SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

vrem strand!!!

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?

Posts: 1
Joined: 25.06.2007 13:14
PostPosted: 25.06.2007 13:26
mai fratilor ce sa facem noi sa invie strandul din strand? asa oras insemnat si sa nu avem noi un strand? pai treaba e asta? cred ca multi v-ati dori sa se intample o minune si sa ne putem si noi balaci pe canicula asta. mi-e pur si simplu ciuda ca nu face nimeni nimic si nu se iau masuri. daca as avea eu fonduri l-as cumpara si prima zi as lasa intrarea libera :action:
nu putem decat sa asteptam sau sa speram macar ca vom avea si noi asa ceva. amin
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 25.06.2007 15:04
Mda....un strand asa aproape ar trebui....ca unul e parca doar la Ocna si la Talmaciu.....si sa bati atata drum ca sa faci o baie, parca iti trece pofta....:(
ma abtin....sau nu....

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 25.06.2007 17:01
Pofta-n cui
Strand nu e pe lista (dragostea fata de sibieni).

Strandul din Sub Arini e inchis, ca e in Sub Arini
Strandul din Strand, poate se asteapta unul sa marce banu' ca sa se vanda terenul pe bani si comisioane ca lumea
Strandul din Dumbrava, e doar in visele stupide ale oficialitatilor, ca tot depozit de munitii ridicat de germani era ultima oara

Mai ramane Ocna, Cisnadie, si Victoria. Si Litoralul, of course.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 25.06.2007 19:27
Am fost vara trecuta la Tg Mures, este un complex ,,Weekend" ii zic oamenii de acolo, e super misto: un strand destul de mare, cu vreo 3 sau 4 bazine , cu topogan de apa ptr copii, dusuri , cu terase si restaurante nenumarate, cu teren de baschet, tenis , fotbal si o gramada de chestii misto.. vreti sa va spun cat era intrarea? 21 de mii de lei.. adica 2 lei si un ban noi!!!! acum probabil este 3 lei intrarea..
De ce la noi nu se face asa ceva? Nu ca as iubi eu apa ce stii cat, dar multora le place apa si sunt sigura ca le-ar placea sa avem asa ceva in oras..
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 25.06.2007 21:06
Simplu.
NU ARE CINE

Pe cine duce capul - ma refer la pilosii arhitecti - sa faca asa ceva? Ha?
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 25.06.2007 21:20
Acum cred ca intepaturile tale ar putea sa provoace pe cineva....(sau cel putin sper) sa se gandeasca serios la acest lucru...daca mai continui, s-ar putea sa ne si alegem cu ceva :P
ma abtin....sau nu....
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 25.06.2007 21:47
pe terenul din strand unde acum sunt "ruinele strandului" am inteles ca s-a facut deja proiectul pentru o zona rezidentiala. :( din pacate
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 25.06.2007 23:21
Locuinte, haiti? Daca proiectul este cu locuinte sociale eu sunt pentru! Si daca va fi zona rezidentiala...inseamna ca vor face si piscina. Daca e vba de arhitecti pilosi...inseamna ca piscina va fi mare, sa le incapa suncile! Uite strandul!!!!!!!!!!!! Numai ca ar fi bine sa nu astepte cineva, pana e gata strandul, cu slipul pe el....ca deh...
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 25.06.2007 23:50
Eu stiam ca o zona rezidentiala se face departe de zonele aglomerate (cum ar fi soseaua alba-iulia) si departe de zone cu blocuri. dar na. niciodata nu stii ce le trece prin cap. oricum nu arata bine strandul in cartierul cu acelasi nume. e o zona poluata si plina de aspecte inca 60-iste. eu inca sper la proiectul de construire a strandului din padurea dumbrava. sa dea domnul si sa-l faca. :P a... si inca ceva: administratia locala a propus numai, nu a promis, deci nu incurcati "promisiunile dambovitene de factura tariceanista" cu niste propuneri venite din partea "cibinienilor" nostri ;) Poate ca nu exista fonduri sau nu au ajuns inca la un compromis cu vreo firma care ar fi capabila sa faca o astfel de lucrare... si plus ca este extravilan, si treaba asta iasa deja din mana primariei. deci se trece pe capul consiliului judetean, care momentan isi bate capul cu aeroportul, gara, copsa mica si alte chestii. ma rog, nu le caut scuze, ci insir numai ceea ce stiu ca se intampla pe la ei. ;) Si sincer sa fiu.... si eu as fi de acord sa se afle ca prioritate orice fel de proiect ca aeroportul sau copsa mica ptr ca acestea sunt vitale judetului. ma rog... motive de ce acestea ar fi vitale cred ca le puteti deslusi si voi, cat despre un strand: ei bine, nu cred ca o sa moara cineva vara asta din lipsa de balaceala. :lol:

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.06.2007 11:17
Cu bicicleta la Strandul din Cisnadioara...Baia este baie...Si Silberbach are poate inca apa curata...Noi am baut din el...Daca nu, chiar in spatele strandului urci cativa pasi pe damb si dai de izvor...Beti incet...e cam rece pentru generatia slabita a celor ce merg cu masina si la buda!
Dar inainte de asta, pita cu untura cu multa sare...Ceapa ziua...nu prea...dar merge hrean...Se poate consuma si pita cu slana, dar, cei mai tineri in caldura soarelui, li se apleaca de slana sleita... Sau de ce nu Cascada din Turnisor...Lasati mofturile cu apa asa si pe dincolea...Si aici facem baie si in Dunare, nu numai la Strandul cu preturi sclipitoare...
Sau la Primul Lac, cel din Valea Aurie...Exista inca?... Sau la Lacul de la Muzeul Satului...
Ce poate fi mai fain decat cu bicicleta...Face pofta de mancare... Si inveti ca la foame autentica slana e mai buna decat orice...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg Ulm/Soeflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 26.06.2007 11:36
La cat de poluate sunt apele: rauri, lacuri chiar si balti, nu ar fi de mirare sa iti creasca solzi preistorici ori pene "luxuriante"(unora le-ar veni ca niste manusi).
Cat despre biciclete....hmm, am un vecin care avea o bicicleta. i-a furat-o; si-a cumparat alta - a ramas si fara aia; si-a cumparat un scuter - degeaba, i l-au furat; si-a cumparat un motor - inca il mai are, incuiat in pivnita unui vecin, de teama sa nu i-l fure!

Slanina si unsoarea e delicatesa; iubesc diminetiile cu alint aroma, pita cu crumpene, ceai verde, slana unsoare adieri de vant si liniste ......
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.06.2007 12:53
Imi povesteste cineva si mine cum mai e la Ocna? In afara de scump...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.06.2007 13:19
Vrand, nevrand se ajunge, in sens larg, la topicul meu, Problema Principala e Totusi Clima...In sensul metaforic, numai clima...De inteles in sensul de clima de trai, mediu, ecologie...Toate sunt legate intre ele...Nici porcul in cotetul personal si particular nu doarme unde se usureaza...Si viceversa...nu se usureaza unde doarme..Numai omul isi spurca apa pe care o bea, aduna Gunoaiele Sibiului langa Cibin, conteinerele langa bloc cu sobolani, mate, caini, porci...Sau vrea aur spurcand Somesul Tisa si Dunarea...Din Delta vin pestii in alimentare (mancare), pasari calatoare care transporta gripa aviara in toata Europa (care s-a usurat la randul ei de sus in jos prin Dunare si afluenti in Delta)...
V-am lasat apa in Sevis din care am baut prin anii 88-89. Cibin care mai avea ceva-ceva pesti...un strand care mai functiona, nu grozav, dar cu putin efort se putea face un lucru modest, dar sanatos.Strandul de la Moara Schreyer (Valea Aurie) era dezafectat, si folosit pentru mere alcoolizate sa faca tuica, dar nu era stricat bazinul inca. Zidul Cetatii era protejat de copaci, Piata Mica mai avea cativa tei pentru ceai...
Nu merge asa:...nu functioneaza, facem nou altundeva, sa stricam si acolo...Acum se spurca Gusterita...
Si apoi unde? Pe luna?
Nu trebuie sa fie nou facut...Trebuie cu cap!.. si intretinut...
Credeti ca un strand nou luxos, cu jdemii de... tine mult?
Aici Orasele le vand, le privatizeaza sau le parasesc...
Pentru ca sunt construite cu materiale foarte scumpe, sensibile, care numai cu o ingrijire special si foarte costisitoare functioneaza si..rezista peste iarna...Un bazin cu faianta nu-l poti lasa in iarna golit sub ger...Si inghetat nici atat...DAR COSTA!
Dar asta era posibil cu strandul din Hermannstadt/Sibiu...Construit simplu, dintr-un beton de numa...(Acelasi beton de la Cascada din Turnisor si de la vechiul Viaduct peste gara)...
Dar ar trebui sa fie arse gunoaiele, nu simplu depozitate, ar trebui instalatii de epurare a apei menajere si industriale, ar trebui Politie Ecologica si Protectie...Si atunci s-ar putea face strand cu apa chiar din Cibin, cum era adusa pe canalul de lemn (e si acum acolo) direct de la Cascada...
Cascada s-a construit pe la inceputl sec.XX contra inundatiilor.La o inundatie (anii 50 sec.XX) au incercat s-o dinamiteze complet...Daca am soareci in casa imi aprind casa?
Luxul costa si perverteste...Si pedeapsa vine...fie prin Autoritatea Financiara, fie prin cea DE SUS cu ploi, furtuni (taifune!) si seceta de mor soarecii....Ce-ar fi, in loc sa se taie copacii, sa se planteze altii noi? Cine-si taie plamanul? Astia absorbeau toate noxele si gazele...Si va mirati de frecventa cancerului si a bolior respiratorii...
Orasul n-ar trebui sa se mai extinda! Sa se faca la tara conditii omenesti de trai...Comunicatia este moderna, flexibila...In Germania multe firme mari isi au sediul in te miri ce gaura de n-ai auzit de ea...
Cam atat...Parasiti Hipo si VARON facute prin 67-70? Va mutati in Gusterita? Nu, ca-i mai rau..Unde? Si ce faceti cu blocurile deja vechi?
Si de ce sa se paraseasca satele? Sa vina chinezii?
Georg Schoenpflug von Gambsenberg, ulm/Soeflingen, Deutschland, unde-s treburile cam la fel, dar de aici am invatat cum sa nu faci.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 26.06.2007 15:32
Sincer, sunt sigur ca suntem cu totii constienti de ceea ce nu trebuie sa facem. Dar facem. E bine ca actionam totusi in cunostinta de cauza. Suntem comozi pentru ca nu ne permitem sa fim altfel si atunci cand ne permitem cateva momente, suntem atat de bucurosi de acest fapt incat nici nu ne dam seama ca au trecut(de momente vbeam).
Sa nu mai dezvoltam orasul....hmmm, e ca si cand nu ti-ai renova casa, camera, cortul ori ma rog, fiecare ce are!
Veleitatile de ecologisti bla bla sunt in van. Daca as ridica toate gunoaiele pe care le vad pe strada intr-un ceas de plimbare, ar trebui sa cer juma de norma celor de la Getesib.
Sa nu taiem un copac ici si cativa colo? Pai ce sa facem daca stau in calea progresului?
<<- Cum? Când lumea mi-e deschiså, a privi gândesti cå pot
Ca întreg Aliotmanul så se-mpiedice de-un ciot? >>
Noi luaam chestia asta prea la propriu...
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.06.2007 15:46
Post Scriptum (?Mortem?)
Acum vad cum socotesc in secole...Numai de nu m-ar pali damblaua Milenara de care abia am scapat pe acolo...
Whayy...+
Acelasi (ramane cum am stabilit)
Next

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron