SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Sibiul si legende...

"Avem un oras frumos" zicea cineva odata. Hai sa le aratam tuturor ce se poate vedea la noi , pentru ca se poate...

Posts: 21
Joined: 26.09.2008 18:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.09.2008 21:56
iulian_m wrote:Fly, exista o ghiulea de tun (sau cel putin o bila mare neagra), undeva sus, in partea catre gara, in zidul bisericii de la Ursuline.
Despre partea ca a fost cucerit o singura data de catre turci, nu stiu cat e de adevarat, eu stiu ca a fost distrus cel putin odata, in timpul marii invazii tatare din 1241(nu stiu dc avea zid atunci). Singura cetate din Transilvania care a scapat atunci, a fost Rasnov-ul. Dl Georg, probabil ca ne poate spune mai multe. :)


Bunicul meu imi povestea ca acea ghiulea a fost trasa de o gura de tun otomana. Evident ca e doar o poveste dar simbolizeaza frumos nereusita asediilor turcesti.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 26.09.2008 21:59
razvancpop wrote:
Fly_away wrote:Si inca o legenda... legata tot de biserica evanghelica din Piata Huet, cu protagonist: Mihnea Voda cel Rau, fiul lui Tepes.

Mihnea, exilat la Sibiu din Tara Romaneasca, de frica sa nu fie asasinat de turcii ocupanti, incerca sa-si reimprospateze puterile si aliatii pentru a face un nou atac de stat la Targoviste si sa-si recastige tronul. Insa sibienii nu-l prea placeau, pentru ca era totusi fiul unui om controversat (nu va ganditi la Dracula, aia nici nu stiau de Dracula). Se stia ca tatal sau avea o placere sadica sa vada turcii, sau orice inamic batut, torturat si pe urma ucis. Se stia de trasul pe teapa, se stia ce mode aplica Tepes pe hoti, violatori, talhari, criminali etc. (nu-l suportau pt ca a fost unul din marii inamici ai cetatii) Ca sa castige Mihnea increderea sibienilor a trecut chiar si la catolicism (Trebuie sa mentionez ca pe atunci biserica evanghelica de la Sibiu era inca de stil catolic). Intr-o zi, iesind din biserica, Mihnea era cu doi apropiati de-ai lui si care erau practic garda lui de corp, neinarmati, pentru ca era interzis sa intri intr-o biserica cu arme. Ei bine, iesind de acolo, a aparut un om, a sarit la gatul lui Mihnea si l-a decapitat din doua miscari. (a fost injunghiat si nu decapitat)[/size]

Legenda spune, ca acel asasin a fost trimis de catre turci (a fost trimis de familia Craiovestilor), pentru a impiedica un posibil atac asuprea Tarii Romanesti, insa diferite surse spun ca acel criminal ori a facut asta din motive personale, ori ca era nebun, bolnav psihic, ori ca mai marii din Sibiu au comandat crima. Inca o incertitudine mai este legata de craniul lui Mihnea... se stie foarte bine, ca in biserica a fost imormantat fara cap, dar capul nu stie nici pana azi unde o fost dus.

Iar acest asasin s-a intamplat la intrarea in biserica evanghelica, pe partea cu Liceul Brukenthal...

Pentru cei care-s interesati sa si vada placa funerala a lui mihnea, se pot duce in Ferula bisericii evanghelice si acolo se afla... e foarte stearsa, alba spre gri si se observa o cruce de-a lungul placii. Daca gasesc o poza, o voi pune aici ;)



Problema este mai spinoasa si totodata mai simpla...

Cibinienses NU ERAU DE CAPUL LOR in ceea ce priveste RELATIILE INTERNATIONALE....Era Oras Liber dar REGAL si trebuiau si erau complet supusi regelui...cu unele mici exceptii..cand regele ii calca prea tare pe batatura..sau cand un primar isi face revolta lui personala...
Din bibliografia citita stiu ca au primit ORDIN de la Rege sa-l adaposteasca pe Mihnea...
Ca era sau nu fiul lui Tepes...nu importa...ce-a fost a fost...
Si l-au primit conform ordinului cu toate onorurile..si potrivit istoriografilor..chiar l-au iubit...ca de porunca sau nu..e alta treaba...banuiesc ca seniorul din sud era tare darnic...nu conteaza...
Mai complicata a fost povestea cu Vlad insusi...care are treaba cu brasovenii...cibinienses scot mai tarziu legendele despre...dar Tepes este tot la porunca Regelui (Mathias de data asta) adapostit in vestita Villa Ruetel care inca mai exista pe atunci..intre Helta (nu Heltau!=Nagy-Disznod=Cisnadie) si Michaelsberg, Mons St.Arch. Michaelis, Kis-Disznod=Cisnadioara...
Dupa aprox. 100 ani (deci pe la 1500 si mai bine) Villa Ruetel nu mai exista si cei din Helta/Cisnadie intr-un proces mint cu dovezile..si monograful Pacala cu Monografia Rasinari ..cam 1905? ii crede si afirma ca Ruetel= Rasinari...unde numele vine clar de la Bessenyö, Besineu (Cumani)..numai ca ar fi de rusine sa-i numesti ..esinari...sat care de fapt pare a fi una dintre Villa Hermany ..nu importa...teritoriul orasului Hermannstadt era pana pe la Saliste...de aici Hermann-)Städter-Dorf=Rasinari cum se numeste in germana...
Si pe cei din Helta de pe la 1500 ii crede si Primaria din Heltau/Nagy-Disznod=Cisnadie..dar interpreteaza altfel, tragand spuza pe turta lor... si scrie faloasa in NET ca ei sunt Villa Ruetel...
Am scris primarului..i-am adus documente..dar nu crede..treaba lui...prostia este o chestie rezistenta...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 17.01.2011 01:46
nu mai stie nimeni ceva legende legate de sibiu sau localitati din jurul sibiului? :)
Previous

Return to Sibiul Vechi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests

cron