SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Autostrada A1 Sibiu - Orastie (discutii, poze, filme ...)

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 08.12.2010 14:26
Am facut un topic nou pt discutii si update-uri in legatura cu Autostrada Sibiu - Orastie, nu avea rost sa continuam discutiile in topicul Centurii Sibiului pentru ca sunt proiecte diferite, chiar daca ambele fac parte din culoarul IV paneuropean.

Pun mai jos un citat din articolul trimis de ovidiu.SB

Ziarul Adevarul wrote:Este vorba de autostrada Sibiu – Or??tie, inclus? în culoarul IV paneuropean. Pentru cei 82 de kilometri de autostrad?, Ministerul Transporturilor va aloca suma total? de 692 de miloane de euro.

Autostrada va fi amenajat? pe 3 tronsoane, iar pe raza jude?ului Sibiu, va avea o lungime de 36 de kilometri ?i va str?bate localit??ile Miercurea, Apoldu de Jos, Amna?, Aciliu, S?li?te, S?cel, Cristian ?i se va uni cu centura Sibiului.

Autostrada va intra în execu?ie anul viitor ?i trebuie finalizat? pân? în 2013.


Partea cu "trebuie finalizata pana in 2013" mi se pare SF, dar sper sa ma insel.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 08.12.2010 19:43
Pai si centura sibiului trebuia finalizata pana in..... nici nu mai stiu exact. De ce nu ar putea da termene aberante si aici? Ca doar nu ii doare gura.
Si mai mult decat atat...... Cine e tras la raspundere in cazul in care se demonstreaza ca si de aceasta data sunt termene de executie aberante?
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 115
Joined: 15.04.2008 07:31
PostPosted: 09.12.2010 08:33
cei 692 sunt doar pt cei 82km dintre sibiu-orastie? nu ma pricep, dar mi se pare cam prea mult pt doar 82 km

Posts: 11
Joined: 02.12.2010 11:34
PostPosted: 09.12.2010 13:55
E mult pt tine sau pt mine dar pt ei nu , acum teoretic coridorul asta paneuropean de care tot vorbim (4) din care face parte si Orastie Sibiu va costa vreo 10 mil euro/km. Pana la finalizarea in 2020 mai e cale lunga si vom vedea cand se va trage linia care a fost costul real. Mai mult ca sigur scoru o sa fie mai mare nu mai mic.
Sunt de acord cu moderatorul ca termenul de 2013 pentru finalizarea tronsonului Orastie Sibiu e cam sf, da la noi ca la nimeni asa ca orice e posibil.
:xmass: Daca proiectele actuale vor fi respectate, din 2013, sibienii ar putea rula linistiti pe o autostrada de 333 de km, pana la Nadlac
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 09.12.2010 16:15
foca wrote:cei 692 sunt doar pt cei 82km dintre sibiu-orastie? nu ma pricep, dar mi se pare cam prea mult pt doar 82 km


Am calculat eu bine ? Centura Sibiului a fost facuta cu aprox 4,7 mil euro / km iar pt proiectul Sibiu - Orastie se aloca 8,4 mil euro / km . Toata autostrada e doar pe camp si dealuri, nu e la munte sa zici ca e mult mai complicata decat centura Sibiului ..
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 09.12.2010 21:31
Mda.... si se poate si mai mult:
..........
MTI va lansa pana la finele anului viitor licitatii pentru constructia a 288 km de autostrada, cu o valoare totala de 2,5 miliarde euro, pe cinci tronsoane - Nadlac-Arad (38,8 km, 234 milioane euro), Orastie-Sibiu (82 km, 693 milioane euro), Deva-Orastie (32,8 km, 355 milioane euro), Timisoara-Lugoj (35,6 km, 217 milioane euro) si Lugoj-Deva (99,5 km, 1,02 miliarde euro).
..........

sursa Hotnews
Deci pe Deva-Orastie se ajunge catre 11 mil euro/km.
Partea buna e ca sunt bani europeni, deci nu ar trebui sa ne stresam prea tare, si tot din acest motiv nu inteleg de ce naiba au intarziat atat cu centura sibiului si de ce nu au accesat pana acum banii.
Sa facem un calcul simplu: 75% din costuri, sunt bani europeni, statul roman contribuie cu 25%. Din totalul de 100% statul roman incaseaza o gramada de taxe: tva, impozite pe salarii, profit etc etc de la constructori. Deci in final, statul roman contribuie cu .... aproape nimic la constructia acestor drumuri.
Sa vedem ce scuze mai scot acum pentru intarzieri........
User avatar
Posts: 115
Joined: 15.04.2008 07:31
PostPosted: 10.12.2010 08:30
cu toata tigania si preturile astea, macar de le-ar termina la timp.

am dat pe net de un afis in engleza ce zicea cam asa:
We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST, but you can only choose 2
GOOD service CHEAP won't be FAST
GOOD service FAST won't be CHEAP
FAST service CHEAP won't be GOOD

ai nostri n-au nici macar unu din atributele astea, serviciile(cel putin in legatura cu topicu) sunt scumpe, lente si urmeaza sa vedem cat de proaste
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 14.12.2010 13:30
asa mai merge, oricum e optimist termenul dar macar nu e SF cum era cel din 2013.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 29
Joined: 29.05.2004 01:31
Location: East Side
PostPosted: 18.11.2011 21:52
Intre timp se pare ca au chiar si inceput sa lucreze cate ceva:


Sibiu - Orastie LOT 4 - 9 Noiembrie 2011
http://www.mt.ro/nou/articol.php?id=glf13

Excelenta idee de a filma din avion progresul lucrarilor.

Sunt curios cum o sa treaca de dealul dinainte de Sacel, cred ca cel mai ieftin ar fi sa il ocoleasca cumva prin stanga, ca doar nu cred ca or sa faca tunel :)
Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 19.11.2011 19:49
Jay`Z wrote:Sunt curios cum o sa treaca de dealul dinainte de Sacel, cred ca cel mai ieftin ar fi sa il ocoleasca cumva prin stanga, ca doar nu cred ca or sa faca tunel :)


Am vazut si eu filmarea facuta de MT acum cateva zile, super tare :D



Saptamana trecuta am dat si eu o tura sa fac cateva poze pe santierul autostrazii, iar din cate mi-au spus paznicii se pare ca la Sacel se va face un tunel si cel putin un viaduct.

Pozele facute de mine le gasiti in albumul:

Poze Autostrada A1 Sibiu - Orastie

Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 29
Joined: 29.05.2004 01:31
Location: East Side
PostPosted: 08.12.2011 23:07
poate daca mai ai timp te mai duci din cand in cand sa faci poze sa vedem si noi cum mai sta treaba ca sunt tare curios in ce ritm lucreaza; nu de alta da sa stim daca are rost sa ne facem iluzii ca vom avea autostrada si mai departe de centura :?
Image
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 09.12.2011 07:41
Daca va fi destul de cald in weekend poate mai dau o tura cu motorul in zona, weekendul care tocmai a trecut a fost perfect pt enduro :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 10.12.2011 15:13
De lucrat se lucreaza, ca am fost spre Alba si am vazut ca sapa si inainte de a intra in Sebes, iar la iesirea din Sebes am vazut ca se lucreaza la un sens giratoriu mare de tot. Cu toate astea am mari dubii in privinta termenului de finalizare , facut public de autoritati.... da na, Doamne'ajuta sa ma insel eu.
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 29
Joined: 29.05.2004 01:31
Location: East Side
PostPosted: 17.12.2011 22:55
oare sunt publice pe undeva planurile santierului? ar fi interesant sa vedem si noi o schema cu exact unde vine nod, unde tunel, viaduct, etc.
Image
Next

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron