SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Capitala Culturala, la final

Discutii legate de proiectele pentru Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 07.03.2008 18:06
Fly_away wrote:Asa-i "cauza" fu, reactia dureaza si dureaza si dureaza (ca iepurii aia din reclama de baterii) ;)

Nu iepurasul e de vina, ci lupii nesatui.

Am citit si eu articolul ala la care se facea trimitere in prima pagina. Pare sa se fi simtit ceva in bine cu ocazia CCE. Refacerea fatadelor, turistii, cu plus, altele cu minus. Pacat ca n-a iesit cu UNESCO.

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 07.03.2008 21:57
pai una e rumanu de la Sighii ori MCC, alta UNESCO. Pe ultimii nu ii poti fraieri asa lesne.
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 08.03.2008 10:58
chisi wrote:pai una e rumanu de la Sighii ori MCC, alta UNESCO. Pe ultimii nu ii poti fraieri asa lesne.

Ei, as ! Daca vor sa se lase fraieriti se rezolva. Cazuri concrete se gasesc cu duiumul (nu stiu daca in domeniul asta, dar in altele fara nici un dubiu). Ca o "c?preoar? nevinovat?" vin la masa negocierilor si zic: "Fraiereste-ma, lupule mare si rau"... bine, trebuie sa aiba si interes.

Posts: 344
Joined: 18.03.2007 18:12
Location: Romania
PostPosted: 08.03.2008 13:17
hai sa vedem cate ex-capitale-culturale sunt pe lista UNESCO. Si pe urma sa zicem daca meritam sau nu
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 08.03.2008 14:00
Sa inteleg din ce zice Chisi despre UNESCO, ca nu meritam sa fim in lista?
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 08.03.2008 15:25
dreamwind55 wrote:Sa inteleg din ce zice Chisi despre UNESCO, ca nu meritam sa fim in lista?


raspunsul a cam fost dat:

Roland si UNESCO:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2094

si am adus rectificari si precizari in ...Piata Mare...:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2399


Daca nu se intelege... Cine sa aduca argumente? cei din Bucuresti?
(http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?t=2546)

Si sub ce nume medieval si traditional? Nu vedeti ca la MMVII nici pomeneala de Cibinium sau Hermannstadt,(acestea sunt numele care apar in documentele istorice, deci in Europa cunoscute), nici macar in paranteza?

(Si...la alegerea intre Constantinopolis si Roma voi va ascundeti dupa Ohrida...(parca Vlad Tepes avea ceva impotriva celor de pe acolo)...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 08.03.2008 21:19
@dreamwind

imhmmm
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 08.03.2008 22:45
nu ma mai caznesc sa ii raspund lui Chisi. Dar intelege el.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 08.03.2008 23:35
Faza cu UNESCO... zici ca suntem niste copii care dam din maini si picioare si urlam "vreau acuuuuuuum!"... daca ne baga pe lista UNESCO, fain de noi si fain de Sibiu. Daca nu... ata ete...
Enjoy the silence

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 09.03.2008 12:02
Sincer ar fi foarte fain pentru ca asta ar opri orice om cu bani sa faca praf centrul istoric (habar nu aveti ce usor se primeste aprobare pentru asa ceva).
Gratie a ceea ce s-a petrecut in ultimii ani consider ca nu meritam sa fim patrimoniu UNESCO...
Poate vom intra in patrimoniul Paramount. Avem decoruri ce pot fi filmate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 09.03.2008 13:10
chisi wrote:Sincer ar fi foarte fain pentru ca asta ar opri orice om cu bani sa faca praf centrul istoric (habar nu aveti ce usor se primeste aprobare pentru asa ceva).
Gratie a ceea ce s-a petrecut in ultimii ani consider ca nu meritam sa fim patrimoniu UNESCO...
Poate vom intra in patrimoniul Paramount. Avem decoruri ce pot fi filmate...


Eu as fi hotarat, indiferent cum pentru introducerea sub protectia UNESCO oarecum asa ca la animalele periclitate....a intregii circumferinte cuprinse intre ziduri, de la Independenta (cu str.Zidului, Turnul pulberariei, Turnul Pielarilor... pana la Poarta-Lesurilor si de la Poarta Elisabetha (Coltul 9 Mai (Elisabethgasse-Constitutiei/Saltzgasse...Str.Sarii) pana la Soldisch inclusiv)...cu interdictia totala de a se construi nou si sub rezerva reconstruirii autentice a Hanul Mielul Alb, Turnul Franghierilor...deci a intregii zone...Casele micute sa fie iarasi ateliere manufacturiere cu pantofi facuti la comanda prin Internet pana-n America livrati, tesatorii mici de casa cu lana, matase bumbac, facut-de-dantele, croitorii-la comanda care livreaza pana-n America, zidari care stiu sa lucre cu tigla si mortar...(beton interzis!)....Case-de-Mode boutiques care livreaza serii mici si comenzi speciale...ateliere de prelucrat aurul. mesteri care sa stie sa faca o rama florentina aurita...slefuitori de oglinzi si sticla, slefuitori de pietre semipretioase si pretioase, mici brutarii cu paine scoasa tot la doua ceasuri din cuptor....mesteri reparatori-de- ceasuri-de-lux...tamplari, dulgheri...multe lucruri produse in sezon pe strada...ca show, dar si autentic...legatorii de carti, prelucrare de piele, blanuri... ateliere mici si inventive electronice unde-ti face din cacat bici dar sa si plesneasca...TOATE MICI, nu industrie...ateliere si inca ecologice...
Si toate cu VITRINE ATRAGATOARE toate sa si vanda, sa si produca si sa bucure OCHIUL TURISTILOR...Nu Investitori straini, nu industrie care vine,face praf si pleaca, ci mici ateliere, productie locala...Acum prin iNTERNET au disparut granitele...se poate totul produce si vinde de acasa...In Europa lipsesc meseriasii si artizanii...aceste produse sunt platite acum cel mai bine...Industria mare ramane sa se lupte cu China...si asa pleaca toti dupa 3-4 ani si lasa deszastru ecologic in urma...
Poate asa afla si cel de la MAX (elvetianul)ca localul lui, CASA PIELARIOR nu a fost facuta acum 150 ani, asa cum se publica prin ziarele de pe acolo, ci in sec.XIV!


aici ceva suplimentar: Bremen-panorama cu Piata cu Roland (motiv pentru UNESCO) inca a fost scandal mare si opozitie la preluarea in UNESCO a Pietei din cauza magazinelor moderne...acum nu l-ar mai fi luat...hotarator a fost argumentul cu ROLAND, mai au si tramway... (si ce limba vorbeste cea cu mana-ntinsa de sub statuie?):

http://deutschland-panorama.de/unesco/bremen_rathaus_rolandstatue/fs/16_002_08.php

Piata Mare din Sibiu/Hermannstadt ar fi mai autentica, dar ii lipsesc de fapt hai s-o spun asa, Nepomuk (totusi istorica, de prin 1700 si ceva pana prin 1948 nu i-a facut catolici nici pe sasi, nici pe romani /intre 1919 si 1948? sub stapanirea romaneasca a putut sa stea? de ce acum nu?/ si nu i-a deranjat) dar mai ales, neaparat, COPIE dupa Statuia lui ROLAND pe soclu...spanzuratoarea nu...si asa era pusa numai inaintea evenimentului (sa se vanda biletele pentru show mai bine?)....
si...mai observati la BREMEN...nici urma de auto... nici de parcari speciale pentru..sau..nici macar stalpii-de-interdictie acces auto...inseamna ca zona-pietonala (Fußgängerzone) este mult mai mare decat circumferinta pietei...exceptie tramway-ul...Sa nu fie masini in Germania? Sau sa fie Sibiul mai modern decat Bremen fiindca are mai multe masini pe cap de locuitor?


Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 14.03.2008 07:25
Ja, so ist es.
Sa mai spun si eu ceva (desi sunt un amarat de bucurestean): pana la urma e vorba de bani. Toate astea costa, reabilitarea cladirilor, strazilor, etc. O sa ziceti ca sunt neo-cripto-comunisto-securisto-extremist, dar la cat s-a furat in tara asta, pai nu era mai bine sa fi ajuns banii aia in asa ceva, in loc de posetutele lu' dna profesoara Udrea, sau in jeep-urile lu' Cocos ? UNESCO ar fi fost bun fiindca ar fi fost o garantie externa, dar protejarea cladirilor, si in general ingrijirea orasului, se poate face si fara ei, de aia exista primarie. Si cu niste bun-simt si bun-gust. Daca primaria emite o hotarare, pai cred ca cu UNESCO sau fara, tot pe acolo. Si, din ce se vede, in Sibiu se face treaba mai de calitate ca in alte locuri, eu as fi multumit la prima vedere.
Ce am mai vazut chiar azi, intamplator: http://www.e-transport.ro/Webcam-9.html
Daca va uitati aici, o sa vedeti niste imagini din diverse orase din Cehia, si am vazut cel putin 4 care par sa semene mult cu Sibiu. Deci o fi Sibiul frumos, dar asta in Romania, fiindca daca-l pui langa alte (destul de numeroase) orase din lume, pai chiar ca trebuie sa stam la coada la usa UNESCO.
:duck:
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 14.03.2008 09:05
Nu stiu eu cat si-o fi bagat Nutza Udrea mana in anumiti bani, sau sotul ei Trahanache, PARDON... Cocos! Pentru ca cei doi nu au prea avut acces la fonduri... in schimb sa ne uitam la toti ceilalti care au avut mana libera si care au activat in Guverne si in comisii parlamentare.

In fine... politizam din nou subiectul si se ajunge iara la ideea: "Johannis e vinovat pentru tot!"

Doar ca Sibiul a ajuns Capitala Culturala Europeana anu trecut nu inseamna ca imediat trebuie sa trecem pe listele UNESCO. Inca mai avem dificultati si probleme de rezolvat. Din cate mi s-a spus, de la oameni care sunt implicati in proiecte culturale, UNESCO nu mai accepta asa repede orice.

Sibiul trebuie sa continue renovarile (avand in vedere ca jumate din centrul istoric nu e gata), necesita centura aia blestemata, necesita ecologizare si necesita si necesita si tot asa.

Sa vedem pana cand... "Johannis asta! E vinovat de absolut tot! Dar tot il votez!" :lol:
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 14.03.2008 09:26
pai cum sa fie gata renovat vreodata centru cand pe cladirile proaspat zugravite apar grafitiuri?politzilor comunitari voi ce paziti?paziti iarba din parcul tineretului
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 14.03.2008 09:30
Stii ce fac comunitarii? Se plimba prin Parcul Cetatii, se duc la Sandwicheria din Piata Mica, ori stau in "biroul" lor de langa Nadine si se uita la Pro Tv ;)
Pam-pam!
Enjoy the silence
PreviousNext

Return to Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron