SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Oamenii de care romanii se tot silesc sa uite

Si chiar daca ne laudam orasul suntem cu picioarele pe pamant. Pentru ca uneori lucrurile par sa se miste atat de incet, iar uneori parca nu se misca deloc...
Ce te deranjeaza cel mai tare in Sibiu?
PostPosted: 04.11.2007 22:12
dreamwind55 wrote:uneori tiganii sunt chiar favorizati. au locuri la facultate gratuite. Chiar asa. De ce? Doara suntem egali...


Actiunea afirmativa (zisa si discriminare pozitiva) este o forma de a compensa discriminarea negativa. Ideea din spatele actiunii afirmative este ca atunci cand un grup este oprimat, sau este din alte motive lipsit de putere economica, sansele de acces la educatie ale grupului sunt atat de mici, incat situatia nu se va schimba niciodata. Cu alte cuvinte, accesul la educatie este proportional cu situatia economica (situatia a fost documentata statistic foarte solid). Asta inseamna ca daca nu actionezi deliberat astfel incat sa oferi sanse speciale celor oprimati, prin care sa compensezi opresiunea, ei vor ramane vesnic asa cum sunt acum.

Daca tot nu te-am convins, atunci trebuie sa iti amintesc ca actiunea afirmativa s-a pus in practica si pentru femei, si ca in multe domenii se pune inca in practica si astazi (de exemplu in politica, sau in unele domenii academice in care barbatii sunt supra-reprezentati).
PostPosted: 04.11.2007 22:16
Georg Schoenpflug von Gam wrote:Nu conteaza ce cred cei cativa de pe forum...Masa este importanta...
Cititi ce scrie boborul in comentariile din Tribuna si dati-va seama....Box populi box Delia...


Ma tem ca ai dreptate. Dar sa stii, pe de alta parte, ca am vazut comentarii inteligente la unele ziare centrale. Erau mai putine decat cele stupide, ca sa nu vorbim ca erau destul de multe cele absolut naziste (in Romania e plin de tot felul de fascisti), dar, in orice caz, sa stii ca sunt si oameni inteligenti si cu bun simt in tara asta. Chiar daca uneori e greu de crezut ;-)
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 05.11.2007 01:19
Mingus, m-ai intrebat daca au ei vreun motiv sa ne simpatizeze... dar avem noi vreunu? Eu nu cred ca exista vreun roman care sa zica: Da ma, am incredere in tigani. Is oameni care muncesc si is sinceri. Nu am vazut pana acuma.

Eu nu sunt impotriva tiganilor si nici nu am conceptii de izolare a lor sau mai stiu eu ce.

Ca sa iti dau un exemplu de mentalitate a tiganilor: inundatii in vara lui 2006. Un sat din sudul Romaniei complet distrus. Majoritatea erau tigani. Primesc ajutoare de la Guvern si de la diferite ONG-uri. Primesc materiale necesare de construit. Reportaj in luna Septembrie la TV: tiganii isi vand materialele primite si isi fac adaposturi din lut sau lemn.
Alt exemplu: un sat cu majoritate tigana din Timis primesc de la UE un numar de porci pentru a-i creste si a fructifica ajutorul primit. Reportaj la TV: tiganii au vandut sau au mancat porcii primiti.
NA CULTURA! Degeaba si iar degeaba! Tocmai de aia se numeste "problema" tiganilor, pentru ca o convietuire romani-tigani este o problema care intampina mereu noi dificultati.

Degeaba ne-am comporta noi frumos si dragut cu ei, ca ei tot aia raman.

Si vorba aia: suntem aproximativ 90% din populatie romani, tiganii is undeva la 4%... prin urmare: tiganii sunt cei care ar trebui sa se acomodeze societatii noastre. Si nu invers sau cu compromisuri.
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 05.11.2007 08:13
Inteleg strategia de a le oferi locuri la facultati, acces la cultura si educatie. Si cati propfita de ea? Hm. Deci eu va trebui sa imi platesc locul la facultate, desi il doresc si il merit, pentru ca unul numai pt ca are pielea de alta culoare il tine ocupat, si il doare exact acolo de educatia la care altii tanjesc. si ca sa fiu si mai vehementa: si studentii din Basarabia au avantaje mult mai bune decat noi aici. Burse, bilete de drum, prioritate in camine...Vai, saracii...Si fe fac cu ele.. Le beau... Comeon, am trecut cu toiii prin faculta...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 05.11.2007 20:03
Este foarte interesant sa citesti datul cu parerea (in balta) despre tigani, rasism, nazism, si despre pendularea intre "sssaracii" si "heraus"

Fiecare popor are caracteristicile sale pozitive si negative, in proportie mai mare sau mai mica.
Tiganii sunt mai liberi decat noi. Si cu asta spun totul. Ei nu sunt incorsetati de respectul fata de regulile pe care ni le autoimpunem noi, ca sa ne dam civilizati. Ei au civilizatia lor, nu le putem impune cu de-a sila pe a noastra.

Uite o poveste:
mergand "pe teren" la Micasasa, si tot tacanind digital la poze, nimeresc si un grup de copii TIGANI. Ei ma intreaba "Nu ne faceti si noua o poza?" Eu zic ca da, ii pun sa stea cumva in ordine, le fac poza (o mai am si acum) iar ei spun MULTUMESC. Mai sus, la Tapu, trec sa trag niste "chipuri" la cetate. Pe langa scoala trec si aud de la un geam, o voce de roman verde: "Fa-mi poza BAAA". No, care e tiganul?
Interesant cum un roman de la oras nu ma saluta desi imi e vecin, iar tiganii de prin comune iti dau bina ziua de cum te intalnesc.

Uite alta poveste. in Gusterita, bustul lui Michael Ackner a fost vopsit, la o renovare, cu bronz auriu. A disparut, deoarece tiganii (?) au crezut ca e bronz pur. Tzeapa.

Hai sa fim seriosi.
In alta ordine de idei, prefer sa fac eu selectia intre "rromii" buni si cei rai, nu sa imi impuna o institutie, un ONG ori indivizi izolati ca sa ii iubesc cu de-a sila ori urasc la fel, cu de-a sila.
Si apropo, cine pluseaza dragostea asta political correctness infiind un copil de rrom?

Si ce ne facem cu romanul ala sibian si verde care ii uraste din toti rarunchii pe "cioroi" dar isi unduieste burta pe Guta si Salam de fiecare data? Ha?
Ei furau din curti, romanii furau din fabrici...
Previous

Return to Asta nu...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron