SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Sibiul vazut de mine :)

Pentru ca suntem prinsi cu munca de zi cu zi sau cu orice alte activitati care practic ne mananca mai tot timpul liber, am zis ca aici am putea sa ne intalnim la un paharel....de vorba.
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 24.08.2008 18:29
ioana_scorpie wrote:DEMOLARI IN CENTRUL ISTORIC!!!!!Se vede clar ca asta e din bucuresti....ar trebui sa iti schimbi id-ul in CEAUSESCU SI ELENA No2:))
Ai grija numa sa nu mi-l schimb eu in POWERPUFF GIRL:))))))

Am grija, desigur, numai ca eu eu nu mai calc prin zona aia prea curand. Dar daca tu ajungi prin Bucuresti, poate treci prin Cotroceni, Primaverii, chiar si Lipscani, sa vezi diferenta.

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 24.08.2008 18:39
aici este vorba de centrul istoric(in caz ca stii ce este)nu de alte cartiere in care stau fufe(k sa nu le spun altcumva) cu fetze de transexuali ca LEANA UDA.......ups,pardon ELENA UDREA sau zavoranca ori ala chel(cu fosta suvita) care inca ne este presedinte si care nu au 4 clase dar au bani de viloaie.MAI INTAI INVATA CE ESTE UN CENTRU ISTORIC,CE ESTE PATRIMONIU ARHITECTURAL SI CULTURAL SI POATE NU O SA MAI PUTETI PE LIPSCANI TERMOPANE!
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 24.08.2008 18:51
Nu stiu ce e un centru istoric, desigur. Doar tu stii acest mare secret.
Fii linistita ca nu-s votant PD, dimpotriva. Dar nu despre asta era vorba. Patrimoniu nu e orice casa darapanata si ranceda, fara semnificatie. Sau daca e, o refaci la exterior, n-o lasi jegoasa. Si in Bucuresti am avut cladiri din astea, darapanate. Simple case de locuit, nu parte de Istorie. Si inca mai avem, sunt in prezent locuite de tigani si pline de gunoaie. Evident ca trebuie demolate cat mai curand.
Ma rog, daca tie-ti place cum arata strazile alea, muta-te acolo.

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 24.08.2008 19:08
sa iti explic de ce sunt asa de mult PRO pastrarea la aproape orice este vechi(mai ales daca zona este declarata centru istoric sau rezervatie de arhitectura).romania este una din putinele tari din U.E.care inca are orase "originale"(sa le numesc asa),adica nedistruse de cele 2 razboaie mondiale atat de "dragi" noua(mai ales al2-lea).....si acest lucru trebuie valorificat(ca nu este valorificat asta e alta poveste).normal,orice cladire trebuie reabilitata,renovata whatever daca se afla intr-o zona istorica sau de patrimoniu.in cazul sibiului,bucurestiului, brasovului, sighisoarei si mai sunt inca multe orase de genul valoarea consta in complexitatea zonei,nu in unicitatea fiecarei cladiri(cu mici exceptii bineinteles....gen biserici,manastiri,palate)).de aceea mi se pare absurd ce spuneai inainte........sa se demoleze.daca ar demola,aceea zona ar pierde mult din valoare.gandeste-te doar la calea victoriei.......nu era mult mai valoroasa daca nu apareau unele cladiri moderne????palatului CEC cred ca ar sta mult mai bine fara monstrul de sticla de langa(care arata ok dar nu in aceea zona)

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 24.08.2008 19:17
MojoJojo, ai nimerit si tu in arsita ;). Oricum, Sibiul nu prea poate fi comparat cu oraselele alea turistice, la urma urmei e un oras industrial (de acolo vin banii), deci eu cred ca ar putea fi comparat cu un brasov mai mic.
Zona Sub Arini, impreuna cu alte cateva sunt cartiere mai "de lux". Trebuia sa mai vizitezi zona Scoala Militara sau Constantin Noica (pe langa politie).... acolo e verdeatza ..... si viloace de-ti pica plombele ;) . Strada Octavian Goga e intradevar, putin cam inghesuita nu creed ca mai era loc de copaci
In zona Tilisca se constuieste pe locul unei foste gropi de gunoi.... deci decat gunoaie mai bine blocuri, de care or fi ele. Daca ajungeai in celalalt capat al strazii Tilisca ai fi vazut si verdeata... si la umbra ei, dovezi(destule si adunate doar in cateva luni) de educatie si buna crestere a unora dintre bastinasi
In rest, ca peste tot, tendinta e cea de transformare a zonelor verzi in ansambluri rezidentiale.
In zona garii a fost verdeata, acum sunt banci ;).
Parcuri adevarate si mari exista..... exact unul : Sub Arini in rest, 3 mici in centru si inca vreo doua(daca nu au disparut) prin cartiere
Pentru tir-urile din oras inca multumim guvernului romaniei ;)

Blondele cred ca erau turiste :P
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 24.08.2008 20:13
Pana la urma ioana are dreptate in parte, numai ca aspectul e jalnic pe unele stradute din centrul istoric. Sigur ca si casele alea fac parte din tot, dar arata rau. Eu cred ca unele trebuie demolate, nu stiu cate. Sigur ca cat mai putine. Aspectul cred ca se poate pastra si fara ele, ba chiar s-ar imbunatati (unele case chiar strica aspectul zonei, nu-i dau valoare), desi s-ar cam bucatali ideea de centru istoric pana a urma. Cam la fel era zona Lipscani la noi, desi mult mai aerisita. Acum s-a schimbat mult, zic eu, in bine. Trotuarele s-au pietruit si arata mult mai bine. Din 5 case 1 sau 2 s-au demolat, cred, si au aparut terase. Ce-ar fi fost sa ramana in totalitate asa cum erau inainte ?
Nici mie nu-mi place turnul de langa CEC de pe Victoriei, adica nu-mi place ca e cilindric din sticla, ideea mi se pare proasta ca aspect. Mai bine nu era.

iulian_m, da, cred ca arsita aia m-a scos din sarite. Dar lipsa pomilor nu mi-a placut deloc. Asta e, daca asa a fost de la inceput, numai ca nu ma asteptam. In Bucuresti aproape nu exista strada fara pomi mari din 10 in 10 metri, chiar in cartierele obisnuite. Nu mai zic de zonele de care am pomenit.
E bine ca se construieste in Tilisca, dar prea aiurea, dupa parerea mea, prea inghesuit. Sa vedem ce-o iesi. Am ajuns si prin capatul celalalt, mi-a placut.
In zona garii sunt banci frumoase, insa daca bate un vanticel ridica tot praful si gunoaiele pana la cer, gunoierii alearga innebuniti sa le prinda.
Cum adica blondele erau turiste ?! Pai nici macar atat ?! :???: Eu cred ca nu erau turiste !!!
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 24.08.2008 22:19
Mojo sunt uimit cu cata usurinta vb despre demolat cladiri si mutat oameni :) park ai juca sah. Asta ii diferenta dintre Sibiu si Bucuresti... Bucurestiul inebunit d aglomeratie si in graba d dezvoltare demoleaza tot ce prinde in drum... insa la Sibiu nu stau chiar asa tot timpul ... mai si conservam sa zic asa... da intradevar zona 9 mai iti km lasa un gust amar... dar pana la urma suntem un oras din Romania si nu din UK sau Germany si schimbarile pe care lea suferit Sibiul in ultimi ani credema k sunt destul de semnificative.

Sibiul dupa cum bine sti a fost invadat si inca mai este de tursiti care vin sa vada arhitectura cladirilor si frumusetea imprejurimilor p care tu le vrei demolate mojo ... din acest motiv a existat si mai exista acea problema a parcarilor... si implicit a spatilor verzi care au continuat si continua sa dispara Sibiul ii un oras mic d provincie , nu o metropola...

Cat despre parcuri sunt cateva, la cele de cartier zic eu k ar mai trebui sa se lucreze... unele sunt adevarate pericole pt copii, spatii verzi in preajma blocurilor sunt suficient doar k este nevoie de initiativa si cand spun k exista nu spun o palma de pamand d 3x4 , uite iti dau cateva exemple.
Attachments
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 25.08.2008 05:11
mojo....de care turn ziceai tu de pe victoriei? sau te refereai la cel de pe calea dumbravii, unde e facultatea de stiinte economice?
ma abtin....sau nu....

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 25.08.2008 05:39
hihi,mojo se refera la BUCHAREST FINANCIAL PLAZA de langa palatul c.e.c./bucuresti.sunt foarte multe locuri in oras nefolosite(aici la sibiu ma refer ).iulius group a vrut si inca mai vrea sa ridice mall pe locul la fabrica de bere dar......au fost inclusiv pe net campanii impotriva....ca vai ar deranja centrul istoric datorita locatiei.OARE RAMADA NU DERANJEAZA DATORITA LOCATIEI!!!!!! NU.....arata chiar bine.daca mall-ul cu pricina ar fi conceput si construit cum trebuie,o cladire "in trepte".cu piatra si caramida aparenta la fatada(totusi a luat locul unei fabrici-sa pastram traditia)ceva arcade mari si un turn elegant cu orologiu pe colt ar da foarte bine.oricum zona Piata Unirii e gandita prost:pe o parte sunt destule cladiri inalte(continental,ramada)iar pe cealalta mai nimic interesant(inclusiv teatrul "radu stanca"fost cinema apollo).un turn in zona ar prinde bine(cel al mall-ului).
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 25.08.2008 07:24
da .. dar acolo unde se construieste mall de la Iulius era un turn datat 1907 :)) unde`i acuma? macar sa`l fi stramutat in Muzeul Satului sau pe altunde... neah .. s`a daramat
TOT IO!!!

Posts: 70
Joined: 08.04.2008 05:39
PostPosted: 25.08.2008 07:39
acum ca ai mentionat anul 1907 imi amintesc:)era un furnal sau horn mare de caramida cu ceva de fier/metal in varf si cu un steag de fier parca,care avea pe el data "1907".asta este......au demolat tot complexul,ce mai putem face acuma:(
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 12.11.2008 09:25
mda mai nou am vazut k a ajuns un fel de groapa d gunoi locul respectiv....

again...

User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 16.12.2008 02:31
Sibiu Xmas (putin km stangaci, am intampinat o sumedenie de probleme cu el ... )

http://www.trilulilu.ro/cata230/1a4714cca2fafa

Posts: 2048
Joined: 24.10.2006 14:53
PostPosted: 16.12.2008 17:10
ioana_scorpie wrote:acum ca ai mentionat anul 1907 imi amintesc:)era un furnal sau horn mare de caramida cu ceva de fier/metal in varf si cu un steag de fier parca,care avea pe el data "1907".asta este......au demolat tot complexul,ce mai putem face acuma:(


Fanionul 1907 sunt sigur ca il am pe poza..din pacate numai atat...fara horn...
Nu mai stiu unde se construieste mall-ul...v-as ruga sa dati localizarile oarece mai precis...
Ma gandesc ca va referiti la groapa aceea intre Piata de la Teatru si Palatul de Vara Brukenthal..deci oarecum aproape de BERARIEI...in groapa am fost in anul 2005 am facut poze..dar clasice cu film ..si nu am scanner..nu asta ma intereseaza..cum arata GROAPA acum...stiu..si mai exista poze..
.
si ce era in GROAPA? ce cautam mereu...Habermann si Manutanta...

ce cautam sunt poze cu Fabrica-de-Bere-Habermann si cu Manutanta (Brutaria aceea care scotea cea mai buna paine inafara de cele particulare)...Parca imi aduc aminte de horn...si de stegulet..parca 1907...
Daca cititi ultimul topic la Poze Vechi va dati seama ce interesanta e treaba..
Fabrica 3 Stejari (Bere) am primit una..desi nu arata curtea cu cladirile (era ultraveche si interesanta) ci arata exteriorul..poate e crasma Trei Stejari la coltul strazii ..nu stiu cum sa explic...parca de la Morga in directia catre gara...traversezi strada care urca spre Cartierul 3 Stejari..si chiar pe colt...mai in fund putin era adevarata fabrica...nu stiu..sa nu le incurc...
Dar acum cautam Fabrica-de-Bere-Habermann si Manutanta...deci in spatele Pietii Teatrului....
In cartea lui Fabini Hermannstadt (2000) zona este pata alba..hic sunt leones...
deci cautati si la Poze Vechi ultimul topic..acela cu Bretterpromenade Habermann Kino...amestecatura e placuta...poate va lamureste...

Si exista pe harta colorata SKV Hermannstadt 1914...1918 Baedecker..o avem peste tot pe aici..si scrie ce era.si cum...

Georg Schoenpflug von Gambsenberg, Ulm/Söflingen, Deutschland
User avatar
Posts: 308
Joined: 31.10.2006 00:49
PostPosted: 03.02.2009 11:14
Nou plan pentru fosta Fabrica de bere:

http://www.sibiul.ro/stiri-locale/cladiri-pe-13-nivele-pe-terenul-fostei-berarii/23833/
PreviousNext

Return to SSDD (same shit different day)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron