SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Piti merge la teatru

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 07.06.2008 11:32
Inteleg faptul ca dupa un an de aventuri culturale nu mai avem chef si spirit sa mai asistam la alte piese de teatru, balet, concerte si alte spectacole INSA:
Oameni buni, daca stiti ca nu pute?i sta pe partea dvs. dorsala 1 ora jum?tate de spectacol, nu mai intrati in sala. Am fost la destule spectacole anul acesta, de la care lumea pleca in primele 20 de minute. La sindicate de ex. OK, in Piata Mare erau programate artificii pentru bobor la aceeasi ora, si inteleg ca sunt mai accesibile decat un spectactol de opera. Dar atunci. MERGI DIRECT IN PIATA, unde ti-e locul….Pentru ca s?lile sunt cam goale, publicul e format mai mult din voluntarii care- in mare parte-intra pentru ca pot intra sau pentru ca nu au unde merge altundeva, si nu pentru ca sunt intr-adevar interesa?i. Drept care, in cateva minute decid ca nu, nu merita. Hai la o bere. Ca daca merg cu trupa de teatru (ce conteaz? care, 5 sa fie) e moca masa. Alta categorie de spectatori sunt ametitii de pe strada care intra gratis, din lipsa de public. Si care ies, ca nu e cu Guta, si nici cu sclipiciuri. Si Piti sau Pisi, care a primit invitatie sau da si ea pe acolo asa, ca e fancy. Toti se grabesc sa prinda macar 5 minute din fiecare spectacol care se deruleaza in paralel. Ca sa poata bifa de pe lista „vazut”.
Plus ca e MITOCANIE sa iesi din sala dupa 10 minute. Lipsa de respect fata de artisti si fata de tine.

Acum ca mi-am varsat naduful pe fugacii din sala, o sa ma leg si de snobi. Poate ca nu ati stiut, dar ieri a fost un super- spectacol la sindicate. Opera „Ras de Sobolan” al Companiei Cameri din Israel in colaborare cu Filarmonica Sibiu si corul de fete Moran. Compusa de Ella Milch-Sheriff dupa un roman a lui Nava Semel (care au fost amandoua aici!) 8 solisti dementiali de buni si unul dintre cei mai renumiti dirijori. In fine. Inteleg ca nu s-a facut reclama prea mare. Unde intervine snobismul. La opera din Viena sa calca lumea in picioare. Marea Opera din Viena. La Cameri Theatre dimpotriva. Cine stie, cunoaste. A fost o opera care s-a bucurat de un succes enorm peste tot unde a fost jucata, iar compania este una dintre cele mai mari din lume. Na. Your loss. Circul prinde mai bine.

Ca ma seaca la inima este snobismul publicului sibian, care nu merge decat daca i se spune dinainte cu 6 luni inainte ca
1. sunt putine bilete
2. nu intra decat bastanii
3. canta te miri cine cu pana-n fund.

Si restul e tacere….
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 07.06.2008 11:51
trist dar......adevarat!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.06.2008 10:34
Pai Dreamwind mama,
acu cativa ani (nu multi) tot la Festivalul asta de "artele spectacolului", au venit niste domni din Osaka sa performeze la Sighii, city of culture, etc. Publicul a fost Ok, pana cand a aflat ca la Ocna este, vai vai, enormul si marele Purcarete. Care Purcarete, nu-i asa, e mai purcarete decat teatrul din Osaka - Japan. Asa ca tot poporul i-a lasat pe japonezi cu spectacolul la jumatate, pentru ca, nu-i asa, Purcarete...
Si stii si tu cum e la ei cu onoarea lezata. Erau cenusii la conferinta de presa, desi rasa era galbena.
In rest, publicul de ghiolbani e public de ghiolbani. Dar made in Sibiu.
Sa mai zic de Esma Redzepova (despre care nu stia cam nimeni) de anul trecut? Nu.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 08.06.2008 11:13
Hai ca Esma a avut public. A avut noroc cu fanfara aia de conlocuitori (care au cantat ca niste zmei), a fost un chef de zile mari in Piata Mica. Pe celebrii domni de la Osaka i-am avut eu (am fost ghid) si stiu cum erau...
Iara Purcarete s-a jucat a doua zi si la Sighii... BTW... it sucked.
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.06.2008 12:35
Bine, la Esma nu am fost, dar mediatizarea a fost spre zero. Da ce sa mai spun de Budapest(er) Klezmer Band, unii dintre cei mai tari din Europa (zic eu, ca asa am chef si imi si plac)) care AU FOST la EURO JUDAICA, dar despre care iar nu se prea stia? Bine ca stiau si bebelusii ca Gutza va canta in cort...

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests

cron