanta si de renumele de "KidPoker" ca un baiat popular, prietenos si mereu destins.

Povestea sa amesteca franturi de intamplari cu un mare iz de aventura: la sfarsitul liceului s-a angajat in partide cu jucatori reputati in Toronto. A castigat, a pierdut, a invatat.

Si-a impachetat bagajele si, la 21 de ani, a plecat la Las Vegas unde a simtit imediat ca, dincolo de stralucirea luminilor de neon, atmosfera nu prea avea in nimic in comun cu cazinourile de caritate din Ontario.

A pierdut banii castigati la Toronto, s-a intors acasa, a castigat alti bani si a plecat iar la Vegas.

Efortul nu i-a ramas nerasplatit: in 1997, Daniel Negreanu avea sa fie, in sfarsit, acceptat la mesele "greilor": a spart gheata cu titlul de "Best all around player at Foxwoods’ World Poker Final". Asa a inceput ascensiunea: un an mai tarziu, s-a inscris si a castigat bratara World Series of Poker event.

Datorita reputatiei obtinute a fost numit KidPoker cand a implinit 23 de ani.

La masa celor puternici si cu nervii tari

2005 parea a fi un an de odihna pentru Daniel Negreanu. Fara prea mare efort, acesta a participat si a iesit pe locul trei la Jack Binion World Poker Open, cu un castig de $384.000. Anul 2006 a adaugat: Titlul suprem la WSOP Circuit Event in Tunica, cu un castig de $755.000, locul 5 la National Heads Up Poker Championship, apoi locul 2 la Turneul Campionilor, cu un total de $325.000 pentru ca anul sa se incheie cu locul 3 la WPT Five Diamond Wolrd Poker Classic si un castig de $600.000.

In 2007, se inscrie in turnament pentru WPT World Poker Open unde castiga peste $500,000 la care se adauga incasari din cartea Hold'em Wisdom for all players, o colectie de 50 de articole, publicate simultan in 35 de ziare si reviste din America de Nord. Negreanu a fost denumit "Favorite Poker Player" de catre Card Player Magazine's Player of the Year Awards Gala, in februarie 2006.

Succesul consacrarii l-a gustat in 2007 cand Daniel a fost primit membru cu drepturi depline al Team PokerStars, cel mai mare site on-line de poker din lume.

In 2008, Daniel Negreanu se afla in pozitia a patra in clasamentul castigurilor din turnee: $9.900.000.

Spune despre el ca ce-l ajuta cel mai mult in competitii este usurinta cu care ruleaza analize probabilistice in fractiuni de secunda.

Cat despre naturaletea exprimarii si dezinvoltura gesturilor, ele il recomanda ca pe un personaj cu totul si cu totul special.

(http://www.ziare.com/Un_roman_este_cel_ ... 33515.html)
Last edited by athos on 28.07.2008 13:52, edited 1 time in total.
User avatar
Posts: 57
Joined: 10.11.2005 15:51
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 28.07.2008 15:20
Rapture: Mda...mi-e greu sa zic ceva ca am cam ramas fara cuvinte. Si eu sunt o sibianca in Canada (Vancouver), dar prin ochii mei Canada este cu totul altfel. Nu inteleg totusi ce vrea athos sa ne arate. Poate o sa zic si el/ea ceva la un moment dat. Asta in cazul in care mai stie romana...


Vad ca ai 19 ani, aplica la facultate, la UBC. Nu te uita la bani si alege-ti un domeniu care iti poate asigura pe viitor o viata comfortabila, evtl Accounting, Financial Management, Engineering, etc Ideal ar fi sa prinzi un loc intr-un program co-op, in felul acela te alegi cu experienta de lucru si iti mai platesti si studiile pe deasupra. Dupa ce termini facultatea ai job asigurat si bine platit. Cand o sa castigi 50k si prietenul tau inca 50k atunci o sa vezi Canada cu cu totul alti ochi.

dreamwind55: ..ca vai ce bine e acolo si ce fraieri suntem noi aici...Cum curge laptele si mierea...cum te iau companiile din strada si te pupa in frunte si te fac sef cu casa si masina... ce fete tari.. ce cluburi...


VREAU SA ARAT CA NOI SIBIENII, SI IN GENERAL NOI ROMANII SUNTEM NISTE INVINGATORI, CA PUTEM SA REUSIM ORIUNDE IN LUME SI CA AJUNGEM DEPARTE PRIN AMBITIE, MUNCA SI PERSEVERENTA! Asta vreau sa arat.
User avatar
Posts: 57
Joined: 10.11.2005 15:51
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 28.07.2008 15:47
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 28.07.2008 21:35
Bine bine... tot postezi aici poze, clipuri de pe YouTube si articole de pe net. Dar parerea ta care este? Titlul la topic e "Canada prin ochi de sibian" No spune-ne mai sibiene ce e bine acolo? ce e fain, ce nu e ca acasa? Ca poze pot si eu sa caut pe google si pe site-uri.

Nu o lua in nume de rau, dar fa topicul mai interesant. Ca ma simt ca in muzeu aici... trec dintr-o incapere in alta, ies si ma duc mai departe. Intelegi ce zic? ;)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 29.07.2008 06:13
Cum Fly, nu ai stiut sa apreciezi la justa valoare fata aia care se despuia cu steagul Canadei pe ea? :)
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 57
Joined: 10.11.2005 15:51
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 31.07.2008 19:02
Romanii emigreaza mai usor in Canada
Autor: Cristina Sofronie, 14 Mai 2005

Guvernul federal al Canadei a avansat recent un nou set de masuri menite sa faciliteze atit emigrarea, cit si integrarea pe piata de munca a nou-sositilor in Tara frunzei de artar. Potrivit statisticilor neoficiale, in Canada traiesc peste 100.000 de romani iar in ultimii ani, in jur de 3.000 de romani isi parasesc anual tara cu destinatia Canada.

Una dintre modificarile aduse regimului sponsorizarii sotului sau partenerului conjugal, aflat in Canada, de catre un cetatean canadian sau rezident permanent in aceasta tara permite acum ca dosarul de "parrainage" (sponsorizare) sa poata fi depus (si finalizat) si in Canada, indiferent de statutul legal al persoanei ce urmeaza a fi "parenata". Anterior acestei modificari, pe teritoriul Canadei puteau fi sponsorizati doar cei cu statut de rezident temporar (student, vizitator, persoana aflata la munca in stainatate) si care isi puteau pastra acest statut pina la solutionarea dosarului.

Concret, prin noua masura (care a intrat deja in vigoare) este permisa si sponsorizarea celor care nu au statul de rezident temporar valid si, in plus, li se permite sotilor sau partenerilor conjugali sa poata locui impreuna in Canada pina la finalizarea procedurii de sponsorizare. Insa, prioritate vor avea dosarele de sponsorizare ale celor din afara Canadei, scopul fiind acela de a favoriza regruparea cit mai rapida a familiilor.

Facilitati pentru reintregirea familiei cu parinti si bunici

Alocind 36 milioane de dolari canadieni in urmatorii doi ani, autoritatile isi propun sa tripleze numarul de parinti si bunici care vor fi admisi, prin "parrainage", in Canada, in perioada 2005-2006. Asigurarea a fost data de ministrul federal Joe Volpe. Potrivit cifrelor avansate de el, numarul celor vizati in aceasta categorie ar creste de la 6.000 pe an (in 2004) la 18.000 (in 2006).

Ca sustinere a spuselor sale, Joe Volpe a adaugat ca ministerul sau va suplimenta personalul la oficiile de viza mai aglomerate, in scopul recuperarii intirzierilor acumulate in prezent. Ministrul a mai anuntat ca, pentru categoriile mentionate, procesul de eliberare a vizelor de turist va fi mai suplu, avindu-se in vedere acordarea de vize cu multiple intrari in Canada. "Aceasta le va pemite parintilor si bunicilor sponsorizati sa-si viziteze familia in Canada in timpul procesarii cererii de "parrainage", in masura in care vor dovedi ca vizita respectiva este una temporara", a spus Joe Volpe.

Facilitati pentru obtinerea cetateniei

Prin investirea a 69 milioane CAD in urmatorii doi ani, autoritatile federale vizeaza reducerea la maximum 12 luni a duratei de procesare a cererilor pentru obtinerea cetateniei canadiene depuse de cei cu statut de rezident permanent, care indeplinesc cerintele prevazute de lege. Mentionam ca o importanta conditie o reprezinta prezenta fizica in Canada de cel putin 1.096 de zile (trei ani) din ultimii patru ani. De asemenea, pentru rezidentii permanent cu virsta de peste 55 de ani, Joe Volpe a anuntat renuntarea la sustinerea testului de abilitati lingvistice si cunostinte generale despre Canada, obligatoriu pentru obtinerea cetateniei. Pina acum, de acest test erau scutite doar persoanele care depaseau virsta de 60 de ani.

Facilitati pentru studentii straini

"Competitia internationala pentru recrutarea studentilor talentati este inversunata, iar anuntul de astazi va impinge Canada pe o pozitie si mai avansata", a declarat Joe Volpe, ministrul federal al cetateniei si imigratiei. Doua dintre noile masuri anuntate de el se refera la studentii straini aflati la studii in Canada. Prima consta in acordarea dreptului de a munci in afara campusului universitar pe perioada studiilor; cea de-a doua vizeaza extinderea permisului de munca de la 1 la 2 ani dupa terminarea studiilor.

Conditia, in acest ultim caz, este aceea ca studentul sa lucreze in afara metropolelor. Reamintim ca, de curind, s-a adoptat si o alta prevedere care le permite studentilor straini aflati la sudii in Canada sa schimbe forma de invatamint post-secundar (de exemplu: de la universitate la colegiu etc.), fara a mai cere o noua viza.

Facilitati pentru personalul medical

Complementar facilitatilor expuse mai sus, privind imigrarea in Canada, guvernul federal a lansat si o initiativa pentru integrarea pe piata de munca a persoanelor cu studiile facute in afara acestei tari.
Evident, masurile se refera si la cetatenii canadieni cu diplomele obtinute in institutii de invatamint din afara tarii. De pilda, printr-o investitie de 75 milioane de dolari se intentioneaza reducerea timpului de asteptare si ameliorare a accesului la serviciile din sistemul sanitar.

Consiliul Medical din Canada va crea o agentie nationala pentru verificarea titlurilor de competenta. Primul obiectiv al agentiei va fi tocmai gasirea procedurilor prin care sa se simplifice verificarea acestor titluri pentru absolventii facultatilor de medicina din alte tari (sau a altor institutii de invatamint care pregatesc celelalte cadre din domeniul sanitar).

Totodata, prin crearea serviciului unic de verificare, la nivel federal, a diplomelor, absolventii institutiilor de invatamint din domeniul sanitar nu vor mai fi siliti sa-si faca echivalarile pentru fiecare provincie sau teritoriu din Canada. In plus, examenul de evaluare a titlurilor de competenta va deveni mai accesibil, "intr-un format electronic" - dupa cum precizeaza autoritatile canadiene.

Evident, examenul de evaluare reprezinta doar primul pas pentru obtinerea permisului de exercitare a profesiei de catre licentiatii in medicina cu diplomele obtinute in afara Canadei. "Intreaga tara va putea beneficia de aportul imigrantilor si al canadienilor cu diplome obtinute in strainatate, atunci cind acestia vor fi in masura sa puna in practica cunostintele si experienta lor", a afirmat Ujjal Dosanjh, ministrul federal al sanatatii. Se estimeaza ca, in urmatorii cinci ani, sa poata fi integrati peste 1.000 de medici, 800 de infirmiere si 500 de alti profesionisti din domeniul sanitar.

Facilitati pentru firmele care angajeaza imigranti

In cadrul programului de recunoastere a titlurilor de competenta obtinute in afara Canadei se are in vedere si finantarea de programe pentru integrarea accelerata pe piata de munca a inginerilor, licentiatilor in stiinte economice sau in turism. Prin noile masuri se urmareste atit ajutarea imigrantilor din categoriile mentionate cu informatii privind sistemul de evaluare si recunoastere a titlurilor de competenta, cit si stimularea angajatorilor pentru a-i integra pe nou-sositi cit mai rapid in populatia activa a Canadei.

IMM-urile canadiene vor primi sprijin de la guvern, pe durata primelor 30 de saptamini de la angajarea unui imigrant. "Aceste proiecte vor fi de asa natura incit inginerii formati in strainatate si lucratorii cu profesii nereglementate sa se integreze mai rapid pe piata de munca si sa-si utilizeze din plin competentele", este de parere ministrul federal pentru resurse umane, Lucienne Robillard.

Facilitati pentru invatarea limbii

Pentru imigranti, o alta directie a initiativei guvernului federal vizeaza finantarea de cursuri de franceza sau engleza, de nivel avansat, in scopul dezvoltarii cunostintelor lingvistice necesare obtinerii si pastrarii unui loc de munca adecvat competentei si experientei fiecaruia.

"Limba este unul dintre principalele obstacole in integrarea intr-un loc de munca pentru un mare numar de imigranti in Canada. Aceasta investitie va ajuta lucratorii formati in exteriorul Canadei - ingineri, meseriasi, infirmiere si infirmieri, precum si pe cei dintr-o multime de alte domenii sa-si gaseasca si pastreze posturi bune, care corespund competentelor si experientei pe care le aduc ei in Canada", a afirmat Joe Volpe, ministrul federal al Cetateniei si Imigratiei.

Sursa: Evenimentul Zilei
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... anada.html
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 01.08.2008 13:20
Athos.... copy-paste stim si noi sa efectuam! ;)

Citit-ai ce am scris mai sus?!
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 57
Joined: 10.11.2005 15:51
Location: Toronto, Canada
PostPosted: 11.08.2008 20:34
God bless Canadian girls! :)

PreviousNext

Return to Sibian in tarile calde

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron