SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Padurea Dumbrava

Pentru ca fiecare ne dorim ce e mai bine pentru noi si bineinteles ca ne-ar place ca orasul in care ne traim viata de zi cu zi sa se ridice la asteptarile noastre. Ce ti-ai dori pentru orasul tau? Ce crezi ca ii lipseste?

Posts: 63
Joined: 24.09.2006 22:33
Location: Portland, Or
PostPosted: 18.11.2006 16:11
Daca tot suntem la Capitolul "Mi-as dori" ,eu as pune problema Padurii Dumbrava, odata un loc de referinta al orasului nostru, acum aflat in paragina. Oare credeti ca isi va putea recupera locul avut odata in inimile sibienilor, cand padurea era plina de viata, cand se auzea muzica de pe scena, cand gratarele erau prezente la tot pasul. ( acum mormanele de peturi se gasesc la tot pasul ). :x
Parca e pacat sa uitam de un loc atat de frumos pt Sibiu si sa nu-l aducem la un anumit nivel, care se ne faca din nou mandri.
Oare chiar nu exista ceva in planurile edililor nostrii care sa-i schimbe radical fata ?

Posts: 121
Joined: 04.02.2006 14:20
PostPosted: 18.11.2006 17:27
Ce parte a padurii Dumbrava era "loc de referinta", daca-mi permiti? Padurea ramane padure pana e taiata si are farmecul ei linistitor cand nu e prea populata. Daca te referi, in schimb la ingrijire si amenajare (in zona Valea "cafenie") , cred si eu ca lasa de dorit.

De altfel, daca te referi la Muzeul Astra mie inca imi place viata de acolo, chiar si iarna cand nu prea canta nimeni pe scena, daca insa ai in vedere Gradina zoologica imi voi da cu parerea numai dupa ce "zice-se ca o termina"...si inca ceva, sincer, nu-mi plac adunaturile de oameni care stau in jurul unui gratar pe iarba, eventual daca e facut peste un suport metalic mai merge. Mi-as dori sa nu ajunga Padurea Dumbrava ca Valea Curmaturii.

Posts: 63
Joined: 24.09.2006 22:33
Location: Portland, Or
PostPosted: 19.11.2006 21:56
Ma refeream in special la aripa dinspre Grand Hotel a Padurii Dumbrava si asa cum ai spus lasa mult de dorit. Totusi eu cred ca acea zona era un loc de intalnire al sibienilor ( chiar de referinta ) acum mai bine de 15 ani si chiar pe multi din cei mai in varsta daca i-ai intreba si-ar aminti cu placere de iesirile in Dumbrava Sibiului.
Sigur, sunt si eu de acord cu ideea de protectie a mediului ambiant in orice proiect care s-ar realiza acolo. Dar cu siguranta ceva trebuie facut pt ca lasat asa, de izbeliste arata ca o pata neagra pe obrazul Sibiului.
Chiar foarte buna ideea cu amenajatul unor gratare pe suport metalic. Bani pe care primaria i-ar putea amortiza prin instituirea unei taxe simbloice de intrare.
Cu siguranta solutii si idei mai bune exista doar ca trebuie demarat un proiect de amenajare a zonei cat mai repede cu putinta.

Return to Mi-as dori...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron