SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Aeroportul Sibiu

Pentru tot ce am vrea sa scriem pe forum despre Sibiu si nu se incadreaza la "Mi-as dori" sau "Asta nu", de acum avem acesta categorie

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 03.02.2008 21:57
Johannis mai aduga prin credite alte 11 miliaone de euro la cele peste 40 milioane contractate deja pentru altele.
Vom plati ani buni creditele acestea, prin impozite si alte taxe. Mai nou Sibiu are impozite si pe vapoare si yachturi, probabil cele de Cibin.

Bravo autoritati. Bravo ca ati premiat Guvernul si Presedentia, iar noua, sibieni, nu ne faceti placerea de a ne premia si doar ne obligati sa achitam nota de plata.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 03.02.2008 23:22
Ia te uita cine vorbeste fara sa gandeasca. (Apropo de atunci cand m-ai atacat fara motiv... stii tu)

S-a introdus taxa de impozite pentru yachturi si barci, tocmai de aia ca foarte multi sibieni au inceput sa-si cumpere astfel de luxuri si sa le foloseasca ori pe lacul snagov ori la marea neagra. insa ei le au inregistrate in judetul unde au domiciliu si nu la mama dracu! si daca la sibiu nu s-ar fi pus asa o taxa atunci era ca si cand sibianul isi cumpara masina la bucuresti, dar nu plateste taxa ptr ca sta la sibiu.

Cat despre aeroport... ia pune un pic de efort si judeca! Guvernul ne-o taiat pe 2008 2 milioane de euro din buget (ca asa vrea muschii PNL), nu ne mai acorda sprijin pentru finalizarea aeroportului... tu ce vrei? sa avem aeroport pe jumate terminat? lasam avioanele sa coboare in continuare asa? e adevarat, ca orice imprumut facut de administratia locala si judeteana ne va arde si pe noi la buzunare, dar daca tu te dai multumit cu lucruri pe jumate gata, e problema ta.

Presedentia nu a fost premiata inca... iar treaba cu a premia Guvernu sau pe cine vrei tu... e o chestie de imagine. Sunt protocoluri si obligatii diplomatice interne.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 04.02.2008 08:23
Bravo, Fly... Basca gramatica de 2 lei din propozitia "Bravo autoritati. Bravo ca ati premiat Guvernul si Presedentia, iar noua, sibieni, nu ne faceti placerea de a ne premia si doar ne obligati sa achitam nota de plata." Se cheama sibienilor , ca e dativ, adica intrebarea CUI - ce naiba, copilita mea de la meditatii dintr-a 5 a stie si nu greseste...Daca lasi la nominativ inseamna ca te adresezi noua, sibienilor... uf, e grele, mai.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 04.02.2008 11:18
de acord cu tine fly....un lucru inceput trebuie finalizat, chiar cu sacrificii.
cat despre creditele facute de administratia locala, pentru care noi achitam, simtind asta prin marirea taxelor bla bla.....stie ceva adyr;
sa luam spre exemplu lucrarile de modernizare si reparare a canalizarii si alimentarii cu apa de pe, atentie, "unele strazi". fara indoiala ca se impuneau asemenea lucrari si nu s-au facut de dragul lelii, insa, in loc sa achite factura doar aceia care beneficiaza de pe urma acestor lucrari...s-a scumpit metrul cub de apa.
si ete asa in cativa ani buni s-a scumpit metru cub de apa de cateva zeci de ori.
eu beneficiez, indirect, de pe urma acestei afaceri insa voi poate ca nu beneficiati si va intrebati cand vor trece si pe strada voastra. pana atunci platim toti la fel.
consider ca ar fi fost mai just ca beneficiarii sa suporte costul acelor reparatii de modernizare, si ca sa nu sara persoanele defavorizate in capul cuiva, un sprijin substantial din partea administratiei locale nu ar fi determinat pretul curent al unui metru cub de apa.
asta e o bila neagra pentru edilul sef.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 368
Joined: 24.10.2006 20:39
Location: sibiu
PostPosted: 04.02.2008 20:32
nici eu nu am beneficiat pana cum de "lucrarile de modernizare si reparare (sau chiar de lucrarile de creare) a canalizarii si alimentarii cu apa" dar ce inseamna aia "consider ca ar fi fost mai just ca beneficiarii sa suporte costul acelor reparatii de modernizare"?
da ce, ca s-au bagat o groaza de bani in centru platesc doar locuitorii de acolo?
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 04.02.2008 22:30
din cate cunosc eu in zona istorica sunt alocati bani pentru infrastructura si restaurare din bugetul local, si fonduri nerambursabile. daca gresesc rog sa fiu corectat.

insa, pe strazile de care vb, si nu este relevant ce strazi, banii provin din imprumuturi special create in acest sens. este un subiect bun pentru o investigatie...pe care o voi face, poate, candva, daca voi fi nevoit sa platesc vreo ipoteca din asta! deocamdata traiesc bine din altceva!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2008 00:55
legat de asflatari... de asta cred ca vorbeai, nu? sa stii ca strada mea s-a asfaltat. ni s-a trimis scrisoare de la primarie ca pana in 2008 avem strada asflatata? si cand o fost gata? in octombrie 2007. Avand in vedere ca e cam tipic romaniei sa fie mereu cu termenul depasit, e de laudat ca s-a facut asa de repede. Ca sa nu mai vorbesc de toate celalalte strazi invecinate care au fost lucrate concomitent si toate s-au terminat inainte de termen.

Asa ca... eu nu am de ce ma plange :P
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 05.02.2008 07:09
nu de asfaltari vorbeam ci despre inlocuirea sistemului de alimentare cu apa potabila si canalizare.

dar putem vb si de asfaltari
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 05.02.2008 10:54
A...ok...

Sincer... nici de lucrarile astea nu ma pot plange... ba din contra... avand in vedere ca centrul Sibiului inca mai avea conducte de apa din lemn si tevi de gaz de 40 de ani vechime... putem spune ca Sibiul avea o bomba sub el! S-au modificat multe chestii la infrastructura. La mine pe strada, inainte sa fie asfaltat, s-au schimbat din nou tevile de gaz si apa, dupa 12 ani. Si s-au introdus toate cablurile elctrice sub pamant... inca un lucru bun, avand in vedere ca Sibiul ca multe alte orase din Romania geme de intestine imprastiate peste strazi.

Asa ca, nu pot zice decat ca Sibiul e pe drumul cel bun (ca bancul ala cu "Matei, versetul 23") :)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 05.02.2008 11:08
si eu consider de bun augur faptul ca au loc astfel de lucrari...
cred ca nu ai inteles care e ideea.
problema e ca a crescut costul unui metru cub de apa; la noi mai mult decat la altii, datorita nevoii acute de a rambursa creditele solicitate pentru aceste lucrari.
sunt atatia locuitori ai municipiului care platesc acelasi pret pentru un meru cub de apa, fara a beneficia vreodata de pe urma acestui proiect. spre exemplu, cei care locuiesc in blocurile ANL.
spun doar ca nu e drept!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 05.02.2008 19:34
Era vorba de aeroport, bani ce ii platim tot noi. Azi am citit pe undeva ca noi il vom plati prin noul credit, iar pe urma finalizat din banii nostri, PRIVATIZAT.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 05.02.2008 23:16
daca privim acest aspect mai putin drastic, prin acel aeroport, de orice natura, nu importa, e probabil sa vina: turisti, investitori, ma rog oameni de afaceri s.a.m.d.

ete, o suma de oportunitati pentru societatea noastra

cu alte cuvinte...ne scoatem noi parleala!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 06.02.2008 00:54
Ma Adytza... daca ti-e atat de mare frica de bau-bau (n.r. impozite) atunci trimite o scrisorica la Primarie.

Faza cu aeroportul privatizat... offff... cum sa-ti explic??? uite: stii avdevarul despre Mos Craciun?...
Enjoy the silence

Posts: 141
Joined: 12.07.2006 16:45
PostPosted: 29.05.2008 18:42
http://www.sibiuairport.ro/
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.09.2010 09:16
am ajuns si eu pe langa aeroport sa vad alunecarile de teren .. :(

cateva poze cu telefonul gasiti in galeria foto :

Aeroportul Sibiu 2007 - 2010

vedere de ansamblu a zonei in care s-au produs alunecarile
Image

.. undeva la baza dealului
Image
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
PreviousNext

Return to Zi de zi in Sibiu

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron