SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

CTP - Plesu - Liiceanu - Hurezeanu...in Sibiu

Discutii legate de proiectele pentru Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 18.02.2007 20:35
Un pic mai aveam si as fi spus in Sibiul cultural, dar de fapt ei au venit intr-un Sibiu ca-n oricare alt oras al tarii. Au fost invitati sa vorbeasca despre o integrare culturala si au reusit sa aduca in discutii integrarea nationala in Europa. Abilitatea si dibacitatea s-a dovedit la inaltimea celor patru invitati, care au astupat gura unor spectatori elevati, mai mult sau mai putin inteligenti. Aici, unde timp de-un an cultura este la ea acasa, ne impiedicam de crize politice, sociale ori de alta natura, majora!Foarte bine a concluzionat Andrei Plesu, ca, asa-i romanul: este indreptatit sa vorbeasca de integrarea culturala in Europa si se trezeste vorbind de Marilena!
Inca mai simt gustul amar lasat de niste orgolii metropolitane, nationale, fireste!
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A

Posts: 208
Joined: 04.01.2007 23:01
PostPosted: 19.02.2007 05:39
Si intreaba Mingus Ah Um: Sibian.Provincial. Isteric?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 19.02.2007 08:20
Deci, nu Sibian isteric, dar, urmarind si eu dezbaterea de la Primarie, ma intrebam, de fapt despre ce se vorbeste? Iar chestia cu calupurile publicitare chiar cand avea cineva cate o intrebare...No-no.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 19.02.2007 08:50
Inca incerc sa pricep cu smerenie, pentru ca asta vreau, insa, imi este greu sa inteleg ironia acelor vanitati...
Nu vi se pare patetica, sa nu spun "gretoasa", dezinvoltura lui Liiceanu?
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 19.02.2007 19:41
Sau faza lui Hurezeanu ca "nu mai raspiundem intrebarilor, deoarece consideram ca s-a raspuns deja la ele blah blah?"
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 19.02.2007 21:16
Am fost si eu acolo la Primarie sa urmaresc discutiile cu cei 4 "titani" si sincer am plecat cu un gust amar. Deoarece au deviat de la subiectul emisiunii "Miorita in Europa" Au inceput foarte bine cand au filosofat despre branza :) si roman, dar cand au implicat politica.... Popescu o bagat tema de fapt mentionand numele magic "BASESCU". Era un domn in spatele meu si cand o auzit numele lui basescu o spus: "L-o mancat in c*r pe asta sa zica de Presedinte" Si ii dau dreptate, fiind ca Popescu o stricat tot!

cat despre reclamele bagate cu tona... or fost nevoiti pentru ca sponsorii au bagat bani grei in emisiunea asta si na... daca asa o stat scris in contract.

Hurezeanu, Plesu si Liiceanu mi-au placut foarte mult, dar Popescu nu isi avea locul intre ei. Nici nu inteleg de ce l-o chemat tocmai pe el.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 19.02.2007 21:49
Hmmmmm.....
Eu m-am abtinut sa spun de cine mi-a placut!
Dar, nu mi-a placut de un Hurezeanu care cunoaste orasul noastru poate mai bine decat mine si a vb de el ca de marele necunoscut!
Nu mi-a placut de Plesu, eternul comunist, care avea o problema cu Marilena....si poate cu a sa constiinta incarcata, prea incarcata!
Sincer, de Liiceanu nu imi mai place de loc de cand face "apel " la lichelele printre care se afla si domnia sa. Cat despre afacerea Cioran-Humanitas......nu, nu ar trebui sa placa nimanui, dar poate ma insel.
Sa nu ne placa un CTP, un Badea, un......tzontzonel ce are curajul sa prinda berbecul de coarne? Mie imi place, insa nu mi-a placut duelul orgoliilor intre CTP si LIIceanu. Si balbele prea respectabililor invitati care parca gandeau cu acelasi creier!
Nu exclud posibilitatea sa nu fie asa, insa.......
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 20.02.2007 00:06
Nu stiu de unde ai scos tu cum ca Plesu ar fi "eternul comunist" :?: Cred ca gresesti persoana! Cat despre domnu de la Gandul... se crede prea mare si prea tare, de fapt dand dovada ca nu stie decat politica aceea mizerabila de pe Dambovita.

Nu te inteleg de ce ataci anumite persoane bazat pe trecutul lor sau pe caracterul lor. Liiceanu si Plesu sunt filosofi, au fost invitati sa-si spuna parerea despre tema emisiunii... sau na... trebuia sa-si spuna parerea. Ar fi ridicol sa criticam acuma fiecare personalitate (fie din prezent, fie din trecut) datorita caracterului, viciilor, apartenenta politica samd. Atunci ar trebui sa ne fie scarba de Stefan cel Mare ca era mare "iubaret" de femei, sa-l uram pe Iorga pentru ca era de partea extremei drepte, pe Cuza ca o favorizat in jurul sau oameni corupti etc etc.

Poate ca sunt Liiceanu si Plesu ceva mai ingamfati decat ar trebui, dar eu cred ca statutul lor in societate este undeva sus, din punct de vedere intelectual, si asta le permite un anumit grad de mandrie/superioritate. (Si aici is SIGUR ca gigel o sa ma contrazica) :P

De Hurezeanu nu ma leg, pentru ca il stiu prea bine si este un alt om in spatele camerelor de filmat (in sensul pozitv ma refer)

Si acuma revin la tema Liiceanu. Daca incepi sa-l critici, draga gigele, pentru diferite actiuni pe care le face atunci inseamna ca tu nici nu asculti ideile sale. Tu numai stai... te uiti la el... si-ti spui continuu in minte: Afaceri urate, "apel" la lichele, afaceri urate! Mi se pare ca-l judeci doar dupa cum este el ca om, nu dupa conditia lui ca si intelectual.

In fine... daca nu-ti place de niciunu din cei 3 atunci n-am ce-ti face. E parerea ta. ;)

Posts: 11
Joined: 06.01.2007 01:06
PostPosted: 20.02.2007 00:14
Ce insemna Sibiul pentru d-nii Plesu si Liiceanu ?

Pina in 1986, Paltinisul pentru d-l Liiceanu era "locul "unde se manca cel mai bun cas (poate cu rosii!) si cea mai buna brinza ! Ciobanii, prieteni cu Noica(motiv de vacante), il serveau pe domnul de la Bucuresti cu toate bunatatile casei. La fel ca si chelnerii si bucataresele de la hotelul partidului !
Moartea lui Noica aduce o mica pauza in...vacantele de la Sibiu .


Dupa 1990 d-l Liiceanu se reintorce la Sibiu, in cautarea lui Relu Cioran(fratele lui Emil Cioran). Realizeaza un film despre Emil Cioran (f. bun) si...
devine interesat , din nou, de zona. Miorita coboara de la Paltinis la...Rasinari ! Vizite dese, cu mese imbelsugate, cu prietenul Plesu adus la
gazdele primitoare din Sibiu...si, bineinteles, o mica librarie ! Chiar in buricul tirgului. Si ma opresc aici pentru ca nu vreu sa deranjez pe nimeni.
Nici chiar pe prieteni mei naivi care le-au acordat aceasta ospitalitate si care simt un gust amar peste ani !
Apropos de Noica, inafara de a-l publica (ca si multi altii) ce -au realizat din dorintele marelui filozof, vis-a vis de Sibiu sau Paltinis ? Sustin cumva o Scoala de Vara care sa poarte numele filozofului ?
...Din pacate, uneori este mai bine sa-i cunosti de la televizor, decit in realitate!
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 20.02.2007 02:47
puscas wrote:...Din pacate, uneori este mai bine sa-i cunosti de la televizor, decit in realitate!


Atunci inseamna ca vrei o minciuna dulce-amaruie decat adevarul! Eu nu pot sa am incredere in niciun post de televiziune. De fapt nici in presa scrisa sau stirile de la radio. Antena 3 e manipulata de asa numitii "conservatori". protv, prima, b1tv si multi altii is sutinatori psd, iar relaitatea tv (desi e a lui vantu) mi se pare cel mai echidistant dar creaza foarte des "minciunele".

Ca intotdeauna... oamenilor le plac barfele despre personalitati si nu valoarea lor, fie ea artistica sau intelectuala. Si nici nu i-am prezentat pe Liiceanu sau pe Plesu ca si marii crainici, ci am incercat sa pun in antiteza ideile valoroase ale lui Liiceanu si Plesu si penibilitatea lui Tudor Popescu. Daca v-ati uitat atenti la mimica fiecaruia, atunci ati observat ca Tudor Popescu facea pe nerabadatorul, "mi-se-rupistul" si marele critic de politica. Pe cand ceilalti trei au incercat sa fie moderati si calmi in anumite situatii nefavorabile.

Concluzia: emisiunea a inceput bine, a continuat rau si s-a terminat sec. Datorita unui om cu impresii de Bucuresti si unei teme deja arhivorbite (Basescu).

Posts: 11
Joined: 06.01.2007 01:06
PostPosted: 20.02.2007 11:20
Referitor la "Ca intotdeauna... oamenilor le plac barfele despre personalitati si nu valoarea lor" :

Nu ma intereseaza Tudor Popescu. Nu-i cumpar cartile (cel putin una ar trebui sa am in biblioteca) , iar editorialele i le trec doar in revista.
Am cumparat si cumpar Plesu si Liiceanu.
Nu ma intereseaza birfe, povesti romantate sau altceva de genul acesta. Ma intereseaza sa cunosc personal oamenii , nu pe sticla, nu pe scena ci in spatele acestora ! Si pe unii i-am cunoscut.
Din respect pentru sibieni(daca-l au) puteau pregati acesta intilnire.
Nu mergem cu aceleasi povesti la Sibiu, Moldova Noua, Husi sau Cluj.
Cind te intorci in locurile unde te-ai simtit iubit si onorat , parca ai o obligatie morala sa daruiesti ceva mai mult, nu doar sa bifezi o actiune pe agenda !
...Sau poate ca si pentru ei sibienii sunt si raman niste provinciali(apropos de un alt subiect de pe forum) ,iar Sibiul un oras cu miros de...brinza !
Cat depre media, am o parere formata din puterea de a discerne intre adevar si minciuna, manipulare si obiectivitate, deontologie profesionala si mediocritate profesionala !
Am o virsta la care, daca butonez telecomanda (tot mai rar se intimpla) , fie ma opresc la VH 1 sau la reportaje de pe alte meleaguri, fie urmaresc ceva stiri privind invatamintul si fiscalitatea , care ma intereseaza personal. Parerile, impresiile si scirba altor personaje nu fac parte din agenda mea zilnica. Mai degraba va urmaresc pe voi pe acest forum; sunteti tineri, faini, comunicativi si chiar transmiteti si daruiti ceva din spiritul locului.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 21.02.2007 19:18
Imi este greu, daca nu imposibil sa il elogiez pe Hitler pentru Mein Kumpf asa cum imi este peste putiinta sa-l privesc pe Liiceanu, Plesu, si ma opresc aici, ca despre asta e vba. Despre altii in alt topic!
Poate e prea mult, dar e ca si cum i-as fi recunoscator lui Ceausescu pentru ca majoritatea romanilor aveau un scop in viata.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 21.02.2007 19:18
D-na puscas......toata stima!!!!!!!
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 21.02.2007 22:32
Va inteleg dispretul fata de Liiceanu si Plesu... dar repet: un intelectual nu trebuie admirat pentru ceea ce este, ci pentru ceea ce spune. Daca ideile lor sunt aiurea si daca si alea sunt contestabile... atunci ma mut in Kongo :lol:

Si inca ceva: Pe un om ca Hitler nu-l poti aprecia nici dupa ceea ce era ca personana, dar nici dupa cartea sa. Nu era un intelectual... ci buturuga mica... cea care a daramat carul mare! Paradoxal... multe chestii din ce o scris in carte s-au infaptuit. De ce... pentru ca nimeni nu era interesat de ceea ce spune un "oarecare" inainte de razboi.

Imi place sa-i ascult pe Plesu si Liiceanu si nu ma intereseaza trecutul lor. Cu totii avem ceva in istoria noastra de care nu ne mandrim, sau vom avea (depinde de caz).

P.S: Dar sa nu credeti ca-i idolizez! :wink:
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 22.02.2007 16:43
Uite polemica....tratati-o ca atare: imi spui sa nu inteleg altceva decat spui, dar tu intelegi altceva decat ceea ce spun eu. Priviti-l pe Hitler asa cum l-am infatisat mai sus. Atunci suntem chit, ca EU, intotdeauna sunt chit, dar asta-i alta poveste. Cu toate astea nu sunt povestitor, nici macar magician, desi, as fi vrut tare mult.
Bat campii.... :) :) (sorry, nu am putut sa ma abtin)
iNTELEGI?


Intelectual...hmmm...etimologic vorbind(ete un tzontzonel care se crede Pruteanu)....dar stati putin: cine este intelectual? Intelectual in raport cu ce? Cu unele valori pe care le acceptam, fiecare, individual? Pentru ca atunci se poate sa fim de acord ca nu suntem de acord. Se poate ca Hitler sa fie un intelectual din perspectiva antropologiei politice, tot asa cum Liiceanu, Plesu ori alti tzontzonei sunt intelectuali din prisma... :roll: ....sa-mi spuna cineva ce prisma, ca stau prost cu stiintele exacte!

Istoria...uite ceva pe gustul meu. Imi place atat de mult, mai mult decat atat chiar, dar nu pot vb niciodata de ea!
:) :)

Atat, ca mai am ceva de facut: sa bat campii!
Next

Return to Sibiu Capitala Culturala Europeana 2007

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron