SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Parcari incomode!

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?

Posts: 2
Joined: 12.06.2006 14:25
PostPosted: 07.06.2008 10:58
Ma intreb si ii intreb si pe instructorii auto,daca ii invata pe elevi regulile de parcare;nu atat din punct de vedere legal,cat moral. Sa explic:niciodata nu am parcat in dreptul cailor de acces spre o proprietate privata sau de stat. Bunul simt nu-mi dadea voie! M-am gandit totodeauna ca poate omul vrea sa parcheze masina lui in dreptul portitei de intrare, sau ii vine vreun prieten, un taxi, doamne fereste o salvare, sau cumpara ceva voluminos si trebuie sa aiba loc pentru masina de transport, etc. Ei bine, ma confrunt cu tot soiul de imbecili si imbecile care zilnic imi blocheaza cei 20 de metri liniari la strada, cu masinile lor. Daca le atrag atentia, imi dau peste nas cu o replica a omului nou si prost: care-i problema ta, asta-i domeniu public! Inteleg ca sunt putine locuri de parcare, dar pe strada unde locuiesc nu sunt sedii de firma ca sa aiba o justificare! Codul rutier face referire la interzicerea stationarii (nicidecum a parcarii!) in dreptul cailor de acces spre o proprietate privata, dar domnii politisti mi-au replicat ca e vorba de cale de acces auto, nu pedestru! Ma intreb: de ce nu a formulat legiuitorul "cale de acces auto"? Pentru ca s-a gandit la nevoile proprietarului insirate de mine mai sus! Iar cei care nu respecta acest drept, se incadreaza in categoria oamenilor de nimic, care fac umbra pamantului degeaba!

CAPITOLUL V
Reguli de circulatie
SECTIUNEA a 3-a
Reguli pentru circulatia vehiculelor
¤ 9. Oprirea, stationarea si parcarea
Art. 175. - Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
d) în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 07.06.2008 11:47
a parca sau......a nu parca! aceasta este intrebarea!

e adevarat ca sunt putine locuri de parcare. niste parcari supra terane ar fi gold. totusi asta nu rezolva parcarea in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice. ai dreptate nene: tine de bunul simt. tot din bun simt nu va spun replicile pe care le schimb cu instructorii auto cand masina de scoala imi taie calea, imi stau in cale cand ma grabesc, ori cand in ditamai traficul lasa elevul sa se chinuie sa plece de pe loc....in timp ce motorul meu firbe.
ma rog.....de reguli si legii anti-tampiti avem nevoie acuta!

de parcat, parchez si eu ca tot romanul: unde am nevoie: pe stalp, pe tomberon sau pe pietoni daca e cazul, pe cladiri si-n intersectii, ba chiar pe scari de cateva ori, ba chiar odata am parcat masina atat de bine ca nu am mai gasit-o incat am anuntat-o nula.....adica pierduta. ca am gasit-o in final....asta e alta poveste. odata am luat chiar amenda pentru parcare.....sau de mai multe ori.
ideea e ca daca ai permis nu inseamna ca stii sa sofezi.....ci doar ca ai dreptul de a sofa. in rest.....totul e relativ(lol....iar am prea mult timp liber)
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 07.06.2008 12:33
Sibiul necesita parcari subterane si supraetajate... nu e neaparat estetic un Park-House, dar nu ocupa loc mult si ar fi si ala un venit pentru primarie sau o firma privata.
Enjoy the silence

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.06.2008 10:46
Aici chiar ai dreptate. ba chiar as spune ca beraria veche e ul loc potrivit. Chiar daca lezeaza situl istoric... Alte constructii lezeaza la fel si nu au o utilitate comunitara.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 08.06.2008 14:54
Sunt multe orase de dimensiunea Sibiului in Occident care au un Park-House destul de aproape de centrul istoric. Dau 3 exemple de care-s 100% sigur: Ulm, Tübingen, Reutlingen...
Enjoy the silence

Posts: 13
Joined: 04.04.2007 21:50
PostPosted: 12.09.2008 18:34
Pai ai nevoie de toti cei 20 de metri de acces? De fapt cum pot fi toti cei 20 de metri folositi pentru acces ??? Ai de descarcat cumva vapoare in fata casei ?

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 12.09.2008 20:05
Fooarte buna intrebare helbet. Dupa cum vezi aici avem de a face cu un alt tip de sibian, cel cu chef de cearta si cu simtul proprietatii foarte bine dezvoltat (chiar daca nu e proprietatea lui). Tipul asta e aproape la fel de raspandit ca cel ce parcheaza masina "în dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;" . E genul de om care se ia de tine cand parchezi masina in fata gardului lui (NU in fata portii), nu pentru ca ii este necesar spatiul ala, ci doar pt ca el simte ca e a lui.
Un exemplu de astfel de sibian: intr-o dimineatza parchez masina langa geamul unei casute din centru. Imediat iese la geam o batranica pusa pe scandal care zbiara la mine ca de ce am parcat masina langa casa ei ... nu am parcat langa usa, pe trotuar era loc destul, pur si simplu am parcat langa geamul ei si nu i-a convenit. La fel patesc si in zona in care locuiesc, desi stau pe o strada aproape pustie, dc nu bag masina in curte, trebuie sa o las la 200m de casa, tot datorita unor astfel de oameni

Posts: 13
Joined: 04.04.2007 21:50
PostPosted: 13.09.2008 10:22
Asa este.. Vad ca si cel care a deschis topicul este trecut de prima tinerete.. Poate si-a dat seama ca s-a grabit atunci cand a deschis acest subiect. Sau poate tocmai desumfla niste roti...
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 16.09.2008 20:08
chisi wrote:Aici chiar ai dreptate. ba chiar as spune ca beraria veche e ul loc potrivit. Chiar daca lezeaza situl istoric... Alte constructii lezeaza la fel si nu au o utilitate comunitara.

la veche berarie? glumesti? da ce crezi, ca sibienii nostri dragi merg atata pe jos? nu sunt destule parcari in zona teatrului care intotdeauna sunt goale?

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 17.09.2008 09:23
Inca o problema interesanta ridicata de tudor...... In orasele mari (bucuresti de ex) e normal sa mergi 15 min pe jos pana la metrou, sau 20 min, de la locul de parcare pana la lucru. La noi, majoritatea celor ce lucreaza in centru, ar face maxim o jumatate de ora daca merg pe jos pana la servici(adica ar putea merge si pe jos, dar ce sa-i faci, lenea asta :D ... si in plus, si-au luat masina, dc vin pe jos se rad colegii de ei ca nu au bani de benzina ;) ). In conditiile astea, nu prea le convine sa mearga 10 min pe jos de la locul de parcare pana la servici si se chinuie 10 min sa caute loc de parcare in buricul targului..... asta in conditiile in care parcarea din parcul cetatii e goala.

Inca putin si facem profilul sibianului adevarat ;)
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 17.09.2008 15:29
Dupa parerea mea umila, masina e facuta sa ajungi acolo unde nu poti ajunge mergand pe jos (alte orase, capatul orasului, ,,, daca esti Bucuresti, alt cartier) sau daca te grabesti extraordinar de mult. Daca stai in centru si lucrezi prin zona, sa fiu eu daca ai nevoie de masina. Daca stai la Ciresica si faci naveta in Gusterita, da, ai nevoie. Dar sa iti scoti masina din curte (3 min. in cel mai fericit caz), sa ocolesti jumate de oras ca sa ajungi acolo unde ajungeai in 15 min pe jos, sa stai la semafoare, sa cauti loc de parcare... e tampenie. Pierzi timp inutil (poate ajungi si mai tarziu) te enervezi, poluezi, consumi bani, uzezi motorul....
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 17.09.2008 20:03
Parerea mea este ca cei care se fac stapani peste un anumit loc d parcare privat nu fac decat sa arate ca mintea lor inca traieste in comunism si ca simtul proprietatii le este profund dezvoltat inca de pe acele timpuri... pe de o parte, pe de alta sa spun sincer numi convine sa deschid dimineata fereastra sa aerisesc camera si nea gicu sami ambaleze dacia sub geam si sami bage in casa toate noxele lui....

In concluzie locurile de parcare sunt pentru toata lumea, iar acest lucru se poate asigura dand dovada de bun simt :)

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 19.10.2008 16:09
GAS asta nu are de loc de a face cu comunismul unde proprietatea era (maram!) colectiva, ci cu marlanismul.
In fine, cam multe masini. de aia suntem un oras de burtosi.

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron