SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Doriti un PUZZLE Hermannstadt/Sibiu?

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...
Pentru care din Variante ati opta EVENTUAL sa cumparati un PUZZLE? (NU sa CUMPARATI OBLIGATORIU!)

1. Bucurestii Vechi
0
No votes
2.Trzburg/Bran
0
No votes
3.Schburg/Sighisoara
0
No votes
4.Cibinium/Hermannstadt/Sibiu
5
100%

Total votes : 5

PostPosted: 03.05.2011 15:03
1.

Tocmai am primit un mesaj de la graficianul Radu Oltean din Bucuresti.
Ar dori sa faca un PUZZLE cu eventual:

Bucurestii Vechi

Cibinium/Hermannstadt/Nagy-Seben/Sibiu 1650?

Trzburg/Bran sau

Castrum Sex/Schburg/Segesvr/Sighisoara

Intrebarea este de fapt un sondaj de marketing..cu cat mai multi semneaza, cu atat mai multi cumparatori virtuali/reali exista..cumparatorii reali conteaza de fapt.
Dupa parerea mea, ar fi foarte necesar in orice casa..poate ramane ca puzzle, poate fi asamblat si pus in rama ca tablou...si de fapt copiii mari si mici si parintii lor vor avea sub ochi ce a fost orasul si de ce trebuie pastrat macar cat mai este..daca se poate, REFACUT...
Sa nu ma intelegeti gresit..nu fac reclama..insa consider ca este necesar in educatia atat a maturilor cat si a copiilor.. si interesant..

___________________________________________________________________________________________________
Dau insa aici mesajul original Radu Oltean cu anexele-imagini..si deschid un poll pentru raspunsuri.

Dragi prieteni

Eu si cu un prieten vrem sa producem un puzzle cu unul din desenele mele-reconstituire de oras. Prin acest mesaj facem un mic studiu de marketing printre cunoscuti si prieteni pentru a alege solutia cea mai buna. Daca tot facem investitia, macar sa iasa ceva bine.
raspundeti la intrebari:
Care din desene credeti ca s-ar preta cel mai bine:\
Sibiu, Sighisoara, Bucuresti, Bran (vezi atas)
ganditi-va din toate puntele de vedere, incercati sa va puneti in pielea unui turist, uitati-va la grafica, daca va place, etc.
Cate piese sa fie? 500 sau 1000
Eu, personal inclin catre 500 (e mai accesibil si...mai ieftin)

Daca aveti alte pareri...

Multam fain
cu bine

--
Radu Oltean

ART HISTORIA
http://www.historyarts.ro
http://art-historia.blogspot.com/

http://art-historia.blogspot.com/2009/04/afisele-art-historia.html

______________________________________________________________________________________________
unele se deschid prin dublu-KLICK, deci KLICK pe imagine, apoi colt-dreapta-sus dreptunghi-cu-sageata inca o data KLICK:

__________________________________________________________________________________________________

si aici exemple pe mai departe, pentru a va da seama cum arata ORASUL...in reconstituirile Radu Oltean:

poate ar fi bine sa le vedeti direct, de fapt sunt mult mai multe afise acolo:

http://art-historia.blogspot.com/2009/04/afisele-art-historia.html

___________________________________________________________________________________________________

referitor la poll:

Sondajul de Marketing NU este contract de vanzare-cumparare. Deci OPINIA exprimata nu inseamna ca va angajati sa cumparati.

nu stiu clar, se poate sa vreti si una si alta..atunci marcati clar toate optiunile...
aveti de fapt si adresele Radu Oltean acolo mai sus in email. le-am activat html in pagina respectiva o data deschisa, gasiti adresa de email..ar fi bine sa raspundeti DIRECT acolo, nu stiu de cate ori o sa se uite aici pe pagina sa vada cati doritori sunt...desi ii voi trimite ACEST LINK sa-l poata consulta zi-de-zi.
Dar raspundeti neaparat si la poll...

Cu cat mai multi ptr. Hermannstadt/Sibiu (banuiesc ca merge pe varianta 500 exemplare) cu atat mai mult cresc sansele de a deveni MAI IEFTINA chestia..
Deci dansul pune la ALEGERE intre aceste variante.. varianta cu cei mai multi doritori castiga..daca mai exista insa alti 500 de doritori..ptr alta varianta, posibil sa creeze doua sau mai multe variante... nu stiu..insa banuiesc ca daca are ptr fiecare din cele 4 variante minimal 500 cumparatori/virtual-reali...face simplu toate 4 variantele.
___________________________________________________________________________________________________________

Ca sa intelegeti mai bine cum de s-a ajuns la acest topic...

Domnul Radu Oltean a trimis un email comun adresat multor cunoscuti si prieteni, multi implicati activ in cercetare si multi pasionati de istorie in genere, activi pe blogguri, forum-uri, etc.

Raspunsul meu adresat Domnuilui Radu Oltean lamureste de ce am deschis acest topic:

Parerea mea personal clar..unul cu Hermannstadt/Sibiu..dar nu este eficienta, ci subiectiva..si de aceea am recurs la alta metoda...mai simplu..

Pai am facut publica toata chestiunea in Hermannstadt/Sibiu pe pagina

http://www.sibiul.ro
FORUM Sibiul Vechi..aici aveti direct LINK-ul:

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?f=2&t=4630

sa vedem ...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg
89077 Ulm/Soeflingen

_______________________________________________________________________________________________

Dau si pe mai departe ca exemplu cateva raspunsuri adresate fie mie, fie Domnului Radu Oltean, din motive de securitate la semnatura dau numai initiale, dar unde stiu localitatea de unde provine persoana, dau si localitatea, fiindca aici intervine eventual subiectivismul, asa-zisul patriotism local, care, hotarat, influenteaza alegerea VIRTUALA de PUZZLE dorit:

I.A. Sibiu
Dac? ar fi s? fie, toate ar fi bune pentru copii mai mari, de?i grafica se adreseaz? mai ales adul?ilor. Nu este suficient de atractiv? pentru copii.
_________________________________________________________________________________

L.R.
Bran. Sugestia mea e legata de grafica per se, nici un alt considerent.
_________________________________________________________________________________

D.B. Bucuresti:

Draga Radu,
Problema pe care o identific eu este ca dpdv al imaginii de puzzle Bucurestiul sau Sibiul sunt cele mai potrivite. Sunt incarcate, au multe detalii si de aceea sunt interersante pentru asa ceva. Dar nu stiu ce piata ai pentru ele...

In schimb, dpdv al clientelei cred ca Bran-ul este o alegere mai sigura. Un puzzle cu Bran il poti vinde si la Bucuresti, in schimb unul cu Bucurestiul nu cred ca poate avea mare succes la Bran. Asta ca sa nu mai spun ca cei de la Bran ti-au cerut deja puzzle-ul....

Poate ar fi o idee buna sa folosesti doar jumatatea din deapta a posterului cu Bran-ul, aceea cu castelul, ca altfel tot afisul are multe zone moarte pentru un puzzle. Si as face 500 buc sa vad cum sta treaba. Dupa care, daca merge, m-as gandi la un tiraj mai mare, precum si la celelalte obiective la care ai deja poster facut.

Sper ca sugestiile mele sa-ti fie de folos.

Numai bine.
________________________________________________________________________________

T.S. Brasov

Oricum fiecare striga aici numele orasului prefertat, ergo: Brasov!

Radu, pe bune ar fi ceva. Se duce lipsa la greu la articole de acest fel si Tara Baresi face 800 de ani anul acesta. O sa vina o gramada de turisti anul acesta, in 17.09 este intalnirea sasilor la BV, si este deja cert, ca va veni foarte multa lume. Chiar ai putea sa te interesezi de un stand si costurile aferente pentru 17.09, cred ca merita.

Puzzle de 500 a Brasovului ar cumpara fiecare bunica pentru nepotii ei si o sa fie plin de bunici in 17.09.

Numai bine
_____________________________________________________________________________________

C.B.
Sighisoara sau Bucuresti, 500 de bucati.

La Sibiu, cladirile prea seamana, va fi prea greu de facut.

Bran e prea simplu, poate pentru copii.
__________________________________________________________________________________________

A.C.
Mie mi se pare ca un puzzle trebuie sa fie spectaculos cand a fost terminat. In acest sens, afisul BUCURESTI mi se pare cel mai interesant pentru un puzzle de 500 bucati.

Sunt curioasa pe care il veti alege in final, asa ca tineti-ma la curent va rog.
A
_____________________________________________________________________________________________________

Ati putea si Domniile Voastre sa va implicati in discutie aici..deci sa comentati eventual, sa va exprimati preferintele..puteti s-o faceti fie prin poll Sondajul de opinie, fie prin continuarea acestui topic, raspunzand si aratandu-va obiectiv sau subiectiv PARERILE...fie prin amandoua..fara grija, acest topic ESTE CITIT de toti cei ce sunt implicati in discutie, deci implicit si de direct interesatul Radu Oltean.

Parerea mea subiectiva la sange mi-am exprimat-o mereu:
SIBIU &... RESTUL LUMII POTOPUL...
clar

Cum credeti...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg
PostPosted: 05.05.2011 13:11
Sibiu clar :)
http://www.hattrick.org - Hattrick - The original online football manager game

Return to Sibiul Vechi