SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Arabela (1979) & Arabela Se Intoarce (1993) Serial Online

Trebuie sa fie un film care te-a impresionat sau poate unu care nu ti-a placut deloc. Hai sa vedem ce parere au si ceilalti despre el.

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 02.02.2014 22:01
1.

Fiindca @gigel cel de pe fosta gigelitatea avea reverii acum vreo 6-7 ani , dorind sa mai REvada Arabella si intre timp am vazut ca multi altii cauta, iata aveti AICI TOATE SERIILE, si cele vechi ,si cele noi...

http://www.sibiul.ro/forum/viewtopic.php?f=11&t=3388

http://gigelitatea.blogspot.de/2009/07/arabela-se-intoarce-pe-micile-ecrane.html






Arabela (1979) & Arabela Se Intoarce (1993) Serial Online Subtitrat

Arabela se vraci




Arabela este un film serial pentru copii realizat de c?tre Televiziunea din Cehoslovacia între anii 1979-1981. Serialul are un num?r de 13 episoade ?i este interpretat în limba ceh?.
Povestea a continuat 10 ani mai târziu, în 1993, cu Arabela se întoarce.




Arabela - Arabela (1979) - CinemaRx
Arabela - Serial TV (1979)

Regizor:
Václav Vorlícek
Scenaristi:
Václav Vorlícek
Milos Macourek
Genul:
Fantezie / Comedie
Durata:
30 minute

Distributie: (vezi toti actorii)
Jana Nagyová Jana Nagyová
Princess Arabela
Vladimír Mensík Vladimír Mensík
Karel Majer
Stella Zázvorková Stella Zázvorková
Majerová
Vladimír Dlouhý Vladimír Dlouhý
Petr Majer
Jirí Lábus Jirí Lábus
Rumburak
Milan Nedela Milan Nedela
General
Jan Preucil Jan Preucil
Maitre d'


Scurta descriere:

ARABELA este un serial de televiziune pentru copii produs pentru televiziune in Cehoslovacia intre anii 1979 - 1981.Serialul a avut 13 episoade si a fost in limba ceha.Subiectul miniseriei "Arabela" se invirte in jurul membrilor unei familii cehe obisnuite care,intimplator face cunostinta cu lumea din Regatul Fermecat al Povestilor,mai ales cu membrii familiei regale a acestei lumi.Arabela este printesa Regatului Povestilor,care este urmarita de sfatuitorul magic si tradator al Regatului (Rumburak,vrajitor categoria a doua) si care se indragosteste de un tinar din lumea obisnuita a oamenilor,Petr Majer.Veti avea ocazia sa va intilniti cu Xenia (sora Arabelei),regele si regina Hyacint,Karel Majer,Honzik si Maruška Hermannová,Lupul din Scufita Rosie,Blekota,Pekota,Mekot,Frankenstein,Fantomas,printul Vilibald,vrajitoare si alte creaturi magice din povesti.Urmarind acest serial,va veti dori sa fiti iar copii si sa aveti un inel fermecat,un clopotel,pelerina fermecata care te face invizibil si globul de cristal.Serialul a fost difuzat si in alte tari,fiind serialul favorit al copiilor din Romania,Macedonia,Bulgaria si Rusia."Arabela" a avut o continuare,"Arabela se intoarce",produs de televiziunea cehoslovaca in anul 1993.
Arabela - Arabela (1979) - CinemaRx
http://www.cinemarx.ro/filme/Arabela-Arabela-412020.html








La inregistrare/COPIERE/Download: e bine sa copiati paste simplu indicativul seriei, S01E01/S01E02...deci Serialul 1 Episodul 1...si apoi numai schimbati cifra din E(pisod), daca pastrati RIGUROS asta, episoadele curg simplu unul-dupa-altul de pe USB-Stick direct in TV...
S01=Arabela 1979

S02= Arabela se intoarce 1993



Arabela (1979) & Arabela Se Intoarce (1993) Serial Online Subtitrat

http://www.seriale.filmesubtitrate.info/2012/01/arabela-1979-arabela-se-intoarce-1993-serial-online-subtitrat.html

Zauberer Rumburak und Rumburak als Rabe.jpg



De ce il dau si insist sa INCERCATI sa-l vedeti:

NU este numai pentru copii, asa cum s-ar crede...Textul are un UMOR extraordinar, zaftosch, asa cum numai bohemienii mai sunt in stare, vedeti Soldatul Svejk/Schweik al lui Hasek...Poate scapati de teroarea asa-zisului "umor" american din containerul-de-gunoi Harlem/NewYork (manele-manele)...


________________________________________________________________
Comments COMPETENTE pe pagina data mai sus, necesar pentru a va face o IMAGINE:
http://www.cinemarx.ro/filme/Arabela-Arabela-412020.html

Parerea voastra (22):

Adaugata de remyy63 la data de 03 iunie 2011

Nota din IMDb spune multe despre acest serial.Nu multe realizari cinematografice se pot lauda cu o asa nota.In opinia mea merita chiar zece,nota pe care chiar o dau pentru acest serial minunat, pe care l-am urmarit cu mare placere.Tin minte ca interpretul vrajitorului Rumburak si actrita care juca pe printesa Arabella erau favoritii mei.Repet,un serial excelent de nota 10.



Adaugata de eedy la data de 06 mai 2008

Doamne,cit de fascinat eram de serialul asta cind eram copil...


Adaugata de mihaelatb la data de 27 iulie 2008

cine nu a visat sa aiba inelul fermecat sau pelerina ca sa ajunga in lumea basmelor,fie si in acea pentru oameni mari unde fantomas era stapan ,cine nu a suferit pentru Arabela si nu l-a "urat" pe Rumburak , inseamna ca nu stir ce e aia ...copilarie tv .


Adaugata de Doina1952 la data de 03 decembrie 2009

Un serial de exceptie!
Din distributie lipsesc multi actori dar, ca tocmai interpreta rolului principal Princess Arabela = Jana Nagyová , cea care da numele serialului nu este corect.



Adaugata de crazy_bloggera la data de 13 septembrie 2009

Nu mi-a venit sa cred ca s-au hotarat sa il redifuzeze. A fost unul din filmele mele preferate in copilarie. Cine il poate uita pe Rumburak cu inelul lui magic.



Adaugata de arabela18 la data de 23 septembrie 2009
iubesc numele de Arabela

Nu am vazut serialul dar as fi interesata deoarece acesta este numele pe care mama mea mi l-a ales sa mi-l puna dupa ce m-am nascut




Adaugata de oanamp la data de 30 ianuarie 2013

Unul din filmele copilariei mele. Imi amintesc ca de fiecare data cand vedeam o cioara pe strada o intrebam pe mama daca nu e Rumburak .
Pentru perioada in care a fost filmat este chiar o capodopera. Eu cred fiecare parinte ar trebui sa se uite cu copiii lui la aceasta miniserie. Nu trebuie ratat



Adaugata de ellamarin la data de 12 iunie 2009

Am crescut cu el.e filmul copilariei mele



Adaugata de TygerAssassin la data de 21 mai 2009

Actrita Jana Nagyová joaca in rolul Arabelei,dar din nefericire,nu exista ca actor pe acest site.Administratorii sint rugati sa ma contacteze,ca sa pot aduce niste imbunatatiri (imagini,etc)




Adaugata de Pika26 la data de 28 aprilie 2012

Cand a fost redifuzat,ai mei imi recomandasera sa ma uit,fiind unul din serialele copilariei lor. Am strambat din nas prima data dar apoi m-a fascinat si pe mine. De 1000 de ori mai bun decat multe porcarii pentru copii din ziua de azi.




Adaugata de gotica la data de 23 mai 2009
ce-ti doresti?

ce ai face daca ai avea inelui Arabelei?
hm, inca mi-l doresc cu toate ca au trecut ani multi de cand ma fascina vraja acestui film...ce as face?tot nu stiu, poate sunt prea multe dorinte si asta ma face sa nu gasesc invarteala perfecta a inelului
oricum, merita 10 pentru mirajul copilariei



Adaugata de florinciri la data de 25 aprilie 2011
un serial frumos pentru copii

L-am vazut tare demult, chiar daca a mai fost dat la TV dupa 1990, dar am ramas in suflet cu imaginea aceea de basm, indragita de copii si adolescenti
Cu respect,
FlorinCiri



Mai multe pareri despre "Arabela" (10)
Autentifica-te pentru a putea adauga o parere.
http://www.cinemarx.ro/filme/Arabela-Arabela-412020.html

Serialul, ceea ce nu se spune pe aici, a fost partial in colaborare cu Germania facut...si este FOARTE CUNOSCUT, mai ales, clar, in fosta DDR/RDG...

ARABELA=Jana Nagy, maritata Pulm, nu mai joaca in povesti, ci FACE TURTA DULCE de POVESTI in Düsseldorf/Germania:

aici pagina ei personala cu turta-dulce si alte povesti:

Jana_2014_01.JPG


http://www.lebkuchenzauber.de/uebermich.htm








Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Return to Filme

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron