SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

Baieti...am nevoie de un sfat!

Pentru ca suntem prinsi cu munca de zi cu zi sau cu orice alte activitati care practic ne mananca mai tot timpul liber, am zis ca aici am putea sa ne intalnim la un paharel....de vorba.
User avatar
Posts: 85
Joined: 09.01.2008 14:35
PostPosted: 23.03.2008 20:44
Dom'le, de cand ma stiu am avut un handicap...imobilitatea!!! Intotdeauna a trebuit sa apelez la tata, la unchiu', la varu' la vecinu' etc.etc.etc., sa ma duca in cutare loc in care era musai sa ajung.
Pana intr-o dimineata cand m-am trezit cu un beculetz sclipocind desupra capului :idea2:
VREAU MASINA...mi-am spus! Acuma, nu stiu sa va spun ce am visat in noaptea aceea, ca pana atunci nu mi s-a nazarit un astfel de gand, mai ales ca nu am nici macar permis :D. Cert este ca VREAU MASINA!!!
DAR...am o mare, mare problema...nu ma hotarasc asupra modelului.
Daca sunt, printre voi, oameni pasionati de masini, HELP MEEEE!

Oscilez intre urmatoarele modele: Skoda FABIA, Ford FIESTA, Opel CORSA si Kia CEED.

Eu nu prea inteleg detaliile tehnice si as vrea sa ma ajutati sa imi dau seama care este mai buna.
Orice parere imi va fi de ajutor!
Multumesc muuuult!
User avatar
Posts: 85
Joined: 09.01.2008 14:35
PostPosted: 23.03.2008 20:50
PS. (Ca sa nu ma credeti nebuna) Luna viitoare incep scoala de soferi si masina vreau sa mi-o cumpar prin august, cadou de ziua mea. :P
User avatar
Posts: 1035
Joined: 13.05.2007 16:45
Location: Sibiu
PostPosted: 23.03.2008 21:11
eu una as opta ptr un ford fiesta....dar detaliile tehnice nu le stiu ptr fiecare in parte! (ma rog, asta era parerea unei fete:P)
ma abtin....sau nu....
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 23.03.2008 21:11
pai io unu as oscila intre skoda ca e facuta de volkswagen care la randul sau e parte din audi si se vede treaba asta si kia c`eed,ca pt banii care ii dai primesti multe chestii,pe kia c`eed am vazut`o in vara la salonu de la sibiu si am ramas placut impresionat.si astia din orientu indepartat se pricep la masini mici,de oras si are consuma putin.inca un avantaj pt kia ar fi aspectul foarte mishto.la aspec kia le date pe toate celelalte.ce sa zic fieare dintre masinile de mai sus au aparut inmodel nou asa ca toate is doatate cu ultimele chestii.dar io sunt intre skoda si kia.pretul mi`ar face diferenta,adica dintre astea 2 al alege`o pe ce mai avantajoasa la pret
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 23.03.2008 21:31
Eu ti-as propune sa te uiti pe google la niste poze de la masini ca Citroen C3 sau C2 sau la un VW New Beattle sau la un Mini Cooper. Acuma nu stiu care ti-e bugetu sau preferinta. Daca iti plac masinile micutze, sau cele mari si puternice sau vrei pur si simplu ceva ce sa mearga bine si economic.

Scrie ceva preferinte, s-apai noi ne dam cu parerile pana te zapacim de cap :)
Enjoy the silence
User avatar
Site Admin
Posts: 1029
Joined: 19.01.2004 18:01
Location: Sibiu
PostPosted: 23.03.2008 21:40
pai in primul rand trebuie sa stabilesti un buget. Si de acolo incerci sa vezi unde te poti incadra. Deci... spene-ne cat esti dispusa sa cheltuiesti ca sa primesti raspunsuri mai concrete. :)
Cea mai bun? metod? de a-l face pe Dumnezeu s? râd? este s?-i poveste?ti planurile tale de viitor.
User avatar
Posts: 85
Joined: 09.01.2008 14:35
PostPosted: 23.03.2008 21:48
Pai...vreau o masina care sa nu depaseasca 11 - 12.000 euro; nu de-alta, dar locuiesc prin zonele alea saracacioase...sudice :). Vreau o masina mica, dar nu chiar ca minicooper sau smart, ca imi trebuie si spatiu pentru bagaje, atunci cand plec in concedii.
Despre citroen nu am auzit prea multe de bine; ca design imi plac si mie, dar niste prieteni mi-au recomandat sa nu imi cumpar, ca sunt foarte pretentioase (nici macar preturile nu le stiu). Cat despre VW...mi-ar placea, dar este o masina f scumpa. Golf si polo sunt dragute.
User avatar
Posts: 1741
Joined: 15.04.2007 18:31
Location: Sibiu
PostPosted: 23.03.2008 21:51
eu cred k Opel Corsa ii ar fi cea mai fiabila :)

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 23.03.2008 22:19
Vezi ca exista si forumuri specializate.... cauta pe google. ;)
In al doilea rand, cea mai buna masina e aia care ti-o permiti. In caz ca nu stiai, costurile masinii nu inseamna doar benzina. Mai sunt: o gramada de taxe (RCA, CASCO, rovinieta, impozit), revizii periodice pt masina in garantie, sau piese si consumabile dupa aceea, + rata (in caz ca nu ti-o cumpara altcineva :D). Dupa calculele mele, si in cazul meu, benzina reprezinta aproximativ 30% din cheltuielile totale.(cu tot cu rata)
De asemenea, pt ca esti incepatoare e posibil sa o si zgarii putin, si de aceea ti-as recomanda pt inceput o masina nu prea scumpa, si nu foarte puternica.

Succes!
User avatar
Posts: 647
Joined: 09.01.2008 20:16
Location: pretutindeni si nicaeri
PostPosted: 23.03.2008 22:22
pai am vazut azi vara kia c`eed.si de vreo 11000 si umpic nu mai stiu exact cu sau fara tva primeai vreo 6 airbaguri,cd cu mp3,scune cu piele,vreo 7 ani garantie,4 geamuri electrice,sacune reglabile pe mai multe directii,la fel si volanu.un motor de 1.5 disel care se invarte pe la 100 de caluti si un consum rezonabil,mai e si un benzinar de 1.4 de 109 caluti.mi se pare ok.oricum tre sa cauti ca ai destule optiuni.poti sa te uiti si la un hyunday i30,renault clio....o sa ma mai interesez sa vad.ca ma pasioneaza astea
Last edited by snip3r on 23.03.2008 22:38, edited 1 time in total.
sunt radical si visul meu e sa ajung piR patrat
User avatar
Posts: 85
Joined: 09.01.2008 14:35
PostPosted: 23.03.2008 22:37
iulian_m: "In al doilea rand, cea mai buna masina e aia care ti-o permiti. In caz ca nu stiai, costurile masinii nu inseamna doar benzina. Mai sunt: o gramada de taxe (RCA, CASCO, rovinieta, impozit), revizii periodice pt masina in garantie, sau piese si consumabile dupa aceea,"

...mi-ar fi de mare folos daca mi-ati spune cate ceva si dspre taxe, piese (ca am auzit ca unele sunt ff costisitoare)...pe net caut, nimic de zis, dar...ma cam pierd prin multitudinea de informatii pe care nu le inteleg nicicum.
Ideea de baza este ca NU STIU NIMIC DESPRE MASINI SI MI S-A PUS PATA SA-MI CUMPAR. :d

Posts: 279
Joined: 15.05.2007 10:21
PostPosted: 24.03.2008 00:39
Pei, taxe, cea mai mica taxa e impozitul 500 mii :).
RCA-ul : de la 2 mil in sus
rovinieta: in noiembrie era 1 mil pt euro 4, si creste
CASCO: in functie de pretul masinii. Nu e obligatorie decat dc ti-o iei in rate sau leasing, si e in functie de pretul masinii. Pt un auto de 250 mil(mult mai ieftina decat vrei tu sa-ti iei), un full casco ajungea la 20 mil. Casco fara asigurare de furt, a ajuns anu trecut la 8 mil.
Daca iti iei masina noua nu o sa ai pb cu piesele, ca nu prea se strica in primii ani, si dc se strica o sa se schimbe pe garantie. In schimb, o sa platesti reviziile, care se fac de obicei la 1 an sau 10-15 mii km, si care costa de la 2 mil la logan si matiz, si trec de 4-5 mil la alte marci. E bine sa intrebi dealer-ul de asta.

Eu zic sa te sfatuiesti si cu tati... mai ales dc el plateste ;)
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 24.03.2008 01:01
Opel Corsa are un prieten de-al meu si nu are frane bune. Si multi din Germania spun ca Opel are cele mai proaste frane.
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 205
Joined: 11.01.2008 20:57
PostPosted: 24.03.2008 06:49
Si mie-mi place (ca aspect) Citroen C3, dar si mai mult imi place Toyota Yaris mai nou. Nu ma intreba detalii, ca nu ma pricep deloc. Dar am auzit ca prin SUA si Canada Toyota e printre cele mai cautate. Noroc la cumparaturi.
User avatar
Posts: 149
Joined: 31.10.2006 11:17
Location: Sibiu
PostPosted: 24.03.2008 08:15
ai enumerat 3 masini din clasa mica (Fabia, Fiesta si Corsa) si una din clasa medie cu pret de clasa mica (Kia C'eed)
din cate vad excluzi masinile din clasa mini si vrei, in principiu o masina din clasa mica. corect, pentru o femeie de varsta ta e f bine gandit.
acum, din cele 3 mici nu iti recomand Fabia deoarece am auzit ca unii au avut probleme cu ele. Fiesta si Corsa arata bine si nu am auzit ca ar fi probleme.
in plus eu iti recomand sa iei in calcul si masinile japoneze de la Toyota (Yaris) si de la Mazda (Mazda2). saptamana trecuta noua Mazda2 a obtinut la salonul auto de la New York titlul de "masina anului 2008 in lume".
eu am ales Mazda2 si o astept sa-mi vina in preajma pastelui. e cea mai usoara, mai economicoasa si mai ecologica masina din clasa ei. si, dupa mine, e si cea mai frumoasa.
despre Kia C,eed nu vreau sa comentez prea multe. coreeana e facuta in Slovenia si are o garantie generala de 7 (sapte) ani ceea ce mi se pare dubios de mult pentru o masina care doar a aparut pe piata si nu se stie cum se comporta in utilizare. de la prietenii care au C'eed stiu ca sunt puturoase (lenese) si e explicabil avand in vedere ca sunt masini grele cu motoare de mica putere. in rest, dotarile din interior iti pot lua ochii sau chiar mintile :nana:
nu uita ca in vestul Europei, in special in Germania, si chiar si in USA masinile japoneze sunt recunoscute ca fiind cele mai fiabile masini din lume.
pana in toamna o sa ajunga si in Romania noua Ford Fiesta care arata bestial si trebuie obligatoriu luata in calcul.
mult succes in alegerea marcii si a modelului.
Next

Return to SSDD (same shit different day)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron