SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Apocalypto

Trebuie sa fie un film care te-a impresionat sau poate unu care nu ti-a placut deloc. Hai sa vedem ce parere au si ceilalti despre el.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 16.01.2007 14:54
Super tare filmul .. nu am mai vazut demult un film ca asta, sincer din ultimii doi ani cred ca asta e pe primul loc in "topul" meu :)

Apocalypto Trailer


Apocalypto Behind the Scenes Vided

Posts: 63
Joined: 24.09.2006 22:33
Location: Portland, Or
PostPosted: 17.01.2007 02:23
Putin cam mult sange dar ...in fine...stiam la ce sa ma astept cand am auzit ca il are ca regizor pe Mel Gibson. Oricum a fost intra-devar un film deosebit. Chiar o sa-l urmaresc sa vad ce va mai scoate in viitor.

Posts: 208
Joined: 04.01.2007 23:01
PostPosted: 01.02.2007 12:58
Am vazut si eu filmul! Inca sunt in stare se soc! Impresionant, ce sa spun! Pentru persoane slabe de inima si usor impresionabile (ca mine uneori!) alegeti-va bine momentul cand il urmariti! Mel Gibson nu se multumeste sa socheze printr-o imagine, doua, te stoarce, te stoarce ca pe o lamaie pana nu mai poti si te aduce la limita! Faze impresionante pentru mine, care m-au sfasiat de-a dreptul: cand este atacat satul unul dintre acei razboinici ii smulge unei mame copilul din brate si il tine atarnat de picior! Apoi acei copii care fugeau dupa parintii lor prin jungla dupa ce au fost luati prizonieri! Astea pe mine ma termina! Faze sadice? Nenumarate, dar spre final cand Jaguar Paw il loveste in cap pe acel razbionic si ii tasneste sange din craniu in jeturi, e tare!!! Ce sa mai spun, cand avem la dispozitie n filme incat nimic nu ne mai imresioneaza, in sfarsit un film care m-a tinut captivata de la un cap la altul!

Posts: 208
Joined: 04.01.2007 23:01
PostPosted: 01.02.2007 13:00
A, am uitat faza in care se aduc jertfe si le este scoasa inima si inca pulseaza in mana!
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 22.02.2007 20:10
Mel Gibson este printre altele si roman?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 08.12.2007 12:59
Am vazut filmul aseara. Desi povestea este una gen Disney- tatal de famile bun-bun, este rapit de cei rai-rai, scapa si se intoarce la familie, tot m-a dezamagit. Ok, si socat. De ce m-a dezamagit
1. Prea alb negru. satenii buni si pasnici. Razboinicii rai si atat. Plus ca personajul rau are trebui sa fie in stare si de alte trairi si expresii decat grimase de psihotic sadic.
2. Istoria. Parca nu prea bate venirea spaniolilor cu imperiul aflat la apogeu.
3. Faza cu eclipsa m-a dat gata. Mayasii aveau pe vremea aceea un calendar extraordinar de complex, ar fi stiut. Si zeul lor, Kulkukhan, nu cerea sacrificii umane, ala era Quetzacoatl, al atzecilor. Dar ce mai conteaza cand poti sa arati o inima smulsa din piept, care inca mai pulseaza?

Si in general, nu am vazut scopul acestui film. Adrenalina da, cu tulumba chiar, sange, destul, la cruzime si violenta ma asteptam ca doara e Mel Gibson si trebuia sa faca ceva mai socant decat Passion. Daca filmul s-a dorit a fi un fel de documentare a culturii si civilzatiei maya, nu a reusit decat sa o portretizeze decat ca era a razboinicilor insetati de sange si cruzime. Adica sa intareasca un cliseu.
Cadrele au fost super, peisajele superbe, si hey, Jaguar semana putin cu Rolandinho...
Daca in Lista lui Schindler, cruzimea avea un sens si un mesaj antinazist si antirasist aici nu are niciuna, decat poate, ca maiasii si-au meritat soarta, intr-un raspuns simplist. care este si superfluu, pentru ca ei nu mjai exista de mult, pe cand rasismul e un pericol real.
Dar merita vazut, macar de cultura cinematografica. Pentru cea generala nu e bun.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 08.12.2007 14:18
Apocalypto a fost deosebit, superb vizual, si m-a impresionat ce a scos Mel din niste actori necunoscuti. Are si mesaj, contemporan chiar, cum ar fi contrastul dintre viata idilica, pastorala, si nebunia urbana. Si pe un alt nivel faptul ca o civilizatie se distruge mai intai pe dinauntru inainte de a fi distrusa din afara.

Schindler's List e si el film artistic, bazat pe fapte reale si cu un mesaj impresionant, dar e pe trei sferturi doar povesti si propaganda. Nu a meritat Oscar-urile ce le-a luat; coincidenta face ca am revazut Cabaret cu Liza Minelli cu o zi inainte de Schindler, un adevarat film de Oscar, e in cu totul alta clasa. Cautati-l daca nu l-ati vazut deja!
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 08.12.2007 14:31
Filmul in sine nu a fost CHIAR asa de rau. M-am uitat cu rabdare pana la sfarsit si pot sa spun ca mi-a placut intr-un fel. Dar dupa ce am citit ce o scris dreamwind legat de "confuziile" si micile greseli facute Gibson... ma cam pune pe ganduri. Ma rog... oricum... Apocalypto face parte din cate se pare la categoria filmelor: "Te uiti la el and.... so what?"
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 19.12.2007 12:01
e bun. l`am vazut zilele trecute pe HBO. e interesant. destul de bine filmat. cu toate ca bate in film gen hollywood. binele invinge raul alea alea. dar are cateva faze superbe. numa` bune de digerat dupa o masa copioasa. e un film de sambata seara, cand stai akasa si nu ai kef de ieshit in orash
TOT IO!!!

Posts: 1
Joined: 14.07.2010 14:33
PostPosted: 19.07.2010 13:47
The Curious Case of Benjamin Button buuunnnnnnnnn

Return to Filme

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron