SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Renovare Turnul Sfatului !

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.10.2006 09:10
Nu am mai fost in Turnul Sfatului din Septembrie, dar in zilele alea am vazut ca se lucra la ultimul etaj unde au pus niste reflectoare. Grinzile au fost curatate, de semnaturi si de zugraveala dar geamurile din pacate au fost iar semnate de niste copii, atunci am vazut doar un geam pe care un destept a scris "bragoo + tania" .. copiii astia .. :mallet: dar probabil o sa le rezolve si pe restu :(

Geamurile care au fost montate sunt cu sticla termopan dar cu rama din lemn, sunt 99% ca e lemn sau ceva prefabricat din lemn. Eu as fi pus totusi geamuri normale, asa cum sunt la turnul Bisericii Evanghelice, un turn care este f bine ingrijit, cei care au fost acolo probabil au vazut :)

Sunt tare curios cum o sa astupe tuburile de plastic prin care trec firele de curent, sunt destul de multe si deocamdata arata f urat :( si sper ca fac cumva sa il termine pana in 2007.
Attachments
reflectoare-turnul-sfatului-sibiu.jpg
Reflectoarele din ultimul etaj al Turnului Sfatului
reflectoare-turnul-sfatului-sibiu.jpg (72.92 KiB) Viewed 15317 times
instalatie-electrica-turnul-sfatului-sibiu.jpg
Instalatie electrica pentru reflectoare si probabil Camere de luat vederi.
instalatie-electrica-turnul-sfatului-sibiu.jpg (75.43 KiB) Viewed 15317 times

Posts: 3
Joined: 19.03.2006 10:42
PostPosted: 05.10.2006 14:21
Este urat ca au pus geamuri cu sticla termopan. Au facut campania "Nu termopanelor in centrul istoric" si si-au dat cu sigla in cap. Orice om cu oarece simt estetic vede ca nu e normal sa apara intr-un turn vechi de sute de ani tamplarie din seculul XX. Arhitectul cred ca sufera la capitolul profesionalism. Pacat.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 05.10.2006 18:47
Am mai vazut cateva persoane pe forum care contesta faptul ca au pus termopane in Turnul Sfatului .. si ca si-au dat cu firma in cap dupa ce au facut campania "Nu termopanelor in centrul istoric" ...
ATENTIE !!! .. campania se numea "Nu tamplariei PVC in centrul istoric!" si nu era o campanie ANTI geam termopan ci o campanie ANTI ramelor de plastic a geamurilor termopan ( cel putin asa am inteles eu la vremea aceea )

pana la urma am gasit si un citat al primarului in legatura cu campania asta

Klaus johannis wrote:"Dorim sa le explicam sibienilor de ce ferestrele si usile din plastic nu
sunt bune in centrul istoric al Sibiului - precizeaza primarul Klaus Johannis.

Noi vrem sa facem aceasta campanie tocmai pentru a preveni extinderea folosirii acestui tip de tamplarie din plastic. Evident ca ne preocupa si celalalt aspect de a verifica si de a readuce proprietarii in situatia in care folosesc materiale conforme. Situatia este, insa, un pic mai complexa in centrul istoric deoarece legislatia, dupa parerea mea, nu este bine pusa la punct. Daca cineva face o lucrare in centrul istoric, fara autorizatie de construire, atunci noi putem doar sa constatam acest lucru si sa facem o plangere la Politie pentru intocmirea unui dosar penal. Procedural, aceste chestiuni dureaza mult si, din cunostintele pe care le am eu despre astfel de situatii, niciodata nu s-a lasat cu ceva concret. Si atunci, probabil, unii comercianti, in elanul lor, ignora aceste legi. Cred ca este, totusi, foarte important sa fie constientizati sibienii de ce nu e bine sa accepte si sa promoveze aceste tamplarii din plastic.

Experienta arata ca o astfel de campanie da rezultate de multe ori mai bune decat actiunile punitive. Noi nu suntem impotriva modernizarii cladirilor, nici impotriva termopanelor, insa tamplaria din PVC nu se potriveste in centrul istoric si este, de altfel, interzisa prin regulamentul de urbanism al centrului istoric. Dar totusi se practica... Asa cum hotia este interzisa si totusi se practica. Ar fi utila schimbarea legislatiei, dar asta depinde in mica masura de noi. In general, oamenii reactioneaza foarte rapid daca sunt amendati. Aceste proceduri de sesizari si doasre inaintate la Politie sunt proceduri birocratice destul de anevoioase si fara efecte imediate. Ar fi mult mai util ca legislatia sa permita Primariei sa verifice si sa-l amendeze pe cel care face astfel de lucrari si, in paralel, eventual, sa intocmeasca un dosar care se inainteaza la Politie. Eu cred ca ferestrele si usile din PVC existente se vor schimba. Cred ca oamenii isi vor da seama ca ii dezavantajeaza, ca nu aduc un plus cladirii, ci un minus. Aceste chestiuni, de regula, dureaza ani de zile. Poate va amintiti cum arata centrul istoric in anul 2000 si cum aproape nimeni nu dorea sa locuiasca acolo.

A fost o zona cu foarte multe locuinte sociale. Iata ca, in cativa ani, impreuna cu reprezentantii media, GTZ si Ordinul Arhitectilor, am schimbat mentalitatile. Centrul istoric al Sibiului a redevenit atractiv, interesant. Rezultatul? Multa lume doreste sa locuiasca acolo. Pretul locuintelor a crescut foarte mult in zona istorica si aceasta atractivitate a centrului istoric sigur va face ca si aceste greseli in modernizarea cladirilor sa fie ameliorate. O astfel de fereastra poate fi inlocuita. Poate nu intr-un an, doi, dar, cu timpul, oamenii isi vor da seama ca nu arata bine cladirea si nu este conform
regulamentului de urbanism al centrului istoric."


cam atat am avut de spus in legatura cu campania "Nu tamplariei PVC in centrul istoric!".

ma repet, si eu as fi preferat sa nu fi pus geam termopan, ci geam normal dar daca asa s-a hotarat ce sa mai zik ... e bun si asta.
Attachments
geam-zgariat.jpg
geam-zgariat.jpg (47.13 KiB) Viewed 15286 times

Posts: 10
Joined: 14.07.2006 12:18
PostPosted: 06.10.2006 11:13
La Turnul Sfatului nu merge nici macar sticla din geam termopan. Astepti sa respire istorie geamurile alea ori cand vezi sticlele cu aluminiu intre ele nu arata bine. Era suficient sa puna sticla obisnuita, doar nu doarme cineva acolo.
Problema e sa spele geamurile nu sa puna termopane :shock:
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 09.10.2006 15:27
nici nu s-a renovat bine turnul sfatului, ca s-au trezit niste oameni fara pic de minte sa zgarie geamurile...marie+ion=love...iachhh!!!
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 09.10.2006 19:42
"astia e" romanii nostrii , ce vrei si tu . Atata au invatat in ... (nu stiu cati ani de scoala au facut)... ca pe-acasa sigur nu prea au stat sa-i prinda pe primii 7.
Pacat...
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.

Posts: 121
Joined: 04.02.2006 14:20
PostPosted: 10.10.2006 12:49
...si uite asa ne castigam un renume in cultura europeana...
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 11.10.2006 19:06
:cry:
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 11.10.2006 20:38
Stiam eu ca am facut poze si la texte in alta limba, am cautat si am gasit :D

Este careva prin germnia sau in alte locuri unde exista vreo cladire istorica, sa ne trimita niste poze sa vedem daca si acolo isi lasa oamenii amprenta pe orice coltisor ???
Attachments
turnul-sfatului-ich-liebe-roumanie.jpg
Asta zice ca iubeste romania, dar nu putea mai bine sa puna un PostIt :D ... sau altceva sa nu se vada asa urat.
turnul-sfatului-ich-liebe-roumanie.jpg (76.26 KiB) Viewed 15165 times
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 21.10.2006 22:21
In turnul Sfatului totul este exact ca acum cateva luni, la ultimul etaj abea ai loc sa te misti de schele, instalatia de pe pereti e la fel, nu au acoperit nici unul din tuburile trase pe pereti, care oricum arata ca naiba.

Am vorbit putin si cu domnul de la intrare, parea si el destul de dezamagit ca au venit aia acum cateva luni si si-au lasat toate schelele prin turn (la primul etaj sunt depozitate frumos cateva, la etajul cu ceasul e plin de schele montate si la ultimul etaj la fel :( ), firele arata ca naiba ..pe tavanul din primul etaj atarna acum cateva tuburi de fire care pleaca dintr-un tablou electric montat la domnul cu biletele. Probabil acolo vor fi si monitoarele cu care vor supraveghea .. copii sa nu mai scrie pe geam :(.

Eu nu inteleg , chiar este nevoie de atata instalatie pt iluminarea turnului .. su ce naiba vor sa faca acolo ? La camerele de luat vederi de ce nu ales o solutie wireless ... sa mai scada numarul tuburilor trase pe pereti.

Oare au de gand sa gate pana in 2007 sau lasa turnul in halul in care este acum :(

Asa arata turnul acum si tot cam asa arata si acum vreo 2 luni :(

User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 23.10.2006 21:17
foarte frumoasa panorama...nu am mai fost de foarte demult acolo..si e deosebit sa il "vizitezi" astfel
PS: am vazut ca pana si fanii Stelei au ajuns pe acolo cu cate ceva de scrijelit in mânã
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 07.01.2007 12:23
In 5 ianuarie am fost iar prin Turnul Sfatului sa vad ce s-a mai schimbat acolo, nu mi-a placut deloc ce am vazut la ultimul etaj :(

- schelele nu mai sunt intinse peste tot etajul, acum sunt puse frumos in colturile turnului, in fiecare colt sunt schele metalice sau resturi de rigips, e drept .. asezate frumos...

- mesajele de bine , de dragoste scrise pe grinzile de lemn ale turnului se inmultesc pe zi ce trece, pana acum foloseau creta si markere, acum a aparut au aparut si altii mai destepti cu spray-uri ( cred ) :evil:

Image

Image
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 07.01.2007 14:22
proasta crestere ! :evil:
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...

Posts: 208
Joined: 04.01.2007 23:01
PostPosted: 07.01.2007 16:59
Poate ca ar trebui date amenzi foarte usturatoare ca sa se stie ca prostia costa... si daca ghita va trebui sa scoata din buzunar 20 milioane ca scrie ca o iubeste pe veta poate va cauta alt mod sa-si manifeste dragostea.

Posts: 141
Joined: 12.07.2006 16:45
PostPosted: 30.04.2007 15:23
Se pare ca lucrarile sau terminat: http://www.tvr.ro/articol.php?id=6232&c=99
Next

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron