SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Articol Capital

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
User avatar
Posts: 12
Joined: 30.07.2006 03:17
Location: SIBIU
PostPosted: 01.11.2006 13:41
O incercare de clasificare a oraselor tari dupa mai multe criterii.....totusi ca sa incerc sa-mi patrez obiectivitatea zic ca cel putin locul 2 era meritoriu (asta ca sa nu zica sibianul din mine altceva) ...ei zic ca bucurestiul nu a participat la aceasta clasificare pt ca vezi doamne era lider clar....in unele domenii nu contest, insa ca, calitate a vietii ma indoiesc profund.....anyway, here's the link http://www.capital.ro/index.php?a=25412&shift=1
SB - like no other, and proud of it...!
User avatar
Posts: 69
Joined: 13.10.2006 21:16
PostPosted: 01.11.2006 18:17
"nu contest, insa ca, calitate a vietii ma indoiesc profund..." [citat]

Ai dreptate...sunt de ca...ca bucurestenii!! Si ii mai auzi...mergem in provincie la Sibiu...de parca ar merge intr-o comuna pe undeva...
M-am convins de ei...de mult.
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 01.11.2006 19:39
acum daca tinem cont de ce criterii s-a tinut cont in alcatuirea acelui clasament..... poate nu e chiar asa departe de adevar.

"CRITERIILE au fost: accesul la infrastructura de transport (aeroport, autostrada, drum european reabilitat, cale ferata principala), accesul la comert modern (hipermarket, cash&carry, mall), accesul la educatie, la cultura (teatru, opera si filarmonica, cinematograf), situatia economica (salariul mediu, rata somajului, investitiile straine per capita), preturile din imobiliare, gradul de poluare (a aerului, apei si solului), accesul la munte si mare, accesul la manifestari sportive, existenta unei gradini zoologice, rata criminalitatii, dar si distanta pana la granita cu UE. Fiecare a primit in media finala o pondere intre 5% si 15%."

Cred ca tinand cont de aceste criterii am putea spune ca Sibiul are ceva minusuri:
-autostrada
-hipermarket, cash&carry, mall (btw: METRO intra la hyper sau supermarket.... sau poate doar la cash&carry) oricum de aici ne lipseasc sau mai bine zis lipseau in momentul cand s-a facut acest sondaj cel putin 2
-cinematograf (daca cineva imi spune ca ARTA poate intra la categoria cinematograf sunt gata sa deschid un topic nou asa dau contraargumente)
-distanta pana la granita cu UE. (suntem o tzara departe ....)

Ce mai vroiam sa zic eu este ca poate fiind sibieni ne loveste putin in orgoliu acest loc 3 tinand cont ca vedem cat se lucreaza in sibiu si cat de multe s-au facut in ultimul timp in sibiu. Eu unu sunt multumit de aproape tot ce se face in sibiu si nu cred ca acel sondaj o sa ma dea peste cap. Lasa sa fie ei pe primu loc si noi sa "TRAIM MAI BINE" :P

Si apoi chiar nu pot comenta mai multe ca nu am mai fost nici in Timisoara si nici in Constanta de o gramada de timp... si daca as vorbia as vorbi in necunostinta de cauza.
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron