SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Bograis? Jamais !

Se zice ca gusturile nu se discuta.
Ei bine, noi le discutam, pentru ca vrem sa stim parerea ta despre localurile sibiene.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 11.03.2007 15:15
Bar sau club-lounge interesant, chiar in buricul centrului, sub Camera de Comert. Folosesc termenul de interesant, pentru ca e vag si nu descrie nimic din kichismul de acolo, incerc deci sa nu distrug aura de lux pe care i-o confera numele. Cobori niste trepte, dai de un fel de labirint de coridoare inguste si ajungi in 2 camere mai largute, cu canapele... Ah, fain, te bucuri, realx... De unde. Muzica hip-hop, dance...pe cand plasmele din pereti transmit, mut Kiss Tv. O ambianta cam ciudata care se potriveste cu decorul ca nuca in perete. Mai tineti minte ca pe vremea lui Ceusescu era moda ca tot gospodarul de la bloc sa isi zugraveasca interiorul in tehnica aia cu turturei? Cu cu peretii nefinisati, asa, luai si aruncai cu tencuiala pe perete si era "in calcio"? Asa e si acolo, numai ca pe tavan ai si modele tribale...
O chestie faina e in baie, au niste robinete f interesante, futuristice...
Pe total, cred ca acolo s-au investit ceva bani, dar aiurea. Daca vrei ambianta relaxanta, calma nu te du acolo. Daca vrei un mix de stiluri, de oameni si de fite... Go ahead. Ma gandesc insa ca trebuie sa exista localuri pentru fiecare. Insa acesta nu este pentru mine
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 11.03.2007 15:43
E o tampenie de bar/cafenea sau ce o fi acolo...
Am fost o singura data , si nu prea vreau sa mai merg...
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 12.03.2007 00:20
Am fost si eu acolo.... si e destul de ok... imi plac si mie robinetele alea de la toaleta... sincer... mi-as pune si eu in baie la mine acasa :P Cat despre barul in sine.... imi aduce un pic aminte de Inside... in rest... prea tare muzica si personalul: "necalificat". Sa mearga cui ii place :P
Last edited by Fly_away on 12.03.2007 00:24, edited 1 time in total.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 12.03.2007 00:24
A! Si am uitat sa spun localul care-mi place super super mult: Café del Sol! Super misto :) Dar na, in topicul asta e vorba despre Bograis... asa ca sa ramanem la tema asta. ;)

Posts: 148
Joined: 20.08.2006 12:07
PostPosted: 12.03.2007 11:28
am fost si eu o data si nu m-a impresionat.. v-as recomanda Deja Vu .. in targu pestelui.. pe langa restaurantu chinezesc..s-a investit ceva in localu ala..decor interesant.. plasme bla bla
What goes around comes all the way back around..

Posts: 10
Joined: 22.01.2007 18:27
PostPosted: 12.03.2007 12:33
mie imi place in Bograis...poate nu sunt total obiectiva din varii motive dar per ansamblu cred ca este ok. cat despre atmosfera de kitsch de care vorbeati trebuie sa intelegem ca este asa din dorinta de a atrage cat mai multi clienti...plasme pt microbisti, muzica variata din dorinta de multumi cat mai multi oameni, cat despre modul in care este amenajat nu prea ai ce zice deoarece asta-i spatiu si trebuie valorificat la maxim plus ca ideea de labirint mie personal mi se pare misto. si apropo de "personalul necalificat" mi se pare o abureala, avem pretentia sa fim serviti impecabil dar cand vine vorba de bacsis ne facem ca ploua...trebuie sa respecti ca sa fii respectat si nu prea multi oameni sunt constienti de asta. deci nimic de reprosat "personalului necalificat"...
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 12.03.2007 12:39
mda.. la fel de kitchos si Deja Vu .. no comment :| fiecare cu gusturile lui
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 12.03.2007 13:18
In Romania nu exista inca o lege prin care se zice: Clientul trebuie sa lase bacsis personalului. In alte tari exista. Cand o sa intre in vigoare si aici atunci am sa ma tin de el.

Dar hai sa privim lucrurile asa: iti convine cand vine o fata in blugi si cu buricul gol, cu o mana in buzunarul din spate, trantind niste meniuri care in proportie de 85% din produse nu le au si intreaba moflaind guma: "Salut, ce va aduc?" Acuma de ce neclificat? Pai... nu se vine cu guma moflaind, daca porti blugi, atunci vino cu buricul acoperit ca nu sunt in Anaconda, mana n-are ce cauta in buzunar, eventual la spate si daca tot o "trantit" meniurile alea pe masa, de ce ma mai intreaba ce vreau?!?! Ca de fiecare data primeste raspunsul: ne uitam si pe urma iti spunem! Si faza cu salutul: mai bine spune un "Buna ziua" decat un "Salut" ca nu ne-am tras de chiloti cand eram mici. Iar meniurile: ma distreaza ca de ori cate ori merg intr-un local, indiferent unde, cand spun "o cola, te rog" raspunsul e: "n-am". eu spun: "atunci un pepsi" tipa: "n-am" eu: "atunci ce ai" ea: "pepsi max, twist sau light" Si nu exista meniu care sa fie pe intregime, sau na... macar jumate in barul localului.

Si apai sa mai aiba pretentia cineva sa dam bacsis... Si am urmarit de nu stiu cate ori angajatele din pub-uri.... cand vin la clienti se uita ca pisicile plouate si cand se intorc la bar ori trag o mutra de pocitanie, ori rad si zambesc cu barmanul.

Asa ca... aplicam legea lui Ohm: esti om cu mine, is om cu tine ;) Next time... sa se "califice" fetele si baietii ospatari. ;)
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 12.03.2007 13:23
ai dreptate, sunt niste jegoase si inculte unele chelnarite ...ma jur! eu chiar cu tine am avut 2 experiente de genu, remember fly? :)
nu cred ca are rost sa incep iar subiectul:)
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 10
Joined: 22.01.2007 18:27
PostPosted: 12.03.2007 15:09
poate nu exista o lege care sa te oblige sa lasi bacsis dar ti-as recomanda lecturarea Codului bunelor maniere unde autorul spune ca bacsisul ar trebui sa fie 10% din intreaga suma...ma rog...oricum ii o chestie de educatie iar daca n-ai lucrat in domeniu n-ai de unde sa stii....
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 12.03.2007 15:44
Codul bunelor maniere, merry_ioa, spune ca trebuie sa ne respectam unii pe altii si nu ca trebuie sa lasi bani in plus asa, ca tipa are buricul gol si fiindca i se vad marginile de la tanga de sub blugi... Dar iar incepem discutia aia cu chelnaritele -studente si alte alea.

Tot tu spuneai "deci nimic de reprosat "personalului necalificat"..." adica ma port cu tine ca si cu un neica nimeni pt ca nu pare ca o sa imi dai bacsis? daca ma imbrac de fitze, cu ghiulu pe dest', da atunci, merit atentie, ca deh, am de unde da? Hm, postul de chelner se primeste asa de usor. si se pierde SI MAI USOR. anyway, eu am sters din lista toate barurile de 3 lei unde nu sunt tratata ok. Este de unde alege

Posts: 10
Joined: 22.01.2007 18:27
PostPosted: 12.03.2007 17:05
mi se pare normal sa alegi locurile unde sa mergi si pt asta fiecare are propriile criterii dar nu cred ca daca esti bine imbracat primesti tratament preferential pe simplul motiv ca ai de unde lasa bacsis...cunosc oameni care poate n-au bani si nu se imbraca la 4 ace si pt asta reusesc sa lase bacsis si nu pt ca este stipulat in vreo lege...
totusi nu cred ca oamenii trebuie judecati in functie de imbracaminte si am observat ca tu cam asta faci....adica observi ca o chelnerita isi poarta buricul si tanga la vedere si crezi ca numai daca te imbraci la fitze chelnerul te trateaza cu respect...nu haina il face pe om...desi daca ma gandesc mai bine inclin sa-i dau dreptate lui Victor Hugo care spunea ca "haina il face pe om.oamenii dezbracati nu au impact in societate" deci n-am ajuns nicaieri...asa ca fiecare este liber sa mearga oriunde se simte bine si punct.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 12.03.2007 17:42
Deci: merg la club, cafenea/bar etc, si nu la strip-tease. astept un grad de decenta si respect, care se reflecta si in imbracaminte. Si daca am observat ceva pe acest forum, este densitatea per post a citatelor celebre. ce naiba, avem nevioie de clasici ca sa ne aparam punctul de vedere? acum nu vorbesc de tine, merry_ioa, ci in general. Vezi angel, gigel, aramis si altii
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 148
Joined: 20.08.2006 12:07
PostPosted: 12.03.2007 19:34
dar tu ce intelegi prin kitchos rebelutza ? de fapt ce intelegei voi prin asta.. ca imi este cam neclar.. e o chestie subiectiva pana la urma.. sau ? ce parere aveti de pub-ul/barul de pe str 9 mai vis-a-vis de str brutarilor .. downtown sau ceva de genu.. cu cartoane de oua pe pereti.. lipite cu spuma de termopane.. si niste combinati cu lemn..de te umfla rasu.. .. hai sa lamurim ce inseamna kitch de fapt...
What goes around comes all the way back around..
User avatar
Posts: 64
Joined: 01.12.2006 13:30
Location: Sibiu
PostPosted: 12.03.2007 20:39
nu (prea) vreau sa comentez parerea voastra, nu mi se pare extraordinar localul, dar merge. cat despre parerea unora..cred ca exagerati ..
ps: in kubatat ati fost ?? .. mi se pare cel putin interesant, pacat ca nu e intr-o zona f centrala..dar imi pare bine ca e aproape de casa :D ..
semnatura !
Next

Return to Localuri sibiene

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron