SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Crucea de pe dealul Gusteritei din Sibiu

Pentru ca suntem prinsi cu munca de zi cu zi sau cu orice alte activitati care practic ne mananca mai tot timpul liber, am zis ca aici am putea sa ne intalnim la un paharel....de vorba.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 10.09.2007 12:15
Ieri am fost a doua oara sa vad crucea de pe dealul din Gusterita, prima data nu am fost prea impresionat pt ca ma asteptam sa fie un monument ceva , nu doar un stalp de curent in forma de cruce si pe deasupra nu era nici aprinsa ca am ajuns putin cam devreme si nu prea aveam chef sa stau pana se aprinde :D

Aseara cand am mers iara am avut parte de un cer superb, orasul tocmai se luminase totul era perfect si pentru poze si sa-ti faci o parere foarte buna despre crucea din Dealul Gusteritei :D

Image

Image

Image

--------------------------------------------------------------------------

Imagine panoramica din Dealul Gusteritei
Image

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 10.09.2007 13:47
Mda, tipic....O Transsilvanian Connection... cum este vazuta de sub Statuia Libertatii: Ku-Klux-Klan & Dracula...Buna pentru filme de Serie Neagra la ora Vampirilor...
Ce diferenta fata de Christus in forma de Cruce la Rio de Janeiro in Brasilia...
Acolo era stil si maiestate, aici megalomanie cu schelet industrial Electrificare +Comunism...Mai rau si decat la Cluj, desi nu credeam ca se poate...Optimistul raspunde...ba da..se poate...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland[/img]
Last edited by Retras la cerere on 10.09.2007 14:38, edited 2 times in total.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 10.09.2007 14:18
De departe "da" bine...Inca nu am fost live s- o pipai si sa urlu "este" dar parca nici nu ma inghesuite vreo dorinta
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 11.09.2007 08:44
asta era vreun stalp electric pe care au mai pus un schelet orizontal? :)
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 11.09.2007 10:28
Fratilor, crucea din Dealul Gusteritei nu e pentru a te uita la ea ziua ci noaptea, si cei care o vor vedea nu cred ca vor mai avea ceva de spus, e un lucru deosebit care s-a realizat si in Sibiu; mentionez ca in Iasi, Onesti .. astfel de cruci existau de cativa ani.
Cat priveste comparatia cu monumentala statuie din Rio de Janeiro, sa fim realisti stimate domn de puterea financiara a municipiului Sibiu si a metropolei braziliene Rio de Janeiro!
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 11.09.2007 17:12
chiar daca crucea nu este tocmai a opta minune a lumii (desi eu o apreciez) este bine ca s-a construit un drum pana acolo si s-a amenajat cat de cat zona. privelistea care ti se ofera este unica si nu poate fi exprimata prin fotografii. (no offense ovisopa, fotografiile sunt superbe, dar abia astept sa revad pe viu orasul de sus)
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 11.09.2007 20:20
Pareri pro si contra. Mi se pare o idee buna ca s-a pus acolo o cruce. Ca o fi din beton, metal sau lemn... nu cred ca mai conteaza. Conteaza intentia. Faptul ca sta o cruce pe dealul Gusteritei e un semn a crestinismului. Daca eram budisti, il puneam pe Budda acolo si daca eram musulmani faceam o ditamai moschee.

Si pe deasupra, pentru ca au fost 3 preoti de 3 religii diferite (ortodox, catolic si evanghelic) da dovada ca desi suntem diferiti, avem un pun comun, un punct care ne leaga: credinta in Mantuitor.

P.S: Privelistea de acolo e suuuuuper. :)
Enjoy the silence
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.09.2007 21:39
dezamagirea mea din prima zi a fost din cauza ca (nu stiu din ce motive) ma asteptam sa vad un monument ceva , nu un stalp :)

Dar oricum ma bucur ca s-a facut, e un nou punct de atractie ca sa ii zic asa. Cu ocazia asta mai vad romanii cum arata sibiul de sus, mai vad un turn de care sunt convins ca f putini sibieni stiau ( mergeti acum ca poate pana la anul cade turnul daca nu se apuca cineva sa-l renoveze :( )

Cand am ajuns prima data acolo (acum cativa ani ) am reusit sa intru inauntru si sa fac niste poze prin gemuletele de sus, intre timp au mai cazut si zidurile ramase din interior si acum au blocat intrarea probabil pt a evita accidentele care se pot intampla daca esti tentat sa te cateri pe pereti ramasi

Image


Uitandu-ma printre pozele mai vechi am vazut cum au disparut si copacii din curtea fabricii record :( ...

Image
User avatar
Posts: 68
Joined: 04.05.2008 22:28
Location: Geoagiu, Hunedoara
PostPosted: 17.08.2008 17:25
Scuzati intrebarea, dar....zilele astea am vrut sa ma duc sa vad si eu Crucea si m-am dus pe drumul spre Agnita...sau cel putin asa mi-a spus persoana cu care am fost. Dar...am ajuns undeva pe un drum putin mai departe de cruce....se vedea orasul super si de-acolo, dar nu am reusit sa ajung la cruce. Din cate mi-a explicat persoana cu care eram, drumul respectiv duce spre "cartierul de vile"....so, putin ajutor sa ajung si eu pe-acolo ? :D
Ms anticipat :P
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 17.08.2008 20:30
trebuie sa ajungi in gusterita (asta e simplu, daca stii unde e gara si podul garii totodata, mergi inainte de la pod pe calea gusteritei). odata intrat in respectivul cartier o sa fi ghidat de o multime de semne si placarde puse la fiecare intersectie care te vor ajuta sa ajungi sus.
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 18.08.2008 06:44
Bismarck, cred ca ai ajuns in Dealul Daii, pe langa fosta groapa de gunoi. Si da, se vede f fain sibiul de acolo :D

Am vazut crucea, dintr-un apartament de la etajul 8 de pe strada Lunga . De la departarea aia, chiar arata bine, noaptea :)
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 18.08.2008 07:46
bismark, o data ajuns in gusterita o sa vezi ca drumul se bifurca si e apa pe jos....daca o iei in dreapta, vei trece pe langa biserica...nu te du pe acolo ca drumul este mai scurt dar mai abrupt....
ia-o in stanga....mai departe habar nu am ca nu am fost inca pe acolo pe deal...:(
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 18.08.2008 14:13
drumul mai scurt si mai abrupt e bun daca mergi ziua si nu cu masina pentru ca nu e tocmai abilitat. celalalt, mai lung ce-i drept, este si cel mai indicat si spre care vei fi directionat prin semne. o sa ai impresia ca te departezi de cruce pentru ca ocoleste dealul dar drumul e nou si destul de bun, chiar daca nu asfaltat. oricum daca vrei sa ai o priveliste frumoasa noaptea, nu sta langa cruce ;)
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 68
Joined: 04.05.2008 22:28
Location: Geoagiu, Hunedoara
PostPosted: 19.08.2008 19:11
Multumesc tuturor de info :).
Acum, cat mai stau in Sibiu nu cred c-o sa mai ajung, nu mai am "mijloc de transport", dar data viitoare sigur o sa fac o vizita si pe-acolo. Poate nu e cine stie ce, cum spun multi, dar dupa cum se vedea Sibiul din locul in care am fost eu si din pozele facute de Ovi mi se pare destul de interesant si merita sa faci o vizita si acolo la Cruce. Inca o data multumiri pentru instructiuni !
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 20.08.2008 21:26
am vazut crucea si de pe m viteazu de la etaju 7 si am vazut si sibiul de langa cruce.beeeton
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
Next

Return to SSDD (same shit different day)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron