SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Imperiul la periferie

Discutii legate de proiectele pentru Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 01.11.2007 09:50
Expozitia presupune expunerea a patru instalatii (un ochi, o gura, un nas, o ureche), le-ati vazut cu totii, tunurile acelea din Piata Mare si Piata Mica . Teoretic, ar mai fi una pe Balcescu, aici asa scrie
http://sibiupeople.ro/en/exhibitions/3409
Dar eu nu gasesc gura nicari. Ma poate ajuta cineva?
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 01.11.2007 14:12
dreamwind55 wrote:Expozitia presupune expunerea a patru instalatii (un ochi, o gura, un nas, o ureche), le-ati vazut cu totii, tunurile acelea din Piata Mare si Piata Mica . Teoretic, ar mai fi una pe Balcescu, aici asa scrie
http://sibiupeople.ro/en/exhibitions/3409
Dar eu nu gasesc gura nicari. Ma poate ajuta cineva?


Mda, fiindca toate sunt identice...n-ar prea avea rost.
Avem una in Piata Mica, doua in Piata Mare...Nas, ureche, ochi...
Nu vad nici-o diferenta, poate numai punctul cardinal din care le privesti...Pe CORSO ar fi loc numai la telefoane peste URINA PUBLICA galbena si noua...Sau poate la incrucisarea cu Quergasse, pe la Farmacia 24, Prima Ardeleana...
Sau poate au considerat ca nu mai intra strict in ORL (Oto-Rhino-Laryngologie) si nu mai e necesar...Sau s-au plictisit...ca-i tot aia...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
Attachments
webcam3.jpg
(34.26 KiB) Downloaded 199 times
webcam6.jpg
(31.26 KiB) Downloaded 176 times
webcam4.jpg
(34.62 KiB) Downloaded 176 times
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 01.11.2007 15:19
Herr Georg, toate 3 arata la fel, smecheria e inauntru. Cea cu ochiul are un ecran LCD unde ruleaza un filmulet despre istoria Imperiului A/U in Transilvania. asta in Piata Mare. Cea cu urechea e doar asa, iar cea din Piata Mica, Nasul, are tot un LCD unde ruleaza un film cu nasuri si boturi de tot felul. Daca trebuiau sa reprezinte simturile, de ce nu au pus la Ureche un difuzor cu ceva Landlare sau Valsuri...
Last edited by dreamwind55 on 04.11.2007 10:01, edited 1 time in total.
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 01.11.2007 15:52
dreamwind55 wrote:Herr Georg, toate 3 arata la fel, smecheria e inauntru. Cea cu ochiul are un ecran LCD unde ruleaza un filmulet despre istoria Imperiului A/U in Transilvania. asta in PIata Mare. Cea cu urechea e doar asa, iar cea din Piata Mica, Nasul, are tot un LCD unde rruleaza un film cu nasuri si boturi de tot felul. Daca trebuiaus a repreyinte simturile, de ce nu au pus la Ureche un difuzor cu ceva Landlare sau Valsuri...


nu este voie...Potrivit Adevaratei-Invataturi tot ce a facut austria(asa, sa-i umilim, cu litera mica) a fost asuprire...
(Valtzuri si scalambaieli si dantzuri? Cititi Povatuitorul de Spovedanie!)
Anathema Sit...

PS era mai simplu sa-l puna pe Nepomuk in Piata Mare...
Si s-o repare pe Mariska-Térez din Gara-Mica...(daca n-au furat-o fan-ii)...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 02.11.2007 02:11
Desi nu le-am vazut live, decat din poze si de pe webcamuri... trebuie sa zic ca mi se pare o expoztie inutila. Ma asteptam la ceva mai grandios. Cum o spus si Dreamwind... la simtul auzului puteau sa puna muzica ambientala sau clasica, la simtul mirosului puteau sa bage un pic mai adanc mana in buzunar si sa puna acolo ceva ce sa dea un miros placut etc etc... doar sa vezi 3 sau 4 constructii din lemn de acelasi gen si cu ecran LCD (ca-i cool!)... asta o pot face si eu si nu as fi fost numit artist. Slab... si pacat ca s-a acceptat acest proiect.
Enjoy the silence

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 02.11.2007 18:06
Deci roatele alea idioate suint de fapt expozitlia cu periferia imperiului? Uau!

@Georg
Nepomuk-ul nu "prea" mai pot sa-l miste, ca s-a fisurat cand l-au bagat in curte la iezuiti
Maria Theresa este Ok la locul sau. Nici macar manjita cu grafitti. Decorul e cam jegos, dar M.Sa e intreaga....

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 02.11.2007 18:51
Aha... Pai pe Térez Mariska...orice ciumete cu un rucksak poate sa-i ia capul de pe soclu si sa-l bage in atentia personala...
Si austriecii au promis solemn ca restaureaza statuia Maria Theresia...nu stiu daca proiectul ar fi o refacere completa, deci si cu pruncul orfan care statea (omagial si recunoscator in genunchi?:) in fata ei, acum complet disparut....
Last edited by Retras la cerere on 03.11.2007 14:01, edited 2 times in total.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 03.11.2007 12:50
Nimeni nu-i perfect; daca ar fi toate proiectele din ciclu circ si paine.......ce ne-am mai minuna!
E hilar spre jalnic faptul ca orice iese din sfera noastra de placeri, valori sau principii.....e pierdere mare(materiala si spirituala) pentru cultura citadina si nu numai!
Ce am priceput eu pana acum, de cand Sibiul este CCE, este faptul ca trebuie sa primim evenimentele si proiectele culturale, cum le-ati zice voi, din prisma gazdei. Cand iti vin musafiri nu te apuci sa te scobesti in nas sau sa scoti orice pe gura si uneori te faci ca nu auzi si nu vezi ce spune un invitat mai impertinent.... Insa cand impertinenta devine valoare......
Asadar, e bine venit si evenimentul asta.
Asta cred dar se poate sa ma insel.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 05.11.2007 20:07
Si pe banii cui vin musafirii aia?
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 08.11.2007 12:55
In caz ca vin pe banii nostrii eu zic sa-i ciomagim si sa-i insemnam cu fierul, pentru a stii si alte gazde ca aia sunt musafiri ce vin pe banii altora!

Uneori suntem mai rau ca tiganii, insa mereu tragem focul la oala noastra.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 08.11.2007 13:27
Pai cand s-au cerut bani, cred ca s-a si prezentat proiectul, eventual si cu poze, asa ca cei/cel/cea care l-a acceptat e de vina, sa zic asa. Dar in ziua de astazi poti vinde orice, atata timp cat ai o explicatie bombastica. Si crede-ma, artistul care a creat creatia aia poate sa te ameteasca o zi intreaga cu texte...critici, explicatii, hermeneutici si etc-uri
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 08.11.2007 15:50
Proiectele exista in oras de mult..Si sunt mai graitoare decat lemnele alea...
Vezi statuia St. Nepomuk, vezi Bustul Imparatesei Maria-Theresia in Terezian, vezi Imparatul Franciscus II. al St.Imperiu Roman, de la 1806 devenit Imparat al Imperiului Austriac...
Ar trebui sa le vada si austriecii...

Si chestia cu ...periferia...e dubioasa, cand 1206-1207 Klingsor din Siebenbürgen , mai precis Klin'schor deci din Kl(e)in-Scheuern, Sura Mica este chemat special (il asteapta toti un an de zile!) si arbitreaza la Wartburg in Turingia Concursul Minnesänger-ilor (Trubaduri) si este cel mai invatat din toata clica, adus special sa arbitreze in special intre austriacul Walter von de Vogelweide si Wolfram von Eschenbach cel invidios si ranchiunos, (care-l introduce si in eposul repovestit de el, in Parzival)...
Si, printre altele Klingsor din Siebenbürgen, alias von Vngerlant in anul 1207 anunta aici la Curtea Principelui de Thüringen ca tocmai acum s-a nascut o fiica Regelui Ungariei, care va fi casatorita in Familia Casei de Thüringen si va aduce mare binefacere si glorie in lume...In aceasta seara s-a nascut in Ungaria, Elisabeth, fiica Regelui Ungariei, apoi casatorita cu Principele de Thüringen si mai apoi retrasa din lume la manastire si care dupa moarte va deveni Sancta Elisabeth(Erzsebet) de Ungaria sau Sancta Elisabeth de Thüringen (Heilige Elisabeth von Thüringen) dupa caz...si nationalitatea celui ce o pomeneste...

Atunci se pare ca Provincia Culturala nu era la periferie.....

Vide:

cu pasii acestia:
http://sagen.at

traditionelle Sagen

Deutschland

Thüringen

Der Krieg auf Wartburg




Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Teutsches Land
Attachments
Codex_Manesse_Sängerkrieg_auf_der_Wartburg.jpg
Wartburg 1206-1207
Poza de jos, cel in verde, pe mana dreapta este Klingsor din Sura-Mica(Klein-Scheuern), cu studiile facute in Italia...(Klingsor von Vngerlant).
Codex_Manesse_Sängerkrieg_auf_der_Wartburg.jpg (180.7 KiB) Viewed 14925 times
Franz II.Kaiser des Heil.Röm.Reiches =(ab 1806-)Franz I.Kaiser des Kaiserreich Österreich.jpg
Bustul Imparatului in nisa din Zidul Cetatii Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu
Franz II.Kaiser des Heil.Röm.Reiches =(ab 1806-)Franz I.Kaiser des Kaiserreich Österreich.jpg (159.69 KiB) Viewed 14925 times

Return to Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest