SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Videoclip Nou pentru Sibiu CCE?

Discutii legate de proiectele pentru Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 09.06.2007 22:07
Ciao!
S-a tot vehiculat ideea "iesirii pe piata" a celui de-al doilea videoclip-reclama, Sibiu 2007...la inceput a fost in aprilie, apoi in mai...apoi in iunie... Stie cineva, ceva concret??
Tks!
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 09.06.2007 22:23
Ar fi bine, ca primul clip nu e tocmai superb......ce-i drept, nu l-am vazut decat pe bucatele...asa ca ma abtin mai bine...:D
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2007 08:22
Se spune ca va fi facut public undeva in august.... daca e adevarat, atunci asa sa fie :P
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 10.06.2007 08:46
hihi wrote:Ar fi bine, ca primul clip nu e tocmai superb......ce-i drept, nu l-am vazut decat pe bucatele...asa ca ma abtin mai bine...:D


Asta e clipul oficial :

Clip Sibiu 2007 Capitala Culturala Europeana - 1:02

dar am mai gasit unu care parca imi place mai mult :D .. mai ales muzica

Clip Sibiu 2007 Capitala Culturala Europeana - 3:25
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2007 09:24
Dap!! :D Al doilea e mult mai bun....doar ca mie mi se par destul de sinistre (dar foarte originale!!!) si nu inteleg de ce atatea legaturi cu DaVinci...poate ma lamuriti voi.....
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 10.06.2007 11:23
Asadar aprilie e...mai...mai e iunie....si iunie e...august...:)) Poate apare in IULIE !!! :))

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 10.06.2007 11:49
Nu stiu daca realizati ridicolul situatiei si tragicul ei totodata...Observ ca aproape nimeni nu cunoaste Propaganda care ar trebui sa fie PUBLICA si notorie in ce priveste Capitala Europeana...Un afis sau un clip de reclama care trebuiesc cautate...NU EXISTA CA FUNCTIE...
Si atunci cum credeti ca sta toata Europa calare pe NET si Browser sa caute ce se intampla intr-un oras lor necunoscut Sibiu (Hermannstadt adaugat langa Sibiu, in forma Sibiu/Hermannstadt mai ridica sansele de interes)?
Capitala Culturala n-a fost prea prezenta in medii nici cand a fost Praga...Dar cel putin aparea forma germana PRAG si nu cea ceha PRAHA...Sau cea latina PRAGA...Si tot nu a prea avut ecou in mediile din Germania cea Economica...
Europa este o adunatura de provincii izolate si uitate...Ca orasul de provincie se numeste Berlin sau Viena, sau Ulm....Ha... Da, pentru ca POPULATIA vieneza sau berolina sunt provinciale si incuiate de nu va vine sa credeti...
Dar STIU SA RESPECTE APARENTA si nu distrug IMAGINEA Orasului....Cultura vine totdeauna dinafara, Orasul ofera numai Cadrul....Si acest cadru are nevoie de prestigiu si o patina...Daca nu, se putea face Capitala Culturala ESSEN sau COPSA MICA, lumea moderna...
Sansa nu e pierduta...Capitala Culturala este numai inceputul...de acum inainte se va putea face mult mai bine, si veti avea turisti...Un renume se pierde usor, peste noapte, si se castiga greu, in cateva decenii (daca nu secole)...Acesta este rezultatul faptului ca Sibiul a asteptat sa-i faca altii, total dezinteresati (Ministerul Culturii, Ministerul de Externe, deci BUCURESTIUL, care de fapt este inafara de subiect in ce priveste cultura in general si Evul Mediu in special) propaganda culturala in lume...
De ce asteapta Orasul sa-i faca altii Reclama? Si mai si plateste...
A propos: PRAGA de cand nu mai este Capitala Culturala pe un an! si-a diversificat imens oferta culturala, a adancit-o incontinuu, incat acum se pare ca sunt acolo mai multe activitati culturale decat in anul gloriei efemere...SI ARE TURISTI MAI MULTI...
Deci SIBIUL CULTURAL DE RENUME incepe cu anul acesta de Capitala Culturala...De acum inainte se va putea lucra mai eficient..E INCEPUTUL nu SFARSITUL! Dar depinde cum...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 10.06.2007 12:24
Ies intr-o zi din tura si trec prin fatza avizierului...arunc o privire si trec mai departe...dupa care intorc capul si dau 2 pasi inapoi si...si nu mi-a venit sa cred ce vad...imi pareau imaginile cunoscute!!!
Zic...Sibiuuuuuuu!!!!
Directorul Clinicii unde lucrez in Italia a vrut sa imi faca o surpriza si a postat textul si imaginile dintr-o prestigioasa revista de turism italiana care vorbea numai la superlativ despre Sibiu...un fel de paradis! "Pentru cine cauta cultura in inima vechii europe sa viziteze Sibiul" scria in articol.
:action:
Sunt mandru ca sunt sibian!
Attachments
25-02-07_0616.jpg
(140.64 KiB) Downloaded 311 times

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 10.06.2007 12:57
Da, e un caz izolat si as putea spune, aproape intamplator (deci nu schimba fondul problemei referitor la Clip-urile de Propaganda). In Italia cel mai cunoscut eveniment legat de...prin google...sunt pantofii italienesti! (ghici unde fabricati, dar asta nu se mai spune) ,deci pantofii ITALIENI CIBINIUM si SIBIU...
Dar in marile medii de reclama, respectiv TV si Internet...pauza. O Reclama trebuie sa fie prezenta, sa fie bagareata, infipta, sa inssiste pana te obsedeaza, pana un mai poti fara enervarea ca iar apare...
Dacia Logan in Revista Auto ADAC e prezenta continuu...si mai nou si pe TV in Germania (desi nu chiar atat ca-n ADAC)...
Pe Studioul TV Arte, unde i-ar fi locul Capitalei Culturale, (german-francez, directionat de francezi) probleme principale sunt fostele colonii franceze din Africa si francofonii din Canada, nu cultura europeana...
Deci totusi Europa este o adunatura de provincii izolate si care greu comunica intre ele...Daca vrei sa intri in ele, intra in primul rand in limba lor, nu intr-o engleza sterila si insipida...Si interesul major ar fi fost tocmai impactul in tarile germanofone...E vorba de o traditie (Hermannstadt e o tema in sine in Luxemburg, Olanda, Germania, Austria, chiar si in Ungaria si Franta, Anglia sau Rusia, tari care sunt afara de zona germanofona)...
E vorba aici de economic si reclama...Degeaba isi face reclama chinezul in limba lui sau chiar in engleza despre minunatul Beijing...Daca imi scrie in germana despre Pekin(g) numele traditional, poate citesc...
Georg Schoenpflug von Gambsenberg, 89077 Ulm/Soeflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2007 16:44
Ca sa schimb un pic subiectul: mi se pare mie, sau web-cam-urile cu sibiul sunt toate blocate??? si inca de cateva zile!!!
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2007 17:53
hihi wrote:Dap!! :D Al doilea e mult mai bun....doar ca mie mi se par destul de sinistre (dar foarte originale!!!) si nu inteleg de ce atatea legaturi cu DaVinci...poate ma lamuriti voi.....


Nu neaparat cu DaVinci. Daca te uiti mai bine se leaga de diferite culturi a unor tari: de Italia, Germania-Austria, Grecia si nu stiu care mai erau. Oricum... se refera ca Sibiul este intradevar capitala culturala a Europei. Altminteri: in Sibiu se concentreaza cultura Europei. (Cel putin asa am inteles eu mesajul clipului)
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 10.06.2007 21:26
poate sami ofera cineva informatii despre coloana sonora? pot sa o obtin d undeva sau stiti de unde provine???
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 11.06.2007 16:00


ms d informatie ;)
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 11.06.2007 20:55
Am gasit ceva nou. Prima parte e la fel. Pe urma arata un fel de "making of". :)
Next

Return to Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron