SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Localuri sibiene fara fumat ?

Se zice ca gusturile nu se discuta.
Ei bine, noi le discutam, pentru ca vrem sa stim parerea ta despre localurile sibiene.
User avatar
Posts: 44
Joined: 24.07.2006 20:18
Location: Toronto - Canada
PostPosted: 20.03.2007 12:54
As dori sa va intreb daca in Sibiu sunt localuri (baruri, restaurante, cluburi ...) unde nu se fumeaza. Urmeaza sa vin acasa si as vrea sa pot merge intr-un local fara fum (aici in toronto nu este voie sa fumezi nicaieri in localuri).
O a 2-a intrebare ... ce restaurante mai noi si mai selecte s-au deschis in Sibiu. Am o obligatie fata de cineva si as vrea sa il invit la un restaurant mai select.

Multumesc frumos anticipat !

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 20.03.2007 15:54
Da sunt.
Fast food: Mama Mia pe Ratiu, McDonalds pe Sos Alba Iulia, Simpatico pe Bd. Milea
Restaurante....inca nu am vazut, dar am auzit ca sunt obligate sa aiba un spatiu pentru nefumatori.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 20.03.2007 16:56
Prin lege, toate localurile sunt obligate sa aiba zona de fumatori si de nefumatori...partea mai urata este ca , chiar daca exista aceste zone , tot vine fumul .. adica nu exista filtre de aerisire destul de bune..
Restaurante mai selecte sunt multe , depinde de gusturile fiecaruia.
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 21.03.2007 12:48
rebelutza wrote:Prin lege, toate localurile sunt obligate sa aiba zona de fumatori si de nefumatori...partea mai urata este ca , chiar daca exista aceste zone , tot vine fumul .. adica nu exista filtre de aerisire destul de bune..
Restaurante mai selecte sunt multe , depinde de gusturile fiecaruia.


Restaurante sunt dar in toate se fumeaza. Asteptam vara sa mergem la terase. Acolo e rezolvata problema cu fumatul. :hungry:

Posts: 148
Joined: 20.08.2006 12:07
PostPosted: 21.03.2007 18:42
nu se respecta oricum nici o lege.. deci i o vrajeala.. pana nu vedem ceva localuri inchise.. nu mai cred nimic..
What goes around comes all the way back around..
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 23.03.2007 15:31
Am fost cu Luci intr-o dimineata la o cafea in Go-In si am mers in prima incapere, cu intrare din Piata Huet, si erau cred ca 3 mese: una lunga la care cred ca erau cam 8 persoane care fumau si 2 mese langa. Pe una, la care, nemultumiti, ne-am asezat noi scria...
Attachments
IMG_0235.jpg
IMG_0235.jpg (16.72 KiB) Viewed 14230 times
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 23.03.2007 17:40
Este doar un moft!
Sunt alte lucruri, chestii, prblm care fac mai mult rau decat fumul unei tigarete; decat multe tigarete; sau toate...
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 23.03.2007 18:07
Gigel a spus:
Sunt alte lucruri, chestii, prblm care fac mai mult rau decat fumul unei tigarete; decat multe tigarete; sau toate...

Da sunt de acord in prima parte, si daca sunt atatea lucruri care imi fac rau de ce sa imi faca rau si fumul de tigara, de ce sa imi faca rau un lucru anormal, un moft, o porcarie, mie cel care nu fumez. De ce sa nu beau o bere sau un suc intr-o ambianta placuta fara fum!?
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 23.03.2007 18:21
K
Daca luam in seama cauzalitatea, cum tie, faptic, iti fac rau fumurile mele, si mie, ipotetic, imi poate face rau berea ta, ma rog, a altuia care-si aduce aminte ca-i sofer.
Faptic-ipotetic...ma incurc singur, insa in virtutea polemicii pot spune ca, uneori, fumul, ca si berea, are, paradoxal, efect curativ!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 23.03.2007 18:35
La inceput ai revenit cu picioarele pe pamant ;) apoi te-ai inaltat din nou. Daca esti fumator, sigur fumul tau de tigare o sa imi faca rau, la altii si alt fel de "fum" , mie pana acum nici unul provenit de la tine nu mi-a facut rau!
Efect curativ are mai mult fumul decat berea, in ce consta acesta, te curata de pe fata pamantului!
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 23.03.2007 19:04
:banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana: :banana:

ce naiba va reprezenta banana asta: vreun act sexual? o stare de satisfactie, desfatare? un indemn, excurs, sportiv?
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 25.03.2007 02:39
E un lucru bun ca se doreste impunerea unor modele din exterior...dar mi se pare total gresit sa le pretinzi peste noapte.
Consider ca modificarile astea nu pot fi facute decat in timp deoarece:
1.e foarte greu sa modifici localurile ca peste noapte sa corespunda "noilor standarde". Asta se vede foarte bine in prezent la cat de "dupa ureche" e aplicata legea...care oricum are multe "bube".In plus sunt localuri, cafenele, discoteci (nu discut de localurile unde se mananca) in care lumea vine pt muzica, bautura(cu sau fara alcool) si tigari.Daca o parte din acestea se interzic (pt ca deja se discuta ca sibiul sa fie oras pilot in interzicerea totala a fumatului in locuri publice) mai bine stai acasa si asculti muzica in casti.
2. degeaba impui legi cand omu tot cu tigara in gura e invatat si nu respecta nici o restrictie a localului.
User avatar
Posts: 47
Joined: 07.03.2007 20:00
PostPosted: 25.03.2007 09:46
sau poate nu au inteles mesajul! adica pote au crezut ca "nefumatori" versus "fumatori" sunt niste etichete asa facute pentru discriminare! cum ar fi "Acces interzis evreilor!" sau "albi" versus "negri", si asa au creat mese separate pentru categoria etnica si relogioasa si rasiala "nefumatori"! Nu au priceput oamenii ca nu eticheta conteaza, ci fumul care ajunge de la fumatori la nefumatori e problema!!! Si ca fumatul pasiv e mult mai daunator chiar decat fumatul activ!!! Drept dovada ca nu s-a inteles sunt cele doua mese de care vorbea Alexandru cu eticheta "nefumatori"! Asa ca domnii care fac legile ar fi bine sa fie mai expliciti sa priceapa tot "Patronul" si cel mai anlfabet si oligo...
"?i-ai jucat rolul vie?ii. Cortina a c?zut. De ce crezi c? divinitatea (spectator atent) ar trebui s? cear? bis?"
V. B.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 25.03.2007 10:05
Din mesajele de mai sus am inteles ca Sibiul este o jungla in care animalele fac pipi unde le taie capatana, chiar daca sunt luati in catare, rupanduli-se de linia de mira!
Hmmm....o seara in oras: zece lei micii, mustarul si pita, zece lei berea mea si-a ei, de doua ori zece lei amenda pentru fumat in <bagami-as-picioarele-n el-de-loc-public, bomba lu` peste>, plus bacsis ragaieli si grohaieli!
Sa vezi figura daca fumatorii, ca sa nu fie prinsi scotand fum ca locomotiva, vor trage fasuri...la toate mesele de nefumatori!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 25.03.2007 10:09
ai dreptate ateea
Dar legea este destul de neclara pt ca ea spune doar ca spatiile de nefumatori sa fie "bine ventilate"<- foarte ambiguu si imposibil de demonstrat "nivelul de fum".
Asta se poate rezolva in localuri cu mai multe camere (desi precum se vede, camera de nefumatori fie ca nu au nimik deosebit ca ventilatie...fie trebuie sa treci prin toate celelalte cu fum pana ajungi la ea).Insa ce se poate face la un local mare (o hala) de discoteca?cum sa faca pereti ?..si nu poti "trage" un geam termopan prin mijlocul ringului sa se uite lumea ca la pestii din acvariu. Parerea mea este ca era mai usor ca sa devina anumite localuri pentru fumatori (in care ca nefumator nu te duci ca sti ce inghiti) si altele care sa permita cele 2 optiuni (sau nefumatul total)

gigel_cd..true.. pe langa elementele "mecanice": uite masa de nefumatori...nu-i ventilatoru...va trebui sa trecem peste "barierele phihologice" ca sa ma exprim frumos ale clientilor.
Next

Return to Localuri sibiene

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron