SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

viata la sibiu astazi

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 11.06.2008 08:19
mda.....si de la atatea eforturi poate va face hernie
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 11.06.2008 19:01
eh acuma si tu.doar se stie.unii au de prea au iar ceilalti dumnezeu cu mila
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 12.06.2008 16:37
ma rog.....dumnezeu cu mila.....
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 16.06.2008 20:16
gigel_cd wrote:sunt curios care e parerea ta despre sibiu, dragul meu, u i mean ady!
expuneti punctul tau de vedere, referitor la Sibiu si viata in sibiu


mda... nu stiu daca are rost sa mai raspund dar, vorba lui @chisi, mai radem si noi (asta mi-a placut, imi facusem impresia ca e o persoana care critica chiar numai din rea vointa). eu am mai spus de atatea ori, nu idolatrizez sibiul si nici pe iohannis si nici nu am o parere utopica despre oras. sunt o multime de probleme in sibiu (dintre care pe mine ma deranjeaza cel mai mult lipsa cosurilor de gunoi de pe strazi intens circulate, din statii de autobuze...; parcul cetatii cred ca se afla in frunte din acest p.d.v., cred ca e mai murdar si decat broscaria), dar asta nu inseamna ca ma apuc si vorbesc la nesfarsit doar despre asta. mai ales intr-un topic in care cineva strain vrea sa afle cate ceva despre sibiu. e ca si cand vine cineva in vizita pentru prima data la mine acasa si eu incep sa-i arat tot ce e stricat sau ce am mai rau prin ea.

chisi wrote:Si mai este aparat de o un fel de militie gen ss sau talibani, care daca nu bati din palme cu ei si nu te inchini la cine se inchina ei o faci impotriva lor si atunci se fac foc si para soc si groaza.


nu zice nimeni sa ai aceesi parere cu mine, eu am ceva doar impotriva criticilor fara sens si fara solutii. as vrea sa vad si vad una plauzibila la fiecare critica de-a voastra, ce-i care " nu bateti din palme si nu va inchinati cu noi". si nu inteleg de ce scoti in evidenta lipsa de cultura si de civilizatie ca fiind o trasatura specifica sibienilor. dar, ma rog, e parerea ta...
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 16.06.2008 20:57
cred k un pas decisv pt curatenia orasului ar fi aparitia unei firme serioase de salubritate in oras... tin mine k acum cativa ani era un fel de competitie intre firme si erau masinutele alea ce cirulau noaptea pe strazile sibiului si care mi se parea destul de eficiente in comparatie cu camioanele Getesib care te ineaca cu praf ... veneam de la servici intro seara si la trecerea de pietoni de pe semaforului mam transformat in statuie dupa masina Getesib a ramas un nor d praf mergeau masinile cu faza mare... inadmisibil asa ceva.

In al 2lea rand cred k ar trebui organizata o campanie de educare a cetatenilor ... fiind adusi intro stare stanjenitoare cei care arunca cu nesimtire sticlele de suc pe jos in plin centru orasului sau chiar la periferie... cum am vazut de atatea ori...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 16.06.2008 21:47
Asta vrem cu totii... dar nu face nimeni! Trist, dar adevarat
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 17.06.2008 10:58
campanie de educare? ha ha hi.........mai bine sa fie spalate niste creiere. alternativa nu-i.....
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 17.06.2008 15:07
spalarea se face in campanii electorale cu 1 kg d ulei,faina,zahar ... :D dar uneori este de foarte scurta durata
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 18.06.2008 21:36
viatza la sibiu inseamna printre altele si o plimbare prin centru. noaptea. stupoare! nici nu am iesit din piata mare ca deja am ramas fara cativa lei (si o tigara) dati "de pomana" unor "cersetori" bine imbracati.
probabil erau din aceia suparati ca nu am evoluat in europ/a(ene). ma rog, fac abstractie de faptul ca tot in piata mare mai multi trecatori erau agresati de un cutzu alb si schiop si unul negru si jigarit. foarte joviali, de altfel in reflectiile soarelui sub mangaierile progeniturilor fascinate, ziua fireste, de fantana-tasnitoare-din-asfalt.
continuandu-mi plimbarea pi shientru, m-am mai poticnit de vreo trei pustani care m-au mai usurat de cativa roni. la fel de bine imbracati, spritati si parfumati. nu sunt darnic de fel, dar toti aveau cate un spici politicos. decat sa rad....mai bine am dat un banut acolo.
despre mirosul pestilential al fast fudurilor si restaurantelor nu fac nici o referire. stiu ca e multa lume amatoare sa faca foame acasa dar sa mance bine pe-o terasa pe corso........si apoi...noaptea, tarziu, sa "cerseasca" un ron doi, acolo......
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 19.06.2008 08:41
Pai pana acum va plangeati ca cersetorii arata mizerabil, iar acum, cand sunt bine imbracati si parfumati, tot nemultumiti sunteti...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 19.06.2008 09:05
Am observat si ca dupa anul cultural au aparut cersetorii si cainii vagabonzi. Care de multe ori, sunt atat de scumpi de iti vine sa ii iei acasa. Nu imi sugerati sa ii si iau. Am 3 pisici+ 3 pui de pisicuta+un catel. Hotelul e plin :)
Despre preturile de pe Corso nu mai spun nimic. Le-as lua inh calcul daca serviciul ar fi cat de cat OK.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 19.06.2008 15:31
dreamwind55 wrote:Am observat si ca dupa anul cultural au aparut cersetorii si cainii vagabonzi. Care de multe ori, sunt atat de scumpi de iti vine sa ii iei acasa. Nu imi sugerati sa ii si iau. Am 3 pisici+ 3 pui de pisicuta+un catel. Hotelul e plin :)

Dreamwind = Pet Detective. Da. Nu nu.
:popcorn:

Tu prin ce zona stai ?

... si tu i te supui lui Bunny ? Dar fa-l sa arate a iepure intreg, nu feliat...

... prea tarziu. Feliat, apoi mancat / Parca nici n-a existat. :investigate: Incepe sa se goleasca hotelul...

... dreamwind, nu ne tii deloc la curent.
Azi, de exemplu, ce-a fost in meniu ? Pisica, pui de pisicuta sau catel ?
Sa nu-mi ceri sa-ti dau puiul de porumbel, ca nu-ti iese. Mai bine ia-l pe Fly_away, ca e inca tanar. Eu l-as face frigarui. Intrebarea e cum il prinzi, ideea cu MEET-ul vad ca a dat gres.

Posts: 8
Joined: 19.05.2008 20:26
PostPosted: 08.08.2008 18:29
salutare! de curand am fost in sibiu si am fost surprinsa de procesul de mansardizare.la mine in buzau este mai degraba la moda izolarea apartamentelor. de multe ori blocul este ca un mozaic caci nu toti proprietari sunt gata sa plateasca.la noi subventioneaza siprimaria o parte.la voi cum se petrece?numai la toti!
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 08.08.2008 19:10
si la noi e la fel, stai linistita ;) arunca o privire la pozele puse in subiectul asta :) viewtopic.php?t=1738 in special la pagina 2. apropo, chestia cu primaria nu e valabila.
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 15.03.2011 14:11
Sibiul este un oras senzational.Chiar astazi in ziarul TURNUL SFATULUlUI este un articol care chiar m-a bucurat.
http://www.turnulsfatului.ro/6819/video ... beats.html

Sunt fericit ca locuiesc in sibiu.Nu ma mai intereseaza nicio groapa nimic.Sunt convins acum o sa avem bani din turism.

http://www.youtube.com/watch?v=MoXKpZiR ... r_embedded
Cat de frumos este sibiul si cwe frumos vb de sibiu.Senzational.Faptul ca a participat la targul de la BERLIN este un lucru senzational.Uitati-va si bucurati-va si voi ca si mine! :D :lol: :P
Previous

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron