SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Gustav Seivert: Hermannstadt. 1859 (Istoria Orasului)

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 09.02.2009 09:13
1.

Este vorba despre o carte extrem de rara,
Gustav Seivert: Die Stadt Hermannstadt, 1859.

Dau aici titlul complet:

Die Stadt Hermannstadt

eine historische Skizze

von Gustav Seivert

Hermannstadt 1859
Druck und Verlag von Theodor Steinhaußen
:


Die Stadt Hermannstadt

1.Este numai Istoria Orasului de la 1141 pana pe la integrarea definitiva a Transilvaniei in Tarile Casei de Austria.(1692). (nu in Austria..care nu exista pana la 1806 ca Imperiu)..ci personal celor din Casa de Austria (familia, dinastia) care erau concomitent Regi peste Ungaria, Bohemia, Galitia si Lodomeria & ..& ... Mari Principi de Transilvania si Imparati ai Sfantului Imperiu Roman.

2.Si cartea este aproape necunoscuta..s-a uitat de ea ...
Pentru ca totusi poate cineva..eu sau altii s-ar indura sa traduca secvente din ea..sau toata..sau sa lucreze cu ea...consider necesar sa nu se piarda aiurea...(bine, eu imi fac CD cu astea si gata..dar ceilalti?)...

3.Problema este..cartea este PDF, WinRar impachetata, si are sub 8 MB in total...
Or, pro pachet de date am aici acceptanta pana la 5 MB.
Am incercat s-o impart in doua pachete a cate 4,1 MB sa am o rezerva..nu mi-a reusit...
nu reusesc s-o impart in 2 in WinRar..am stiut odata..dar acum nu-mi mai merge..

4.o sa caut LINK-ul din nou..si-l pun..dar daca dispare de pe server?

Eu am luat-o dar n-o pot baga aici....si e pacat...


5. Acum dau totusi LINK-ul direct..este cum am zis in PDF pe Google-Books..complet pe gratis si fara paduchi pe langa..cca 8MB.
Sfatul meu este, indiferent ca cunoasteti sau nu limba... sa v-o luati pe o CD...nu stiti cand si cum aveti nevoie de ea..sa nu dispara de pe server.
Parca nici nu-i asa mare..cca 160 pg.asa ca v-o puteti direct imprima..nu e mare lucru...

Deci:

Gustav Seivert: Die Stadt Hermannstadt:


http://books.google.de/books?id=VbcAAAAAcAAJ&printsec=frontcover&dq=Hermannstadt.#PPA1,M1

S-ar putea sa va foloseasca totusi...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg
Last edited by Retras la cerere on 14.01.2013 20:29, edited 11 times in total.

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 09.02.2009 18:01
Georg Schoenpflug von Gam wrote:1.

Este vorba despre o carte extrem de rara, Gustav Seivert: Hermannstadt, 1856.
Este numai Istoria Orasului pana pe la venirea Imperialilor.(1600 si ceva).
Si cartea este aproape necunoscuta..s-a uitat de ea ...
Pentru ca totusi poate cineva..eu sau altii s-ar indura sa traduca secvente din ea..sau toata..sau sa lucreze cu ea...consider necesar sa nuse piarda aiurea...(bine, eu imi fac CD cu astea si gata..dar ceilalti?)...
Problema este..cartea este PDF, WinRar impachetata, si are sub 8 MB in total...
Or, pro pachet de date am aici acceptanta pana la 5 MB.
Am incercat s-o impart in doua pachete a cate 4,1 MB sa am o rezerva..nu stiu daca mi-a reusit...

nu reusesc s-o impart in 2 in WinRar..am stiut odata..dar acum nu-mi mai merge..o sa caut LINK-ul din nou..si-l pun..dar daca dispare de pe server?
Eu am luat-o dar n-o pot baga aici....si e pacat...



este intradevar o carte foarte buna. se pare ca stramosii nostrii din secolul 19 erau mai interesati a scrie istorii ale Sibiului. cartea se afla la biblioteca teusch, la ASTRA si la biblioteca Brukenthal.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 17.02.2009 00:43
3.


Este de fapt PRIMA ISTORIE a orasului..si cand o citesti..vezi ca tot ce scriu astia acum el a spus-o mai concret si clar la1859 au trecut vreo 150 ani..si nimic nou..inca astia..si Sigerus..au luat numai ce li s-a parut lor..dar toata cartea merita sa fie republicata si citita. eventual tradusa..toate povestile despre..sunt luate din el...

dupa ce-am recitit-o acum mi-am dat seama ca-i inutil..carti exista.nu se citesc..si daca unul o face scoate el chestia drept NOUA...si tocmai pe asta..de unde are chestia..nu-l pomeneste...aici includ TOATA gasca de istorici ai Marginii..de orice na!..tie!....
asa ca..baieti..invatati limbile latina, maghiara germana..ca in engleza din Harlem nu s-a scris inca istoria orasului....

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 30.01.2011 01:09
4.

Am incercat inca o data sa o incarc aici..raspunsul...the file is too big..maximal accepted file...5 MB.
Dar am observat ca la reasezarea noua a paginii sibiul.ro a aparut o modificare usoara in LINK, in loc de J mi-a aparut ] si link-ul nu mai functiona nici cu slujbe..am corectat LINK-ul sus..acum functioneaza...

Puteti folosi cu incredere..e numai pdf si are cca 8 MB...


Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron