SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Sibiul fara troleibuze

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
Esti de acord cu desfintarea troleibuzelor din Sibiu?

Da
6
35%
Nu
11
65%
 
Total votes : 17


Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 30.01.2009 13:32
De luni 2 februarie se desfinteaza linia de troleibuz T5.
Se pare ca incet, Sibiul va ramane definitiv fara troleibuze. Desi un oras mediu mic, ca Sibiul a avut toate mijloacele de transport unui oras mare (autobuz, troleibuz, tramvai) acum dezvoltarea transportului in comun se va axa doar pe autobuze.

Totusi, tramvaiul mai ramane ceva vreme.
http://forum.transira.ro/viewtopic.php?t=3370
Attachments
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 30.01.2009 14:41
foarte bine!! eu una nu le vad rostul la troleibuze...zau acuma! in afara de cabluri intinse peste strazi! era si timpul sa renunte la ele ca oricum erau vechi, si uzate atat fizic cat si moral.
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 30.01.2009 17:52
Cei drept sunt niste mijloace de transport ecologice, asta in cazul in care ar fi niste trolebuze noi care sa se ridice la standarde europene, dar astea de care dispune tursibul in prezent numai ecologice nu sunt sincer, si cum zicea si hihi ... sunt putin inestetice firele intinse pe sus, si aici nu ma refer doar la linile de trolebuz, ci si la cele de curent, internet etc. , poate cand or sa ajunga sa cedeze stalpi si or sa cada in capetele oamenilor or sa ia si ei masuri sa ingroape firele. Pana acuma 1 an trecea pe la geamul meu 1 singur fir acuma vred k trec vreo 10.

Posts: 5
Joined: 20.01.2006 22:47
PostPosted: 30.01.2009 21:57
Aici as dori sa intervin si eu! Din afara asa se vede! Ca troleibuzele sunt rele, sunt proaste, sunt vechi, insa va spun sincer ca dezvoltarea unui oras se vede si in variantele de transport folosite de acel oras! Sibiul nu face decat sa ajunga un rafuit oras provincial mic! Se pare ca meritam acest lucru! Majoritatea sibienilor nu stiu istoricul acestui mijloc de transport cu traditie si istorie in acest oras! Nimeni nu stie ca inainte tramvaiului a existat un firobuz...un fel de strabunic al troleibuzului. Nimeni nu stie ca exploatarea pe kilometru al unui troleibuz este mai mica decat cea a unui autobuz! Nimeni nu stie ca suntem singurul oras din tara ce detine in acelasi depou atat tramvaie cat si troleibuze pe langa autobuze! Nimeni nu stie ca detinem a 4 a retea ca lungime din tara! Nimeni nu stie cati bani a costat acest lucru! Nimeni nu stie ca tursibul nu are habar de un management sanatos, astfel ca doar pensionarii si muncitorii fara alte posibilitati se mai inghesuie in autobuzele tursib! Nimeni nu stie ca cel mai vechi troleibuz de pe teritoriul tarii circula la Sibiu! Nimeni nu stie ca cel mai nou troleibuz din Sibiu are 30 de ani vechime! Nimeni nu stie ca aceste troleibuze sunt din aluminiu si nu ruginesc! Nimeni nu stie ca troleibuzele acestea elvetiene sunt singurele calduroase din oras..pt ca la MAZ uri si la MANuri se fac economii!
Sibienii nu tin cont de aceste lucruri si nici nu vor simti lisa troleibuzelor doar atunci cand cotele de poluare vor fi alarmante si vor avea repercursiuni directe asupra noastra!
De ce in Elvetia exista peste 10 orase cu troleibuz? De ce in Tm, B, Cj, Ploiesti, Baia Mare se investeste in ele?

cred ca la Tursib este o incompetenta crasa! Si de asta ti dai seama chiar si circuland cu masina
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 30.01.2009 22:11
we know

http://tramclub.org/viewtopic.php?t=243 :)

http://tramclub.org/viewtopic.php?t=655

Si totusi in alte parti se poate:

User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 31.01.2009 09:06
dada..incompetenta la tursib!! de acord! luati ca model Brasovul (zic ptr ca am fost recent) : autobuzele (nu am fost atenta sa vad cate troleibuze circula) ...dar sa zic in general mijloacele de transport in comun, circula foarte des si totusi sunt mereu pline!! de ce? pentru ca lumea stie ca se poate baza pe ele!!
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 31.01.2009 17:18
chiar nu inteleg de ce nu se mai vor trolebuzele.pe langa toate motivele pt a fi pastrate enumerate de voi ecologice, tehnice si altele mai e traditia.de cand ma stiu ,in sibiu circula trolebuzele.or fi ele vechi da daca ma uit la autobuzele alea galbene din prima generatie unele deja arata ca si trolebuzele.in fine tursibu dispune de o gospodarire idiotata
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 31.01.2009 20:12
Petitie online

http://www.petitieonline.ro/petitie/sem ... 72056.html
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2009 16:07
Ce sa salvezi? Troleibuzele?! Sau hai pa, mai bine! Mie imi place ce se face mai nou in Sibiu... cum se anunta o schimbare, cum vine cate un luminat si lanseaza on-line "petitie"!

Semneaza pentru caini, femei, porumbei, troleibuze, liniste, copaci, veverite etc etc.

Sa elimine definitv troleibuzele!
Enjoy the silence

Posts: 5
Joined: 20.01.2006 22:47
PostPosted: 05.02.2009 21:41
Daca tu vrei sa elimini troleibuzele doar ca Ady R a deschis subiectul atunci fly away! cred ca ar trebui motive obiective pt a le desfiinta! Asta in timp ce altii le infiinteaza! prin vest ele au fost inlocuite cu tramvaie, lucru care nu l ar suporta sibiul si asa prea mult indatorat! Iti recomand Salzburgul pentru a intelege cu adevarat ce inseamna un transport ecologic cu troleibuzul. Plus de asta, nu calatoresti cumijloacele de transport in sibiu. Crezi ca se va schimba ceva daca le scoate? Tot asa se fura motorina, tot asa de prost o sa vina autobuzele, tot asa de rece o sa fie in ele, tot asa de cald vara (pt ca nu au clima)...etc...cred ca vorbesc de geaba. oricum este o cauza subiectiva pt majoritatea, pt ca in fond si la urma urmei nu conteaza ca vine troleibuz sau autobuz...aceleasi idei subiective le au si cei din conducerea Tursib. rezultatul il putem vedea in fiecare zi
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 06.02.2009 04:14
nu trebuie sa te agiti asa...fiecare isi spune parerea, iar daca nu suntem toti de acord, ghinion! nu noi punem lumea la cale..
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 06.02.2009 19:01
@Radu: am zis eu ca am ceva impotriva ca o lansat AdyR discutia? Ia un antinevralgic si se rezolva stresul ;)

Mie nu-mi plac troleibuzele! Urasc sa vad cabluri agatate ca intestinele pe stalpi! Si in plus, troleibuzele incurca rau traficul, costurile la curent sunt exagerat de mari, si nu-s chiar asa de ecologice cum crezi tu! (doar ca nu elimina noxe, nu inseamna ca e ecologic)

Pe urma: Daca ai pomenit de Salzburg, inseamna ca stii cum arata orasul! Na, acuma compara-l cu Sibiul!

Alta chestie: nici sa se repuna tramvaiul in functiune nu-s de acord, pentru ca pe strazile din Sibiu nu e loc si pentru tramvaie si pentru masini. (Abia mai au pietonii loc de masini, ca sa nu mai vorbim de bicilisti)

Ajunge ca avem autobuze. sincer...

E parerea mea si asa cum respect parerile si argumentele altora, astept sa mi le respecti si tu, ca si ceilalti!
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 08.02.2009 09:04
adyR sa nu cumva sa ai vreo idee buna ca prafu se va alege de ea.imparte`ti gandurile cu altcineva ca pe aci nu esti iubit deloc
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 08.02.2009 09:41
omul isi spune parerea..ce are?! unii sunt de acord, altii nu...repede trebuie sa sariti cu gura!! ntz ntz
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 08.02.2009 17:16
io ma refeream la adyR.ii dadeam un sfat....stiu k limba romana e tarfa da am specificat clar adyR.asa ca nush la ce te referi tu cu pareri ,de acord sau nu
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
Next

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron