SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

filme ? ce filme ?

Trebuie sa fie un film care te-a impresionat sau poate unu care nu ti-a placut deloc. Hai sa vedem ce parere au si ceilalti despre el.
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 25.12.2004 09:49
mai fratilor, pana aveam doar tvr1 (nu merita sa-l scriu cu litere mari) ne uitam la cu interes la orice film, nu conta ca era prost...era ceva special.
Acum, avem giga de filme pe care de cele mai multe ori le stergem fara sa le mai vedem (din lipsa de spatiu cateodata).
Zeci si zeci de titluri, dar aproape nimik sa fie intr-adevar notabil. Eu nu am mai vazut un film care sa merite de nu mai stiu cand.
Voi ce noutati ati mai vazut ce merita vazute?..ca poate le-am ocolit eu 8)
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 27.12.2004 09:42
Ola
Mulan 2 mie mi-a placut.....bine sunt un fan DISNEY.
Am mai adus acum si vreau sa ma uit la Wake.Of.Death.2004 cu Van Damme, sunt curios cum e.
In rest astept versiuni bune la Alexander si la Blade 3 Trinity
cam atata
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 20.01.2005 21:54
am vazut un film fain ... se face ca eram mic si ca filmul se numea: Pistruiatul ... dupa aia a venit Mihai Viteazul cu Amza Pelea .... Capitanul Moldovan, etc ... unde`s casele de film romanesti? in afara de "Stiu ce ai facut azi vara" cu titus ala si restu de "coarde" etc
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 293
Joined: 20.01.2004 01:04
Location: Sibiu
PostPosted: 20.01.2005 22:23
Am vazut POLAR EXPRESS : film de animatie generata pe computer despre magia craciunului....frumos...ceva relaxant..pe langa tzunamiurile si stirile de la ora 5 care ne inconjoara. Dar..ca sa citez un bun prieten: ar fi trebuit sa apara la cinema acum o luna.
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 21.01.2005 08:28
lol
TOT IO!!!
User avatar
Posts: 32
Joined: 21.09.2005 22:11
Location: Sibiu
PostPosted: 21.09.2005 22:50
Niste filme care nu trebuie ratate sunt urmatoarele (din cele vazute in ultimul timp): Runaway Jury , The Usual Suspects, Crash, 40-year-old Virgin, Wedding Crashers. Si Red Eye a fost bun da...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 25.10.2006 20:49
In anii 60'-70' functiona o cinematecä semi-underground la cinema ARTA pe Strada Faurului. Cam cu poticneli, dar erau de väzut sub LUMINATUL filme poloneze (Wajda), cehesti, unguresti, englezesti, rusesti,romanesti citeva, filme, filme...Greu sä ajungi la bilete, jumätate le cumpärau cei ce nu pricepeau, dar controlau. As vrea sä vä intreb cine a auzit despre cehescul MORGIANA, sau despre polonezul CENUSÄ si DIAMANT (Wajda,+Czibulszky), sau RAZBOI si PACE cel rusesc, sau FARAONUL polonez....Numai cä bänuiesc cä gustul de acum e tocit si pervertit, ar trebui o nouä reeducare...Nimeni nu mai are räbdare sä urmäreascä o POVESTE de-a-fir-apär, mai ales alb/negru...
Aici sunt saturat de VITEJIA AMERICANA si mä uit la rusi, cä-s mai autentici (nu cä i-as iubi...) si la Unguri (Duna1.). Dar si ungurii imi aratä ori viata serpilor, ori seriale timpitoare americane, ori sedinte cu Marko Bela....Egiptul si piramidele le cunosc pe de rost, dar nimic din EUROPA...Francezii se ocupä numai de fostele colonii si de viata grea a negrilor si arabilor...Italienii sunt numai o veselie si un show unde numai blonde vezi...
Cam atit.
Salutäri acasä
Georg Schoenpflug von Gambsenberg

Posts: 63
Joined: 24.09.2006 22:33
Location: Portland, Or
PostPosted: 26.10.2006 00:24
Cel mai bun film care mi-a fost dat sa-l vad a fost "The Last Of The Mohicans". Coloana sonora, firul epic, si cadrele in care a fost filmat au fost super. Va sfatuiesc pe cei care nu l-ati vazut sa nu-l ratati.

Posts: 121
Joined: 04.02.2006 14:20
PostPosted: 26.10.2006 19:14
Se vede ca d-l Georg are multe de spus in privinta acestei arte. Merita domnule, sa faceti o retrospectiva despre istoria cinematografului in Sibiu.
Generatia noastra de tineri nu se mai indeletniceste cu filmele vechi, mai ales cele europene...ca doar ce, n-au destule scene americanii, mai de calitate, cu care sa ne impuie capul?
Daca ar fi cateva filme bune care s-au facut totusi la Hollywood, pe langa cele amintite de voi cred ca s-ar numara si "Save Private Ryan". - un film care descrie in imagini atat realitatea de pe front cat si barbatia de la care pot sa invete "efeminatii" de astazi.
Ceva pt. divertisment, cu totii se prea poate sa fi urmarit flimul italian "La vitta e bella". E cumva o drama foarte nostima. La sfarsitul vizionarii fetele rad si plang in acelasi timp...baietii ar fi facut-o si ei daca era adevarat...

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 29.10.2006 12:35
Nu la cinematecä, ci la Cinema Tineretului, unde este (incä?) UNICUM, deci pe Strada Tribunei (Quergasse) a rulat pe prin anii 60' MONDO CANE (LUME CAINEASCÄ) un film ciudat de tot, sistem lung reportaj artistic, in 2 serii, dacä nu mä insel, italian... Ieseai de la film si o säptäminä nu-ti veneai in fire...Prezenta de fapt foarte real degradarea totalä a omului in lupta pentru existentä... Asa ceva n-am mai väzut de atunci, si pot sä spun cä pe lingä un vagon de cärti, strand, chefuri, am väzut si ceva filme. Dau numai o scenä, in care un Cor nu cinta de fapt, ci sunetul era pricinuit de pälmuirea coristilor (fetele lor sunau diferit, ca si paharele din care se cintä)...Erau si pasaje forte, de-i dädeau lacrimile coristului....
Ce-i relevant:
De la cei care stäteau la coadä la VAGABONDUL (jacardela-mò, India si puradeii),dar si doamnele cu pretentii, pinä la exclusivistii existentialisti, toti erau cutremurati...
SI FILMUL ACESTA SUB UNICUL PARTID...
Pe cind o CINEMATECÄ din nou in SIBIU? Pretentii intelectuale de culturä avem, festival de film la fel, dar färä Cinematecä?
Salutäri acasä,
Georg Schoenpflug von Gambsenberg
User avatar
Posts: 16
Joined: 16.01.2007 08:59
PostPosted: 16.01.2007 09:15
Daca doriti un film dupa care sa nu va para rau ca l-ati vazut, atunci recomandarea mea e Apocalyto, numai sa gasiti o varianta cu o rezolutie mai buna! Un alt film al lui Mel Gibson care face ravagii...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 16.01.2007 15:00
basaru wrote:Daca doriti un film dupa care sa nu va para rau ca l-ati vazut, atunci recomandarea mea e Apocalyto, numai sa gasiti o varianta cu o rezolutie mai buna! Un alt film al lui Mel Gibson care face ravagii...


Intr-adevar filmul este superb, cum am scris si aici ( Apocalypto trailer ) pentru mine filmul asta e pe primul loc daca ma gandesc la ultimii 2 ani.
User avatar
Posts: 23
Joined: 07.03.2007 12:55
Location: Sibiu
PostPosted: 12.03.2007 13:43
Mai un film care mi s-a parut interesant in ultima perioada a fost "Pan's labirinth/El laberinto del fauno", o poveste foarte frumoasa deshi f trista. E un film care merita vazut, parca a luat 3 premii Oscar si ceva premii Goya daca nu ma insel.
"E un film in care fantasticul se imbina foarte bine cu realul de aici reiesind o poveste foarte emotionanta, profund umana si dramatica."
Guilermo del Toro-regizorul filmului

Oricum sa imi spunetzi cum vi s-a parut.
User avatar
Posts: 976
Joined: 17.09.2004 11:18
Location: sibiu
PostPosted: 12.03.2007 13:48
MAN ON FIRE mi-a placut ff mult... e singurul film la care am plans vreodata ... fffff fain! vi-l recomand :action:
Un barbat fuge dupa o femeie pana cand il prinde ea...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 12.03.2007 14:19
Un film pe care eu il vad si revad mereu este "Fata cu cercelul de perla", cu Scarlet Johansson, nominalizat de mai multe Oscaruri si cu multe alte premii. Despre viata lui Vermeer, povestea celebrului lui portret , a obsesiei pentru frumos... Filmul e cua tat mai interesant pentru cei care ii cunosc deja opera, pentru ca in film, se regasesc niste cadre copiate dupa ele. Filmul e superb, mai ales pentru imagine, lumina, si realizarea atmosferei Olandei sec. 17.
We will always be so much more human than we wish to be...
Next

Return to Filme

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron