SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Mesaj pentru un Tanar de viitor !

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?

Posts: 1
Joined: 22.03.2012 13:10
PostPosted: 22.03.2012 13:19
Drag? tinere

Faptul c? cite?ti aceste rânduri este dovada vie a faptului c? ai auzit de noi.
?i dac? tot ai ajuns la noi, hai s? facem cuno?tin??!

Suntem un grup de oameni, care în trecerea lor prin via?? au c?utat permanent s? fie mai buni ?i mai performan?i; fiecare în domeniul s?u.
Consider?m c? via?a a fost darnic? cu noi ?i la rândul nostru vrem s? d?ruim celor care vor dori s? ne calce pe urme, cele mai bune cuno?tin?e ?i experien?e..., tot ceea ce am acumulat noi mai bun în timp.
S? nu crede?i c? ne-a fost u?or. Am trecut prin bune ?i prin rele. Uneori ne-am blocat, alteori am c?zut, dar niciodat? nu ne-a trecut prin cap s? ne d?m b?tu?i. Ne-am ridicat de fiecare dat?, mai puternici decât înainte, pentru c? de fiecare dat? am în?eles unde am gre?it.
Dragostea fa?? de semeni, pasiunea de a transmite ?i idealurile comune ne-au unit ?i astfel, la ini?iativa inimosului ?i experimentatului Adi Pop, a ap?rut:

“?coala de afaceri on line Zalmoxa”!

Ni se spune permanent ca ?coala româneasca este una de nivel foarte înalt.
?i e adev?rat! Numai c?...,
NIVELUL ?COLII DIN ROMÂNIA ESTE ATÂT DE ÎNALT ÎNCÂT... A PIERDUT DEJA CONTACTUL CU P?MÂNTUL!...

La noi se face prea mult? carte “de dragul c?r?ii”. Se pune accentul prea mult pe memorare, pe acumularea cantitativ? de informa?ii, cu scopul final de a ob?ine performan?e ?tiin?ifice.
La noi înv???mântul nu mai creeaz? competen?e.
Înv???mântul românesc preg?te?te capete. Doar capete.
Înv???mântul românesc n-are trunchi, n-are mâini ?i mai ales n-are picioare.
Spuneam c? la noi se face prea mult? carte de dragul c?r?ii, punându-se un prea mare accent pe latura teoriei ?tiin?ifice în detrimentul laturii practice.
Dar la ce bun c? tinerii no?tri bat pe toat? lumea oriunde se prezint? la vreun concurs sau la vreo olimpiad? ?tiin?ific? interna?ional?, dac? nu suntem în stare s? le oferim un loc de munc? în ?ar?, în care s?-?i experimenteze ?i s?-?i pun? practic în valoare cuno?tin?ele teoretice.

“?coala de afaceri on line Zalmoxa” încearc? s? umple golul din preg?tirea practic? a viitorilor OAMENI de afaceri, s? le adauge peste preg?tirea teoretic? ?i s? elimine astfel aceast? anomalie.

Observa?i dou? lucruri:
- Am spus – “încearc? s?” ?i nu “va” umple golurile – pentru c? depinde de voi, numai de voi, ca “încearc?” s? devin? “va”... Noi transmitem! Depinde de voi dac? ?i cum ve?i recep?iona!
- ?i mai ales am spus “OAMENI de afaceri”, pentru c? nu trebuie s? uita?i nici o clip? c? în primul rând sunte?i oameni, dintre oameni, ?i c? lucra?i cu oameni si pentru oameni...

În concep?ia noastr?, un ”OM de afaceri” este rezultatul unui proces îndelungat de educa?ie complex?, calitativ-superioar?, survenit atât în familie cât ?i în sistemul specializat de înv???mânt ?i mai cu seam? al unui proces îndelungat de acumulare de cuno?tin?e din cele mai variate domenii ale culturii, ?tiin?elor social-umaniste sau ale specialit??ilor economico-tehnologice superioare.
Toate acestea, în primul rând ca urmare a studiului individual, dar ?i al unui sprijin practic din partea unor oameni experimenta?i care v? vor ajuta s? identifica?i ?i s? în?elege?i ansamblul de factori socio-economici ?i culturali favorabili începerii ?i derul?rii cu succes a unui business.

Ve?i fi îndruma?i ?i asista?i, pas cu pas, pe lungul ?i anevoiosul drum al SUCCESULUI PRACTIC în afaceri, f?r? ca asta s? însemne c? va munci altcineva în locul vostru:
- Cui îi este fric? de munc?, s? închid? acest mesaj ?i s? caute altceva.
- Cine vrea s? se îmbog??easc? peste noapte, s?-?i încerce norocul la loto.
- Cine vrea s? afle cum “se dau tunuri” ?i cum “se trag ?epe” a gre?it adresa.

Noi promov?m un alt concept de afaceri.
Unul bazat pe munc?, pe cinste, pe onoarea cuvântului dat, pe omenie ?i pe bunul sim?.
Cine crede c? nu este posibil sau nu este dispus s? ac?ioneze în acest fel, s? ne ocoleasc?, ?i s?-?i vad? de drum; mai devreme sau mai târziu instinctele murdare îl vor da de gol... ?i nu va fi bine deloc pentru el!

Lumea afacerilor este un loc cu reguli extrem de dure ?i unde se duce o concuren?? acerb? deoarece recompensele sunt pe m?sura utilit??ii publice ?i a aplicabilit??ii ideilor ?i conceptelor puse în practic?.

Un adev?rat “Om de afaceri” nu înceteaz? niciodat? s? înve?e, s?-?i îmbog??easc? volumul de cuno?tin?e, s? se autoperfec?ioneze, s?-?i dezvolte orizontul cultural ?i s? se implice în via?a comunit??ii.
?i cine urmeaz? aceast? cale î?i va vedea eforturile încununate de succesul recunoa?terii oficiale a valorii lor personale, materializat prin cre?terea constant? ?i continu? a sumelor din contul bancar personal.

Dac? sunte?i de acord s? respecta?i toate cele de mai sus, v? invit?m s? lua?i exemplul Cavalerilor Mesei Rotunde, s? scoate?i cu to?ii s?biile min?ii dumneavoastr? ascu?ite din teaca imobilismului teoretic ?i s? o pune?i pe masa spiritului practic.
Promitem s? v? st?m al?turi!


http://www.sfatulbatranilor.ro/forum.php

Posts: 5
Joined: 16.07.2012 06:36
PostPosted: 16.07.2012 09:39
De acord cu tine! nu este usor sa cresti si sa devii cineva. iti trebuie ani de munca, si experienta, si cel mai important: multa multa ambitie!!

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron