SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

vreau sa ma mut la Sibiu

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Posts: 1
Joined: 25.10.2012 06:30
PostPosted: 25.10.2012 10:16
Bine v-am gasit! Incep de aici integrarea mea printre sibieni si nu-mi fac griji ca nu voi fi bine primita,ceea ce depinde si de mine,in egala parte.Am nevoie de cateva idei din partea dumneavoastra,am nevoie si de atitudinea fiecaruia vizavi de decizia mea (nu ca m-ar face cineva sa ma razgandesc,dar m-ar face sa privesc lucrurile din mai multe puncte de vedere si asta ma ajuta sa trag unele concluzii).
Fara prea multe ocolisuri,vreau sa ma mut in Sibiu.De ce tocmai Sibiu? Pentru ca e pe sufletul meu si nu spun asta la primul impuls.De un an de zile "culeg" informatii despre viata Sibiului.Cu cat stiu mai multe,cu atat imi doresc mai mult sa fiu acolo.Eu sunt dintr-un orasel din judetul Iasi,linistit,cuminte,insa prea cuminte.Nu ca as vrea distractie,zgomot,tumultul urban specific Bucurestiului,sa zic,vreau sa vad istorie,cultura,civilizatie,o altfel de lume.Sibiul imi surade din punctul asta de vedere.
Mi-am facut planurile in asa fel incat in Martie anul viitor sa fiu acolo.Initial,imi voi cauta o locuinta,cu chirie,apoi imi voi cauta de lucru.M-am uitat pe ofertele de inchiriere,preturile se invart la 150-200 euro pe luna,pentru ceea ce mi-ar conveni.Despre lucru,inca nu stiu.Cred ca pot face orice,daca vreau.Din punct de vedere profesional,sunt foarte versatila :)) Aici lucrez in comercializarea de piese auto,10 ore pe zi,6 zile pe saptamana (mai putin sambata,cand lucrez doar 6 ore).Cred ca asta mi-a pus capac - rutina,lipsa timpului liber,de mi-a colorat in gri viata si oamenii,locurile din jurul meu si simt nevoia de schimbare,ca de aer!
In perioada sarbatorilor de iarna voi fi la Sibiu,pentru prima data vizitez orasul.Voi incerca sa socializez cat mai mult cu oamenii de acolo (am inteles ca asta nu e deloc greu,spre norocul meu) si sa tatonez terenul pentru viitor.
Acum va rog sa exprimati tot ce ganditi despre mine,vreau toate reactiile,fara mila :)
Multumesc!
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 01.11.2012 15:34
Poate te intereseaza:
http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.ph ... zone+sibiu

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 05.11.2012 13:20
sibiul este un oras istoric ca multe altele din transilvania.sunt foarte multe de vazut in sibiu.sper sa-ti placa cand ajungi la noi si sa ne impartasesti propiile tale pareri si opinii despre oras

Posts: 1
Joined: 24.12.2012 07:42
PostPosted: 24.12.2012 08:43
As dori ceva recomand?ri, sugestii în leg?tur? cu zona, gr?dini?e, scoli, pie?e, recomand?ri de zone mai bune.

Ptr. Maria- nu cred ca o sa regre?i dac? te muti în Sibiu i?i spune unul care a trecut peste aceasta dilema eu ma concentrez acum pe altele cum ar fi zone,scoli,gr?dini?e ...etc pasul cu mutatul îl voi face oricum :D a?tept p?rea ?i impresiile tale poate este ceva ce nu am v?zut eu (cu siguran?a este) în 2 s?pt?mîni nu po?i vedea totul cum a fost în cazul meu.

Stima multa celor ce îmi vor r?spunde ?i Cr?ciun Fericit la to?i sibienii !!!
Last edited by cricx on 30.05.2013 01:53, edited 1 time in total.

Posts: 9
Joined: 18.01.2013 13:13
PostPosted: 24.01.2013 16:21
Mi-as dori sa ma mut in Sibiu, dar nu cred ca definitiv pentru ca fiind nascut in Bucuresti mi-ar fi greu sa fac asa un pas mare, dar de venit in ocazii si stat cateva zile poate saptamani, da mi-ar place, atat iarna cat si vara, pentru ca e un oras frumos si superb si incanta prin simplitatea arhitecturala si casele sale in stil vechi, sper sa fac asta intr-un viitor apropiat :)
PostPosted: 25.02.2013 14:37
As vrea si eu...macar sa scap de caldura asta din Craiova pe timp de vara :bite:

Posts: 1
Joined: 27.02.2013 11:33
PostPosted: 27.02.2013 11:37
sincer si eu mi-as dori sa ma mut la Sibiu, vizitez sibiul d ecate ori am ocazia si nu regret .

Posts: 2
Joined: 21.03.2013 11:43
Location: Timisoara
PostPosted: 21.03.2013 12:21
Buna si bine v-am gasit. Urmaresc site-ul de mult timp, si nu trec nici doua zile si sunt cu ochii pe webcam.
Am fost in Sibiu de cateva ori, pot spune ca de prea putine ori. Dupa mine as veni cel putin o data pe luna. :) Acest oras m-a fascinat si ... a fost dragoste la prima vedere.
Inca de anul trecut ma tot gandesc sa ma mut in Sibiu, desi toata lumea imi spune ca una este sa locuiesti aici si alta este doar sa il vizitezi. Da, poate asa este, dar gandul ca dupa o saptamana de lucru imi voi savura cafeaua in Piata Mica pe terasa, sau ma voi plimba in Parcu Sub Arini, in Dumbrava ... imi alunga orice teama de nou.
Inca ma gandesc sa fac aceasta mare schimbare.

Pana atunci, vreau sa va salut pe toti si sunt sigura ca prin intermediul vostru voi afla multe lucruri care ma vor ajuta.

O zi frumoasa sa aveti!

Posts: 17
Joined: 16.01.2010 13:35
Location: wheels world
PostPosted: 22.03.2013 10:55
Daca va place miscarea si nu aveti probleme cu blocurile fara lift, recomand inchirierea/achizitionarea unui apartament situat la mansarda.
Sunt foarte multe avantaje: vedere buna, design atractiv(fata de restul blocurilor pe stil comunist), pretul redus.
(de ex. o mansarda cu 3 camere poate fi cumparata la pretul unui apartament cu 2 camere)
Inside...: Asus G73JH-X3: i7-720QM | 8GB RAM | 1920x1080 Full HD |HD 5870 1GB |2x 320GB 7200RPM |+ Razer Imperator + Logitech M510

Outside...: K2 Radical PRO: 2x110mm + 2x100mm 85A | ILQ9 PRO | ALU frame | carbon fiber boot

Posts: 2
Joined: 21.03.2013 11:43
Location: Timisoara
PostPosted: 22.03.2013 12:06
Miscarea nu este o problema, cel putin pentru mine :)
Referitor la inchirierea/achizitionarea unui apartament situat la mansarda, analizez mai mult dezavantajele. Poate din cauza faptului ca am intalnit persoane care au achizitionat o astfel de locuinta si au intampinat tot felul de probleme.
Si atunci ma gandesc la cum au fost construite aceste mansarde. Pe de-o parte platesti mai putin, pe de alta parte risti sa te alegi cu o locuinta construita la repezeala. Am auzi ca au fost cazuri in care izolatia termica nu s-a facut corespunzator, apoi unele probleme cu infiltrarea apei prin acoperis.
Cred ca avantajele mari sunt pretul redus si design-ul atractiv.

Posts: 1
Joined: 28.04.2013 13:22
PostPosted: 28.04.2013 13:25
Sibiul este un loc ideal si foarte frumos. E un aer de relaxare in aer, parca nu exsta stres.

Posts: 1
Joined: 21.05.2013 10:01
PostPosted: 21.05.2013 13:10
Salutare,

Sunt nou la voi pe forum si fac parte din clubul celor care sunt tentati destul de mult sa se mute intr-un oras mic de provincie, frumos si cat de cat civilizat. Recunosc ca primele pe lista mea sunt Ramnicu Valcea si Sibiu, cu un plus pentru Sibiu datorita locurilor de munca mai numeroase, cel putin in domeniul meu. Am vizitat de cateva ori Sibiul ca turist si mi-a placut foarte mult. Sunt constient insa ca a trai si a munci in Sibiu este cu totul altceva, de accea apelez la ajutorul vostru.

Pe scurt povestea mea: de fel sunt oltean de la Dunare, dintr-un oras micut, si am locuit/lucrat aproximativ 8 ani in Craiova unde am terminat si facultatea. Satul de situatia economica din zona (eu aveam ce lucra, in IT, dar sotia a stat pe tusa 2 ani) dar si de anumite mentalitati ale locului, am decis sa ne mutam la inceputul anului 2012 in Bucuresti. Influentat de prieteni, rude, impins de la spate de problemele pe care le aminteam mai sus am fost convins ca Bucurestiul este cea mai buna solutie: aproape de parinti, rude in Bucuresti, prieteni vechi din liceu, locuri de munca pe ales, viata mai buna, oameni "mai superiori", mai educati, buricul Romaniei, locul unde se da ora exacta, pamantul unde curge lapte si miere. Cel putin asta era perceptia mea si chiar ma simteam complexat ca vin din Oltenia. Eram gata sa trec peste aglomeratie si sa ma adaptez. Dar realitatea a fost cu totul alta: mizerie materiala, morala si sociala, discrepante incredibile intre bogati si saraci, oameni atat de parsivi, rai si infatuati cum rar mi-a fost dat sa vad (si am batut tara asta in lung si-n lat), infractionalitate foarte ridicata (pana acum mi-a fost sparta masina si apartamentul si stau in zona centrala), stress, poluare, oamenii parca sunt teleghidati, parca nu mai sunt oameni; cu rudele si prietenii nu ma vad foarte des pentru ca nu am timp efectiv. Timp mult pierdut aiurea in trafic, etc. In fine, nu este orasul in care ma vad crescandu-mi copiii si imbatranind. Vreau sa plec cat mai repede de aici. Cine imi va spune ca in comparatie cu Bucurestiul, Craiova este un fel de Sicilie sau ca este mai mizerabila, va risca sa isi ia o mama de bataie pe cinste. Nu mai vorbesc de alte orase ca Timisoara, Cluj, Brasov sau Sibiu in comparatie cu care Bucurestiul este doar o groapa de gunoi.

Cum situatia in Craiova si in general in Oltenia nu este foarte roza nici acum, m-a atras Ardealul pentru calitatea oamenilor si a posibilitatilor de munca. Sibiul imi place foarte mult si pentru faptul ca este un oras mic, spre deosebire de Cluj sau Brasov. Si Ramnicu Valcea imi place nespus, chiar iau in considerare ca poate as putea face naveta Valcea-Sibiu, nu m-ar deranja deloc.

Nu am vrut sa fiu asa plictisitor dar am vrut sa expun cat mai concis situatia in care ma aflu. Imi este totusi destul de greu sa iau o hotarare pentru ca daca as da gres si acum (Cum a fost cazul Craiova si Bucuresti), ar fi a treia decizie proasta de acest fel si nu as sti incotro s-o mai apuc. De accea apelez la voi sa imi spuneti cum este viata in Sibiu pentru un om cu familie si care nu vrea cluburi, discoteci, ci doar un loc linistit, curat si aproape de natura. As prefera sa mor de plicitseala sau sa imi pierd timpul cu drumetii si citit in parc. Punctual:

1. Cat de ridicata este infractionalitatea in Sibiu? (furturi auto, din locuinte, talharii, etc)
2. Cum sta Sibiul la "minoritati conlocuitoare" puse pe rele?
3. Cum sunt preturile in comparatie cu alte orase? Am vazut la chirii undeva la 200 de euro, apart 2 camere, ceea ce e ok pt mine.
4. Care ar fi venitul lunar care ar permite unei familii sa traiasca decent acolo? 4-5000 de lei ar fi ok?
5. Ce stiti de zona din jurul Sibiului - Rasinari, Cristian, Orlat. In perspectiva ma gandesc sa iau un teren/casa acolo pe viitor.
6. Este Sibiul un oras linistit in general?

In rest eu zic ca sunt cat de cat lamurit (locuri de munca, scoli, servicii medicale, etc).

Imi cer scuze daca aceste aspecte s-au mai discutat in alt topic si daca v-am plicitisit, dar am mare nevoie de aceste informatii, si am observat ca de pe acest fourum am cele mai mari sanse sa le obtin.

Va multumesc si va doresc o zi frumoasa!

Posts: 2
Joined: 12.07.2013 08:38
PostPosted: 15.07.2013 06:30
Bine v-am gasit! sunt nou pe acest forum

Si eu as vrea sa ma mut la Sibiu. Sunt din Galati puteti sa imi spuneti va rog de cati bani (aproximativ) as avea nevoie pentru inceput (cazare garsonera, cautat de lucru etc.).

Va multumesc anticipat.

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron