SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Inca un magazin langa Real Hypermarket Sibiu

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 21.02.2009 07:35
Image

Vine si LIDL la Sibiu



Sibienii vor avea un nou supermarket din care s? î?i fac? aprovizionarea cu alimente. Dup? Real, Carrefour ?i Plus, un alt lan? interna?ional î?i va deschide un magazin la Sibiu.





Este vorba despre re?eaua german? de magazine alimentare LIDL care inten?ioneaz? s? deschid? un supermarket în ?elimb?r, pe o suprafa?? de total? de 5335 metri p?tra?i, din care suprafa?a contruit? va fi de 1449 mp, dup? cum se arat? în documenta?ia depus? la Consiliul Jude?ean Sibiu.


Suprafa?a de vânzare a magazinului va fi de 1066 mp, urmând ca restul spa?iului s? fie rezervat pentru birourile magazinului. În documenta?ia depus? la CJ Sibiu se arat? c? "investitorul a ales aceast? loca?ie din mai multe considerente, printre care lipsa unor centre comerciale adecvate în cartierul sibian Hipodrom, beneficiar al amplasamentului ?i situarea în viitorul cartier Zephir Residence Park, cartier care va avea peste 400 de apartamente".


Viitorul supermarket va beneficia de 100 locuri de parcare, iar programul va fi între orele 8-22. De asemenea, se estimeaz? c? prin deschiderea magazinului vor fi create aproximativ 20 de locuri de munc?.


„Gama de produse propuse de c?tre magazinul nostru este o completare a celui existent, ?intele celor dou? complexe comerciale nu se intersecteaz?, fiecare adresându-se unui anumit tip de public", se mai arat? în documenta?ie. Investitorii nu au precizat valoarea inveti?iei ?i nici un termen de finalizare a supermarketului.


Lan?ul de magazine LIDL este de?inut de grupul Schwarz, care mai opereaz? în România ?i hipermarketurile cu discount Kaufland.

sursa: http://www.expressibian.com/stiri-detalii.php?id=886

site oficial: http://www.lidl.co.uk/uk/home.nsf/pages/i.home


1 0 0 0 Lidl deschide supermarket la Media?Re?eaua german? de magazine discounter Lidl, parte a grupului Lidl & Schwartz, a reluat planurile de intrare pe pia?a româneasc?, abandonate acum doi ani ?i vizeaz? extinderea în toate regiunile ??rii. Unul dintre primele magazine va fi deschis la Media?. Potrivit anun?urilor de pe site-urile locale cu joburi, re?eaua Lidl face recrut?ri pentru echipa de dezvoltare în Muntenia ?i Transilvania. Compania s-a ar?tat interesat? de mai multe ora?e precum Ia?i, Media? sau Slobozia, unde a intrat deja în leg?tur? cu administra?iile locale pentru a solicita o serie de informa?ii, sau chiar planuri urbanistice. Pentru magazinul din Media?, Lidl a anun?at deja depunerea documenta?iei pentru
avizul de mediu.

Lidl are teren la Media?
Re?eaua german? LIdl de?ine un teren la Media?, chiar pe locul fostei fabrici de pâine de pe ?oseaua Sibiului nr. 10. Terenul a fost vândut ini?ial firmei SC Immo Holding SCS din Bucure?ti, care ulterior a primit cea mai mare amend? din istoria Direc?iei de Urbanism Media?, de 1 miliard lei vechi, pentru c? a l?sat terenul ?i imobilele în paragin? ?i pentru demol?ri f?r? autoriza?ie. Immo Holding a vândut ulterior terenul celor de la Lidl. "Pentru acel teren exist? PUZ aprobat înc? de acum doi ani, potrivit c?ruia destina?ia este de zon? comercial?, respectiv supermarket. Cei de la Lidl au achizi?ionat terenul respectiv, între timp, dar înc? nu au depus nicio solicitare. Oricum, dac? vin sunt bine primi?i", au declarat reprezentan?ii Prim?riei Media?.

Invazie de supermarketuri
La o popula?ie de circa 50.000 de locuitori, Media?ul nu st? deloc r?u la capitolul supermarketuri. Medie?enii pot opta pentru cump?r?turi la Trident, Billa sau Spar. Alte firme sunt preg?tite s? intre pe pia?? în curând, Penny construie?te un supermarket lâng? fabrica Vitrometan, Kaufland are teren lâng? Trident, Lidl are teren pe ?oseaua Sibiului, iar alte firme cum ar fi Plus sau Mini Max Discount au depuse la Prim?rie scrisori de inten?ie ?i caut? terenuri.

sursa: http://www.sibianulonline.ro/ultima-ora ... as-2450982
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 21.02.2009 22:57
inca un supermarket? jeeeesus! oare cand o sa citesc si eu o stire intr-un ziar: "se aduc oameni din germania pentru a reface strazile din romania"

aia da veste!
Enjoy the silence

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 22.02.2009 16:03
Si asta nu e tot....... intr-o reclama pe site-ul tribuna am vazut ca mai deschide si trident un hypermarket undeva langa metro ;))
http://www.trident.com.ro/tsc_prezentare.html
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 22.02.2009 16:40
da ala ii deja aproape gata de inaugurare. o sa fie un fel de promenada mall :P :)
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 23.02.2009 17:53
Fly_away wrote:oare cand o sa citesc si eu o stire intr-un ziar: "se aduc oameni din germania pentru a reface strazile din romania"


ne! drumurile din Romania sunt foarte utile!! daca sunt prea bune, exista riscul sa adormi la volan. Prezenta gropilor nu face decat sa "iti zdruncine" somnul :mallet:
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 14.12.2010 02:56
cladirea ce se construieste pe valea sapunului in continuare la Mihai Viteazu va fi LIDL , iar marketurile Plus se vor transforma in LIDL .

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 14.12.2010 15:34
pai din cate stiu eu langa real e carrefour si mobilia.din ce stiu eu am auzit ca domo vroia sa faca magazin intre carrefour si kaufland fiindca domo-ul de la dumbrava vor sa-l inchida..pana la urma e bine ca se mai deschide ceva ca se mai creeaza locuri de munca.despre parcul de retail de la iesire spre medias ce se mai aude?ce investitori mai vin?

Posts: 101
Joined: 15.06.2006 10:33
PostPosted: 14.12.2010 15:39
@gas adica vom avea 3 supermarketuri lidl daca se v-a face si cel din prelungirea bulevardului mihai viteazul?interesant
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 14.12.2010 15:53
da 3 marketuri lidl , domo exista deja in kaufland ma cam indoiesc ca se baga la noi constructii pt ca sunt in moarte clinica, ii mai tine in viata doar vanzarile online.
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 19.03.2011 21:55
cand va aparea un nou mall in sibiu?
User avatar
Posts: 115
Joined: 15.04.2008 07:31
PostPosted: 05.04.2011 10:08
au inceput sa construiasca legatura intre carrefour si mobilia. stiu ca era o discutie despre asta pe undeva dar nu mai stiu unde. am inteles ca se trasfera si media galaxy acolo? si in locu lor vin aia de la C&A? erau si niste zvonuri indepartate despe un burger king. ceva info ?
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 05.04.2011 10:42
burger king va fi intre Mobilia si Carrefour pe culoar, media galaxy se muta pe jumate de mobilia, iar in loc la media galaxy intra C&A si H&M parca.

viewtopic.php?f=23&t=2856&p=29202#p29202
User avatar
Posts: 115
Joined: 15.04.2008 07:31
PostPosted: 05.04.2011 10:50
ms de info. m-am uitat la topicu ala, dar posturile o luasera un pic razna
User avatar
Posts: 149
Joined: 19.02.2011 20:28
PostPosted: 06.04.2011 19:52
Interesant foate fain cred ca va fii.Dar cred ca va fii o concurenta intre real si carrefour.Dar in zona unde este obi cand incepe sa se faca mallul?

--

Cand va fii gata renovarile la shopping city sibiu?Abea astept sa mananc la burger king.Si la mall cand se deschide cinematograful multiplex?Am auzit ceva de 1 iunie.O zii buna!
Previous

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron