SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Programe gratuite utile in orice calculator

Hai sa nu-i zicem dependenta dar... luati o foaie de hartie in fata si enumerati cateva activitati care le faceti fara calculator. Sunt cam putine nu?
Atunci hai sa vorbim despre calculatoare.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.08.2008 07:35
Programe pentru calculator
Demult am vrut sa fac un topic in care sa scriu cam ce programe gratuite folosesc eu in calculatorul meu, compul este luat pe firma asa ca am incercat sa-l pastrez curat, fara crackuri ...

1. AVG Free Antivirus - il folosesc de cativa ani, parca de la versiunea 6,a cum a ajuns la 8 si sunt multumit de el. La instalare eu am dezactivat optiunea de scanare zilnica .. sunt cam atent la ce deschid si prefer sa ii dau eu scan cand cred ca e nevoie

2. CCleaner - sterge fisiere temporare si curata cache-ul din browsere si alte optiuni cum sunt Browser History, Cookies, curata si registrii de elemente nefolositoare (inainte de stergere te intreaba daca vrei sa faca backup, eu salvez backupul de fiecare data .. dar nu am fost nevoit sa il folosesc niciodata)

3. IZArc - pt arhivat si dezarhivat, recunoaste multe tipuri de arhive si e super ok

4. CDBurnerXP - pt inregistrat CD/DVD-uri, poate crea si imagini ISO din CD-uri sau din orice foldere, poate inregistra o imagine ISO pe disc ... este OK. Alternativa gratuita la Nero

5. DAEMON Tools Lite - CD Virtual, monteaza imagini ISO si alte tipuri intr-un CD/DVD-rom virtual

6. Jetico Persoanl Firewall - Un firewall ceva mai avansat decat cel din windows, dar daca va streseaza mesajele : Do you want this program do toncect to the internet? atunci nu il instalati si ramaneti la Windows Firewall care nu va streseaza de asa multe ori :)

7. Opera - browser de internet, alternativa la Internet Explorer. L-am laudat cu fiecare ocazie .. the best browser :D

8. PDF Creator - eu mai tot timpul am nevoie sa convertesc anumite documente in PDF-uri, cu programul asta este foarte simplu pt ca dupa instalare o sa apara in meniul Print din orice program. Practic dupa ce apasati print apare in lista de imprimante, si in loc sa selectati imprimanta voastra (HP, samsung .. sau ce o fi) alegeti PDFCreator .. si dati next de vreo 2 ori .. programul creaza un document PDF din orice document care merge tiparit.

9. VLC - player de filme

10. IrfanView - dintre programele de vazut poze gratuite eu zic ca asta este cel mai avansat ..are foarte multe optiuni cand e vorba si de convertit si mai ales Batch Convert, Batch rename .. care te ajuta sa modifici mai multe fisiere odata. Recunoaste foarte multe formate de imagini si video. La instalare, te intreaba ce fisiere vrei sa fie asociate cu Irfan View , acolo eu bifez Images Only .. restu next next next :)

11. GoogleEarth - Imagini din satelit

12. eDrawings 2008 - Free DWG Viewer .. nu ai toata ziua nevoie sa deschizi fisiere DWG (planuri de cladiri realizate in AutoCAD .. sau alte progrme de CAD) dar acum o sapataman aveam urgent nevoie de asa ceva .. si dupa ce am instalat cateva programe car enu prea mergeau calumea , l-am gasit pe asta .. care pana acum e ok si gratuit.

13. Acrobat Reader - PDF Viewer ( mersi GAS.. am uitat de asta :D )

o sa mai continui cand mai am ceva timp .. si poate o sa fac cate un topic cu fiecare in parte :)
Last edited by ovisopa on 30.08.2008 11:50, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 30.08.2008 09:02
13. Adobe Reader viewer PDF.

14. Yahoo Messenger este un client de chat în timp real

15. Skype is free calls, video calls and IM to anyone, anywhere in the world

16. Java SE allows you to play online games, chat with people around the world, calculate your mortgage interest, and view images in 3D, just to name a few.

17. Winamp player is a fast, flexible, high-fidelity music and video player for Windows. Winamp supports MP3, CD, WAV and other audio formats, custom appearances called skins, plus audio visualization and audio effect plug-ins. additional features including free-form skins, a new decoder, built-in cross fade, and an advanced Media Library
Last edited by GAS on 25.11.2008 23:04, edited 2 times in total.
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.08.2008 14:05
18. Rocket Dock - pe romaneste .. o bara de unelte. Eu de cand mi-am bagat asta am renuntat la folositea Toolbarului "Quick Launch" .. care era plin de iconite .. asta arata super si apare doar cand te duci cu mouseul in partea de sus a ecranului

Image

Last edited by ovisopa on 30.08.2008 18:45, edited 1 time in total.
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 30.08.2008 14:29
pare furata d la MacInTouch :D :D
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 30.08.2008 18:36
da, este ca meniul MAC-ului .. arata super bestial :) si mai rapid decat quicklaunch :)
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 30.08.2008 19:04
Adaug si eu:
19. Firefox
20. Foxit Reader Program pentru citit pdf-uri, imi place mai mult decat Acrobat Reader
21. Notepad++ Un super notepad, mult peste asta obisnuit. Daca esti softist e chiar util, recunoaste majoritatea tipurilor de fisiere folosite si subliniaza, ingroasa, coloreaza... etc elementele de limbaj. Cu asta eu am renuntat de tot la notepad :D
22. Picasa Il folosesc pt vizualizat poze, redimensionari, editari simple ale imaginilor (crop, diverse efecte, red eye, contrast, luminozitate etc)
23. MPlayer Player pentru filme, contine cam toate codec-urile utile, nu mai trebuie instalate alte codec-uri. Pana acum nu am prea gasit tipuri de fisiere pe care sa nu le poata deschide
24. Teamviewer Una din aplicatiile pentru "Remote control" .adica te poti conecta si controla un alt calculator de la calculatorul tau
25. Nu in ultimul rand :D Open Transport Tycoon Deluxe . Un joc care ma pasioneaza :D

Pentru ca mi-e lene sa deschid google earth, de multe ori folosesc http://www.wikimapia.org
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 31.08.2008 19:36
Am folosit si eu, dar demult, IrfanViewer, insa in ultima vreme imi place FastStone Image Viewer, care are in el si diverse tool-uri pt editare simpla de imagini, si are si o interfata care imi place.

Posts: 3
Joined: 29.07.2005 13:04
Location: Sibiu
PostPosted: 22.11.2008 07:52
o singura problema la listele de mai sus: adobe acrobat din cate stiu eu nu este gratuit deloc :D
as mai adauga cateva programe:

26. File Recovery 4 - recuperari de date
27. Bullzip PDF Printer - pentru creat fisiere pdf
28. GIMP - alternativa gratuita la Photoshop 9cel putin pentru neprofesionisti)
29. Inkscape - alternativa CorelDraw
30. Advanced DVD Player - un dvd player gratuit, desi merge si VLC din cate stiu la majoritatea
sper sa fie de folos ceva din ele :)
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 22.11.2008 09:22
arunca o privire pe siteul celor de la adobe :)

http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 23.11.2008 07:07
Adobe Acrobat intr-adevar nu este gratuit, Adobe Acrobat Reader in schimb este.
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.

Posts: 3
Joined: 29.07.2005 13:04
Location: Sibiu
PostPosted: 25.11.2008 20:55
dar acrobat reader nici nu editeaza nici nu poate face pdf-uri...
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 25.11.2008 23:02
am editat :) multumit? :)
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.11.2008 14:44
Ati uitat de Microsoft Reader . I love microsoft reader !
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 26.11.2008 15:07
RocketDock e super tare, l-am instaslat insa treaba e ca am crezut ca o sa am un desktop fara nicio iconita..Sau nu fac ce trebuie?
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Site Admin
Posts: 1701
Joined: 19.01.2004 12:34
Location: Sibiu, Romania
PostPosted: 26.11.2008 17:54
Trebuie sa tragi (drag & drop) tu iconitele care le vrei in bara aia, si dupa ce ti-ai adaugat majoritatea iconitelor sa dai click dreapta pe bara si bifeaza optiunea Lock items, eu am patit sa le scot accidental din RocketDock daca nu aveam optiunea lock.

Am atasat un zip cu mai multe iconite pe care le folosesc eu, pt ca nu toate programele au iconite la o rezolutie buna (256px)

Pentru a schimba iconita unui program este destul de simplu

1. se da click dreapta pe iconita din bara si se alege prima optiune Icon setings

2. in fereatra care apare alegeti folderul cu iconite dupa care apasati pe iconita favorita.

3. Click OK

:)
Attachments
ovis_icons.zip
Super iconite pentru cele mai uzuale programe
(3.4 MiB) Downloaded 1914 times
Cauta rapid pe site:
telefon brukenthal pt. a gasi rapid nr. de tel. al unei institutii, firme, sau obiective turistice
adresa brukenthal exact ca pt telefon doar ca o sa gasiti adresa
cod postal balcescu pentru a gasi codul postal al unei strazi din sibiu sau medias. Folositi doar numele (sau o parte) fara Str, aleea .. etc
Next

Return to Calculatoare

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron