SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Istoria Sibiului

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 01.06.2008 20:37
61.

iulian_m wrote:Dl Georg, imi pare rau ca va dezamagesc, dar obuzul din imagine chiar nu are 21 cm in diametru..... as zice ca e pana in 15 cm. O sa ncerc sa-l masor data viitoare can ajung pe acolo (adica in aproximativ 2-3 saptamani)


pai am tot intrebat ce diametru are..si nici-un raspuns...abia acum veniti cu asta...ce fac..toata teoria mea cade-n balta si m-am facut de bafta....retrag frumusete de poze puse degeaba?...chestia problematica este ca indiferent de calibrul obuzului D.-Voastra acele mortiere de 21 cm au fost prinse in flagrant delict in tufele acelea sau padurice in timpul Bataliei de la Hermannstadt-Sibiu..Deci si ultima poza si-ar afla justificarea..

PS.03.06.2007...
aveti aci si Haubitzele de 15 cm (artilerie grea de camp)..chiar in jurul Hermannstadt-Sibiu atunci! fotografiate...ca sa fie completa documentatia...
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 03.06.2008 17:39, edited 3 times in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 01.06.2008 21:39
Sa nu retrageti nici o poza.... ca sunt utile ;)
Si tot din ce imi explica taicameo, ala e proiectil de mortiera sau obuzier (folosit impotriva infanteriei), era umplut cu varfuri de glont ........... deci ceea ce a-ti spus dumneavoasta nu e departe de subiect !!!

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 02.06.2008 16:53
63.

Aici avem o raritate..Kadettenschule..Scoala Militara...Dupa atacul Romanilor 1916. Mormantul Eroilor Austro-Ungari...Poza executata 1916...Carte Postala tiparita 1917.
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 03.06.2008 17:41, edited 1 time in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 03.06.2008 09:43
64.

Aici e o chestie care contribuie la cunoasterea istoriei militare a Hermannstadt-Sibiu in Primul Razboi Mondial.
Este vorba de K.u.K. Garnisonsspital care in razboi a fost folosit si de trupele germane venite in ajutorul austriecilor...
Primeste automat si Numarul de Posta de Campanie (Feldpost Nr.) German....deci Kaiserliche Deutsche Feldpost-Station Nr. 207.

Mi se pare..Comandatura Trupelor Germane era la Römischer Kaiser...Imparatul Romanilor...vis-a-vis... la Hotel Neurihrer parca era Grupul de Transmisiuni German..o sa caut pozele prin http://www.Kieselbach.hu..si o sa aduc lamuririle de rigoare..

PS. cladirea micuta de langa..deci langa pasajul coborasului catre dosul Arsenalului..se pare ca nu mai exista..o localizati ff. usor cu nume pe Plan Hermannstadt SKV 1914-Baedecker 1918...
Attachments
Last edited by Retras la cerere on 03.06.2008 19:29, edited 2 times in total.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 03.06.2008 10:50
65.

Aici o factura de expeditie a Fabricii de Salam Gustav Nussbächer..1910..premergatorul celebrei Scandia...si al lui Joseph Theil...
As fi incercat s-o maresc..dar nu-mi place cum deformeaza...Se observa ca este scrisa complet in maghiara..e clar..dupa 1901..obligatorie Limba de Stat a Coroanei Ungare...
S-ar putea sa fie special pentru expeditia in partile Ungariei propriu-zise..desi nu cred ca la trimiterea altundeva..deci export..i s-ar fi permis sa foloseasca Limba Germana...
Aici de fapt la Gustav Nussbächer se unesc radacinile Salamului de Iarna (Wintersalami) numit de romani Salam de Sibiu cu Salamul Pick din Ungaria, Szeged...el (Nussbächer) isi facuse ucenicia si a lucrat mult timp in Ungaria-propriu-zisa....
De fapt acest salam este la origine un salam italian, ungurii(Pick!) l-au preluat, l-au macinat mai fin, l-au condimentat mai altfel, afumat usor, tinut intr-un fel de pestera umeda sa primeasca pe coaja acel mucegai alb specific...Clar ca Wintersalami sau Salamul de Sibiu ( asa nu este cunoscut in germana!) isi are radacina comuna de dezvoltare cu Salamul Pick din Szeged...

Salamul Pick este celebru in toata lumea acum, dar inainte... de exemplu in Primul Razboi Mondial... era cunoscut sub numele de Salam Unguresc, Ungarischer Salami care primeste un monument de onoare in Bravul Soldat Schwejk al lui Jaroslav Hasek...Este acolo o intreaga serie motivica cu reveniri la culmea rafinamentului culinar, idealul nehalitilor, Salamul Unguresc.Parca tot Razboiul ar fi fost pierdut fiindca s-a terminat Salamul Unguresc.

Restul facaturilor, cu Salam de Bacau...sau nu stiu ce..le poti uita..nu este uscat..nu e condimentat..nu se desfoliaza coaja...se rupe felia in mana...
Attachments
5235_1.Nussbaecher Salami Hermannstadt.1910.JPG
5235_1.Nussbaecher Salami Hermannstadt.1910.JPG (29.12 KiB) Viewed 16750 times

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 07.06.2008 19:11
http://www.scandia.ro/Istoria_Scandia/Scandia_Romana/1

Cred ca e cel mai Ok site al unei fabrici cu vechime in Sibiu. Nu ca as vrea sa fac reclama, dar pozele cred ca merita vazute...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 18.06.2008 10:59
67.

Dau aici dupa Adreßbuch Hermannstadt 1901 Fabricile de Salam si Prelucrarea Carnii din Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu 1901.

pg. 129.:

Salamifabrikanten. Fabricanti de Salam


Fonn Adolf sen. Schewisgasse 5 (B.-dul Victoriei 5.)

Hantschel Franz. Jungewaldstrasse 12. (Calea Dumbravii 12)

Jauernig Fritz.Feldgasse 4. (Strada Campului 4.)

Kessler Johann & Söhne (Fiii) Bachgasse 13. (Str. Raului. 13)

Mihalache Jon Bahngasse 8. (Strada Garii 8)

Nussbächer Gustav Rosmaringasse 15/17 (??...Rosmarinului?)
Heltauergasse 49 (N.Balcescu)

Rummler Adolf Schwimmschulgasse 8. (Str.Scoala-de-Inot 8.)

- Edmund Schwimmschulgasse 4. (Scoala-de-Inot 4.)

Unterer Hans Langgasse 4. (Strada Lunga 4.)

Weiss & Pollack Elisabethgasse 30. (Strada Elisabetha/9 Mai Nr.30)




pp.135-136:

Selcher und Selcherwarehandlungen. (Mezelari si Comert-cu-mezeluri)

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 18.06.2008 13:18
68.

pai la 1900...


Eisengiessereien (Turnatorii de Fier)

Rieger Andreas Bauholzplatz 5. (Piata-de-Lemn-de-Constructie Piata Cibin 5.

Wagner S. & Söhne (Fiii) Heuplatz 1. (Piata-de-Fan, Targu-Fanului?, fosta s Pta. Engels deci tocmai la actuala Independenta, Nr. 1.)



pg.119:


Maschinenfabriken (Fabrici de Masini)

Fabritius Gebrüder (Gustav und Wilhelm) (Fratii Fabritius, Gustav si Wilhelm) Metallwaren-,Dampfkesselfabrik, Messinggiesserei un Dreherei,Mechanische Werkstätte Fabrica de marfuri metalice, Fabrica de Cazane-cu Abur, Turnatorie de Alama si Strungarie, Ateliere Mecanice) Reussbachgasse 2. (Str. Rusciorului? /Raul!/, Nr.2.)

Rieger Andreas Landwirtschaftliche Maschinen-Fabrik, Eisengiesserei, Mühlenbauanstalt (Fabrica de Masini Agricole, Turnatorie-de-Fier, Constructii-de-Mori) Bauholzplatz 5 (Piata-de-lemn-de-Constructie/Piata Cibin Nr. 5.)

Török Andreas Landwirtschaftliche Maschinenfabrik (Fabrica de Masini Agricole) Jungewaldstrasse1. (Calea Dumbravii 1.)

Wachsmann Karl Metallwaren- und Maschinenfabrik und Messinggiesserei, Werkstätte für galvanische Metallplattierung und Galvanoplastik, Wasserleitungs-Installateur / Fabrica de Produse metalice si Masini, Turnatorie-de-Alama, Ateliere pentru Acoperiri Metalice si Galvanoplastie, Instalator-de-Conducte-de- Apa) Schiffbäumel 3. (Strada Plopilor 3.)

Wagner Samuel und Söhne (si Fiii) Erste Hermannstädter Eisengiesserei, landwirtschaftliche Maschinenfabrik und Flachmühlenbauanstalt (Prima Turnatorie-de-Fier din Hermannstadt, Fabrica-de-Masini-Agricole si Constructie de Mori-Plate...nu stiu cum sa explic... Flachmühle= Moara in care printr-un sistem de roti-dintate se invartesc doua discuri rotunde si plate in sens contrar..intre cele doua placi rotitoare se macina.... as zice Mori-Mecanice)) Heuplatz 1. (Targu Fanului? fosta si Pta Engels, chiar la Independenta!)


Nota: observati ca la Targu-Fanului, Heuplatz..unde este acum Independenta...intai au fost Wagner... (Rieger erau la Piata Cibin, Bauholzplatz), apoi au venit Rieger, apoi Independenta...

Tehnicile Galvanoplastice si de Acoperire-cu-Metal...fie cositorire, fie cuprare, fie crom-nichelare, fie argintare...consumau imens de mult curent electric..Orasul dispunea de curent pentru toata industria...1901!
Attachments
User avatar
Posts: 5
Joined: 02.07.2008 19:53
Location: Sibiu
PostPosted: 15.07.2008 10:57
stie cineva ceva despre Jakob Henczmanisse? A fost primarul sibiului prin 1366. Poate niste imagini cu el?
Image
Image

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 15.07.2008 20:20
70.


Gabriel Moldovan wrote:stie cineva ceva despre Jakob Henczmanisse? A fost primarul sibiului prin 1366. Poate niste imagini cu el?


va veni ceva..dar in nici-un caz poza lui..mult prea multe nu se stiu..de fapt..nimic in plus..nici macar cat timp a fost primar...Documentul de la 1366 parca e din Arhiva Bisericii Sura..si se afla la Arhivele Sibiu..original...de fapt cam atata se stie..mai am un as in maneca..dar trebuie sa-l pregatesc...
Last edited by Retras la cerere on 11.03.2009 14:56, edited 1 time in total.

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 13.08.2008 20:31
Mausoleul in care este inmormantat Octavian Goga.
Il gasiti la Muzeul memorial Octavian Goga, de la Ciucea, jud Cluj
Attachments

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 17.08.2008 16:02
Ma bag iar, cu scuzele ca am cam parasit "comunitatea".
INTREBARE: CE E ASTA si DE CAND?

Detalii:
Se afla pe Dealul Gusteritei, in spatele complexului de antene (care nu mai necesita prezentare)
E din beton.
S-a tras in el (are urme de gloante)
Au disparut toate inscriptiile care sa ateste in onoarea a ce sau a cui a fost ridicat
Attachments

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 17.08.2008 21:26
73.

chisi wrote:Ma bag iar, cu scuzele ca am cam parasit "comunitatea".
INTREBARE: CE E ASTA si DE CAND?

Detalii:
Se afla pe Dealul Gusteritei, in spatele complexului de antene (care nu mai necesita prezentare)
E din beton.
S-a tras in el (are urme de gloante)
Au disparut toate inscriptiile care sa ateste in onoarea a ce sau a cui a fost ridicat


Pare a fi fost un soclu de statuie...si..fiind vorba de beton...banuiesc in timpul Primului Razboi...Nu stiu daca nu vreunui general ca persoana...sau monument comemorativ cu eventual urna sau vaza...Asta pentru ca s-a tot sarbatorit sfarsitul favorabil pentru austro-ungari si germani in Batalia de la Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu...Poate un monument inchinat personal lui Falkenhayn...ca pe acolo toata tematica se invarte in jurul lui...prea repede bucuria..si apoi daramat, ca era dusman...sau poate monument funerar...in cinstea...pap-pam..eroilor bajuwari sau ostarichi ...cazuti in lupta...
Gusterita a fost un punct-cheie in aceasta batalie din septembrie 1916....
Urmele de impuscaturi nu trebuie sa provina neaparat din razboi...Era un poligon pe Gusterita...parca si ..cum se numea?...nu ARLUS..asta era Asociatia Romana de Legaturi cu Uniunea Sovietica...dar parca...AVSAP...incerc sa reconstitui din memorie...Asociatia Voluntara(-ilor) Sportiva(-i) Pentru Apararea Patriei...si astia faceau trageri regulate...parca pe Gusterita...nu stiu daca inainte de ei nu cumva si rusii...ca erau ei retrasi..dar trebuiau sa traga undeva...si ce-i mai placut decat sa impusti monumente...

N-am gasit inca nicaieri referinte...naiba stie...n-ai de unde sa iei in NET...mai caut...

Totusi..acum am examinat-o mai bine..si dupa forma si stil...trebuie sa fi fost..tot in legatura cu 1916...o CRUCE comemorativa.. posibil cea prusaca-teutona. cam... asa..dau numai 2 brate..ca nu am cum sa tiparesc si cele orizontale..>)(<....sper ca se intelege...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Last edited by Retras la cerere on 11.03.2009 14:57, edited 1 time in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.08.2008 08:19
o poza din alt unghi ...
Attachments
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 18.08.2008 15:50
75.


Am mai citit prin NET..si m-am zapacit complet...

1.E vorba colateral, dar cu implicatii aici..de acel turn...zis de observatie...ma gandeam mereu la observatie militara (artilerie)...se pare ca totusi...daca despe el este vorba...ca SKV (Siebenbürgischer Karpatenverein..Abteilung Hermannstadt/Asociatia Carpatina Transilvana..Sectia/Filiala/ Sibiu a construit pe la 1890 si ceva... un Observator..un turn de observatie (natura, astronomic...) ..daca acela este pe Gusterita..inseamna ca in timpul Razboiului I..l-au adaptat ca monument in cinstea cazutilor...
Aceasta numai in cazul in care nu ma insel eu...localizarea Observatorului nu o am..e o presupunere...

2.Si, revenind la soclul de beton...deci oarecum tot in legatura cu aceasta...
Cazutilor austro-ungari si germani (bavarezi) in zona Gusterita li s-a amenajat un Cimitir al Eroilor.. unde precis? habar nu am...cu o cruce construita din caramida...soclul putea fi beton..crucea caramida..si atunci ar fi fost nu crucea prusac-teutona de mine presupusa..ci o cruce clasica din linii drepte, o cruce latina...
Pe urma au luat TOATE PIETRELE FUNERARE si mormintele (osemintele) si le-au mutat in Biserica St. Michael de pe dealul St. Michael din Michaelberg/Cisnadioara...deci acele pietre de mormant pe care le stim...
Este numai o presupunere a mea...ca aici la acest soclu de beton..s-ar fi aflat Cimitirul Eroilor Austro-Ungari si Germani...apoi mutat la Cisnadioara...
Trebuie sa recunosc..nu stiu precis...
Dar daca da, atunci acest soclu de beton a purtat o cruce din caramida...Pe langa..ar trebui sa mai fie urme roscate de caramida..poate in pamant la 4-5 cm de suprafata..si pe soclu sus..poate urme de mortar..nu cred ca au legat caramida crucii direct de betonul soclului...
Numele de acolo..pe soclu adanc scrijelat...REMUS (1978) nu e legat de ROMULUS si nici de Doamna Lupu mama adoptiva...
Last edited by Retras la cerere on 11.03.2009 14:59, edited 1 time in total.
PreviousNext

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests

cron