SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Piata Mare din Sibiu [ Trecut - Prezent - Viitor ]

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 18.03.2004 15:13
Banuiesc ca multi dintre voi doriti sa vedeti Piata Mare asa cum era ea odata demult, plina de flori , copaci si aleile cu banci in loc de "asfaltul" care acum astupa toate frumusetile de atunci.

Probabil nu o sa mai fie niciodata atat de frumosa ca atunci dar trebuie sa ne bucuram pentru ca se vor face schimbari semnimificative in acest sens, Consiliul Local a aprobat proiectul arhitectului Vladimir Grigorov, proiect despre care puteti citi mai mult aici ... pe scurt , in 2005 Piata Mare va arata diferit dar dupa parerea mea nu se poate compara cu cea din anul 1969 (vezi foto nr 1) .

Voi ce parere aveti despre acest proiect ?
Bye :wavey:
Attachments
sibiu69.jpg
Piata mare in 1969 - Foto : Mircea Colceriu
sibiu69.jpg (24.21 KiB) Viewed 23948 times
piata-mare-2003.jpg
Piata Mare in 2003 - Foto : Ovidiu Sopa
piata-mare-2003.jpg (41.09 KiB) Viewed 23948 times
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 19.03.2004 10:45
Ca si aspect , e sub orice critica, parca e unul din formele prezente in lanurile de porumb. Piatra cubica si ciment cat cuprinde (o sa mori de cald cand treci prin piata) si mai ales ca "obiectivele" care se vor pune acolo sunt "aruncate" aiurea.
Oricum banuiesc ca motivul pentru care s-a ales aceasta configuratie (fara pomi si flori) este pt a putea avea concerte si alte evenimente.Trebuia sa puna si scena ca obiectiv turistic acolo.
Btw OVI, pozele acum/atunci sunt BESTIALE!! Cu putina truda se poate face o metamorfoza ca in Titanic :wink:
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 19.03.2004 13:32
das wrote:... si mai ales ca "obiectivele" care se vor pune acolo sunt "aruncate" aiurea ...


"Monumentele istorice" banuiesc ca sunt pozitionate in locurile alea pt ca acolo erau ele cu mult timp in urma dar acum nu mai e ce a fost atunci si probabil nici nu va mai fii ceva asemanator ... eu cred ca sibienii se bucurau mult mai mult daca aparea o mica zona verde .. sau o fantana arteziana cu flori pe langa ea .. cum e zona din Parcul Tineretului cu acea fantana arteziana , eu cand am vazut-o prima data am ramas foarte impresionat :shock: :cool:

das wrote:... Oricum banuiesc ca motivul pentru care s-a ales aceasta configuratie (fara pomi si flori) este pt a putea avea concerte si alte evenimente.Trebuia sa puna si scena ca obiectiv turistic acolo ...

:lol:
-----------
Piata in anul 1969 trebuie sa recunoastem ca era ceva superb, daca va uitati la a doua poza cu piata in 2003 se vede cum fostele zone de verdeata au fost umplute cu asfalt .. iar forma aleilor inca se mai vede pt ca sunt pavate cu piatra ...

see ya
Attachments
fantana-arteziana-2003.jpg
Cui nu i-ar placea sa vada asa ceva in Piata Mare ??
fantana-arteziana-2003.jpg (23.83 KiB) Viewed 23936 times

Posts: 1
Joined: 02.04.2004 23:33
PostPosted: 02.04.2004 23:41
Cred ca orice schimbare in orasul nostru e binevenida .Eu sunt de doi ani si un pic plecata din Romania si tare mult imi doresc ca atunci cand o sa ma intorc sa pot vedea numai lucruri frumoase

Posts: 5
Joined: 06.04.2004 21:38
PostPosted: 06.04.2004 21:57
Nu sunt sibian, dar am sa va prezint si eu parerea mea.
AM sa incerc sa nu intru in detalii tehnice, dar cred ca piata in nici un caz nu trebuie sa revina la imaginea inflorata. Nu pastreaza memoria locurilor, caracterul unitar al pietei are de suferit, cladirile nu mai sunt puse in evidenta. Nu mai e o piata ci o gradina. Sibiul e medieval, gradina e de secol XIX, XX. Piata nu ar mai fi perceputa ca atare. Nu ar mai fi un simbol. Ar fi cu totul altceva.
Totodata trebuie lucrat la paviment. E un subiect interesant. Si eu am avut senzatia de mare, dar trebuie lucrat la pavaj si ambientat cu ceva. Nu stiu sa spun cu ce (fantani discrete, dar in nici un caz gradina). Oricum, lipsesc oamenii. Piata aia trebuie sa fie plina de turisti.
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 07.04.2004 06:42
Deocamdata mihai, turistii nu prea au CE sa vada in piata..decat tone de piatra cubica. Piata mare a devenit o piata "comerciala", in sensul ca acolo se fac targuri, spectacole, etc. Sunt de acord insa cu tine ca proiectul de modificare trebuia sa fie mai beautificat.
Oricum Sibiul devine din ce in ce mai frumos, se lucreaza tot mai mult la imaginea lui, la monumentele lui si sunt convins ca turistii or sa aprecieze vizita in oras.
:cool:

Posts: 5
Joined: 06.04.2004 21:38
PostPosted: 07.04.2004 11:09
Avem oricum exemplul atator piete din orase medievale (Italia, Germania). In nici un caz pietele nu sunt transformate in parcuri. Nu tin de epoca. E adevarat ca in Piata Mare sunt si cladiri de secol XVII si poate XIX, dar piata este medievala si asa trebuie sa ramana. Asta e Sibiul. Altfel devine Cluj. La Cluj piata de la Catedrala SF. Mihail a fost ambientata cu spatii verzi si statuia lui Matei Corvin. Acum nu o mai percepi ca pe o piata, in mod unitar.
Nu stiu, zic si eu, Dar uitati-va la Piata Domului din Milano. Ca sa nu dau exemplul arhicunoscut al pietei San Marco din Venetia. Imaginati-va in San Marco un parculet.

Posts: 6
Joined: 29.03.2004 13:46
PostPosted: 13.04.2004 20:49
ai foarte multa dreptate in anul 1969 Piata Mare arata mai bine ca niciodata. Nu stiu si nu pot sa imi imaginez de ce ,,s-a stricat" . Dar sa privim si partea buna a lucrurilor care consta in :
-amplasarea unor felinare
- inconjurarea pietei de banci
- asfaltarea piatei (care cred ca e cea mai importanta)
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 13.04.2004 23:49
banci ? sunt si acum
asfalt ? hai sa fim seriosi ...cu ce e mai atractiv si mai interesant asfaltul fata de piatra cubica de acum. are exact acelasi aspect rece!
Nu militez pentru o piata cu flori si pomi, insa ce o sa faca primaria este total lipsit de aspect si atractivitate! puteau face ceva inedit...sa scrie ceva din piatra cubica...sa fie niste modele care se pot vedea de sus (ca doar de aia avem turnul sfatului langa -> un motiv in plus sa se viziteze turnul)
Nu prea au imaginatie......

Posts: 5
Joined: 06.04.2004 21:38
PostPosted: 14.04.2004 01:08
Voi in Sibiu aveti arhitecti mari, Fabini, Auner. Nu cred ca stau ei cu mainile in san si nu se implica. Eu zic ca trebuie asteptat rezultatul.
A fost vreun concurs pentru proiectul de amenajare? Stiu ca la Medias a fost concurs anul trecut. Voi probabil aveti mai multe informatii.
Sunt curios, nu e nici un panou pe care sa scrie cine se ocupa de amenajare, cine e proiectantul?
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 14.04.2004 05:35
Mihai wrote:...
Sunt curios, nu e nici un panou pe care sa scrie cine se ocupa de amenajare, cine e proiectantul?


In primul meu post am pus un link unde puteti citi un articol destul de mare despre reamenajarea Pietei Mari, acolo gasiti si poze cu proiectul si numele proiectantului , mai jos am pus un scurt fragment din acel articol
... Mai precis, amenajarea Pietei Mari, potrivit proiectului arhitectului Vladimir Grigorov, aprobat de Consiliul Local, înseamna o împacare a tuturor si mai putin o mobilare dupa dorinta speciala a unei persoane, ori a unui grup din Sibiu. ...


Articolul despre Piata Mare

Posts: 5
Joined: 06.04.2004 21:38
PostPosted: 14.04.2004 23:09
Scuze! Nu retinusem linkul.
Nu prea ma incanta proiectul. Pana la urma n-a fost nici un concurs, nu? Poate e de vina prezentarea. Astept produsul finit.
Pe de alta parte am vazut azi o emisiune in limba maghiara produs de TVR CLUJ. Era invitat si arhitectul sef al SIbiului. Ca lumea emisiunea! Au aratat ceva orase din Ardeal. Au dat si ceva imagini din Sibiu, cu proiecte finnalizate. Se vede ca se misca treaba.

Posts: 2
Joined: 18.04.2004 17:43
PostPosted: 18.04.2004 17:51
am vazut si eu proiectul pe linkul trimis, proiectul ales e de-a dreptul ridicol , nu-mi place deloc, are o asemanare izbitoare cu piata din Brasov. de fapt am aflat ca a fost organizat un concurs de arhitectura. Un prieten mi-a aratat si restul proiectelor. Erau mult mai interesante decit cel ales. mare pacat. era o ocazie excelenta de a realiza un proiect bun pe care sibiul a irosit-o.

Posts: 5
Joined: 06.04.2004 21:38
PostPosted: 19.04.2004 02:58
Lucruri care-mi plac la proiect:
- fantana arteziana (dar nu plasata central ci poate pe locul pentagonului portocaliu), ideea cu copaceii care pot fi mutati, pastrarea felinarelor, ideea unui drenaj care schimba desenul pavajului ce risca sa fie prea monoton.
Care cred eu ca ar fi punctele slabe:
- ideea amplasarii altor statui de marimi diferite care creeaza niste directii nestapanite. Punctele de atractie a pietei vor deveni statuile care sunt dispuse central. Cum vor fi orientate statuile? Intri in cercul central si te uiti la statui, iar cladirile devin fundal, plan secund. Cred ca prin eventuala amplasare a statuilor se centralizeaza prea mult spatiul. Bancile vor fi cu spatele la spatiul central si cu fata la cladirile perimetrale. Se creeaza astfel doua spatii care se resping, unul centripet si altul centrifug. Bancile, in opinia mea, ar trebui reorientate, sau create locuri de stat pe marginea fantanilor.
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 19.04.2004 07:25
Intr-adevar Mihai, ai scos la iveala niste aspecte functionale ale pietei. Pacat ca astfel de proiecte, care sunt de mare anvergura, sunt tratate superficial la proiectare.
In acest sens se fac multe lucruri in sibiu. Un exemplu in care aruncatul de bani, proiectarea cu partea dorsala, si dezinteresul functionalitatii este realizarea celor 2 treceri de pietoni de pe Strada A. Shaguna.
Acestea erau cat se poate de prost (aproape) amplasate, dand dureri de cap si nervi soferilor care treceau pe acolo (punand in calcul si golanii care apasau pe buton si fugeau trebuind sa stai neputincios la un semafor rosu nejustificat).
Binenteles ca , dupa cugetari profunde ale edililor, s-a "remediat" problema.
Penibil de-a dreptul ca s-a facut altfel de la inceput.Deci parerea mea este ca nu neaparat cine vine cu astfel de proiecte sunt de vina, ci cei care le aproba si nu le gandesc functionalitatea.
Next

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron