SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

SEARCH - Noul motor de cautare a sitului www.sibiul.ro

V-am promis de mult timp un nou www.sibiulV-am promis de mult timp un nou www.sibiul.ro dar din diverse motive am tot lungit-o si am cam intarziat. De azi 15.04.2008 Sibiul[v.2] e pe NET!!!
Deoarece dorim sa imbunatatim in continuare portalul asteptam parerile si sugetiile voastre .
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 13.04.2008 22:41
SEARCH
Cautare pe noul sibiul.ro
- autosugestion
- rezultatele sunt impartite pe categorii (Articole, Stiri, Poze, Evenimente, Firme, Anunturi, Forum)
- cuvinte cheie pentru rapiditatea cautarilor (cod postal, telefon, adresa ... si altele in curand)
- diferite filtre pt o cautare mai exacta

====================================================
AutoSugestion
Aceasta facilitate apare sub blocul de cautare in timp ce scrieti un cuvant, dupa fiecare litera pe care o scrieti rezultatele din AutoSugest se vor modifica si vor afisa alte cautari care contin cuvantul sau cuvintele scrise de voi. Daca in autosugest vedeti fraza care doreati sa o scrieti puteti face click pe linkul respectiv sau puteti misca pozitia cu sagetile sus/jos, daca doritisa cautati altceva decat sugestiile automate continuati fraza si apasati pe CAUTA sau apasati tasta ENTER

Image


====================================================

REZULTATELE CAUTARII
Deoarece in v2 sunt mult mai multe informatii despre Judetul Sibiu si pentru ca ne-am propus sa actualizam site-ul constant (mai des decat v1) , rezultatele unei cautari au fost impartite pe categorii pt a fi mai usor de gasit subiectul cautat de voi.

Deocadmata, categoriile sunt acestea (probabil voi mai adauga si altele) :
- Stiri : 43 stiri
- Articole despre Sibiu : 0 articole
- Evenimente in Sibiu : 2
- Firme din Sibiu : 0 firme
- Anunturi : 1 anunturi
- Forum : mesaje
- Poze : 270 imagini

(am cautat red bull romaniacs pentru a primii rezultatele de mai sus)

Image


Daca apasati pe una din categoriile respective, vor aparea toate rezultatele gasite iar in caz ca sunt mai mult de 25 de rezultate, automat vor fi impartite pe pagini pentru a nu aglomera pagina principala de cautare.


====================================================

CUVINTE CHEIE
Aceasta facilitate nu o gasiti pe prea multe situri, eu personal sunt foarte incantat ca am reusit sa o implementez mai ales ca acum vad cat este de usor sa gasesc informatii banale cum ar fi telefonul sau adresa unei firme, institutii, obiectiv turistic ... ori codul postal al unei strazi/comune din judetul Sibiu.

Cum se face ? Simplu !

in blocul de cautare scrieti de ex: telefon unitel

Image


Puteti cauta telefon primaria sibiu, telefon muzeul brukenthal, telefon restaurant, telefon politie . Noi vom actualiza constant baza de date si vom incerca sa avem cat mai multe informatii (telefoane, adrese, firme .. etc)

Puteti simplifica unele cautari prin a folosii doar telefon muzeu = ca rezultat osa vedeti numerele de telefon de la toate muzeele din Sibiu.

Pentru cuvantul adresa nu pot sa spun decat ca este identic cu telefon doar ca rezultatele vor fi adresele firmelor, institutilor .. etc.

Cod Postal

Pentru a gasii codul postal unei strazi incercati asa :

cod postal balcescu sau cod postal alba iulia sau orice alta strada.
Nu includeti "str" sau "strada" sau "aleea" .. folositi doar numele sau o parte din nume ( cod postal nicolae )


====================================================

FILTRAREA REZULTATELOR

Precum marile motoare de cautare (Google, Yahoo, MSN ) am incercat si noi sa adaugam aceasta facilitate pentru a filtra rezultatele , mai exact va puteti folosii de urmatoarele caractere : " " + - (si altele)

Concret, sa cautam de exemplu muzeul de istorie

O sa primit foarte multe rezultate deoarece cautarea se face implicit dupa oricare din termenii scrisi.
Rezultat:
Stiri : 756 stiri; Articole despre Sibiu : 15 articole; Evenimente in Sibiu : 20; Firme din Sibiu : 7 firme; Anunturi : 1 anunturi; Forum : 0 mesaje; Poze : 206 imagini

Daca doriti sa primiti doar rezultatele care contin EXACT fraza scrisa trebuie sa folositi ghilimelele dupa cum urmeaza : "muzeul de istorie"
Rezultat:
Stiri : 84 stiri; Articole despre Sibiu : 6 articole; Evenimente in Sibiu : 20; Firme din Sibiu : 0 firme; Anunturi : 0 anunturi; Forum : 0 mesaje; Poze : 0 imagini

Pentru a gasii informatii care contin toate cuvintele cautate dar nu neaparat in ordinea scrisa de voi incercati sa adaugati semnul + in fata fiecarui cuvant : +muzeul +de +istorie

Pentru a gasii rezultatele cautate dar nu si unele care contin un anumit cuvant folositi semnul -
muzeul de -istorie
Toate rezultatele care contin cuvantul istorie nu vor mai fii afisate.



Return to www.sibiul.ro v.2 - Sibiul s-a schimbat

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron