SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Hobby-ul meu este....sa plec din tara... Al tau?

Calculatorul, muzica, filmele, mountainbikeing-ul, arta culinara, sky, snowboarding....fiecare avem un hobby care ne umple timpul liber.
Aici o sa vedem ce hobby-uri au sibienii nostrii.
User avatar
Posts: 1
Joined: 09.06.2011 11:25
PostPosted: 09.06.2011 11:54
"Imi place orasul nostru foarte mult. Ma simt bine aici si cu siguranta o sa ma intorc, dar deocamdata ma apucat un dor de duca...si acesta se accentueaza cam de fiecare data cand trebuie sa ma confrunt cu vre-o problema tipic romaneasca. Un total dezinteres aici, o mita acolo...cum vine vorba aia...faina tara, pacat ca-i locuita." cursant plecat in Germania

Eu organizez prin HUGVARD http://www.clubh.ro, cursuri de LIMBA GERMANA si ENGLEZA, si aud des povestile oamenilor satui de salariul pe care il primesc, pentru munca prestata in Romania.

Am inceput sa organizez cursuri super rapide (adica daca un curs normal dureaza 10 saptamani, noi il face in 4 saptamani) pentru ca oamenii nu mai au rabdare. Vor sa plece! Asa ca facem grupe mai mici (de 4 participanti), parcurgem materia mai repede si mai eficient si oamenii sunt multumiti. Parasesc tara si reusesc sa se inteleaga cu angajatorul.

Intrebarea este totusi...unde o sa ajungem? Ca profesoara de Limba Germana am contact permanent cu Germania si probabil majoritatea dintre noi se afla in aceeasi situatie... Imi vine greu sa ma obisnuiesc cu faptul ca alimentele de baza sunt mai scumpe aici decat acolo...

Nu m-a batut gandul sa plec!...pana acum cel putin...dar...ori mi se pare mie...ori situatia devine din ce in ce mai intunecata...

Dentista mea pleaca in Canada. Majoritatea cursantilor mei pleaca undeva....Doua prietene de-ale mele sunt in USA. O prietena vrea sa faca tot posibilul sa plece in Sua... Ma intreb sincer ce o sa se aleaga din FRUMOSUL NOSTRU ORAS...
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 09.06.2011 19:28
vreau mai multe informatii despre acest curs de engleza as vrea sa fac si eu acest curs.cat costa si cand ma pot inscrie ?in vara asta pot?vreau sa invat engleza sa plec din tara.Stiu imi pare rau dar nu imi pot face un viitor in romania tot timpul o sa iubesc acest oras si o sa vin in vizita sau dupa ce imi fac suficienti bani poate ma intorc in orasul nostru de vis.
Dar poate se va schimba ceva in tara naostra si nu o sa mai plec nici eu nici alti oameni care au acest gand. :D

Posts: 1
Joined: 29.03.2012 12:02
PostPosted: 29.03.2012 12:27
Eu nu as vrea sa plec niciodata din Romania si sa ma stabilesc altundeva, insa daca nu exista alte solutii... asta e!

Posts: 26
Joined: 09.04.2012 22:35
PostPosted: 10.04.2012 08:23
mie imi place aventura, sa plec si sa vad cat mai multe locuri posibile
PostPosted: 13.04.2012 13:16
mie imi plac plimbarile,calculatorul,muzica aa si sa nu uit filmele

Posts: 5
Joined: 19.04.2012 10:16
PostPosted: 19.04.2012 10:47
Imi plac excursiile la nebunie, dar mai ales cele cand parasesc tara :)) :D

Posts: 5
Joined: 25.04.2012 11:38
PostPosted: 25.04.2012 11:45
este foarte trista situatia prin care trecem, pacat ca ne vedem fortati unii dintren noi sa plceam din tara noastra, pentru a castiga niste bani pe care in mod normal ii meritam...

Posts: 5
Joined: 25.04.2012 07:48
PostPosted: 26.04.2012 08:35
Cred ca toata lumea are ca hobby acest lucru, dar pentru asta avem nevoie de bani si deci sa muncim asa ca incercam sa facem excurii de relaxare cat de des putem
PostPosted: 27.04.2012 08:52
Legat de partea cu plecatul din tara... as pleca dar pentru o scurta perioada de timp.. simt ca locul meu e aici.
Last edited by alexmarius13 on 29.05.2012 12:50, edited 1 time in total.
Cel mai bun site de poker online din Romania

Posts: 5
Joined: 27.04.2012 14:25
PostPosted: 27.04.2012 14:27
imi place foarte sa ma plimb ,sa vizitez..

Posts: 10
Joined: 14.05.2012 18:55
PostPosted: 14.05.2012 18:57
Si mie imi place sa plec din tara,dar pentru o perioada relativ scurta.
Nicaieri nu e ca acasa!
User avatar
Posts: 44
Joined: 24.07.2006 20:18
Location: Toronto - Canada
PostPosted: 14.05.2012 20:44
Scuzati ca ma bag si eu datorita faptului ca eu sunt unul din cei care si-au luat inima in dinti si au facut pasul plecarii acuma 11 ani. Eram tineri casatoriti, inginer de calculatoare si profesoara de engleza si stateam in chirie (pentru ca am decis ca nu vream sa ne inghesuim cu parintii).
Practic nu aveam nimic decat creierile noastre asa ca pentru noi a fost mai usor sa luam decizia de a pleca. Nu puteam sa ne plangem de bani pentur ca, castigam peste medie dar eram departe cu agonisitul de bani pentru a ne permite sa luam ceva al nostru.
Singurul lucru pe care l-am regretat si il regretam si astazi este faptul ca suntem departe de familii. In rest, nu regretam nimic si multumim lui Dzeu ca ne-a deschis mintea si ne-a facut sa luam aceasta decizie de a pleca din Romania.
Venim in vizita in Romania aproape in fiecare an mai ales de cand avem si copii (pentru ca bunicii vor sa isi vada nepotii) si vedem ca Romania merge pe o cale buna si fara doar si poate este un progres vizibil dar mai sunt inca multe care s-ar putea imbunatati.
Cu cat esti plecat mai mult din tara cu atata unele lucruri iti devin mai evidente in mod negativ. Traind in Romania cu ele zi de zi ti se par normale dar odata ce vezi ca aceste lucruri se pot rezolva si in alt fel si cand vezi respectul cu care esti tratat in alte tari (desi esti emigrant) atunci iti dai seama cat totusi ceva in Romania se schimba foarte incet.
Nu vreau sa ma intelegeti gresit, nu vreau sa blamez Romania mai ales ca Romania mi-a oferit o educatie gratuita, Romania este tara unde avem familiile, Romania este tara in care revenim cu drag in concedii si in plus de asta nu mi-am ascuns niciodata originile (cum o fac unele familii care ajung aici in Canada).
Cat mai avem acolo familii cred ca vom reveni in Romania aproape anual, dupa ce se duc ei, cine stie? dar as vrea ca, copiii mei sa isi cunoasca originile si macar sa cunoasca orasul in care au trait parintii lor.

Posts: 5
Joined: 16.05.2012 07:12
PostPosted: 16.05.2012 07:28
Sa pleci din tara nu este un hobby. Parerea mea, este, ca este un tel, scop, o destinatie.

Posts: 36
Joined: 12.06.2012 06:39
PostPosted: 12.06.2012 07:44
In principiu imi place foarte mult sa citesc. Pe langa asta, ador calatoria si iesirile la iarba verde.
PostPosted: 13.06.2012 12:20
Imi place foarte mult sa merg la cinema si sa ma joc pe calculator.
Aici poti juca remi online
Next

Return to Hobby

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron