SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Sa stie toata lumea adevarurile Bibliei

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 21.04.2008 22:32
totul e p;in de lacune......mintea noastre e prea saraca....
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
PostPosted: 21.04.2008 22:40
snip3r wrote:totul e p;in de lacune......mintea noastre e prea saraca....


Important e ca mintea noastra e tot ce avem. Ca e facuta in asa fel incat sa-si puna mai multe intrebari decat poate duce, e drept (o dovada in plus ca nu facut-o Dumnezeu, altfel nu ar fi fost atat de defecta).

Dar mai important decat ca vrea mai mult decat poate, e ca mintea e tot ce avem. Degeaba ne amagim ca mai avem si vreo facultate "speciala", magica, sau paranormala, care credem noi ca ne raspunde la intrebarile cu care nu suntem capabili sa ne descurcam singuri. Ce putem sa ne raspundem de unii singuri - desigur, in colaborare cu alti oameni care nu au decat minte - asta putem sa ne raspundem.

Lucrul surprinzator e ca mintea poate sa mearga, totusi, atat de departe! De la cele mai indepartate galaxii, pana la cele mai marunte microparticule!

Mintea pune multe intrebari, dar raspunsurile pe care si le da singura sunt singurele raspunsuri.
PostPosted: 24.04.2008 04:01
Apropo de adev?rurile Bibliei, mul?i cre?tini aleg s? nu cread? tot ce scrie în Biblie, ci doar p?r?ile "rafinate". Dar chiar ?i ei sunt deluzionali - toate credin?ele sunt am?giri, chiar ?i cele care nu sun? la fel de bizar ca altele.


How do we know that Christians are delusional?


[youtube]http://youtube.com/watch?v=HVuw1wEuaAQ[/youtube]

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 24.04.2008 09:25
Mai odihneste-te Mingus. Devii prea obsedat de subiect...
PostPosted: 24.04.2008 18:45
chisi wrote:Mai odihneste-te Mingus. Devii prea obsedat de subiect...


Vrei sa spui ca nu e important subiectul? Sau ca nu il discut asa cum ti-ar face tie placere?
PostPosted: 08.05.2008 23:42
Multi oameni cred ca Biblia nu e incredibila decat in unele parti ale Vechiului Testament, si ca Noul Testament e mult mai veridic. Ei bine, se pare ca nici macar existenta istorica a lui Iisus nu este certa, ba dimpotriva, ea e din cale afara de improbabila:

The God Who Wasn't There


[GVideo]http://video.google.com/videoplay?docid=696492648668420724[/GVideo]
?i tu, ?i eu suntem atei. Singura diferen?? e c? eu merg pân? la cap?t, iar tu te poticne?ti la ultimul zeu.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 09.05.2008 13:09
Esti tare Mingus! Tu mereu vii cu ideea: te deranjeaza?

Poate ca pe unii da. Si ce? N-au dreptu sa se simta deranjati? Ti-am mai spus odata pe privat: pentru unii religia este o parte din personalitate si din viata de zi cu zi.
Enjoy the silence
PostPosted: 09.05.2008 19:30
Fly_away wrote:pentru unii religia este o parte din personalitate si din viata de zi cu zi.


Problema e ca din viata lor de zi cu zi fac parte si ceilalti oameni, si ca deciziile si actiunile credinciosilor, influentate de temeri sau de socoteli bazate pe credinta, ii implica si ii afecteaza si pe restul oamenilor.

Atata vreme cat credintele tale religioase (sau politice etc.) iti influenteaza comportamentul public, nu poti sa te refugiezi dupa pretextul ca ele sunt private. Trebuie sa fii gata sa le supui discutiei in sfera publica, obiectiva si rationala.

Daca, in schimb, pretinzi ca ai o credinta care este "dincolo" de argumentatie si de dovezi valabile in sfera publica, atunci trebuie ca aceasta credinta sa fie si dincolo de comportamentul, de preferintele si de valorile tale, pentru ca acestea afecteaza sfera publica.

Iar cine isi bazeaza valorile pe care le profeseaza public, si comportamentul public, pe o credinta privata, este ori un om nespus de egoist, ori un om cu mintea din cale afara de ingusta.
?i tu, ?i eu suntem atei. Singura diferen?? e c? eu merg pân? la cap?t, iar tu te poticne?ti la ultimul zeu.
PostPosted: 02.06.2008 16:25
Briciul lui Occam...
Attachments
Briciul lui Occam.gif
Briciul lui Occam.gif (17.57 KiB) Viewed 10885 times
?i tu, ?i eu suntem atei. Singura diferen?? e c? eu merg pân? la cap?t, iar tu te poticne?ti la ultimul zeu.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 05.06.2008 10:20
este admirabil, dragul meu, ca vrei sa patrunzi chintesente transcendentale. desigur este o tema salutara dpdv al polemicii, insa pentru a percepe perfectiunea trebuie, indubitabil, sa fii perfect, nu doar cu moduli perfectibili. de aceea orice explicatie este excedentara
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 12.06.2008 13:19
Credinta si inteligenta nu prea merg impreuna:

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/2111174/Intelligent-people-'less-likely-to-believe-in-God'.html

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 15.06.2008 10:11
Pana la urma Mingus este obsedat de obsesiile lui.
Poti posta aici sute de videoclipuri comvenabile ideii tale, ca... fiecare crede ceea ce crede si in ce crede.
Muncesti prea mult Mingus... De aceea nici nu prea (ma) convingi
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 15.06.2008 16:03
Mingus Ah Um wrote:
chisi wrote:Mai odihneste-te Mingus. Devii prea obsedat de subiect...


Vrei sa spui ca nu e important subiectul? Sau ca nu il discut asa cum ti-ar face tie placere?

ii dau dreptate lui chisi. fara legatura cu faptul ca sunt credincios.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 15.06.2008 18:54
Da serios, omul e prea vehement.
Problema este ca unora nu le prea convine sa stie ca este ceva deasupra lor.
PostPosted: 15.06.2008 19:45
chisi wrote:Problema este ca unora nu le prea convine sa stie ca este ceva deasupra lor.


Totdeauna m-a mirat naivitatea opiniilor unora dintre credinciosi despre atei. Felul in care ne vorbesc de rau este stupefiant la prima vedere, dar usor de inteles la urma urmei: cand ai o credinta de care tu crezi ca nu te poti desparti, e normal sa musti mana care incearca sa te ingrijeasca.
?i tu, ?i eu suntem atei. Singura diferen?? e c? eu merg pân? la cap?t, iar tu te poticne?ti la ultimul zeu.
PreviousNext

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron