SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

ISTORIA SE PIERDE SUB OCHII NOSTRI

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 18.04.2008 14:43
:)da,aceea,unde este si cofetaria "universitatii" pe colt sau cum ii mai spune acum.......parca cafe-bar:))

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 18.04.2008 15:08
si mai sunt 2 cladiri importante in pericol....tot in afara centrului istoric:1"SCOALA ROMANEASCA VECHE"cladire de la sf. sec 18.intre 1811 si 1816 aici a functionat vechea scoala romaneasca in care a activat si gheorghe lazar.cladirea seamana f. mult cu casa hermes (muzeul franz binder)din piata mica nr 11.deci actuala fatada neogotica a vechii scoli dateaza din a doua jumatate a sec 19(casa hermes a fost construita in 1867)....si.......2 CASA(PALATUL)DE VARA BRUKENTHAL de pe str ctin. noica(lga politie)care se afla intro stare avansata de degradare.cladirea pastreaza in interior picturi murale partial acoperite de zugraveala.cladire tot din sec 18(1772)......aaa.....vechea scoala romaneasca se afla pe str. recontructiei nr 35(peste podul cibin, pe aceeasi parte cu biserica "dintre brazi"doar ca la capatul celalalt al strazii-aproape de intersectia cu strazile pedagogilor si kogalniceanu)
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 18.04.2008 15:31
daca asteapta cineva in sibiu ori in alt place sa ii renoveze altcineva fatada casei, si daca se va gasi cineva atat de tzontzonel sa dea curs lungii asteptari, apaai sa-i renovam, tot pe bani publici, si interiorul bre domne...sau cum se zice intr-o bransa: tot tacamul!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 18.04.2008 15:48
nu inteleg foarte exact ce vrei sa spui..........banuiesc ca este vreo critica..........eu am atras p acest topic atentia asupra altor 2 cladiri mai mult sau mai putin importante pentru istoria orasului(topicul este pentru asa ceva...).fii sigur ca daca as locui in una din aceste cladiri nu as astepta pe nimeni sa vina sa-mi faca casa.m-as apuca eu,consultata bineinteles de un birou de arhitectura sau restaurare(GTZ),si de exterior si de interior.din pacate locuiesc intr-un cartier de blocuri care va avea poate vreo valoare istorica peste vreo 200 de ani,ca reminiscenta a comunismului .

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 18.04.2008 16:16
oricum aici nu este vorba de a renova sau reface casa cuiva.unui anume X...............ci este vorba de patrimoniul istoric si arhitectonic al sibiului......care uite...a transformat sibiul anul trecut in capit. culturala.iesind astfel din anonimat.si lucrurile se misca in oras(pozitiv sau negativ asta ramane de vazut si discutat),deci,daca tot e vorba de sibiu....atunci de ce sa nu se faca restaurari din banii publici.......banuiesc ca sibiul e al tuturor, nu al unei singure persoane.si sincer. sunt de parere ca merita sa se cheltuie bani publici(si nu doar) pentru asa cva

Posts: 73
Joined: 14.10.2006 13:11
PostPosted: 11.05.2008 19:27
STR. Mitropoliei
Cladirea de pe colt.
La un moment dat acolo era un magazin cu produse din peste.Nici nu stiu daca mai functioneaza.Un lucru este cert: daca doriti sa mai vedeti denumiri de magazine de pe vremea Epocii de Aur acolo e locul.
In alta ordine de idei aceasta cladire ar trebui sa fie cosmetizata deoarece se afla in centrul istoric al Sibiului si dupa cum vedeti cam cade zugraveala de pe ea.
Attachments
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 19.04.2009 13:19
georgian102005 wrote:Ai dreptate Fly_away. Cladirea de la Piata Cibin este a doua pe care vroiam sa v-o fac cunoscuta.


Sunt chiar curios daca nu gasim informatii despre cladirea aceasta prin carti, cronici etc.

Astazi de plictiseala in timp ce ma plimbam cu cainele pe afara stateam si ma chioram la cladirea asta si altele de pe strada Piata Cibin. Cladirea este un mare pericol. De fiecare data cand bate un vant mai puternic, bucati mari de tencuiala cad pe jos, in interior se vad peretii crapati, ornamente lipsa sau pe jumatate. Este groaznic. Intradevar este o cladire foarte frumoasa si renovata ar prinde foarte bine in aceasta zona. Din aprecierile mele... daca ar fi vorba de o renovare, ar trebui sa fie una totala. Va fi foarte scumpa. Primaria in niciun caz nu va investi in zona asta pentru ca aici este o tiganie totala, nu prea ai ce vizita decat daca sti cat de cat istoria orasului.

Tot astazi m-am chiorat si eu pe cladiri ca de mult timp tot vroiam sa vad si eu ce scrie pe ele. Deasupra fiecarei arcade este scris ceva. Deasupra la Loterie scrie AF sau PF OPRESCU iar pe celalalt colt, cu Piata Cibin nu reusesc deloc sa inteleg ce scrie. Este foarte sters sau acoperit cu tencuiala. E ceva in germana. Daca tot va plictisiti, va mai dau o casa, tot in zona.
Avem raul Cibin in spate. In fata avem cladirea asta vai si amar de ea, iar in dreapta ei este inca o cladire deloc spectaculoasa cu 2 etaje. In dreapta ei se continua cu o casa mai mica pe care scrie GASE sau GAS(F) si mai e ceva, dar eu nu reusesc sa ma chiorasc destul. Am sa incerc sa fac cateva poze.

Am facut si eu 2 poze cu curtea interioara pe care voi nu o puteti vedea bine decat de pe strada Croitorilor daca sunt deschise portile.

Vin si eu cu o intrebare stupida acum. Pe fatadele caselor care nu s-au renovat de multi ani se vede o placuta inscriptionata TRANSILVANIA 1868
Attachments
User avatar
Posts: 156
Joined: 18.10.2008 20:24
PostPosted: 19.04.2009 16:21
Poza asta am mai vazut-o intr-un articol scurt pe net parca, dar nu reusesc sa mai dau de el nicicum. Nu e de ajuns ca este zona cum este, si ca sunt o gramda de cladiri lasate in paragina, mai trebuie sa se mai dezvolte 3 generatii de sobolani aici.

Strada Croitorilor, in capat catre Turnului langa cladirea aceea in suferinta de la Piata Cibin.
Attachments
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 06.01.2010 01:28
ia priviti ce cladire a devenit monument istoric in plin centru al orasului. am gasit pe net clipul si e postat din 2007. nu stiu daca e o gluma sau daca mai e si acum acea tablita. priviti si va minunati :)) :))

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Wxe_YSojyNE&feature=related[/youtube]
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 08.05.2010 21:06
Alex G. wrote:
georgian102005 wrote:Ai dreptate Fly_away. Cladirea de la Piata Cibin este a doua pe care vroiam sa v-o fac cunoscuta.


Sunt chiar curios daca nu gasim informatii despre cladirea aceasta prin carti, cronici etc.

Astazi de plictiseala in timp ce ma plimbam cu cainele pe afara stateam si ma chioram la cladirea asta si altele de pe strada Piata Cibin. Cladirea este un mare pericol. De fiecare data cand bate un vant mai puternic, bucati mari de tencuiala cad pe jos, in interior se vad peretii crapati, ornamente lipsa sau pe jumatate. Este groaznic. Intradevar este o cladire foarte frumoasa si renovata ar prinde foarte bine in aceasta zona. Din aprecierile mele... daca ar fi vorba de o renovare, ar trebui sa fie una totala. Va fi foarte scumpa. Primaria in niciun caz nu va investi in zona asta pentru ca aici este o tiganie totala, nu prea ai ce vizita decat daca sti cat de cat istoria orasului.

Tot astazi m-am chiorat si eu pe cladiri ca de mult timp tot vroiam sa vad si eu ce scrie pe ele. Deasupra fiecarei arcade este scris ceva. Deasupra la Loterie scrie AF sau PF OPRESCU iar pe celalalt colt, cu Piata Cibin nu reusesc deloc sa inteleg ce scrie. Este foarte sters sau acoperit cu tencuiala. E ceva in germana. Daca tot va plictisiti, va mai dau o casa, tot in zona.
Avem raul Cibin in spate. In fata avem cladirea asta vai si amar de ea, iar in dreapta ei este inca o cladire deloc spectaculoasa cu 2 etaje. In dreapta ei se continua cu o casa mai mica pe care scrie GASE sau GAS(F) si mai e ceva, dar eu nu reusesc sa ma chiorasc destul. Am sa incerc sa fac cateva poze.

Am facut si eu 2 poze cu curtea interioara pe care voi nu o puteti vedea bine decat de pe strada Croitorilor daca sunt deschise portile.

Vin si eu cu o intrebare stupida acum. Pe fatadele caselor care nu s-au renovat de multi ani se vede o placuta inscriptionata TRANSSILVANIA 1868




Gaststätte
Gast=oaspete
Stätte=loc
deci loc-de-oaspeti, sensul originar al cuvantului OSPATARIE..dar de fapt: Restaurant, carciuma. Gast-Wirt= Carciumar.


Transsylvania. Societate de Asigurare Reciproca saseasca infiintata 1868. Imens de multe cladiri au sigla Transsylvania in Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu. Erau asigurate la aceasta societate. deci era un fel de societate cooperatista, ca si Raiffeisenbank..se ajutau reciproc.
A functionat si intre cele doua Razboaie Mondiale. Dovada? Cladirea Prima Ardeleana, construita in anii 30' ai sec. iks-iks, poarta sigla acestei Societati de Asigurari, chiar la intrarea pe poarta aceea cu basoreliefuri, ridicati ochii si cititi.


Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Attachments
versicherungsbank_transsylvania_w0344729.jpg
Banca Saseasca de Asigurare Reciproca Transsylvania infiintata in Cibinium/Hermannstadt/Nagyszeben/Sibiu 1868.
versicherungsbank_transsylvania_w0344729.jpg (19.1 KiB) Viewed 14554 times
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 20.02.2011 20:00
a inceput sa fie mai bine se pune accent pe istorie dar poate ar trebui mai mult poate cand iesim din criza o sa fie mai bine si o sa se renoveze si mai multe in sibiu ce sunt cele mai stricate sunt drumurile
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 20.02.2011 22:05
de la arhitectura si cladiri istorice faci ce faci si tu tot la drumuri ajungi :)) te-au suparat rau drumarii sa inteleg, motiv pt care ti-ai creat un cont pe forum ?
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 28.02.2011 17:55
anu asta o vad ca pe o obsesie cu drumurile astia dar arata ca dupa razboi scuza-ma dar nu stiu ce am .Apropo poti sa stii istoria chiar se pierde sub ochii nostri si nu inteleg de ce e pacat de acele cladiri apai noi mai vrem sa fii in patrimoniu unesco o sa fim joi dupa miercurea ciuc :)):)):)) sa mai faca mici plimbari si primarelu nostru sa vada cum se darama atatea cladiri cu o importanta nemaipomenita pt sibiu dar stati linistiti in alte orase nici atata nu s-a facut o zii buna va doresc aurevoir 8) :D
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 02.03.2011 20:08
cladirile istorice isi pierd valoarea pe zi ce trece
User avatar
Posts: 679
Joined: 05.06.2007 18:35
Location: sibiu
PostPosted: 02.03.2011 21:44
"Domnule" parizian, te rog frumos sa te mai duci la un film, sa faci o plimbare prin dumbrava, sa mananci un coceag, orice, numai termina cu posturile astea aiurea, strici tot forumul. In 40 de posturi adunate in cateva zile ti-ai exprimat aceeasi idee si continui sa insisti.

ovidiu, stiu ca nu prea se incadreaza la nicio sanctiune, dar macar pentru dublu post ar putea primi un avertisment. Deja nu mai e amuzat. Baiatul asta are o problema si nu se adreseaza sanatoriului de care are nevoie.
“Putini sunt cei care stiu, cat de putin ar trebui sa stie, ca sa stie, cat de putin stiu de fapt”
William Shakespeare

http://www.flickr.com/photos/34567649@N07/

http://www.patrimoniuromanesc.ro/

"Exista ceva mai greu de suportat decat frigul, foamea si intunericul, e rusinea fata de propria lasitate" Vasile Gogea, 20 decembrie 1989

Image
PreviousNext

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron