SIBIU HOME  |   CONTACT  |   SERVICII  |   WEB DESIGN  |   WEB HOSTING  |   DIGITAL PHOTOGRAPHY  |   SEO (SEARCH ENGINE OPTIMIZATION)  |   INTERNET CONSULTING

1 decembrie - ROMANIA - intre festivism si sarbatoare?!

Pentru ca suntem prinsi cu munca de zi cu zi sau cu orice alte activitati care practic ne mananca mai tot timpul liber, am zis ca aici am putea sa ne intalnim la un paharel....de vorba.
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 01.12.2007 18:13
1 decembrie.....

Trebuie sa fie cineva cretin(ati citit bine, nu am vrut sa spun crestin) daca astzi nu s-a gandit macar o clipa la ce inseamna sa fii roman. Dar ce inseamna sa fii roman? Tehnologizat, excedentar, grabit, mega/mini rational, s a m d, adica romanul anului 2mii7.....efectul unei contradictii antagonice, vizavi de romanul din 1918!
Imi place sa cred ca s-a pastrat unitatea acelor vremuri.

Bla, bla... de fapt eu ma intrebam daca manifestarile ce au avut loc astazi tind sa copieze alte natiuni mai dezvoltate spre care vrem cu obstinatie sa tindem. De ce nu? Nationalismul, azi, probabil ca are iz de fasole, multa fasole...ma rog, cu ciolan(mai putin)(nu vreau sa ma gandesc cum miroase maine, Romania, odata ce metabolismul isi va fi facut treaba, si aici nu vb de metabolismul tarii)

Nu imi permit sa ma gandesc cum isi sarbatoresc alte tarii ziua nationala; doamne fereste sa compar...

Ati fost la parada? Nu ati fost? Foarte bine. Eu m-am multumit sa privesc de departe. As minti daca as spune ca nu am fost impresionat. Ba chiar imi spuneam ca arata excelent, unde excelent este mai mult decat foarte bine. Ei bine, tocmai asta este problema. Tone de tehnica au defilat asa cum vedeam (cand eram mic) in filme ca se face la plecare in razboi. Nu m-am uitat cu atentie, insa cred ca acele masini, blindate si dispozitive nu aveau nici macar o zgarietura. Am auzit voci care se intrebau daca nu cumva este (cumva) toata tehnica Romaniei; alte vocii se intrebau daca exista vreun centru de unde au inchiriat cate ceva pentru incununarea, cu succes, a festivismului. Ma rog....m-am rugat si atunci.
Acum...ce mai urmeaza? Daca a trecut halouinul si ziua nationala mai avem nitel pana la velantain(am trecut peste revelion ca sunt ocupat).
Oricum, ingredientele au fost de sarbatoare, insa, cu iz de festivism.

Daca tot participam activi la ??fatidicul?? proces de globalizare, poate ar trebui sa inventam si o zi nationala. Dar inainte sa ne intrebe si pe noi. Europenizarea si-a creat una, de ce n-ar fi una si mondiala....sau poate este deja... Atunci sa vedeti festivism adevarat!

Eu....ma rog. Ar fi bine sa facem asta cu totii, ca doar suntem un popor de cre(s)tini.
Amin.
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 01.12.2007 23:40
Americanii au dreptate cand spun ca nimic nu ridica moralul mai mult decat o parada. De aceea, parada se face mai mult in vreme de criza. Parada de orice fel si criza de orice fel. Hai sa ne dam tari cu armamentul din dotare. Astazi, toti lacrimam la vederea tinerilor nostrii aparatori ai tarii, la amintirea si premierea tinerelor vlastare de genii, a celor mai populari actori si cantareti...azi toti ne iubim tara si intonam cu mandrie "noi suntem romani" cu Veta Biris in Piata Mare. Toti ne simtim ca stejarii cu Furdui Iancu si ne bucuram de medaliile gimnastelor si de olimpicii la mate si info, care oricum vor pleca din tara. Si stiti ce? Chiar daca este o singura data pe an, e bine si macar atat.
asta este partea teoretica

Partea practica. Cine nu a fost asta seara in Piata Mare, a pierdut enorm. Spectacolul pirotehnic al francezilor si constantenilor a fost de-men-ti-al. Ma si intreb cum au reusit sa sincronizeze la secunda,-nu exagerez, la sercunda- exploziile si laserele cu Rapsodia Romana a lui Enescu. A fost o experienta exterioara si interioara nemaipomenita pentru cine mai simte ceva in el. Nu sunt eu romanca verde ca stejarul, dar in seara aceasta am fost.

Ceea ce putina lume va sti, pentru ca fix la 12, Piata era goala. De pe Avram Iancu a venit o ceata de tineri cantand imnul, cu steaguri si costume populare. Au mai cantat ceva cantece patriotice si au incins o hora mare in mijlocul Pietei agitand si steagul Romaniei si inca unul. Cred ca erau Oastea Domnului...daca nu Noua Dreapta, ca atunci am pus-o. Desi daca ma gandesc, doar acum cateva zile aparea in "Tribuna" la rubrica de Decese un serpar pt Capitan. Uh!
We will always be so much more human than we wish to be...

Posts: 599
Joined: 21.05.2007 18:41
PostPosted: 02.12.2007 20:34
Fiacare tara are ziua ei nationala cand isi face de cap. Diferenta e ca celelalte tari au popoare care se simt intr-adevar francezi, nemti, USAisti 365 de zile pe an.
Pe cand valahu ba se da american ba european ba ateu, ba budist, doar doar vede cineva ce cool e.
Cateaoata am impresia ca si gigel de aia scrie. Ca are unde.
User avatar
Posts: 1442
Joined: 23.11.2005 16:08
Location: Sibiu
PostPosted: 02.12.2007 22:38
Francezii se simt intr-adevar francezi 365 de zile pe an? :lol: HA! Ce gluma buna! Sa-ti dau un exemplu: Ségolène Royal i-a rugat pe francezi in ziua alegerilor sa isi arboreze steagul francez la ferestre.... ce au facut francezii? au bufnit toti in ras. S-a glumit despre ea si ideea ei pana si la televizor.

Nemtii... de la al doilea razboi mondial incoace nici nu au avut curajul sa isi manifeste spiritul patriotic pana anu trecut cand au fost jocurile FIFA in Germania si si-au declarat echipa "Campionii inimilor" si imediat dupa jocuri si-au dat din nou jos steagurile de pe case si de pe masini.

Cat despre roman.... nu, nici el nu se da in vant dupa patriotism. Dar ce am vazut pe 31 decembrie 2006 si pe 1 ianuarie 2007 in centrul Sibiului nu am crezut ca voi vedea vreodata. Era o grupa de oameni cu steagul Romaniei sus si il fluturau cat puteau ei de mult. Cativa metri mai incolo inca o grupa de sibieni care erau in toiul dansului cu steagul Romaniei pictat pe obrajii lor, masinile din Sibiu avea stegulete cu tricolorul. La artificii or inceput altii sa cante "La multi ani" strigand: "Romania sa traiasca!"

De aia m-am simtit bine in centru de revelion si de anu nou. Pentru ca era o atmosfera super, era un spirit aparte. Prin urmare: Romanii nu sunt ba americani, ba budisti, ba atei. Romanii sunt romani la locul si la timpul potrivit. :)
Enjoy the silence
User avatar
Posts: 1855
Joined: 02.01.2007 15:39
Location: Sibiu
PostPosted: 03.12.2007 08:43
Ah. americanii se simt americani... cum se intampla ceva "Ai em american citizan" de parca asta l-ar face cu ceva mai bun decat mine sau chiar intangibil. De-a dreptul scarbos. Parada de patriotism nu e greu de facut, uita- te la Tribun si ia exemplu. Daca a fi patriot inseamna a lacrima si a miorlai "cand ma gandesc la tarisoara mea..." prefer sa raman cum sunt.
We will always be so much more human than we wish to be...
User avatar
Posts: 1488
Joined: 10.12.2006 14:04
Location: prin cartier
PostPosted: 09.12.2007 18:45
nu-i asa ca sunt cul? ;) te las chisi cu "impresiile" tale, dar sincer.....tare imi place sa te necajesc! aci iti scot limba in saga, na!

da acum serios, am citit cu atentie replicile tale si just am tras concluzia ca esti tare evaziv: ori "ai impresia", sau, tu mereu "crezi" ceva.....bla bla etc. Fii barbat bre si spune cu hotarare lucrurilor pe nume, ce pisici?! ia si tu taurul de coarne....nu mai trage mata de coada(btw.....asta o poti face si in ziar, bre domne, ca trebe sa invete si jurnalistii aia mici de la cineva......deocamdata ma intreb: CE?)

Cat despre 1 decembrie.....am si uitat deja: "glorioasa" parada! Imi mai amintesc de salvele de tun executate in timp ce se intona imnul si o suma de masini de lupta made in...non-romania, daca imi permiteti!
Sunt roman(vai de capu` nost`)
Mintiile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintiile reduse ii discuta pe altii!


G I G E L I T A T E A
User avatar
Posts: 593
Joined: 30.01.2004 10:43
PostPosted: 19.12.2007 10:59
la multzi ani romane gigel
TOT IO!!!

Return to SSDD (same shit different day)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron