SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Localuri sibiene fara fumat ?

Se zice ca gusturile nu se discuta.
Ei bine, noi le discutam, pentru ca vrem sa stim parerea ta despre localurile sibiene.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 25.03.2007 10:14
BTW...daca iesiti in oras pe la 5 poate avetti noroc sa stati langa masa mea: fumez peste doua pachete pe zi! Sic.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 25.03.2007 11:32
Da Ateea ai dreptate.
Gigele nu numai in sibiu gasesti asemenea lucruri, ca preturi sunt alte orase mai ......de pilda in Cluj un ceai 8, 5 lei cel mai ieftin si altele, am fost in toamna stiu.
Cat despre fumat, das nu sunt de acord cu tine in totalitate, nici nu e obligatoriu sa fiu, dar ce e fumatul pana la urma!? Un moft, cand iesi in oras de abti, mare lucru. Nu stiu daca se vor face localuri numai pt fumatori. Uite de pilda in trenuri nu mai ai voie sa fumezi, si moare sau pateste cineva daca din Sibiu pana la Bucuresti de pilda nu fumeaza in tren doar pe peron la Brasov, sa fim seriosi.
P.S. Sa nu mai spun ca am fost in Piata Mica la o pizza si era un fum....am stat un pic pana sa vina sa comandam si cand am vazut ca nu au macar un "aer propice" pt a manca am plecat.
Pana la urma fara fum se poate trai dar cu fum nu!








"Daca vrei sa-ti invingi o slabiciune nu o hrani"(William Penn)


V-am salutat :)
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 25.03.2007 11:38
Gigele 2 pachete pe zi!! Hmm....cam mult, sau foarte mul5, daca ai citi ce scrie pe pachet la fiecare tigare, sau daca te-ai uita cati bani dai...cum ar mai ramane cu salariul de bugetar si Romania!? :smoke: :nono:





"Nu poti lucra asupra altora decat prin ceea ce esti tu"(N. Iorga)
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 25.03.2007 12:11
Cum renuntatul la fumat nu e o chestie de vointa....
Oricum azi m-am lasat de douazeci si ceva de ori. E un inceput. Dar parol, n-am fumat in loc public! asta mai tarziu!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 770
Joined: 29.12.2006 20:37
Location: Sibiu
PostPosted: 25.03.2007 12:16
Gigel a spus:
Cum renuntatul la fumat nu e o chestie de vointa....

Dar e o chestie care ce implica?... si apropo pana la urma de ce te-ai apucat de fumat?! ce a implicat chestia asta?





"Nu poti lucra asupra altora decat prin ceea ce esti tu"(N.Iorga)

Posts: 61
Joined: 03.01.2007 12:00
PostPosted: 26.03.2007 09:31
'das" zice bine....ar trebui sa fie localuri pt fumatori separate de cele de nefumatori....
mai exact,daca patronul vrea clientela nefumatoare....aia are.
oricum,e una dintre legile uniunii,pe care noi vrem sa o aplicam mai strict decat in UE...
iar noi romanii suntem mai catolici decat "papa".
B.
"i'm a cowboy,a steel horse i ride,i'm wanted,dead or alive..."
TFFT

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 11.06.2007 13:52
Problema ar fi corecta, daca nu ar avea cateva amanunte dubioase...
1.Este o chestiune importata, prin clicile de asociatii feministo-isterice americane+ doza de ipocrizie necesara. Fumul e daunator dar Centrala Atomica de alaturi e sanatoasa.Si la voi...Copsa Mica sau Rosia Montana sau Minunea de la Cernavoda sau plumbul din esapamente+++...
2.Ca maimutele au preluat-o si francezii si controleaza riguros...
3. In Gara Ulm in aer liber, deci pe peron, fumatul este total interzis(Deutsche Bahn spune ca-s prea multe mucuri greu de adunat: de scrumiere au uitat sa pomeneasca)...La fel este interzis si in statiile de autobus sau tramway, tot in aer liber, sunt locuri speciale unde ai voie sa fumezi. De acord aici. Dar nu toate statiile au loc de fumat...
4.S-a ajuns de la principiul: ce nu-i interzis este permis, la principiul: ce nu este (expres) permis, este interzis...
Localurile: sunt destule localuri unde nu se fumeaza: stau goale, abstinentii nu le viziteaza...
Sunt localuri unde se fumeaza, abstinentii vin si fac gura ca nu mai pot de atata fum...
M-as fi lasat de mult de fumat, e clar este daunator, dar nu suport sa-mi dicteze toti ciumetii ce am voie si ce nu...
Crasmarii evita sa deschida localuri de nefumatori: raman goale...Pe cele mixte expres le evita fumatorii, ca vine nu stiu ce baba svaba si ma reguleaza la melodie...Si le evita nefumatorii ca nu stiu care e situatia...
Poti sa impaci si capra si varza, dar nu atunci cand varza intra in gradina caprei...
Sunt pentru discriminare si segregatie, imi iau cafeaua si fumez ostentativ in strada cu cafeaua la picior...Pe de alta parte si mie la fumat imi trebuie totusi aer curat, intre fumuri...Sunt activ, nu vreau sa-mi pagubesc pasiv...Si nici altora...
Ca sa ma feresc de interpretari ciudate: FUMATUL ESTE DAUNATOR...Dar si Copsa.si McDonald si prostia...Pe de alta parte Ipocritii mei vor sa legalizeze drogurile....
Georg Schoenpflug von Gambsenberg Ulm/Soeflingen Zona de Abstinenti Activi, Germania
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 11.06.2007 17:08
Localurile platesc TAXA PE VICIU.Aceasta taxa se plateste la Primarie, si ajunge undeva la 12000 Lei vechi/mp.Orice calcul matematic simplu denota ca aceste locatii platesc zeci de milioane pe luna TOCMAI CA se fumeaza.
Si ca o intrebare retorica: DE CE ? Cum semnala si prietenul nostru Georg: compara ei o locatie cu 50-100 fumatori cu un combinat si au realicat ca datorita fumatorilor avem probleme cu Ozonul ?
Sunt mai mult decat convins ca indiferent daca se va interzice fumatul in localuri aceasta taxa va ramane, ceea ce tradeaza penibilul.
Ca sa nu mai adaug ca de exemplu o discoteca sau club in care nu ai voie sa fumezi nu mai e comercial/a. Pentru asta vin clientii: sa bea, sa fumeze, sa danseze..sa se simta bine(la restaurante sunt totusi de acord cu interzicerea fumatului)
Daca ii lasam pe edilii nostrii or sa puna taxa si pe faptul ca se bea suc sau se manaca o pizza, ca doar orice placere poate devenii un viciu. Mai trebuie sa interzica consumul de bauturi alcoolice in discoteci si le vor transforma cu succes in biserici cu lasere.
Penibil.... iar noi se pare nu avem decat sa ne crucim si ...sa ne conformam.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 12.06.2007 12:46
Totusi consider criminali parintii care-si aduc copiii mici in localuri unde se fumeaza. Si problema este reala...dar de ce nu se pun segregationist (accesul cainilor...si (aa-nu spun, e bai!) interzis deci hai, numai pentra ALBI (nefumatorii cei curati ca lacrima) sau numai pentru CIUMETI (fumatorii cei pacatosi si viciosi, care incarca bugetul sanitar cu cancer si pensie inainte de) DE LA INTRARE AVERTISMENTE ...(cainele musca, hic sunt leones, zona contaminata, pericol de MOARTE!)?...
Si asa, aici vor sa introduca la asigurarea de sanatate taxe speciale pentru fumatori...Da, ar mai merge, dar cand auzi ca si sportivii de performanta...si cei care practica sporturi periculoase...Vorbesc de asa-zisa Asigurare de Stat AOK, nu de cele Particulare...
Si am vreo 8 Centrale Atomice,pe urma Statii de Emisie si Relee de Retransmisie Comunicatii Stalp-langa-Stalp si Antena-langa-Antena care radiaza de miauna matza, Handy, Mikrowelle (Cuptor cu Microunde), plus toata Chimia din Alimentatia Rationala a Concernelor de Magazine Alimentare...
Toate astea sunt sanatoase ...Ca si plantele genetic modificate...
Scarba Lumii...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Soeflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 12.06.2007 12:52
Treaba asta cu localuri speciale ptr fumatori respectiv nefumatori mi se pare ok....la urma urmei niciun nefumator nu este obligat sa manance in fumul expirat in ceafa, de unul slab, care nu se poate abtine....Uneori toata treaba asta tine de bun simt....
ma abtin....sau nu....

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 12.06.2007 13:17
Sigur ca treaba cu localuri pentru nefumatori si interzicerea fumatului in institutii si locuri de munca in cladiri este in ordine...Dar ...eu nu fumez in casa straina, nu fumez in mijloace de transport, nu in locuri inchise, institutii...Si acasa, fumam numai in bucatarie..Nu sunt pentru fumat, ar fi o stupiditate , FUMATUL ESTE NESANATOS, o repet. Dar cum eu nu impun nimanui putoarea tigarii mele si ma feresc sa daunez cuiva (strain!) asa sa nu-mi creeze o isterie de masa in mediile de pe aici unde fumatorii sunt criminali, trebuie sa plateasca mai mult ca de fapt ingrijirea lor medicala potential ii costa pe ceilalti mai mult...E o manevra CAPITALISTA ORDINARA unde populatia este impartita in doua tabere care ar trebui sa se manance intre ele...Pretext pentru a abate atentia de la Preturi, inflatie, supravegherea totala, a populatiei....
Ca si show-ul VIVA sau MTV, Concursuri de dat in stamba etc..etc...Paine si Circ...Dar sub control...
Va vine cu fumatul si in timp ce va certati pro sau contra fumatorilor va ridica costul gazului sau chiria...
Si nu suport sa-mi dicteze altii ce am de facut cu mine personal....
Ramane cum am stabilit...scarba lumii...
Si de fapt cafeaua mi-o beau acasa...sau din termos la drum...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg Ulm/Soeflingen, Deutschland
Previous

Return to Localuri sibiene

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron