SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Zeitgeist - un documentar interesant? sau doar SSDD

Pentru ca suntem prinsi cu munca de zi cu zi sau cu orice alte activitati care practic ne mananca mai tot timpul liber, am zis ca aici am putea sa ne intalnim la un paharel....de vorba.

Posts: 77
Joined: 26.06.2008 10:51
Location: SIBIU
PostPosted: 30.06.2008 10:07
Pentru ca este primul meu subiect va rog sa fiti ingaduitori in sensul ca - nu sariti la gatul meu daca este plictisitor sau a fost deja discutat, stiu ca pentru unii dintre voi este ceva cunoscut pentru altii este mai putin cunoscut si pentru o buna parte din voi este greu de acceptat acest documentar mai ales prima parte.
Stiu ca multi o sa-mi spuna ca nu-i locul potrivit si ca trebuia sa-l pun la filme dar acelora le spun din start ca acest "same shit" tine de mii de ani iar noi practic cu asta ne batem capul aici (a nu se interpreta ca suntem batuti in cap)...astea fiind zise hai sa vedem documentarul de pe linkul de mai jos si sa ne zicem parerea.

http://www.subtire.com/2008/01/02/zeitgeist-cu-subtitrare-in-romana/
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 30.06.2008 11:59
Parca a mai fost link la el pe undeva. L-am revazut acum.

Interesant. Firul rosu si ideea prinicpala este ca suntem manipulati de aia rai (masoni?), ca trebuie sa ne recunoastem starea si cam atata. Faptul ca stiu ca razboiul din Irak e pentru petrol, ca "tara te vrea prost", ca 11. sept nu a fost chiar atentat terorist samd. nu ma ajuta cu nimic. Nu pot face nimic impotriva si nici masele nu se vor trezi ca urmare a unui filmulet pe net. Nu se vor trezi niciodata, pentru ca nu vor. Intotdeauna va fi cineva undeva ascuns si va trage firele. That's life. Cine a spus ca viata trebuie sa fie cinstita, conform inaltelor principii enuntate de filozofi?
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 77
Joined: 26.06.2008 10:51
Location: SIBIU
PostPosted: 30.06.2008 12:20
hmmm ce simplu era! ce atata Zeitgeist - documentar de 2 ore cand totul se rezuma la religie "masoni", "tzara te vrea prost" "petrolul din Irak" etc.
A fost cel mai tare rezumat al documentarului, sincer vorbesc.

Ok dar nicaieri in film nu se aminteste de masoni (cred ca termenul e perimat, prea ironizat si duce la discreditarea informatiei)
Eu de ex. daca vad undeva un subiect in care se vorbeste despre masoni imi pierd interesul pentru acel subiect.

Oricum mersi fain ca ai postat si nu ma-i injurat, incerc sa ma acomodez pe forum problema este ca si voi trebuie sa va acomodati cu mine, sunt inca multi care spera ca cineva in masura, sa ma dea afara si nu pot sa inteleg de ce?
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 30.06.2008 12:57
Asa sunt eu mai redusa. Gluma de-o parte. E un video fain, pentru cei care n-au mai citit o carte la viata lor si nu pot pune 2 idei cap la cap. E greu sa ai o privire de ansamblu si sa pui piesa de piesa in puzzle. Nu te simti atacat ca nu e vorba de tine ci de cei caror se adreseaza nenea ala pe la sfarsitul filmului...
Am spus "masoni" din lipsa de inspiratie. Zvonurile de pe net ne graiesc despre Reptilieni...
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 77
Joined: 26.06.2008 10:51
Location: SIBIU
PostPosted: 01.07.2008 06:14
ai spus bine...pentru cei ce nu citesc... sau mai bine zis pentru cei care au incetat sa mai citeasca carti (si ma numar printre ei...fara sa ma simt atacat) tocmai asta cred ca e si ideea, cu filme ajungi mai usor la public decat cu carti de fapt la celalt public care e mai adormit decat cel care citeste.
Pe mine m-a prins mai mult prima parte cea religioasa (dar aici sunt subiectiv) pentru ca si eu m-am saturat de aceeasi poveste invechita pe care ne-o serveste institutia bisericii de mii de ani si de care se agata si cu dintii, si e foarte greu de demolat din prisma faptului ca biseserica e o forta finaciara, politica de manipulare a maselor (printre altele). Stiu...o sa zici ca are si parti bune ca tine unii oameni in frau prin frica de divinitate bla bla si sunt sigur ca asa e dar aici trebuie sa intervina institutiile statului si nu biserica.

Return to SSDD (same shit different day)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron