SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Faust, regia Silviu Purcarete

Discutii legate de proiectele pentru Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 28.09.2007 16:53
Pai oi vedea diseara si oi da de seama pe forum ce si cum.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 28.09.2007 16:57
.....mefistofelic e Purcarete!!! Totusi, finalul pus in scena ma face sa cred ca medicamentele pe care trebuie ca le ia chiar isi fac efectul.

Sfaturi: 1. nu faceti niciodata ceea ce vedeti acolo;
2. nu va imbracati prea elegant daca tineti la haainele dumneavoastra si eventual purtati o sapca - O SA FITI SCUIPATI, ma rog improscati cu apa in amestec cu saliva si doamne feri - resturi de la cina...
PAROL
3. nu incercati sa va impresionati prietena/prietenul mergand la spectacol; eventual o sa fie cel putin socat(a).....deci adio seara romantica. Ma intreb ce ati putea povesti dupa: "draga, tie ce ti-a placut mai mult? cand a baut faust urina sau cand ofelia popii si-a bagat mainile in maruntaiele fetitei?"

Ma rog, din partea mea multe aplauze ofeliei.....merita nota zece pentru voce. Uimitoare, si acum vorbesc pe bune!
Ma rog, din nou, sincer, am crezut ca nu mi-a placut.....dar dupa ce m-am gandit mai bine as putea spune ca a fost interesant.
Oricum e peste limita mea de a defini o exprimare teatrala! Dar, ce ma pricep eu?.......
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 29.09.2007 12:04
Spuneam ca est mefistofelic... Nu crezi ca ai ajuns si tu un fel de "Geist der stets verneint"? Spiritul care neaga mereu?
"Faust" , aici e chestie de gust, si fiecare are parerea lui care nu e mai buna decat a altuia. Dar nu speria potentialii spectatori cu grozavii de genul... scuipat. Nu va scuipa nimeni. PAROL. Si nici nu o sa fie eviscerata o fetita pe scena, asa cum duios ne nareaza Gigel. Aia o lasam pt Black Sabbath sau Alice Cooper.
Sunt intr adevar scene mai dure iar Walpurgisnacht este de-a dreptul terifianta, de cosmar, 1000 de stimuli vizuali, auditivi, olfactivi te bombardeaza din toate partile, atmosfera de balci, grotesca si vulgara si ... Purcarete a transmis exact mesajul.
Oricum, ideal ar fi sa fi citit piesc inainte, sa ai ceva cunostiinte de fond, altfel nu prea are haz decat ca suprafata, ca "action".

Un punct in minus totusi am de adaugat. In loc de o Gretchen avem 6 fetite de 14 ani. Perfect pentru a sublinia puritatea si naivitatea, daruirea si sinceritatea. Dar Faust, actorul, tot batran e. Deci avem un barbat de aprox 50 de ani, tinand in brate o fetita de 14. Pe vremea aceea, fetele la 14 ani erau bune de casatorie, iar Faust era si el mai tanar. Aici e weird. Faust pedofil. Cunosc piesa, inteleg actul artistic, dar pentru unii care habar nu au si o vad pt prima oara, e ciudat. Nu cred ca Goethe vroia asta. Sau mi-a scapat mie ceva din text?
Al doilea punct: sfarsitul cam tras de par. Discursul lui Faust ca i-ar place sa stea intre oameni liberi sa faca si sa dreaga si gata, Mephisto plangandu-se ca a pierdut. Punct. Huh? Si salvarea? Si mantuirea? De ce e salvat? Cum? In neant....

O experienta minunata, dar pe care nu as dori sa o repet.
E o piesa care te lasa mut. Discutiile a doua zi, dupa ce iesi din soc.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 29.09.2007 12:16
Ca sa vezi jurnalistii astia... cautand articole despre spectactol dau pe http://www.femina.ro de titlul "Mephisto-o ispita blonda" Ptiu, drace!

Alta, dar macar aici e vorba de japonezi

http://www.youtube.com/watch?v=p0VWUeSJClQ -Fauts, the musical! Rock on, ol' Faust!
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 29.09.2007 14:56
Cine stie intelege
http://www.youtube.com/watch?v=_WOnWaRLnbw
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 30.09.2007 03:29
Ca sa polemizez pe acest subiect ar trebuie sa citesc faust de cateva ori, sa mai vad o data spectacolul si eventual sa ies la o bere cu purcarete dupaa care sa-mi rezerv un pat la nebuni. Ca as fi unul daca as face toate astea....chiar de dragul artei!

Pe mine sincer m-au scuipat, socat, si in ansamblu imi repugna mai tare decat atunci cand am citit "cele 120 de zile ale sodomei sau scoala libertinajului"!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 30.09.2007 11:17
Haida deh...cartea citata e o colectie mareata de fantezii bolnavicioase si deliruri erotice de-ale lui Sade, puse apoi pe film de un regizor italian, filmul se cheama "Salo", si nu il recomand decat daca aveti nervi de otel si memorie selectiva. Sadisme si scatofilie.
Faust...e alta treaba. Citeste-l, chiar te rog.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 27.02.2009 11:56
am inteles ca inca se mai joaca faust. stiti cumva cand se va mai juca si de unde se cumpara bilete? (presupun ca de la agentia teatrala, sau? )
ma abtin....sau nu....

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 27.04.2009 13:38
dreamwind55 wrote:Haida deh...cartea citata e o colectie mareata de fantezii bolnavicioase si deliruri erotice de-ale lui Sade, puse apoi pe film de un regizor italian, filmul se cheama "Salo", si nu il recomand decat daca aveti nervi de otel si memorie selectiva. Sadisme si scatofilie.
Faust...e alta treaba. Citeste-l, chiar te rog.


Ce-ar fi sa le cititi..cu Goethe filistinul nu iesiti la capat...Thomas Mann e cel mai mare in sec. icks icks..si asa il intelegeti si pe Ghiote.

O placere deosebita este Christopher Marlowe..DAR sonorizare si lectura numai in BRITANICA...Oxford daca se poate...

e o placere curveasca.. mi-l inchipui facut de Peter O'Toole, Dumnezeul JOCULUI BRITANIC...

si mi se pare de fapt mai mare asa cum este decat toata poliloghia lui:
Avem o biblioteca mare..avem si HAINE..si GHETE..

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutrschland
Previous

Return to Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron